REXSAN

Papildai sportui su kofeinu ir energetiniai gėrimai – „natūralus dopingas” smegenims, kurio ilgalaikis perdozavimas neigiamai veikia bet kurio sportininko savijautą

kofeinas

Kas yra kofeinas ir koks jo poveikis organizmui, atrodytų daug kalbėti nereikėtų. Dauguma mūsų pasakytų, kad jis veikia energetiškai, gali padėti paspartinti riebalų deginimo procesą ar tarkime sumažinti galvos skausmus… Kone kiekvienas galėtų pabrėžti ir kofeino sukeliamus šalutinius poveikius, pavyzdžiui tokius kaip padidėjęs kraujo spaudimas, širdies permušimai arba nemiga. Tačiau jeigu Jūs manote, kad tai viskas ką reiktų žinoti – klystate! Skaitykite toliau ir sužinokite, kaip veikia kofeinas ir kokius neigiamus pokyčius sukelia ilgalaikis jo perdozavimas.

Pastaruoju metu kofeino savo sudėtyje turintys gėrimai ir įvairūs papildai sportui tapo pernelyg populiarūs, kad nereikėtų apie tai kalbėti. Bene keisčiausia matyti, kaip tokios paskirties, stimuliacinį poveikį turintys produktai vis dažniau atsiduria netik mėgėjiškai, bet ir profesionaliai besitreniruojančių asmenų rankose. Neabejoju, kad tikrai ne vienas iš Jūsų esate anskčiau girdėję įvairių frazių apie tai, kaip blogai yra gerti kavą ir energetinius gėrimus sportuojant… Panašu, kad šiuolaikinėje visuomenėje viskas krypsta priešinga linkme. Štai nekartą teko matyti, kaip tokie garsūs sportininkai, kaip krepšininkas Sergio Llull ar lenktynininkas Valentino Rossi geria energetinius gėrimus varžybų metu… Norėdamas šį sąrašą galėčiau išplėsti kone iki puslapio dydžio apimties.

Papildai sportui su kofeinu ir energetiniai gėrimai

Sergio Llull geria „Red Bull“ varžybų metu (Austin Green nuotr.)

Kaip kofeinas veikia mūsų smegenis ir centrinę nervų sistemą?

Nors ilgalaikis kofeino vartojimas gali sukelti rimtų pašalinių poveikių, kartu turi ir nemažai teigimų savybių sportinkinkams. Šis patekęs į organizmą paveikia daugybę mechanizmų. Vienas iš jų – aktyvinama centrinės nervų sistemos dalis, ko pasekoje sukeliamas budrumas, protinis aštrumas bei atitolinamas nuovargio jausmas. Tačiau pagrindiniai paveikiami mechanizmai – tam tikri hormonai ir jų receptoriai, randami galvos smegenyse.

Adenozinas – hormonas atsakingas už mieguistą ir aptingimo būsenas. Tai yra normalu, kadangi organizmas natūraliai reaguoja į tam tikrus įvykius, pavyzdžiui po sunkios darbo dienos siunčia signalą, kad laikas pailsėti ir atsatyti jėgas, tam, kad vėliau jaustumėtėse žvaliau. Tačiau į organizmą patekus ir smegenų barjerą kirtus kofeino molekulėms, įvyksta neįtikėtinas dalykas. Kofeinas ima blokuoti adenozino hormono receptorius., t.y kurį laiką šie tampa nebe tokie aktyvūs, arba kitaip tariant apgaunamas organizmas ir siunčiamas naujas signalas, kad jėgos atstatytos. To pasekoje ir vėl atsiranda žvalumas bei dingsta mieguistumas. Kartu „grandine“ paveikiami ir kiti hormonai, galintys įtakoti nuotaikos, energijos ir motyvacijos rodiklius.

Dopaminas – hormonas padedantis reguliuoti judėjimą, koncentruoti dėmesį yra atsakingas už mokymosi įgūdžius ir emocinius atsakus. Jo poveikis yra labai svarbus, kadangi prisideda prie malonumų ir pasitenkinimo jausmo. Dopaminas yra labai svarbi sistemos dalis, padedanti sutelkti dėmesį ties tikslų siekimu ir jų išsikėlimu, vedančių link pasitenkinimo būsenos. Tai viskas, ką turėtumėte žinoti apie šio hormono svarbą, ypač, jeigu esate sportininkas. Štai kofeinas yra būtent tas ingredientas, kuris gali padidinti dopamino sekreciją.

Kofeinas taip pat stimuliuoja tam tikrų katecholamino neurotransmiterių išsiskyrimą, įskaitant adrenalino. Tačiau apie juos plačiau nekalbėsime.

Ko gero skaitote šį straipsnį ir galvojate, kad visi šie dalykai skamba nuostabiai? Deja, dabar laikas atskleisti tamsiąsias priklausomybės nuo kofeino puses, kurios Jums tikrai nepatiks ir gali priversti rimtai susimąstyti.

Kofeinas – nuodas mūsų gerai savijautai?

Ar kada nors susimąstėte atsisakyti kofeino turinčių gėrimų, jeigu esate reguliarus vartotojas abra jaučiate turintys priklausomybę? Jeigu taip, vadinasi nebereikalo. Atvirai pasakius, aš pats prieš keletą metų nekartą galvojau apie tai ir tikrai pavyko ne iš pirmo karto. Išgerdavau po 3-5 puodelius kavos per dieną, prieš trenriuotes naudodavau specializuotus papildus su kofeinu, retesniais atvejais ir energetinius gėrimus. Tačiau kas mane paskatino atsisakyti kofeino turinčių gėrimų? Atsakymas – prasta savijauta dienos bėgyje ir sumažėjęs treniruočių našumas. Tiesą pasakius, visiškai Jų neatsisakiau. Išgeriu kavos puodelį tik tuo atveju, kai ištiesų trūksta energijos ir žvalumo. Tačiau jokių specializuotų energetinių papildų ir gėrimų su etiketėmis nebenaudoju. Nesakau, kad ir Jūs turite nustoti ar apriboti tuoj pat. Tai yra Jūsų sprendimas, kurį galite priimti lengviau, skaitydami toliau.

Google paieškos sistema – populiariausia visame pasaulyje. Žmonės čia ieško įvairiausių dalykų, pavyzdžiui įvairiausių simptomų. Tačiau mes čia tikrai jų neieškosime. Kas mane nustebino labiausiai, tai kiekis skirtingų žmonių, ieškančių informacijos apie neigiamą kofeino įtaką energijai. Galbūt bus sunku patikėti, tačiau angliškas raktinis terminas „caffeine causes low energy“ (lietuviškai – kofeinas mažai energijos) įvedamas į google paieškos sistemą daugiau nei milijoną kartų per dieną! Galite galvoti ką norite, tačiau dauguma niekada neklysta. Jei visi šie žmonės ieškojo informacijos, vadinasi kažkas vyksta blogo juose.

Taigi, kur slypi tamsioji kofeino perdozavimo pusė, kas priverčia su laiku atsisakyti jo turinčių gėrimų, kavos ir specializuotų papildų? Kodėl kai kurie iš mūsų tampame priklausomi nuo kofeino?

Adaptacija ir tolerancija – vienas nemaloniausių dalykų, kai kalba eina apie tam tikrų medžiagų gavimą. Mūsų organizmas yra greitai besimokanti mašina pasamoniniu lygiu ir to sustabdyti neįmanoma. Tik pradėjus vartoti kofeino turinčius gėrimus didesniais kiekiais, jaučiamasi pakyliau. Turima daugiau energijos, noro, protinio aštrumo, mėgaujamasi efektyvia treniruote, tačiau prabėgus kuriam laikui visa ši euforija slopsta, kol galų gale viskas palaipsniui ima blogėti. Atsiradus energijos ir motyvacijos stokai, dauguma ima didinti išgeriamų energetinių gėrimų, kavos arba specializuotų papildų kiekius, tikėdamiesi vėl patirti pakylesnę būseną. Tačiau toks būdas jau signalizuoja apie rimtą priklausomybę kofeinui, kuri gali sukelti rimtų problemų sveikatai ir tolimesnei Jūsų savijautai ateityje. Kaip ir minėjome anksčiau, mūsų organizmas yra greitai besimokanti mašina, nuolat priimanti sprendimus už mus pasamoniniu lygiu, verčianti adaptuotis ir įgauti toleranciją, pavyzdžiui tam tikriem ligas sukelianiems virusams ir bakterijoms. Išmokus organizmui atpažinti nenatūraliai sukeltus veiksnius, jam kovoti tampa lengviau… Lygiai tokią pačią savoką galima pritaikyti ir kofeinui. Jeigu jis gali paveikti centrinę nervų sistemą, tam tikras galvos smegenų zonas bei ten reguliuoti hormonų aktyvumą, organizmas automatiškai priima ilgalaikį kofeino vartojimą kaip „savaime suprantamą dalyką“ (įprotį), tad ima stabilizuoti padėtį ir grąžinti Jus į natūralią būseną net ir esant kofeino adikcijos periode, kad išvengtumėte negalavimų bei kitų rimtesnių padarinių. Šių veiksmų pasekoje rezultatas ne itin džiuginantis – kol kofeinas ir toliau sėkmingai prisiriša prie adenozino receptorių, laikui bėgant ima atsirasti naujų adenozino recpetorių, tam, kad vėl pakankamai stipriai galėtų signalizuoti apie nuovargį, kai to reikalauja organizmas. Taigi, po kurio laiko tais pačiais kiekiais gaunamas kofeino kiekis yra nebepakankamas, kad galėtų slopinti naujai atsiradusius adenozino receptorius. Tai yra momentas, kuomet teigiamas kofeino poveikis dingsta, kol jo kiekis nėra padidinamas. Dar blogiau yra tai, kad jaučiamasi pernelyg mieguistai, negavus kelių valandų bėgyje kitos kofeinos dozės. Tai kitas momenas, tik šį kart be kofeino, kuomet labiau nei kada anskčiau, jūsų smegenyse klesti visų, įskaitant ir naujų adenozino receptorių sukeliamas tingumo ir mieguistumo pojūtis.

Tuo tarpu kitas mažai džiuginantis dalykas – dopamino receptorių slopinimas. Kol kofeinas gali padidinti pačio dopamino hormono sekreciją, tačiau čia, savo darbą jau dirba „prisiadaptavusi pasąmonės sistema“, kuri jau išmoko sumažinti dopamino recpetorių „imlumą“ tam, kad nebūtų patirta „nenatūrali būsena“ ir nepervargtų smegenų sistemos veikla. Taigi, nors ir skatinate, tačiau Jūsų smegenys jau sumažino receptorių aktyvumą, kad išvengtų kofeino „atakos“.

Taigi, tie kurie vartojate kofeino turinčius gėrimus dideliais kiekiais aš neabejoju, kad Jūs jau įgavote toleranciją ir esate ten, kur buvote prieš kofeino vartojimą arba blogiau. Pabandykite įsivaizuoti kas nutiktų, nustojus naudoti energetinius gėrimus, kavą arba specialius papildus tuoj pat, kai smegenyse jau yra du-tris kartus daugiau adenozino receptorių, o tuo tarpu dopamino receptoriai tiek pat kartų mažiau aktyvūs? Ka nutiks, jei būsite kelios dienos be kofeino? Geriausiu atveju galėsite mėgautis geru miegu, blogiausiu – energijos stoka, mieguistumu, tingumu. Tačiau galbūt dabar yra tas laikas, kai turėtumėte pakentėti ir iš naujo leisti organizmui prisitaikyti be kofeino. Po triejų savaičių rezultatas iš ties nustebintų ir nemanau, kad kada begryštumėte prie perteklinio kofeino vartojimo.


Straipsnio autorius:
Artūras Čirikas

TAIP PAT SKAITYKITE