Nobel biocare

Kontracepcija: nerūpestingos moterų atostogos

Saulė, maudynės, kelionės. Moterims ne visada pavyksta be papildomų rūpesčių pasimėgauti šiais atostogų malonumais – lyg tyčia tuo metu užklumpa mėnesinės.

Gelbsti kontraceptinės tabletės

Dažnai į ginekologo duris pasibeldusios moterys domisi, kaip būtų galima išvengti ar bent jau sumažinti menstruacijų kraujavimą per atostogas. Vilniaus Pašilaičių šeimos medicinos centre dirbanti akušerė-ginekologė Inga Rudzikienė siūlo saugius būdus, kaip išvengti šių nepatogumų.

Moteris, norėdama išvengti menstruacijų, gali be papildomos ginekologo konsultacijos vartoti kelias kontraceptikų pakuotes iš eilės nedarydama jokios pertraukos. Pasak I.Rudzikienės, klinikiniai tyrimai patvirtino, kad tabletes su hormonu drospirenonu be pertraukų saugu vartoti net iki 8 pakuočių. Tokį būdą dar 2003 m. oficialiai tinkamu pripažino griežtų sveikatos apsaugos standartų besilaikanti JAV maisto ir vaistų kontrolės tarnyba FDA.

„Vis dėlto daugelis moterų yra gana konservatyvios – joms labiau priimtina geriant tabletes padaryti pertrauką ar kurį laiką nevartoti veikliųjų tablečių. Kad mėnesinių vargai netemdytų atostogų, šioms moterims gali būti paskirta naujausių kontraceptinių tablečių su hormonu drospirenonu”, – teigia ginekologė. Šis vaistas vartojamas 24+4 režimu. Tai yra moteris 24 dienas geria veikliąsias, o likusias keturias dienas – neveiklias piliules. Kitaip tariant, pakuotėje yra trimis aktyviomis tabletėmis daugiau nei įprastoje, todėl pertrauka, kai hormonai nevartojami, sutrumpėja nuo įprastų septynių iki keturių dienų. Per šias trumpas pertraukas kraujuojama labai negausiai ir trumpiau negu įprastai, tad mėnesinės nesujaukia ilgai lauktų atostogų planų.

Dėl didesnio aktyvių tablečių skaičiaus kontraceptikai su drospirenonu užtikrina geresnę apsaugą nei tradicinės piliulės. Tai pravartu nuolat skubančioms moterims, kartais pamirštančioms išgerti reikalingą piliulę. Be to, tyrimais įrodyta, kad šios tabletės gali sušvelninti hormonų, susijusių su mėnesinių ciklu, svyravimus: sumažinti galvos skausmus, pagerinti emocinę būseną, pasipriešinti estrogenų sukeltam skysčių kaupimuisi ir taip išvengti nereikalingų papildomų kilogramų. Tabletes su drospirenonu 24+4 gali vartoti bet kokio amžiaus sveikos gimdžiusios ir negimdžiusios moterys.

Gydytoja rekomenduoja kontracepcija pasirūpinti bent mėnesį prieš atostogas. Mat vietovės ir klimato pasikeitimas sukelia tam tikrą stresą organizmui ir dėl vaistų vartojimo atsiradęs negausus kraujavimas gali sugadinti atostogas. Pradėjus piliules vartoti anksčiau šio galimo nemalonumo pavyksta išvengti.

Galimas šalutinis poveikis

„Prieš pradėdamos vartoti hormoninės kontracepcijos priemones, moterys turi žinoti, kad jas kurį laiką gali varginti šalutiniai poveikiai: skausmingos krūtys, pykinimas, galvos ir pilvo skausmas, nuotaikos svyravimai, nedidelis kraujavimas. Organizmui prisitaikius prie preparato, šie simptomai paprastai per keletą mėnesių išnyksta”, – perspėja I.Rudzikienė.

Kontraceptinės tabletės yra receptinis vaistas – jį turėtų paskirti gydytojas, atsižvelgęs į moters amžių, fizinę būklę, kūno sudėjimą, mėnesinių ciklo pobūdį, persirgtas ligas ir kita. Draugė ar vaistininkas šiuo atveju negali būti patarėjas – hormoniniai kontraceptikai tinka ne kiekvienai.

Problemą galima spręsti ir be tablečių – jas pakeičia hormoninė spiralė. Tai maždaug 3 cm dydžio kontraceptinė priemonė, kiekvieną dieną išskirianti mažą hormonų dozę. Kadangi spiralė hormoną išskiria tiesiai į gimdą, į kraują patenka tik labai nedidelis jo kiekis. Didelis šios priemonės efektyvumas dažnai prilyginamas sterilizacijai – naudodamos hormoninę spiralę, kaip rodo statistika, pastoja vos dvi moterys iš tūkstančio.

Pasak gydytojos, per pastaruosius kelis dešimtmečius atlikta daug mokslinių tyrimų hormoninės spiralės saugumui įvertinti: infekcijos tikimybė yra daug mažesnė nei naudojant paprastą vario spiralę, o negimdinio nėštumo atvejų (kai embrionas įsitvirtina ne gimdoje) būna gerokai mažiau, nei nevartojant kontracepcijos priemonių.

Penkeri metai be mėnesinių

Naudoti hormoninę spiralę patogu: po įvedimo į gimdą moteris gali apie ją pamiršti net penkerius metus. Nėra jokios vartojimo klaidos tikimybės. Be to, ši priemonė gerokai sumažina kraujavimą ir skausmus per mėnesines, neretais atvejais mėnesinės išnyksta. „Dėl mažų hormonų dozių kontraceptikas paprastai būna gerai toleruojamas, o kraujavimas per mėnesines būna kur kas mažesnis nei naudojant vario spiralę”, – patirtimi dalijasi I.Rudzikienė.

Šis kontracepcijos būdas tinka jaunoms mamoms – hormoninė spiralė į gimdą gali būti įvesta praėjus vos šešioms savaitėms po gimdymo. Tyrimų duomenimis, krūtimi maitinančių ir hormoninę spiralę naudojančių moterų piene aptikti labai maži hormono kiekiai neturi neigiamos įtakos krūtimi žindomų kūdikių augimui ir vystymuisi, taip pat ir pieno kiekiui ir kokybei.

Hormoninė spiralė – populiari apsisaugojimo priemonė Vakarų Europoje, ją ypač pamėgo Skandinavijos šalių moterys. Dėl ilgo veikimo tai viena pigiausių kontracepcijos priemonių – jos teikiama apsauga nuo nėštumo kainuoja mažiau nei 10 litų per mėnesį.

Pirmaisiais hormoninės spiralės naudojimo mėnesiais moterims gali pasireikšti nepavojingi šalutiniai reiškiniai: galvos ar pilvo skausmas, odos būklės pokyčiai, makšties išskyros ir kt. Ilgainiui organizmas prisitaiko prie spiralėje esančio hormono ir šalutiniai poveikiai išnyksta. Hormoninė spiralė negimdžiusioms moterims nerekomenduojama. Ši priemonė, kaip ir visi kontracepcijos metodai, tinka ne visoms moterims, todėl dėl jos naudojimo privalu pasitarti su ginekologu.

Sveikata.diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE