REXSAN

Mitai apie kontracepciją: Geriamieji kontraceptikai didina svorį

Kiek kartų girdėjai, jog kontraceptikai didina svorį? Kiek kartų girdėjai, jog tai netiesa? Tad kaip gi yra iš tiesų? Prisimink.lt paprašė gydytojo-ginekologo A. Kildos paaiškinti keletą labiausiai paplitusių mitų apie kontraceptikus ir jų vartojimą.

Kodėl šis mitas paplito?

Būtų neteisinga teigti, kad šis mitas kilo visiškai be pagrindo. Vartojant kombinuotą hormoninę kontracepciją, ypač senąsias, didelės estrogeno dozės tabletes, daugelis moterų iš tiesų priaugdavo svorio. Svoris gali padidėti greitai arba iš lėto dėl dviejų skirtingų priežasčių.

Kokios svorio didėjimo priežastys?

Greitas kūno svorio pokytis pastebimas organizme kaupiantis druskos ir skysčių pertekliui – tuomet ne tik priaugama keletas kilogramų, bet ir gali būti juntami kiti nemalonūs pojūčiai – pučia pilvą, pabrinksta galūnės, krūtys tampa skausmingomis, juntamas bendras apsunkimas. Lėtai svoris didėja dėl netinkamos mitybos ir nejudraus gyvenimo būdo organizme kaupiantis riebalų atsargoms, kuomet gaunamas kalorijų kiekis gerokai viršija jų sunaudojimą.

Ar nevartojant kontracepcijos lengviau išlaikyti pageidaujamą svorį?

Daugiau ar mažiau, svoris ir savijauta kinta ir natūralaus ciklo metu, nevartojant hormoninės kontracepcijos. Tai būdinga antrajai ciklo pusei ir vadinama priešmenstruaciniu sindromu. Didėjant amžiui, nemalonių PMS būdingų pojūčių daugėja, jie pasireiškia daugumai moterų.

Kokią įtaką svorio didėjimui turi hormonai?

Moteriški hormonai estrogenai skatina kauptis druskas ir vandenį organizme, neleisdami jiems pasišalinti per inkstus. Kitas natūralus moteriškas hormonas progesteronas, kuris gaminamas kiaušidėse antroje ciklo pusėje, veikia priešingai estrogenams – skatina druskų ir skysčių pertekliaus pasišalinimą. Jei abiejų hormonų kiekis organizme yra pusiausvyroje, moterys (ypač jaunos merginos) gerai jaučiasi visą ciklą ir išlaikyti pageidaujamą kūno svorį joms nėra sudėtinga.

Kas nutinka, pradėjus vartoti hormoninę kontracepciją?

Vartojant hormoninę kontracepciją, kurioje yra estrogeno ir progestino (tabletės, pleistras, žiedas), kiaušidėse slopinama ovuliacija, todėl jos gamina mažiau estrogenų ir beveik nebegamina natūralaus progesterono. Estrogenų trūkumą kompensuoja kontraceptinėje priemonėje esantys estrogenai, kurie yra labai panašūs į natūralius. Tačiau dauguma kontraceptinėse priemonėse esančių progestinų neturi natūraliam progesteronui būdingos savybės reguliuoti skysčių balansą organizme. Dėl šios priežasties, vartojant kontracepciją kai kurioms moterims gali padidėti svoris bei pasireikšti panašūs į PMS savijautos pokyčiai Be to, kartais padidėja apetitas, tuomet reikia susirūpinti mityba.

Ar jau yra ir kitokių progestinų?

Taip, jau yra. Neseniai sukurtas pirmasis progestinas, turintis natūraliam progesteronui būdingas savybes, tarp jų ir sugebėjimą reguliuoti druskų ir skysčių balansą organizme. Tai drospirenonas. Vartojant kontraceptines tabletes su drospirenonu, gali sumažėti pilvo pūtimo, galūnių pabrinkimo, krūtų skausmingumo, be to, nedidėja svoris dėl skysčių kaupimosi. Mažiau moterų skundžiasi padidėjusiu apetitu. Šis progestinas yra tik kontraceptinėse tabletėse.

prisimink.lt

TAIP PAT SKAITYKITE