Gudručio vaistinė

6 būdai padedantys kovoti su vidurių užkietėjimu

Turbūt kiekvienas yra bent kartą susiduręs su vidurių užkietėjimu. Stanginimasis, nepilno išsituštinimo jausmas, skausmas tuštinantis ir, žinoma, nuolatinis diskomforto jausmas, trukdantis produktyviam kasdieniam darbui. Kad ir kokia problema tai bebūtų, besitęsianti ilgą laiko tarpą ar pasikartojusi tik kelis kartus, kiekvienas gali pats sau padėti, jei tik laikysis kelių paprastų taisyklių:

1. Vartokite skaidulinėmis medžiagomis praturtintą maistą.

Pilno grūdo maisto produktuose yra gausu augalinių skaidulų. Rinkitės duona su grūdinėmis kultūromis, valgykite daržoves, salotas, ankštinius produktus, vaisius, linų sėmenis ir sėlenas. Juose yra daug kolageno ir elastino, kurie nėra suvirškinami ir padeda išvengti vidurių užkietėjimo ar jį palengvinti. Apsaugo nuo tokių virškinamojo trakto ligų kaip divertikuliozė ar netgi žarnyno vėžys. Pagerina žarnyno mikroflorą bei sukelia sotumo jausmą be papildomų kalorijų.

2. Kasdien išgerkite bent 2 litrus skysčių.

Tai gali būti Jūsų mėgiama kava ar arbata, neriebūs ar rauginti pieno produktai, pvz., pasukos ar kefyras, didelė stiklinė vaisių ar daržovių sulčių. Nors dauguma gėrimų sukelia teigiamą poveikį, vis dėl to, reikėtų vengti gerti daug juodosios arbatos ar kakavos  (iki 4 puodelių per dieną). Šie gėrimai gali paskatinti vidurių užkietėjimą ar pasunkinti jau esamą problemą. Bet svarbiausia, gerkite daug vandens. Skysčiai ne tik pagerins Jūsų virškinimą, bet ir palaikys Jūsų odos drėgmę. Ryte išgerta stiklinė vandens sumaišyta su slyvų sultimis paskatins gerą žarnyno peristaltiką. Taip pat atsiminkite, kad skaidulinių medžiagų poveikio efektyvumas priklauso ir nuo suvartoto skysčių kiekio: skysčiai ir skaidulos padidina išmatų tūrį, formavimosi metu padaro jas minkštesnes, todėl yra užtikrinamas greitesnis jų judėjimas žarnynu ir lengvenis pašalinimas.

3. “Valgykite daugiau daržovių ir mažiau gyvūnų!

Toks turėtų būti Jūsų žarnyno moto. Normaliai žarnyno veiklai yra būtinas maistas praturtinas vitaminais ir mineralais. Tai padės išlaikyti Jūsų kūną sveiką. Kai mitybos racione yra mažai skaidulų, žarnyne jaučiamas jų stygius, todėl palaipsniui sutrinka tuštinimasis. Dažniausiai mažai skaidulų turi balti, apdoroti miltai, balta duona, įvairūs skanumynai, pudingas, saldainiai, padažai. Mėsa ir sūris turi nedaug skaidulų, todėl jei mėgstate šiuos produktus nepamirškite savo mitybos raciono papildyti aukščiau minėtomis grūdinėmis kultūromis.

4. Regulariai mankštinkitės.

Šiais laikais daug laiko praleidžiame ofisuose, visa dieną už darbo stalo ir mažai judame. Žmogaus kūnas nebuvo tam sukurtas. Transporto priemonės padeda mums judėti be didelių fizinių pastangų. Kuo mažiau judame mes, tuo mažiau juda ir mūsų žarnynas. Normaliai žarnyno veiklai yra būtinas fizinis aktyvumas. Stenkitės daugiau vaikščioti pėsčiomis, užsiimkite plaukiojimu, jodinėjimu, šokiais, važinėjimu dviračiu, slidinėjimu ar kita aktyvia veikla ir Jūsų žarnynas bus dėkingas.

5. Neleiskite stresui Jūsų užvaldyti ir atsipalaiduokite

Greitėjant gyvenimo tempui, vis dažniau susiduriame su įtampa ir stresinėmis situacijomis. Žarnyno peristaltika yra reguliuojama vegetacinės nervų sistemos, kuri taip pat yra veikiama streso, blogų emocijų ir išorinių faktorių, todėl jų valdymas yra svarbus sveikai ir gerai žarnyno veiklai. Dėl streso išmatos gali ilgiau užsilaikyti žarnyne, todėl pasidaro storesnės, kietesnės, ilgėja tuštinimosi laikas ir mažėja dažnis.

6. Domėkitės vartojamų vaistų poveikiu žarnynui.

Vaistai vartojami nuo kitų ligų gali sukelti nepageidaujamus poveikius. Ne retai jie paveikia ir žarnyno veiklą sukeldami vidurių užkietėjimą, dispepsiją ar dirgliosios žarnos sindromą. Pasiklauskite vaistininko ar gydytojo, kokį poveikį Jūsų vartojami vaistai gali padaryti žarnynui. Pavyzdžiui, tam tikri širdies veiklą reguliuojantys vaistai, vaistai nuo skausmo ir uždegimo, antacidiniai vaistai savo sudėtyje turintys aliuminio ir kalcio, nervų sistemą veikiantys vaistai gali sukelti vidurių užkietėjimą ir kitus žarnyno sutrikimus. Visada domėkitės savo vartojamais vaistais ir galimais jų nepageidaujamais poveikiais.

Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE