Gudručio vaistinė

Paslaptingas vitaminas D

vitaminas D

Paskutiniu metu mokslininkai daug dėmesio skiria vitamino D poveikio sveikatai. Jei anksčiau jis buvo pirmiausia rekomenduojamas kaulų stiprumui palaikyti, tai dabar jis yra laikomas labai veiksmingu imunomoduliatoriumi, geroprotektoriumi, antidepresantu. Gauti duomenys dėl vitamino D veiksmingumo vėžio, 2 tipo cukrinio diabeto, osteoporozės profilaktikai. Vitaminas D veikia imuninę sistemą ir stimuliuoja T- limfocitų aktyvumą. Stimuliuoja imunocitus, skatina jų dalijimąsi. Kontaktuojant su patogenu, limfocitai atpažįsta vitaminą D ir kontaktuoja kartu su juo. Tai sukelia imunocitų proliferaciją, kas padidina patogeninių objektų puolimą.

2010 metais patikslinti naujos vitamino D rekomenduojamos paros normos: visiems tiems, kuriems nuo 1 iki 70 metų – 600 TV, vyresniems nei 70 metų – 800 TV per dieną , nėščioms ir maitinančioms moterims – 600 TV per dieną. Pripažinta, kad žemiausias vitamino D lygis kraujo serume yra 50 ng/ml. Rodikliai žemiau lygio yra laikomi vitamino nepakankamumo būklė ir rekomenduojama jo korekcija. Optimali vitamino D dozė vidiniam vartojimui yra 1000 TV (25 mikrogramų).

Vėžinių susirgimų profilaktikai patariama vitamino D vartoti 1000 TV per dieną. Įrodyta, kad žmonės, kurie kiekvieną dieną vartojo tokią paros dozę, turėjo mažesnį storosios žarnos vėžio sergamumą. Sergant 2 tipo cukriniu diabetu vitaminas D ( 1000 TV) rekomenduojamas didelėmis dozėmis, kuris turi teigiamą poveikį receptorių jautrumo insulinui. Osteomaliacijos metu rekomenduojama vitamino D paros dozė yra 2000 TV. Sergant hipertenzija vitaminas D rekomenduojamas kartu su kalciu.

Vitamino D 1500 TV paros dozė žymiai sumažina išsėtinės sklerozės simptomus. Kai kamuoja depresija žiemos metu rekomenduojamo vitamino D dozė yra 1000TV. Ypatingą dėmesį reikia skirti vitamino D trūkumui, kai vaikams pasireiškia rachito požymių. Koregavimo dozės šiuo atveju yra padidinamos iki 12000 TV.

Vitaminas D ir vaikų imunitetas

Naujausi tyrimai pakeitė mūsų supratimą apie vitamino D reikšmę vaikų sveikatai. Ištyrus paaiškėjo, jog vitaminas D padeda apsisaugoti nuo navikų atsiradimo, stiprinti antivirusinį imunitetą, o jo trūkumas didina nutukimo tikimybę.

Daugelį dešimtmečių buvo manoma, kad šis vitaminas stiprina vaikų kaulus ir yra svarbus rachito profilaktikai. Gydytojai net pastebėję, jog vaiko organizmui trūksta vitamino D, tačiau neaptikę jokios kaulų ligos, dažnai nekreipdavo į tai dėmesio. Tačiau dabar nustatyta, kad vitamino D trūkumas trikdo vaikų imuniteto darbą. Tokie vaikai dažnai ir ilgai serga infekcinėmis kvėpavimo takų ligomis, kurios ilgainiui tampa lėtinės. Didžiąją dalį šio vitamino mūsų organizmas pasigamina pats, natūraliai iš odos, veikiamas saulės ultravioletinių spindulių. Vis dėlto, tokios sintezės galimybės yra skirtingos: suaugusieji gauna pakankamą kiekį vitamino D, o mažų vaikų šie gebėjimai yra minimalūs. Todėl labai svarbu, kad vaikai gautų vitamino D papildomai su maistu. Žinoma, pirmaisiais vaiko gyvenimo metais geriausias šio vitamino šaltinis – natūralus motinos pienas. Deja, po išsamių tyrimų paaiškėjo, kad neretai ir motinos piene trūksta. Esant net nedideliam jo trūkumui šiuo gyvenimo laikotarpiu, didėja rizika susirgti alergija ir astma. Vitaminas D gali būti skiriamas vaikams, dažnai sergantiems ūmiomis kvėpavimo takų virusinėmis infekcijomis.

Vitaminas D ir imunitetas

Vitaminas D dalyvauja įgimto ir įgyto imuniteto reguliavime ir todėl ypač veiksmingas infekcinių ir uždegiminių reakcijų metu. Būtinas įvairių imuninių ląstelių vystymuisi ir tinkamam funkcionavimui – jie turi receptorių vitaminui D. Vitaminas didina aktyvumą makrofagų ir monacitų, gaminamu kovai su mikroorganizmais. Be to, vitaminas D didina antimikrobinių baltymų koncentraciją kraujyje ( pvz. , alfa- ir beta – defensinas ). Taip pat suaktyvina fermentų T- ir B -limfocitų veiklą.

Tyrimo metu nustatytas ryšys tarp mažo vitamino D kiekio kraujyje ir padidėjusių įvairių autoimuninių ligų, tokių kaip išsėtinė sklerozė arba I tipo diabetas. Atliekant kitą tyrimą, nustatyta, kad mažas vitamino D kiekis kraujyje padidina 40 % kvėpavimo takų infekcijas, įskaitant gripo virusą. Pagal dar vieną kontroliuojamą randomizuotą pacientų, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, sveikatos tyrimą, nustatyta, kad vartojama vitamino D3 4000 TV dozę kiekvieną dieną vienerius metus, žymiai sumažina pasikartojančius kvėpavimo takų infekcijos atvejus.

Sužinokite, ar turite Vitamino D trūkumą?

Ar kada pagalvojote, jog galbūt ir Jūsų organizmui trūksta vitamino D? Vakarų Europoje buvo atlikti išsamūs tyrimai, kuriuose dalyvavo grupė paauglių iš 9-ių skirtingų Europos Sąjungos šalių. Ištyrus 1006 jaunuolius paaiškėjo, jog tik 19 proc. visų tiriamųjų šio itin organizmui svarbaus vitamino buvo pakankamai.

Vitaminas D ir oda

Naujausi klinikiniai tyrimai patvirtina vitamino D svarbą žmogaus organizmui. Skirtingai negu anksčiau buvo manyta, jis veikia ne tik kaulinį audinį. Aktyvios vitamino D formos, kartu naudojamos įprastinių kosmetologinių procedūrų metu, akivaizdžiai pagerina jų poveikį tobulinant veido kontūrus, sukurdamos „patemptos‘ odos įspūdį. Tyrimais įrodytas šio vitamino poveikis dermos raumeninio ir jungiamojo audinio tonusui. Todėl jo pritaikymas estetinėje medicinoje labai perspektyvus.

Svarbiausias tyrimų rezultatas – nustatyta, kokią reikšmę vitaminas D turi odos imunitetui. Pasirodo, kad jis veikia kaip antimikrobinių peptidų katelicidino aktyvatorius, kuris naikina bakterijas, skatina žaizdų gijimą, atkuria psoriazės (žvynelinės), rožinių spuogų ir atopinio dermatito pažeistos odos struktūrą.

Jei organizme trūksta vitamino D, didėja osteoporozės rizika, o vėliau yra tikimybė susirgti vėžiu, hipertenzija, metaboliniu sindromu ir diabetu. Šio vitamino nepakankamumas silpnina organizmo atsparumą įvairioms infekcijoms, taip pat aktyvina uždegimines reakcijas, skatinančias senėjimo procesą.

TAIP PAT SKAITYKITE