Nobel biocare

Vyriškos problemos: apie jas vyrams vis dar sunku kalbėti, bet sprendimų yra

Vyriškos problemos: apie jas vyrams vis dar sunku kalbėti, bet sprendimų yra

Pokalbio pradžioje gydytojas urologas Ramūnas Kerpauskas pasidžiaugė, kad vis daugiau vyrų išdrįsta praverti urologų kabinetų duris ir nori pasitarti, kaip spręsti juos kamuojančias urologines problemas bei seksualinius sutrikimus. Tuo pačiu gydytojas ragina vyrus, ypač vyresnio amžiaus, labiau rūpintis savo „vyriškumu“, nes tai ne tik tiesiogiai susiję su sveikata, bet ir su bendra gyvenimo kokybe.

– Su kokiomis vyriškomis problemomis, kurias sprendžia urologai, dažniausia susiduria stiprioji lytis? – Skirtingais amžiaus tarpsniais vyrai susiduria su gana skirtingomis problemomis. Jei kalbėsime apie urologines problemas, tai jauni vyrai dažniau serga lytiškai plintančiomis ligomis, prostatos uždegimais. Vyresniame amžiuje vyrus pradeda varginti su prostatos didėjimu (gerybinė hiperplazija) susiję šlapinimosi sutrikimai. Galiausiai, vyresni nei 50 m. vyrai jau atsiduria prostatos vėžio rizikos zonoje. Jei kalbame apie seksologines problemas, tai jauname amžiuje būdinga priešlaikinė ejakuliacija, psichologiniai erekcijos sutrikimai. O vyresniame amžiuje prasideda erekcijos sutrikimai dėl įvairių organinių priežasčių: urologinių, kraujagyslinių, endokrininių, pavyzdžiui, testosterono nepakankamumo ar cukrinio diabeto.

– Į kokius simptomus patariate atkreipti dėmesį, kurie jų rodo, kad laikas kreiptis į specialistą?

– Į urologą reikėtų kreiptis atsiradus šlapinimosi sutrikimams, skausmui pilvo apačioje, tarpvietėje, pastebėjus neaiškius darinius ar bėrimus lytinių organų srityje, sutrikus lytiniam gyvenimui. Vyresniame amžiuje reikėtų apsilankyti pas urologą ir nesant jokių sutrikimų, pavyzdžiui, pasitikrinti dėl prostatos vėžio, kuriuo sergant dažnai nejaučiama jokių simptomų.

– Kaip minimos problemos susiję su amžiumi?

– Kaip jau minėjau, kai kurios urologinės ligos, pavyzdžiui, gerybinė prostatos hiperplazija ar prostatos vėžys, paprastai būdingos tik vyresniam amžiuj. O seksologinių problemų vyrai patiria įvairiame amžiuje. Tik jaunesniame amžiuje jos dažnai būna trumpalaikės, lengviau išsprendžiamos. Jaunam vyrui kartai užtenka pokalbio su patyrusiu specialistu ir jo problema išsisprendžia.

O vyresniame amžiuje vyriškų problemų sprendimui jau reikia žymiai daugiau ir pačio vyro, ir jo urologo pastangų, nes sutrikimų priežastys dažnai yra kelios. Todėl ir jų sprendimas turi būti kompleksinis: gyvenimo būdo korekcija, skirtingi medikamentai ir kt. Tokiems sprendimus įgyvendinti reikia žymiai daugiau laiko.

– Ar šioms problemoms galima užbėgti už akių, kokia galima prevencija, ką turi daryti simptomus pajutęs vyras?

– Problemoms už akių visada padės užbėgti sveika gyvensena: fizinis aktyvumas, žalingų įpročių atsisakymas, sveika mityba, reguliarūs lytiniai santykiai. Labai svarbi yra ir reguliari profilaktinė gydytojo patikra, ypač vyresniame amžiuje.

Jauname amžiuje daug urologinių problemų, susijusių su lytiniu keliu plintančiomis ligomis, padėtų išvengti prezervatyvų naudojimas. Sportuojantiems vyrams, o ir ne tik jiems, vertėtų žinoti savo testosterono lygį.

Vyresniame amžiuje, nuo 45 m., jau reikėtų reguliariai lankytis pas urologą, žinoti savo prostatos specifinį antigeną (PSA) dėl prostatos vėžio prevencijos. Beje, pakitusi PSA koncentracija kraujyje ne visuomet rodo, kad sergama prostatos vėžiu, nes jo pakitimus gali sukelti ir prostatitas, gerybinė prostatos hipertenzija. Tačiau PSA tyrimas gali net pusmečiu anksčiau nei kitos diagnostikos priemonės pranešti apie galimą naviko augimą. O kuo anksčiau sužinome apie ligą, tuo efektyviau ji įveikiama.

Pajutęs seksualinės funkcijos ar šlapinimosi sutrikimus vyras neturėtų gėdytis ir delsti kreiptis į specialistus. Problema dažniausia pati nedingsta, o ėmus ją spręsti kuo anksčiau, – rezultatai bus žymiai geresni.

– Kaip patariate spręsti minėtas vyriškas problemas?

– Seksualinės funkcijos sutrikimai dažnai reikalauja ir psichologinio konsultavimo, ir medikamentinio gydymo. Pirmiausia stengiamasi nustatyti sutrikimų priežastį. Kai sutrikimai nežymūs ar laikini, labai padeda fitopreparatai, t. y. preparatai, kurie gaminami pasitelkus vaistinių augalų tam tikras savybes.

Kai problemos kompleksinės ir įsisenėję, tai ir gydymas ilgalaikis bei sudėtingas. Patyręs specialistas dažniausiai stengiasi pritaikyti vyrui individualų gydymą ne tik pagal jo sutrikimų pobūdį, bet ir pagal jo lūkesčius, gyvenimo būdą.

– Užsiminėte apie vaistinių augalų preparatus. Kokie augalai gelbsti vyriškumą?

– Kartais jaunesni vyrai tikrai labai prisibijo vartoti stiprius medikamentus erekcijai gerinti. Jiems dažnai jų ir nereikia. Kartais užtenka tik pastimuliuoti lytinę sistemą, kad ji vėl atsigautų. Todėl manęs dažnai pacientai klausia, kokius natūralius preparatus jie galėtų pavartoti profilaktiškai ar esant nežymiems sutrikimams.

Tokiu atveju visada tinka preparatai, į kurių sudėtį įeina gulsčioji ragužė (lot. Tribulus terrestris), nes ji veikia stimuliuojančiai, padidindama endogeninio testosterono kiekį. Tai suteikia vyrui jėgų, pagerėja nuotaika ir lytinė funkcija bei potraukis. Visada tinka preparatai ir su gulsčiąja serenoja (lot. Serenoa repens). Ji veikia prostatą priešuždegimiškai, pagerina jos veiklą, šalina šlapinimosi sutrikimus.

– Turite didesnę nei 15 metų patirtį operacinėje ir ambulatorinėje urologijoje bei seksologijoje. Kokias tendencijas per šį laikotarpį pastebite?

– Turiu pagirti jaunus ir vidutinio amžiaus vyrus, kurie vis mažiau gėdijasi praverti urologo ar seksologo kabineto duris. Vis daugiau yra išprususių vyrų, kurie noriai bendradarbiauja su gydytoju, – tai yra labai svarbu sprendžiant vyrų seksologines problemas. Tačiau vyresniems vyrams vis dar dažnai reikia postūmio. Bet jau gana ilgą laiką Lietuvoje vykstanti prostatos vėžio prevencijos programa duoda gerus vaisius. Daug prostatos vėžio dabar nustatoma laiku. Per tą laiką labai patobulėjo ir tapo prieinami šiuolaikiniai diagnostikos bei gydymo metodai.

Tačiau dar vis liūdina, kad vyresni vyrai seksologiniame fronte pasiduota gana anksti ir greitai, tartum „nurašo“ save. O juk laiku pradėjus gydyti erekcijos sutrikimus galima išsaugoti vyriškumą dar ilgą laiką. Dabar šiuolaikinė medicina ir farmacija tikrai turi efektyvių pasiūlymų, kurie duoda siekiamų rezultatų.

Šaltinis: 15min.lt

TAIP PAT SKAITYKITE