REXSAN

Kodėl cholesterolis yra būtinas

Kodėl cholesterolis yra būtinas

Įprasta manyti, kad cholesterolis yra blogis, niekam nereikalingas ir žūt būt reikia jo vengti. Greičiausiai nepasitaiko atvejų, kad gydytojas sakytų, jog jūsų cholesterolis per mažas ir jums reikia gydytis. Dažniausiai sunerimstama tada, kai jis būna perdidelis nei rekomenduojama. Tačiau tam tikras jo kiekis yra būtinas, nes jis atlieka keletą upač svarbių funkcijų organizme:

  • Jis vaidina svarbų vaidmenį formuojant ir palaikant ląstelių membranas ir struktūras. Cholesterolis gali įsiterpti tarp riebalų molekulių, sudarančių ląstelę, todėl membrana tampa tampresnė. Ląstelėms taip pat reikia cholesterolio, kad padėtų joms prisitaikyti prie temperatūros pokyčių.
  • Cholesterolis yra labai svarbus daugybei hormonų, įskaitant streso hormoną kortizolį. Cholesterolis taip pat naudojamas lytiniams hormonams gaminti – testosteronui, progesteronui ir estrogenui.
  • Kepenys taip pat naudoja cholesterolį, kad susidarytų tulžis, skystis, kuris atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį perdirbant ir virškinant riebalus.
  • Cholesterolis naudojamas nervinių ląstelių izoliacijai.
  • Jūsų organizmui taip pat reikia cholesterolio, kad gautų vitamino D. Esant saulės spinduliams, cholesterolis virsta vitaminu D.

Tai gi, cholesterolis yra būtina organizmui medžiaga. Jis randamas kiekvienoje kūno ląstelėje ir turi svarbių natūralių funkcijų maisto virškinimui, hormonų gamybai ir vitamino D gamybai. Apie 80% cholesterolio gaminama pačiame žmogaus organizme, ir tik nedidelė dalis gaunama iš maisto. Teisingai gyvenant, organizmas pasigamina cholestrolio tiek, kiek reikia ir sunerimti reikia, kai jo per daug. Cholesterolis yra lipni ir į riebalus panaši medžiaga. Esant normaliam lygiui, tai yra esminė mūsų organizmų medžiaga. Tačiau jei koncentracija kraujyje yra per didelė, jis tampa tylusis pavojus, dėl kurio su laiku ištinka širdies ligos. Be rūkymo, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje yra vienas iš pagrindinių širdies ligų rizikos veiksnių.

Jei cholesterolis yra toks reikalingas, kodėl jis kartais vadinamas „blogu”, o kartais „geru”? Jūsų kepenys “supakuoja” cholesterolį į vadinamus lipoproteinus, kurie yra lipidų (riebalų) ir baltymų junginiai. Didelio tankio lipoproteinai DTL arba „geras” cholesterolis paima iš periferinių audinių “blogą” cholesterolį, nuneša jį į kepenis ir neleidžia kauptis arterijų sienelėse, taip apsaugodamas nuo aterosklerozės susidarymo. Mažo tankio lipoproteinai MTL (LDL) arba „blogas” cholesterolis nusėda ant kraujagyslių sienelių, formuojasi aterosklerozinės plokštelės, mažinančios kraujagyslės spindį, sutrinka normali kraujotaka.

Cholesterolio norma:

  • Bendras cholesterolio kiekis yra mažesnis nei 5,2 mg/L
  • MTL (LDL) cholesterolio kiekis mažesnis nei 2,6 mg/L (kuo mažesnis, tuo geriau)
  • DTL cholesterolis virš 1,2 mg/L (kuo didesnis, tuo geriau)

Priklausomai nuo jūsų bendros sveikatos, persirgtų ligų, širdies, kraujagyslių ligų rizikos, kitų rizikos veiksnių, cholesterolio normos asmeniškai jums gali šiek tiek skirtis, todėl visada pakalbėkite su gydytoju apie tikslius intervalus.

Bendras cholesterolio kiekis nuolat svyruoja, todėl tikslesniam vertinimui gali tekti atlikti daugiau nei vieną kraujo tyrimą. Ypatingai jo kiekis keičiasi po valgio, todėl kraujo tyrimus geriausia daryti ryte, kol žmogus dar  nepusryčiavęs.

Priežastys, kodėl atsiranda per didelis MTL (LDL) cholesterolio kiekis:

  • Cukraus, paprastųjų angliavandenių vartojimas
  • Nepakankamas fizinis aktyvumas
  • Nuolatinis stresas
  • Nutukimas
  • Rūkymas
  • Alkoholio vartojimas
  • Mityba su dideliu sočiųjų (hidrintų) riebalų kiekiu
  • II tipo cukrinis diabetas, skydliaukės nepakankamumas, inkstų ar kepenų sutrikimas
  • Menopauzė. Kai kurioms moterims cholesterolio kiekis gali padidėti po menopauzės.
  • Hipercholesterolemija (FH) yra paveldima aukšto cholesterolio kiekio forma, dėl kurios žmonės kenčia nuo ankstyvos širdies ligos (labai labai reta liga).

Jeigu, po apsilankymo pas gydytoją, jūsų cholesterolio rezultatai sukėlė nerimą, pirmiausia patariame nusiraminti. Tai yra ženklas, kad taip, kaip gyvenote iki šiol, nebuvo tinkamas gyvenimo būdas. Cholesterolio per didelį kiekį kraujyje įmanoma sumažinti sveikai maitinantis, aktyviai sportuojant, naudojant natūralius būdus ir, tik būtinybei esant, medikamentų pagalba. Norite greitesnių rezultatų? Pasidomėkite Auricularia Auricula (Auri) vaistiniu grybu. Stiprus šio medicininio grybo ekstraktas plačiai pasaulyje žinomas, kaip natūrali priemonė efektyviai mažinanti cholesterolio kiekį kraujyje bendrai, ir, svarbiausia, sumažina “blogo” cholesterolio kiekį, be šalutinio poveikio. Rytuose šis grybas naudojamas jau virš 2000 metų kaip kraujo tonikas.

TAIP PAT SKAITYKITE