Biorythm

Apie maisto alergijas ir galimas jų priežastis

alergija maistui

Kodėl šiais laikais vis dažniau sutinkame įvairioms maisto grupėms alergiškų vaikų? Šiandien kas trečias vaikas serga šia lėtine liga. Niekas tiksliai pasakyti negali, tačiau mokslininkai pateikia kelis faktorius, kurie gali turėti įtakos šio negalavimo vystymuisi.

GENETINIS PAVELDIMUMAS

Visų pirma, tai – genetinis paveldimumas. Statistiniai duomenys patvirtina, kad įvairiomis alergijomis sergančiose šeimose, vaikai turi didesnę tikimybę susirgti alerginėmis ligomis.

GENETIŠKAI MODIFIKUOTI ORGANIZMAI (GMO)

Vis dėlto, šio negalavimo šaknų reikėtų ieškoti kur kas giliau. Alergijos pradėjo atsiradinėti maždaug nuo 1996-ųjų metų, kuomet rinkoje atsirado genetiškai modifikuotų maisto produktų. 2000-taisiais metais tik 1% iš visų kukurūzų ir sojų plantacijų Jungtinėse Valstijose buvo genetiškai modifikuotos, tačiau šiandien šis skaičius yra stipriai išaugęs. Taigi, visi atvežtiniai maisto produktai, kurių sudėtyje aptinkama kukurūzų ar sojos, yra galimai žalingi mūsų organizmams.

Testai, atlikti su gyvūnais, kur viena grupė buvo šeriama įprastiniu maistu, o kita – genetiškai modifikuotu maistu, parodė, kad alergijos maistui išsivystė tik pastarajai grupei. Tačiau tyrimai su žmonėmis to garantuoti dar negali. Visgi, yra rekomenduotina vengti GMO produktų nėščioms bei maitinančioms moterims, o taip pat neduoti vaikams GMO produktų per pirmuosius jų gyvenimo metus, kol imuninė sistema yra dar neišsivysčiusi.

KĄ VALGYTI VAIKUI

Visai kita medalio pusė yra per didelis tėvų atsargumas duodant mažiems vaikams ragauti įvairių maisto produktų. Labai svarbu suprasti, kad imuniteto vystymuisi yra būtina vaiką pratinti prie įvairių maisto grupių jau nuo mažumės. Neleidžiant vaikams išbandyti įvairių produktų, atsiranda didesnė tikimybė, kad vėliau jie taps alergiški būtent tam maistui, kurio negavo per pirmuosius savo gyvenimo metus.

APSISAUGOTI NUO ALERGIJOS – STIPRINTI IMUNITETĄ

Be viso to, svarbu suprasti, kad kai kuris maistas, atvirkščiai, padeda organizmui įgyti imunitetą ir atparumą alergijoms. Vienas iš pavyzdžių – žuvis. Jose esančios omega – 3 polinesočiosios riebalų rūgštys yra būtinos sveikam kūnui. Kadangi mūsų organizmai jų patys nepasigamina, privalome jų gauti kartu su gyvulinės ir augalinės kilmės maistu. Teigiama, kad omega – 3 riebalų rūgštys gali apsaugoti kūdikius nuo dažniausiai pasitaikančių alergijų, pavyzdžiui, kiaušiniams ar karvės pienui.

Lietuvoje prekyba GMO turinčiais produktais nėra uždrausta, tačiau tam yra atitinkamas ženklinimas, o produkto etiketėje privalo būti nurodoma, kad sudėtyje yra genetiškai modifikuotų organizmų.

REKOMENDCIJOS

Mūsų patarimas – pirkite maisto produktus iš atsakingų pardavėjų ir ūkininkų, kurie užsiima ekologiška ūkininkyste. Gaminkite maistą patys ir, svarbiausia, pasirūpinkite, kad vaikai, išėję į darželį ar mokyklą, būtų aprūpinti sveikais ir visaverčiais pietumis. Nepirkite pusfabrikačių ir jau paruoštų pusgaminių. Na, o savo pagamintam maistui rinkitės priešpiečių dėžutes, pagamintas iš sveikesnio plastiko be bisfenolio A („BPA free“).

Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE