Gegužės 31d. Sekmadienis

Vyriškumo krizė

Peržiūrų skaičius: 26788
Vyriškumo krizė

Moterų emancipacijos grėsmės akivaizdoje vyrams belieka susigūžti. Taip jie ir daro. Tyrimai rodo, kad vyrus linkusios sumenkinti ne tik moterys. Dažniau stipriosios lyties atstovai patys nustumia save į šeimos ir visuomenės užribį. Jeigu nesi raumenų kalnas ar įmonės bosas, tavo vieta po mylimosios kojomis.

Lemia charakteris

Skandinavijos šalys, garsėjančios lygių teisių propagavimu, neretai pavadinamos feminizmo ar moterų šalimis. Lietuvai tokios idėjos dar gana tolimos.

Klaipėdos universiteto suomių kalbos lektorė Karin Karčiauskienė, vadovaujanti Skandinavistikos katedrai, aiškino, kad anksčiau moteriai išsikovoti vietą buvo daug sunkiau.

"Pamažu liberalėjame", - sakė ji.

Anot lektorės, viskas priklauso nuo moters charakterio savybių ir bendravimo įgūdžių. Vienos sugeba vadovauti ir nesureikšminti lyčių skirtumo, o kitoms paprasčiausiai tokios savybės nėra duotos.

Suomijoje - lengviau

K.Karčiauskienė pasakojo, kad Suomijoje jau seniai niekas nebeskirsto žmonių pagal lytį. "Suomiai turi vieną žodį asmeniui pavadinti "hän", o lietuviai skirsto "jis" ir "ji"", - aiškino Skandinavistikos centro direktorė.

Suomijoje taip pat veikia moterų teises ginančios organizacijos. Tačiau apie tai, kad moteris į darbą būtų nepriimama vien dėl to, kad ji moteris, niekas nedrįsta net pagalvoti.

Tik atvykusius kitataučius stebina moterys, sukiojančios autobuso ar šiukšlių mašinos vairą, lipančios į elektros stulpą ar taisančios kanalizaciją.

Vertina skirtingai

Psichologai teigia, kad nusistovėjusios nuostatos kenkia tiek moterų, tiek vyrų teigiamam savęs vertinimui.

Pasak psichologo Kęstučio Ridiko, lietuvio sąmonėje susiformavusios nuostatos, kad vyras turi uždirbti daugiau nei moteris, trikdo ne vieną.

"Yra nemažai tokių, kurie nė už ką nesutinka paklusti "sijonuotai bobai", - juokavo psichologas.

K.Ridiko nuomone, feminizmo smūgiai lietuvių vyrams negresia, nes mūsų moterys protestuoja tik tam, kad protestuotų.

"Jos nepasigilina į tai, kokios iš tiesų yra feminizmo idėjos, ir kovoja tik išoriškai", - neabejojo jis.

Šeimos psichoterapeutas socialinių mokslų daktaras Gediminas Navaitis nelinkęs kaltės versti moterims. Anot jo, vyrai patys dažnai save nuvertina. Tam įtaką daro ir dažnai neteisinga visuomenė.

Trukdo ribotas suvokimas

Gedimino Navaičio nuomone, visuomenė vyriškumą suvokia per siaurai. Tam įtakos turi santykiai šeimoje ir net žiniasklaida.

– Ar Lietuvoje vyro autoritetas egzistuoja?

– Šiandienos situaciją būtų galima pavadinti vyro vaidmens krize. Vilniaus M.Romerio universiteto Socialinio darbo katedros atliktame tyrime dalyvavo apie 1400 vyrų. Anketose ir pokalbių metu buvo klausiama, kaip jie vertina savo, kaip vyro ir tėvo vaidmenį ir kaip sugeba jį atlikti. Paaiškėjo, kad kas trečias mano, jog nėra tikras vyras.

– Kodėl patys stipriosios lyties atstovai suabejoja savo vyriškumu?

– Mūsų visuomenėje vyras turi atitikti du kriterijus – būti stiprus ir materialiai aprūpinti šeimą. Jeigu jis pinigų neuždirba, neva nėra tikras vyras. Juk ne kiekvienas yra karatė meistras ar bankininkas. Neatitinkantys šių normų vyrai linkę save sumenkinti.

– Vadinasi, vyrai prarado savo, kaip šeimos galvos, vaidmenį?

– Geriausi šeimos santykių ekspertai yra vaikai. Jie žino, kas iš tėvų svarbesnis, įtakingesnis. Tyrimas, kurio metu abiturientų buvo klausiama, kas šeimoje sprendžia svarbiausius klausimus, parodė, kad tėvas lemiamą žodį turi tik maždaug 6 proc. šeimų. Apie pusė jaunuolių atsakė, jog šeimoje klausimus sprendžia abu tėvai, ir net 35 proc. jaunuolių svarbesnė atrodo motina.

Deja, Lietuvoje patriarchalinio šeimos modelio nebėra.

– O tikrų vyrų irgi nebėra?

– Norint apibrėžti tikro vyro sampratą, tektų tai analizuoti iš visų perspektyvų – istorinės, socialinės, psichologinės. Tačiau stebina tai, kad patys vyrai linkę atskirti vyro ir tėvo vaidmenis. Pasirodo, kas dešimtas Lietuvos vyras laiko save geru ir kompetetingu tėvu, bet ne tikru vyru. Tai akivaizdus prieštaravimas. Kokį pavyzdį vaikui gali parodyti tėvas, laikantis save nevisaverčiu vyru?

– Gal pačios moterys kaltos, kad perima šeimos reikalus tik į savo rankas? Gal per daug iš vyrų reikalauja?

– Ieškoti kaltų – nedėkingas užsiėmimas. Kuo daugiau reikalauji, tuo daugiau ir gauni.

Šalies socialiniai ekonominiai pokyčiai dalį žmonių paliko už borto. Ar žmogus, kuris penkiolika metų neturėjo darbo, gali jaustis tikru vyru?

– Moterys galėtų sakyti, kad vadovauja šeimai "iš reikalo". Juk jei namuose nėra tikro vyro, belieka šeimos rūpesčių naštą užsimesti ant savo gležnų pečių...

– Manau, kad dalis žmonių su malonumu pasirenka tokį gyvenimo būdą. Kita vertus, šeimos gyvenimo modelis neretai primetamas visuomenės. Dar galima pastebėti pašaipų požiūrį į moterį, kuri sėdi namie ir augina keturis vaikus. Su pagarba atsiliepiama apie tą, kuri įnirtingai siekia karjeros. Demokratinė visuomenė turėtų vertinti žmogaus pasirinkimą.

– Vadinasi, visuomenės įtaka yra labai stipri...

– Tikrai taip. Problema ta, kad vyro vaidmuo suvokiamas ribotai. Jis neva turi būti stiprus maitintojas, o visa kita – malonus, bet nebūtinas priedas. Prie tokio požiūrio susiformavimo prisideda ir žiniasklaida, kuri pateikia supaprastintus moteriškumo ir vyriškumo pavyzdžius. Populiariojoje spaudoje vargu ar rasime tekstą, kur jo herojė moteris realizuoja save šeimoje. Kur kas dažniau rašoma apie garsias moteris, kurioms pabrėžti savo moteriškumą – privaloma.

Apskritai visuomenėje vyrus ir moteris bandoma apriboti siaurais vaidmenimis. Juk žmogus daug sudėtingesnis, jis gali atlikti daug kitų vaidmenų ir pasiekti gyvenimo pilnatvę.


8 patarimai vyrams, kaip pagerinti vaisingumą

8 patarimai vyrams, kaip pagerinti vaisingumą

" Vyrams visada buvo ir yra aktualu ne tik gerai atrodyti, bet ir išsaugoti gerą sveikatą, seksualumą, lytinę potenciją", - sako urologas Antanas Balvočius. Ne visiškai teisingai yra formuojama nuomonė, kad vyrai yra stiprioji lytis...


Seksas: kaip kenkia neįgyvendintos svajonės?

Seksas: kaip kenkia neįgyvendintos svajonės?

Ką galvoja specialistai, jei žmogus neturi lytinių santykių. Normalu tai ar ne? Ar dėl to jam nekyla ir nepaaštrėja seksualinės fantazijos? Specialistai gąsdina, jog jos gali būti net pavojingos, jei žmogus taip ir neatranda pasitenkinimo...


Nelygi santuoka

Nelygi santuoka

Vyro ir žmonos amžiaus skirtumas nulemia tarpusavio santykių vystymąsi. Ne veltui psichologai mėgsta pabrėžti: "Pasakykite, koks tarp jūsų amžiaus skirtumas ir mes papasakosime, kaip jūs gyvenate..." Jei vyras ir žmona yra beveik vienodo...


Seksualumo viršūnė: kaip pagauti beprotiškos aistros akimirką

Seksualumo viršūnė: kaip pagauti beprotiškos aistros akimirką

Kai laukiate savo audringos aistros objekto, laikas slenka kankinančiai lėtai. Bet vos tik išsvajotoji valanda ateina, geismas dingsta be pėdsakų. Tai nestebina ir nerodo santykių krizės, artėjančio atšalimo. Tiesiog žmonės tokie yra – jų...


Dėl kasnaktinio sekso riksmų aštuoniolikmetę kaimynai iškraustė

Dėl kasnaktinio sekso riksmų aštuoniolikmetę kaimynai iškraustė

Aštuoniolikmetė Kirsty Bloomfield sekso metu labai garsiai aimanuodavo, kol kaimynai ją nutarė iškraustyti iš namo. Dėl merginos kasnaktinio sekso riksmų terasoje besiskųsdami kaimynai buvo priversti kviesti policiją. Aštuoniolikmetė, kuri buvo...


Ar daug moterų serga lytinėmis ligomis?

Ar daug moterų serga lytinėmis ligomis?

Ar daug moterų serga lytinėmis ligomis? Pasaulyje per metus LPI (kurių šiandien žinoma apie 25) suserga apie 250 mln. žmonių. 120 mln. užsikrečia trichomonomis, 50 mln. chlamidijomis, 30 mln. papilomos virusu, 25 mln. gonorėja ir 3,5 mln. sifiliu.


Priešlaikinė ejakuliacija bus gydoma radijo bangomis

Priešlaikinė ejakuliacija bus gydoma radijo bangomis

Viena labiausiai paplitusių tarp vyrų seksualinių problemų – tai priešlaikinė ejakuliacija. Tačiau anot specialistų, šiuo metu pasaulyje nėra efektyvaus gydymo būdo nuo šio negalavimo. Nepaisant to, JAV mokslininkai įsitikinę, kad šią...


Kokią kontracepciją pasirinkti?

Kokią kontracepciją pasirinkti?

Taigi, tu galvoji pradėti lytinius santykius. Bet prieš tai turi būti užtikrintas, kad esi saugus - saugus dėl nepageidaujamo nėštumo ir lytiškai plintančių infekcijų (LPL), įskaitant ŽIV. Kaip tau pasirinkti tinkamiausią metodą, kai šiuo metu...


Vyrų akimis: kiek kainuoja santuoka?

Vyrų akimis: kiek kainuoja santuoka?

Santuoka – dalykas rimtas, bent jau daugelis vyrų taip sako. Ir teisingai daro, bet ar rimtai apie tai pagalvoja, įvertina pasekmes, atsižvelgia į galimybes? Jeigu jūs dar nevedęs, pamąstykite ar esate tikrai pasiruošęs santuokai:...


Seksas: kodėl moterims naudingi trumpalaikiai susitikimai?

Seksas: kodėl moterims naudingi trumpalaikiai susitikimai?

Mokslininkai pamažu analizuoja seksualinius žmonių santykius ir jų reikšmę emocinei partnerių būklei. Kam teikti pirmenybę: spontaniškumui ar ilgaamžiškumui? Su mokslininkais savo intymia patirtimi sutiko pasidalinti 200 žmonių, iš kurių 123...


Vyrų klaidos

Vyrų klaidos

Būtų naivu manyti, kad vyrai neklysta dėl moterų. Ko gero, atvirkščiai... Kai kurie vyrai mano, kad jų žmonos specialiai kelia isterijas, kad pasinaudotų padėtimi. Iš tikrųjų isterijų nebūna "pagal užsakymą". Beprasmiška kaltinti...


Prezervatyvai bus plonesni už plauką

Prezervatyvai bus plonesni už plauką

Tradicinis dalies vyrų spyriojimasis nenaudoti prezervatyvų greitai neteks pagrindinio argumento: mokslininkai jau kuria naujas kompozitines medžiagas, iš kurių pagaminti sargiai bus plonesni už žmogaus plauką ir labai patvarūs.


Gundymo pamokos įvairiose šalyse

Gundymo pamokos įvairiose šalyse

Seksologai sutaria, kad didžiausi gundymo meistrai – ispanai. Gamta juos apdovanojo nesutramdomu charakteriu ir įpročiu nepaliaujamai persekioti savo aistros objektą. Devynios iš dešimties senjoritų pirmosios susipažįsta su vyrais ir tiesiog...


Erekcijos sutrikimai ir galimybės juos įveikti

Erekcijos sutrikimai ir galimybės juos įveikti

Pasaulio sveikatos organizacija erekcijos sutrikimą apibūdina kaip „nuolatiną ar pasikartojantą vyro negalėjimą pasiekti ir (arba) išlaikyti pakankamos varpos erekcijos lytiniam aktui atlikti“. Įvairių šaltinių duomenimis, erekcijos...


"Femilift" atkuria makšties elastingumą greitai ir be skausmo

"Femilift" atkuria makšties elastingumą greitai ir be skausmo

Makšties sienelės sutvirtinimas ir išsausėjimo gydymas "Almalasers Femilift" lazeriu Kiekviena šiuolaikinė moteris nori atrodyti graži, jauna ir sveika. Štai kodėl moterys rūpinasi veido, rankų oda, dekolte ir kt., bet neturime pamiršti,...


Kaip pagyvinti vedybinį seksą?

Kaip pagyvinti vedybinį seksą?

Daugelis žmonių įsitikinę, kad jų intymus gyvenimas po vedybų gerokai išblės. Vedybos tikrai nėra aistringo sekso priešas. Jeigu abu partneriai įdės pastangų, intymus gyvenimas tik gerės. 1. Neatsisakykite sekso dėl rutinos. Santuokoje bus daugybė...


Intymius reikmenis laikyti bet kur - rizikinga

Intymius reikmenis laikyti bet kur - rizikinga

Prekės suaugusiems – du žodžiai, už kurių vienu metu slypi intymumas, malonūs pojūčiai ir artumas, baimė, paslaptis, kruopelytė gėdos. Nors seksu mėgaujasi viso pasaulio žmonės, konservatyvesnėse šalyse, kurioms priklauso ir Lietuva, seksas...


Sekso traumos — nėra ko gėdytis

Sekso traumos — nėra ko gėdytis

Seksas - puikus dalykas, tačiau... kartais žmonės taip atsiduoda šiam malonumui, kad prisidaro neįtikėtinai daug nemalonumų. Besistengiant įgyvendinti pačias svaigiausias fantazijas neretai meilės žaidimai baigiasi... ligoninėje. Manoma, kad pats...


Kaip greitai suvilioti moterį?

Kaip greitai suvilioti moterį?

Jūs norite susipažinti su patrauklia moterimi? Žinoma, susipažinti su patinkančia būtybe yra lengviau, jei jums padeda draugai arba jus vienija panašūs pomėgiai. Tačiau, kaip susipažinti su patinkančia moterimi viešoje vietoje ir padaryti taip,...


Kokias moteris vyrai vadina paleistuvėmis?

Kokias moteris vyrai vadina paleistuvėmis?

Mokslininkai išsiaiškino, kad vyrai meluoja, kiek turėjo sekso partnerių. 42 proc. jų galvoja, kad moteris yra ištvirkusi, jei turėjo daugiau kaip 10 vyrų. Tą patį pakartojo ir moterys, jei vyras turėjo daugiau kaip 20 sekso partnerių. Per tyrimą...


Pirštis per atostogas - didelė klaida

Pirštis per atostogas - didelė klaida

Gyvenime gal esate ne vieną kartą pagalvoję, kaip čia geriau būtų merginai pasipiršti, priklaupti ant vieno kelio ir tada pasiūlyti savo ranką ir širdį, tačiau net ir tobulai merginai siūlyti tapti žmona nereikėtų atostogų metu. Vienaip ar kitaip...


Vyrų žalingi įpročiai atima galimybę moterims patirti orgazmą

Vyrų žalingi įpročiai atima galimybę moterims patirti orgazmą

Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad nesveikas gyvenimo būdas neatsiejamas nuo vyro seksualinės disfunkcijos atsiradimo. Todėl merginoms reikėtų atkreipti didesnį dėmesį į jaunų vyrų žalingus įpročius. Antraip, jos liks seksualiai...


10 situacijų, kai moteris neatsisako mylėtis

10 situacijų, kai moteris neatsisako mylėtis

Pirmiausiai reikėtų išsirinkti tinkamą laiką seksui. Jei vyras pasirengęs mylėtis, tačiau bijo išgirsti iš savo mylimosios sakramentinę frazę: "man skauda galvą", jis turėtų atkreipti dėmesį į šiuos patarimus. Jei judu susipykote ar...


Dėl vyrų impotencijos - kaltos maisto pakuotės

Dėl vyrų impotencijos - kaltos maisto pakuotės

Misūrio universiteto (JAV) mokslininkai atlikę tyrimą išsiaiškino, kad kai kurie maisto produktai slopina vyrų seksualinį potraukį ir potenciją. Bet taip atsitinka ne dėl prastos produkto kokybės ar jo sudėties, o įpakavimo. Tyrėjai nustatė, kad...


Sienas drebinantis knarkimas gadina poroms gyvenimą

Sienas drebinantis knarkimas gadina poroms gyvenimą

Šiauliečiai Saulius ir Kristina U. susituokę beveik keturiolika metų, iš kurių tik ketverius miegojo ramiai, nesikumščiuodami ir nekeiksnodami vienas kito, rytą nebumbėdami, dėl nemigo nakties. Sutuoktiniai, neapsikentę, jau metus miega atskiruose...


Viengungiškas seksas – aktyvesnis ir įvairiapusiškesnis

Viengungiškas seksas – aktyvesnis ir įvairiapusiškesnis

Britų sociologai atliko apklausą ir išsiaiškino, kad 15 proc. žmonių niekada nepatiria orgazmo, o 19 proc. apklausos dalyvių užsiima virtualiu seksu, dar 18 proc. tokiu būdu susirado savo antrą pusę. Pusė visų respondentų vyrų prisipažino, kad...


Seksas: kaip skiriasi įvairaus amžiaus vyrų pajėgumas

Seksas: kaip skiriasi įvairaus amžiaus vyrų pajėgumas

Amžius – tai labai įdomus "dalykėlis". Kuomet vyras jaunas, kupinas jėgų ir energijos, jam atrodo, kad 40-50 metų – tai tiek daug ir bus labai negreitai! Kai kertamas trisdešimtmečio ruožas ir vis artėjama link ribos, vis...


Abortą pasidariusios moterys – paslėpto smurto aukos

Abortą pasidariusios moterys – paslėpto smurto aukos (2)

Medicinos sesuo pasidarė abortą, nes jautė šeimos spaudimą nesusigadinti karjeros. Mažame miestelyje gyvenančiai moteriai, anot jos pačios, aptemo protas, kai ėmė lauktis trečio vaiko ir nė vienas artimasis nepasisiūlė būti šalia. Mergina...


Pavojus: oralinis seksas sukelia vėžį!

Pavojus: oralinis seksas sukelia vėžį!

Naujausi tyrimai rodo, kad jaunesnio ir vidutinio amžiaus amerikiečių tarpe pagrindinė burnos ertmės vėžio priežastis yra žmogaus papilomos virusas (ŽVP), kuris gali atsirasti dėl oralinio sekso su keliais partneriais, praneša 15min.lt. Onkologų...


Maži spektakliai kursto aistrą

Maži spektakliai kursto aistrą

Į konsultaciją ateina poros, kurių seksualinis gyvenimas gęsta. Dažniausiai skundžiasi vyrai: žmona seksualiai neaktyvi, intymūs santykiai – vos kartą per dvi savaites, nes jai daugiau ir nereikia. Arba vyrai reikalauja, kad žmonos...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9