Gudručio vaistinė

Ką derėtų žinoti apie kontracepciją?

Hormoninė kontracepcija – pati subtiliausia iš visų apsaugos nuo neplanuoto pastojimo priemonių. Tačiau, kad galėtumėte ja sėkmingai naudotis, reikia specifinių žinių. Kiekviena savimi ir savo sveikata besirūpinanti mergina ar moteris turėtų suvokti, ko derėtų tikėtis iš pasirenkamo kontracepcijos metodo. Nė vienam žmogui nešauna į galvą mintis pirkti akinius nepasikonsultavus su okulistu. O kontraceptinės tabletės neretai pasirenkamos ir vartojamos labai neatsakingai (nesuprantama, kodėl?). Hormonai nėra organizmui svetimos medžiagos – jos cirkuliuoja kraujyje nuo pat žmogaus gimimo iki mirties. Tai – netūrali sudedamoji organizmo dalis. Tik nevalia pamiršti, kad hormonai – biologiškai labai aktyvios medžiagos, su kuriomis reikia išmokti tinkamai elgtis.

1. Kreipkis į gydytoją

Nusprendusi naudoti hormoninę kontracepciją nedvejodama kreipkitės į gydytoją. Nesistenkite išsirinkti priemonės savarankiškai, remdamasi reklama arba perskaitytais straipsniais. Vadovautis principu – „tinka draugei, tiks ir man” taip pat nederėtų.

2. Individualus parinkimas

Kiekvienas organizmas yra unikalus, pasižymintis savita lytinių hormonų pusiausvyra, todėl ir hormoninės kontracepcijos priemonės kiekvienu atveju turėtų būti parenkamos individualiai. Šią užduotį patikėkite specialistui. Gaminamos skirtingų hormonų dozių kontraceptinės tabletės. Tikslas – sudaryti sąlygas individualiam kontraceptiko parinkimui.

3. Marketinginiai triukai

Skirtingi kontraceptinių tablečių pavadinimai tikrai negarantuoja skirtingos hormonų dozės. Skirtingose farmacijos kompanijose pagamintos kontraceptinės tabletės visuomet skirsis pavadinimu, net jeigu šių preparatų sudedamosios dalys bei hormonų dozės būtų lygiai tokios pat.

4. Nėra blogiausių arba geriausių

Nėra „geriausių (arba „blogiausių”) kontraceptinių tablečių, tačiau yra tinkamai (arba netinkamai) pasirinktos kontraceptinės tabletės.

5. Šalutinio poveikio priežastys

Net jeigu kontraceptinės tabletės ir buvo tinkamai parinktos, įvadiniu laikotarpiu (pirmuosius du- tris vartojimo mėnesius) tikimybė šalutiniam poveikiui pasireikšti yra didesnė. Jeigu taip ir atsitiktų, tabletes geriant toliau, iš pradžių pasireiškęs šalutinis poveikis netrukus išnyks savaime. Dažniausia nesiliaujančio šalutinio poveikio priežastis – organizmui netinkamos hormonų dozės preparato vartojimas. Nenuostabu, kad taip gali atsitikti, kai hormoninės kontracepcijos priemonė pasirenkama savarankiškai, nepasitarus su gydytoju.

6. Žala

Netinkamai pasirinkta hormoninės kontracepcijos priemonė beveik visuomet sukelia didesnį ar mažesnį diskomfortą, tačiau jokios nepataisomos žalos sveikam organizmui dažniausia nepadaro

7. Patikima apsauga

Net ir netinkamai pasirinkta, tačiau teisingai vartojama hormoninės kontracepcijos priemonė patikimai saugos nuo neplanuoto pastojimo. Net ir akivaizdžiai pasireiškęs šalutinis poveikis kontraceptiko efektyvumui įtakos nebeturės (išskyrus atvejus, kai dėl stipraus vėmimo arba dažno viduriavimo vaistas būna priverstinai pašalinamas iš organizmo)

8. Alkoholio poveikis

Alkoholio vartojimas hormoninės kontracepcijos efektyvumo nesumažina. Laikinų problemų gali kilti tik prisigėrus iki vėmimo. Jeigu išgėrus kontraceptinę tabletę buvo vemta per 4 val. laiko tarpą, reikia nedelsiant išgerti dar vieną tabletę. Priešingu atveju, rekomenduojama papildomai saugotis (pvz., prezervatyvu), kol bus suvartotos kitos 7 pakelio tabletės. Jeigu tablečių pakelyje bus likę mažiau, naują pakuotę pradėkite nedarydama jokios pertraukos.

9. Patogiausias laikas

Pradedančiosioms kontraceptines tabletes rekomenduojama gerti vakarais. Kontraceptinės tabletės yra geriamos maždaug tuo pačiu paros metu (kelių valandų paklaida apsaugos efektyvumui įtakos neturi) Kad neužmirštumėte laiku išgerti kontraceptinės tabletės, dauguma specialistų jas rekomenduoja laikyti kartu su dantų šepetėliu.

10. Jei laiku neišgėrei tabletės

Jeigu pavėluota ne daugiau kaip 12 val., pamirštąją tabletę išgerkite kuo greičiau, o likusias – įprastu laiku (nesibaiminkite, jeigu pamirštąją ir kitą tabletę tektų gerti tą pačią dieną). Papildomai saugotis nebereikia.

Jeigu pavėlavote 12-24 val., pamirštoji tabletė išgeriama vos prisiminus, likusios – įprastu laiku. Vėluojant 24 val. teks suvartoti dvi tabletes iš karto – pamirštąją (pavėluota 24 val.) ir tos dienos tabletę. Kadangi kontraceptinis poveikis gali būti laikinai susilpnėjęs, kitas 7 dienas patartina naudoti papildomas apsaugos priemones (pvz. prezervatyvą). Jeigu papildomai saugodamasi pritrūksite tablečių (pakelyje bus likę mažiau kaip 7 tabletės), naują pakuotę pradėkite nedarydama jokios pertraukos.

Pamiršus dvi (tris) tabletes iš eilės, nedelsiant išgeriama tik viena iš pamirštųjų tablečių (kitos pamirštamos tabletės išmetamos). Likusios pakelio tabletės vartojamos įprasta tvarka, papildomai saugantis ne trumpiau kaip 7 kitas dienas. Jeigu papildomai saugodamasi pritrūksite tablečių (pakelyje bis likę mažiau kaip 7 tabletės), naują pakuotę pradėkite nedarydama jokios pertraukos.

Jeigu pamiršus išgerti dvi, tris ir daugiau tablečių iš eilės prasidėjo į mėnesines panašus kraujavimas, įprastu laiku išgerkite vieną iš pamirštųjų tablečių, visas likusias to pakelio tabletes išmeskite ir kitą dieną pradėkite visiškai naują pakuotę. Papildomai saugotis reikės, kol bus suvartotos ne mažiau kaip 7 naujojo pakelio tabletės.

11. Reguliariai pasitikrink

Net ir nevartodama hormoninės kontracepcijos priemonių nevenkite bent kartą per metus profilaktinei apžiūrai apsilankyti pas ginekologą.

kontraceptikai.lt

TAIP PAT SKAITYKITE