Gegužės 29d. Penktadienis

Abortą pasidariusios moterys – paslėpto smurto aukos

(2) 2014 Vasario 10d.
Peržiūrų skaičius: 27268
Abortą pasidariusios moterys – paslėpto smurto aukos

Medicinos sesuo pasidarė abortą, nes jautė šeimos spaudimą nesusigadinti karjeros. Mažame miestelyje gyvenančiai moteriai, anot jos pačios, aptemo protas, kai ėmė lauktis trečio vaiko ir nė vienas artimasis nepasisiūlė būti šalia. Mergina išsigando, kad yra nepilnametė, nepasiruošusi tapti mama, vaikinas davė pinigų ir liepė „susitvarkyti“. Tai tik kelios istorijos, kurias patyrusios abortą moterys pasakoja prieš keletą mėnesių įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos „Krizinio nėštumo centras“ darbuotojams. Kol parlamentarai pliekiasi „už“ ir „prieš“ abortus, jie atsako į aklavietėje atsidūrusių moterų laiškus, lydi jas pas ginekologus, renka naujagimių kraitelius, poliklinikose dalija lankstinukus ir aiškina, kad valstybė turėtų labiau prisidėti, jeigu jai iš tikrųjų rūpi krizinėse situacijose atsidūrusių moterų likimai. Moralizavimas čia netinka – daug veiksmingesnis būtų gydytojo išrašytas siuntimas psichologo ar socialinio darbuotojo konsultacijai ir tęstinės pagalbos pasiūlymas bei artimųjų, visuomenės palaikymas.

„Gyvenau mažame miestelyje. Buvau, atrodė, tvirtai nusistačiusi prieš abortus, bet pačiai aptemo protas, kai turėjo gimti trečias vaikas, ir negavau paramos, o tik priešiškumą. Kai paramos nebuvo, kilo net tokių minčių – kas bus su kitais mano vaikais, jei numirčiau gimdydama, kaip bus su darbu – nes aš šitiek įsipareigojusi. Ir kad būtų bent vienas žmogus pasakęs – atsipeikėk, ką tu darai, aš pagelbėsiu tau, jei reiks tuo metu pažiūrėti kitus du tavo vaikus.

Kaip tik šiuo metu mano negimusiam trečiam vaikui būtų 7 metai. O aš vis dar verkiu ir negaliu sau atleisti, kad pasidaviau aplinkos spaudimui ir neapsaugojau. O vyras nesijaučia dėl to kaltas“, – savo patirtį internete išliejo viena moteris, supratusi, kad vieną didžiausių gyvenimo klaidų padarė tik todėl, kad nesulaukė šeimos palaikymo, gydytojų paskatinimo apmąstyti savo sprendimą.

Neplanuotai pastojusių ir sutrikusių, palaikymo nesulaukiančių, merginų ir moterų laiškų elektroniniu paštu „Krizinio nėštumo centras“ sulaukia vis daugiau. Jie liudija, kaip trūksta praktinės pagalbos, supratimo, netgi paprasčiausios informacijos apie vaisiaus vystymąsi, ir koks veiksmingas aplinkinių spaudimas dėl karjeros, pinigų, santykių.

Apie tai, kad reikia padėti krizinį nėštumą išgyvenančioms moterims, šeimoms, kurioms būsimas pagausėjimas netikėtas, atrodo sunkiai įmanomas finansiškai, kurioms pasakoma, kad turės neįgalų vaiką, moterims, kurios patenka į situacijas, kai išspręsti problemas atrodo tinkama nutraukiant nėštumą, kalbama ilgai. Sakoma, kad nėra sisteminės pagalbos, ir tik prieš keletą mėnesių įsikūrė jūsų organizacija, teikianti tokią pagalbą. Kokią situaciją matote jūs? Ar daugeliui šeimų, moterų prireikia pagalbos ir kokios dažniausiai? – paklausiau „Krizinio nėštumo centro“ įkūrėjos ir vadovės, socialinės darbuotojos, trijų vaikų mamos Zitos Tomilinienės.

Centrą įkūrėme, nes Lietuvoje tokios pagalbos visai nėra – krizinio nėštumo centrai veikia Vokietijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Anglijoje ir kitur, o pas mus Kaune viena socialinė darbuotoja dirba panašų darbą. Vilniuje abortų skaičius būna apie porą tūkstančių per metus. Visos tos moterys, sužinojusios, kad laukiasi, to nesitiki, būna sutrikusios. Gal kartais pasidalija žinia su vyru, nuo kurio laukiasi, kartais ne, eina pas ginekologą, sako, turiu problemą – vienas gali pasikalbėti, kitas tiesiog duoti siuntimą net nepasiteiravęs, kokios priežastys, nepasiūlyti jokios realios pagalbos.

Abortas yra vienintelė pagalba, kurią pasiūlo valstybė. Tai yra žiauru, nes tai – kraštutinė priemonė, gyvo žmogaus, kad ir mažo, nužudymas. Pagal mūsų įstatymus tai legalu, niekas nekelia pagalbos klausimo.

Išeina paradoksas – valstybė, kuri deklaruoja, kad yra „prieš“ abortus, iš tikrųjų nepasiūlo jokios prevencijos ir pagalbos.

Taip. Tiesiog pasako – mes prieš, bet jūs pačios galvokite, kaip jums apsisaugoti, o jeigu laukiatės – kaip susitvarkyti. Artimieji moterį „palaiko“ sakydami, kad yra būdų „susitvarkyti“ problemą, net neįvardindami, kad tai yra naujo žmogaus, tavo vaiko, gyvybės ir mirties klausimas. Sumaterialėjusi visuomenė žiūri į naują žmogų, jei jis neplanuotas, kaip į trukdį. Bet kai moteris, atsidūrusi krizėje, nesulaukia pagalbos iš artimųjų, tuomet jai labai reikia pagalbos iš valstybės ir nevyriausybinių organizacijų. Labai daug tokių, nesulaukiančių paramos, pasirenka abortą kaip vienintelę išeitį, nes neturėjo konsultacijų prieš tai, nesitarė su kitais dėl kitokių išeičių. O tas sprendimas nesugrąžinamas.

Abortas nėra kosmetinė problema, tai situacija, apie kurią moterys bijo kalbėti, ir čia jau turėtų valstybė įsikišti, kad nepaliktų jos aplinkoje, kuri daro spaudimą. Žmogus krizėje situaciją suvokia siaurai, mato vieną sprendimą ir eina link jo, jei kas nors nepadeda ir nepasako – būsime šalia.

Vadinasi, būnate šalia visą laiką ir tiek, kiek reikia.

Mes bandome padėti moterims tiek apsisprendžiant, tiek nėštumo metu – laukiantis moters hormonų pusiausvyra taip pasikeičia, nuotaikos taip svyruoja, kad vieną dieną ji, atrodo, palūš, kitą dieną jau pasiryžusi auginti vaikelį, o trečią vėl viską mato juodomis spalvomis. Siūlome psichologinę, socialinę, materialinę pagalbą, nukreipiame į kursus pasiruošti gimdymui, pažinti vaikelį dar įsčiose. Net ir nepasiruošus motinystei, yra laiko tai padaryti – jeigu išnaudoji tą laiką, nes gali jį ir praverkti. Yra šeimų, kurios padeda suruošti kraitelį, sutinka remti moterį ar merginą, negalinčią išlaikyti savo vaiko, nes neturi darbo, yra studentė, tėvai nepadeda.

Ar į jus dažniau ir kreipiasi nepilnametės, jaunos, netikėtai pastojusios merginos? Minėjote, kad jos nesulaukia tėvų palaikymo.

Lietuvoje yra daug paauglių, kurios pasirenka gimdyti, nepaisant to, kad tėvai prieštarauja – joms turbūt taip trūksta meilės, saugumo, kad ieško to ryšyje su kūdikiu. Ir jį randa.

Paauglių nėštumų skaičius mūsų šalyje didelis, nemažas skaičius ir abortų. Pas mus labai trūksta tėvystės įgūdžių – ne tik socialinės rizikos šeimoms. Atrodo, jei šeima pasiturinti, tai santykiai geri, bet taip nėra: visas laikas skiriamas pinigų uždirbimui, o ne žaidimui su vaiku, jo išklausymui. Pasiturinčios šeimos dažniau daro abortus tiesiog dėl išskaičiavimo, tėvai nepalaiko dukrų ar sūnų. Būna, vaikinas jaučiasi atsakingas, nori, kad jo mergina gimdytų, bet tėvai daro spaudimą, kad per jaunas, susigadins karjerą – ir jis, nors lyg ir drąsus buvo, kai galvojo, kad norėtų turėti vaiką su mylimąja, įsikišus suaugusiems, neatlaiko.

Viena mergina mums parašė: ėjau darytis aborto, jau buvau klinikoje, iš ten paskambinau savo draugui ir pasakiau, kad viena nesugebėsiu, paprašiau ateiti. Jis atėjo, pamatė, kokia esu sutrikusi, kaip nenoriu to žingsnio žengti, ir pasakė – auginkime vaikelį. Nuo to momento mes supratome, kad tai yra mūsų vaikas, ne kažkas abstraktaus, ne problema. Dabar žiūrime į savo mergaitę ir galvojame – kas mums buvo atsitikę, kad norėjome jos atsikratyti, lyg tai būtų nereikalingas daiktas, o čia žmogus, ir dar toks nuostabus.

Viena devyniolikametė parašė, kad laukiasi, turi siuntimą abortui po šešių dienų, bet, sako, aš jo nenoriu. Tėvai ją išvarė iš namų, mergina glaudėsi pas draugę, kurios mama priėmė. Ji neturėjo pinigų atvažiuoti iš kito Lietuvos galo pas mus pasikonsultuoti, net neturėjo telefono paskambinti, bet intensyviai bendravome internetu. Supratusi, kad neliks viena, padės draugė, jos mama, mūsų centras, ji nusprendė gimdyti.

Moterys atsiunčia tokias istorijas norėdamos paliudyti, kad nebūtinai abortas yra išeitis. Aišku, kiekvienos istorija kitokia, bet visos liudija, kaip svarbu parodyti dėmesį žmogui, kai jis krizėje.

Gavome nemažai laiškų moterų, kurios gimdė, kurios pasidarė abortą, kitos patyrė brolių ir seserų netektį nėštumą nutraukus mamoms ir tai skaudžiai išgyvena.

Negali pasakyti, kad tokioje krizėje dažniau atsiduria paauglės ar socialinės rizikos šeimos – nė viena nėra apsaugota. Pas mus ateina konsultuotis šeimų – atrodo, graži, darni pora, abu turi darbą, namą, tris vaikus, o ketvirtas neplanuotas. Vyras jaučiasi priblokštas, žlugęs, sako, aš paskutinis „lūzeris“, visų keturių niekaip į aukštąjį mokslą neišleisiu, nors, žiūrint objektyviai, trims vaikams užtenka – užteks ir ketvirtam. Netikrumo ir baimės jis turi tiek, kad spaudžia moterį darytis abortą, jai labai sunku tam atsispirti.

Būna ir taip, kad išsilavinusios, turinčios darbą moterys, suplanavusios karjerą, gana tvirtai sako, kad neplanuoja gimdyti. Ir nelabai gali ką joms pasakyti, bet moteris turi teisę žinoti, kad galimi ir kiti sprendimai, ji gali patirti ilgalaikių psichologinių pasekmių. Arba besilaukiančioms pasakoma, kad vaikas bus neįgalus – jos patiria šoką, dažnai gauna per mažai informacijos ir nėra siunčiamos pas psichologą.

Paskaičius jūsų tinklalapyje nėštumą nutraukusių moterų istorijas, matyti, kad joms skauda ir po kelių, ir po keliasdešimties metų. Jos supranta, kad sunkioje situacijoje nesulaukė mylimųjų, artimųjų, draugų palaikymo, patyrė gydytojų abejingumą, vadovavosi stereotipais apie sugriūsiančią karjerą, dingsiančią meilę ir finansinį stabilumą.

Moteris labai skuba tą sprendimą priimti, nes yra tokia iliuzija, kad kuo greičiau pasidarysiu abortą, tuo greičiau grįšiu į pradinę situaciją, kai dar nesilaukiau. Tos iliuzijos veikiama skuba kuo greičiau „susitvarkyti“, bet kai pasidaro abortą, pamato, kad nebėra taip, kaip anksčiau. Užplūsta įvairūs jausmai: kaltės, nerimo, moters savivertė krenta, nes vyras, kuris nepalaikė ir skatino darytis abortą, po to palieka, nors prieš tai gąsdino ir vertė rinktis jį arba vaiką. Moteris jaučiasi priklausoma nuo to vyro, bijo iškristi iš darbo rinkos, o vėliau jaučia kaltę, kad nebeturi vaikelio ir vyro, dėl kurio pasiaukojo ir leido save žaloti. Ji irgi yra smurto auka, nes abortas yra ir fizinis smurtas, nors ir sakome, kad savanoriškas – oficialiai moters to daryti niekas neverčia, bet iš tikrųjų aplinka daro įtaką, kuri tampa psichologiniu spaudimu ir atveda į fizinio smurto patyrimą.

Moterys, patyrusios abortą, pasakoja – aš skubėjau, galvojau, kad tai elementari procedūra. Niekas nepaaiškino, kad po to taip skaudės širdį ir jausiuosi kaip didžiausia nusikaltėlė. Ir niekas nepasiūlė pagalbos.

Dažnai, patyrusi abortą kad ir prieš dvidešimt metų, moteris niekam apie jį nepasakoja, nešiojasi širdyje skausmą ir gėdą. Vienos psichologines pasekmes patiria iškart, kitos – po kurio laiko. Poros santykiams aborto patirtis irgi atsiliepia – vienos neatlaiko ir išsiskiria, kitos gyvena toliau, bet moterys dažnai sako, kad jose kažkas tarsi nutrūko. Jos nebejaučia vyrui to, ką jautė, nebenori mylėtis su vyru, kuris nenorėjo jos vaiko, bijo vėl pradėti lauktis. Būna, moterys daro pakartotinius abortus, bet ne dėl to, kad yra žiaurios, o dėl to, kad yra pirmojo aborto trauma: jos jaučiasi nebevertos būti motinomis, sau keršydamos vėl pasirenka abortą, nesuvokdamos, kad gimęs vaikelis galėtų jų gyvenimą įprasminti.

Būna ir taip, kad, pasidariusios abortą, po mėnesio jos ateina pas ginekologą ir sako, kad ketina pastoti, nes jaučiasi tuščios, nori tarsi susigrąžinti vaiką.

Psichoterapeutė Susan M. Stanford-Rue parašė autobiografinį romaną „Ar verksiu rytoj?“, jame pasakoja apie tai, kaip, būdama nusistačiusi prieš abortus, atsidūrusi krizėje, nematė kitos išeities ir jį pasidarė. Per keletą metų ji rado būdą, kaip išbristi, sukūrė pagalbos modelį kitoms moterims. Dirbdama su jomis, pamatė, kad neužtenka tik psichologinės pagalbos, nes tai gilesni, dvasiniai dalykai, susiję su gyvybe.

Dažniausiai moterys priima tokį sprendimą dėl nepalankių aplinkybių – jis nėra sąmoningas, laisvas, piktybinis. Ir niekas negali tokios moters teisti. Kai ji pamato, kad nors jaučiasi kalta, neteisia tie, kuriems prisipažino, net Dievas, ir jis atleidžia, iš karto pabunda gyvybės jėgos, moteris nebegyvena kančioje.

Konferencijoje apie krizinį nėštumą Seime dalyvavę gydytojai kaip vieną iš problemų, kurios iškyla specialistams, konsultuojantiems moteris dėl nėštumo nutraukimo, įvardijo tai, kad pagal dabartinę tvarką šeimos gydytojai ir ginekologai neturi pakankamai laiko įsigilinti į nėščios moters, prašančios siuntimo daryti abortą, argumentus. Kita vertus, gydytojai yra sakę, kad jie nukreipia tokias moteris pas psichologą, ir jiems pavyksta atkalbėti pacientes nuo šio žingsnio. Bet ar tokia sistema veiksminga?

Toje konferencijoje, kurią organizavome, ginekologai pasakojo, kad paprastai turi 15 minučių, per jas reikia patvirtinti nėštumą, išsiaiškinti aplinkybes, apžiūrėti moterį, išrašyti siuntimus tyrimams, o jei pacientė nori nėštumą nutraukti, jai reikia palaikymo, išklausymo, tam nelieka laiko. Kartais viskas, ką jie gali padaryti, tai tiesiog parašyti siuntimą nėštumo nutraukimui.

Pagal dabartinį Sveikatos apsaugos ministro įsakymą yra numatyta pageidautina psichologo konsultacija prieš abortą. Bet kai atlikome apklausą Vilniaus poliklinikose, kiek praėjusiais metais buvo psichologinių konsultacijų prieš nėštumo nutraukimą – nė viena poliklinika tokios nesuteikė. Sako, įsakyme tik „pageidautina“, o mes turime spėti padaryti tai, kas „privaloma“. Tai atrodo absurdiška, reikėtų nurodyti, kad konsultacijas teikti privaloma.

Kartais gydytojai tokiai konsultacijai siunčia, bet moterys neateina. Nes irgi neprivaloma. Jai eiti ir kalbėti apie tai labai sunku, jeigu rekomenduojama tik tarp kitko – nenueis. Bandome su gydytojais kalbėtis, lankome daug poliklinikų, ligoninių, ginekologinių skyrių. Vieni gydytojai siuntimą abortui lengva ranka išrašo, kiti suteikia palaikymą ir padrąsinimą, suteikia visą reikalingą informaciją. Toje konferencijoje buvo gydytojų, kurie sakė, kad moterys dėkojo už tai, jog jie įkalbėjo jas gimdyti. Vis dėlto negalima visko palikti gydytojų prerogatyvai, valstybė turi tai reguliuoti – ne rietis dėl abortų draudimo ar leidimo, bet sukurti pagalbos sistemą.

Lietuvoje nėštumo nutraukimo klausimai tapo gana politizuotu, moralizavimui tinkamu, reikalu. Ir moterys gali pasijusti apgautos: jos tikinamos, kad pačios kaltos dėl susiklosčiusios situacijos, įkalbamos nedaryti aborto, o vėliau paliekamos kapstytis pačios. Tuo metu suomiai visoms gimdyvėms suruošia specialias dėžutes su pagrindiniais kūdikiui ir mamai reikalingais daiktais ir džiaugiasi, kad tokia praktiška valstybės dovana apsisprendimų gimdyti pagausino.

Norint ieškoti kaltų – kalti visi, tiek žmonės, kurie neatsakingai pradėjo vaiką, tiek visuomenė, nesuteikusi palaikymo, smerkianti, su gailesčiu ir panieka žiūrinti į vienišas mamas. Mes išaugę kultūroje, kurioje nuolat girdėjome moralizavimą, bet tai mūsų negydė, tik piktino. Ne kaltų turime ieškoti, o padėti.

Nėštumo nutraukimas yra daugialypė problema. Viena vertus, bijomasi atsakomybės, nes žinoma, kad gims žmogus, kita vertus, manoma, kad dar „pats laikas“ tą žmogų sunaikinti, nes valstybė leidžia tai daryti iki 12 nėštumo savaitės. Jų partneriai dažnai sako: tu dar turi laiko, duosiu pinigų, tik tyliai „susitvarkyk“, man nereikia tavo vaikų. Jos jaučiasi apgautos.

Moterys prisipažįsta, kad jeigu joms būtų reikėję važiuoti atlikti aborto į kitą šalį, jos to nebūtų dariusios, bet reikėjo tik pereiti gatvę ir nueiti į polikliniką. Pas mus yra privačių ginekologijos klinikų, kurios gražiai reklamuojasi, aprašo abortą kaip švelnią procedūrą, nes jums ir arbatos, ir kavos, ir gėlytę, procedūrą net apibūdina žodžiu „mikriukas“. Tokiu žodeliu visiškai paslepia esmę, tai pinigų darymas ir moterų apgaudinėjimas nesuteikiant visos informacijos – bet kad ir kaip estetiškai suteikta paslauga, jos pobūdis nesikeičia.

Nėštumas nėra abstraktus dalykas, tai naujo žmogaus gyvenimo pradžia, ir jei paaugliai, suaugusieji žino, kaip jis vystosi, randa palaikymą, supranta pasekmes, gali į jį žiūrėti atsakingiau.

Pagalbos neplanuotai pastojus, svarstant apie abortą, patyrus jį, atsidūrus krizėje dėl būsimo šeimos pagausėjimo galite kreiptis arba tiesiog savo patirtimi pasidalyti su „Krizinio nėštumo centru“. Daugiau informacijos rasite puslapyje www.neplanuotasnestumas.lt

Konsultacijos vyksta Vilniuje, dėl konkrečios konsultacijų vietos ir laiko reikia susitarti telefonais:

(8 6) 0 35 77 26, (8 6) 0 35 79 12 (darbo dienomis 9 - 19 val.)

arba el. paštu: neplanuotasnestumas@gmail.com.

Galite ateiti į „Rachelės vynuogyno“ susitikimus, kur susirenka abortą patyrusios moterys. Registruotis telefonu 867575372 arba el. paštu Racheles.vynuogynas@gmail.com.

Kviečiame kiekvieną jūsų nelikti abejingam nėščiai moteriai, nepaisant to, planuotai ar neplanuotai ji laukiasi. Jai reikalingas supratimas, priėmimas, padrąsinimas ir palaikymas.

Jei neturite galimybių tiesiogiai jų palaikyti, tai galite padaryti paremdami VšĮ „Krizinio nėštumo centro“ veiklą pinigine auka (a/s LT 90 5016 2000 1400 0844 Pareigūnų kredito unijoje) arba savanorišku darbu organizacijoje.

Publikuota: www.alfa.lt

Krizinio nėštumo centras, VšĮ


Kaip moterys renkasi vyrus

Kaip moterys renkasi vyrus

Specialistų tvirtinimu, pats svarbiausias dalykas, pagal kurį moterys renkasi sau labiausiai tinkamą partnerį – tai taip vadinamas meilės žemėlapis. T.y. grupė signalų ir savybių, užšifruotų moterų smegenyse, formuojančios būsimo vyro...


Kokia vyrų ir moterų seksualumo priežastis

Kokia vyrų ir moterų seksualumo priežastis

Kokių savybių privalo turėti žmogus, kad kiti jį laikytų patraukliu? Nauji tyrimai rodo: rinkdamosi partnerį moterys, kaip ir vyrai, vadovaujasi seniausiais instinktais. Povas patelę vilioja spalvingomis plunksnomis. Čia pasireiškia subtili gamtos...


Kontracepcija: nerūpestingos moterų atostogos

Kontracepcija: nerūpestingos moterų atostogos

Saulė, maudynės, kelionės. Moterims ne visada pavyksta be papildomų rūpesčių pasimėgauti šiais atostogų malonumais – lyg tyčia tuo metu užklumpa mėnesinės. Dažnai į ginekologo duris pasibeldusios moterys domisi, kaip būtų galima išvengti ar...


Ar įmanoma visą mėnesį mylėtis kasdien?

Ar įmanoma visą mėnesį mylėtis kasdien?

Mylėtis kiekvieną dieną visą mėnesį - tai skamba tarsi neįgyvendinamas iššūkis. Medikai tvirtina, kad dažnas mylėjimasis gerina poros santykius ir sveikatą. Medikų rekomendacijas pabandė patikrinti 31 metų Sara Kavanagh ir jos sutuoktinis Colinas....


Kiek kartų per naktį vyras gali?

Kiek kartų per naktį vyras gali?

Vakarų šalių mokslininkai atlikę tyrimą išsiaiškino, kad išmetamos sėklos kiekis gali būti įvairus: ožys nuo 1 ml. , o kuilys net 1.5 litrų per vieną kartą. Tuo tarpu mаkaka gali 4 ejakuliacijas per parą ir 3 - 4 dienas iš eilės, pavianas - 3...


Trys idealaus sekso paslaptys

Trys idealaus sekso paslaptys

Daug porų sugeba patirti didelį abipusį malonumą sekse. Šiuos žodžius patvirtina tyrimai, kuriuos atliko užsienio fiziologai ir seksologai. 1. Reikia prisitaikyti vienam prie kito Mokslininkai atliko eksperimentą su savanoriais, prie kurių kūnų...


Ką reikia žinoti merginai, jei susitikinėja su „blogu berniuku“

Ką reikia žinoti merginai, jei susitikinėja su „blogu berniuku“

Draugės atkalbinėja susitikinėti su juo, tačiau prieš jo žavesį sunku atsilaikyti. O jei vis dėlto nusprendei draugauti su "blogu berniuku", šie patarimai turėtų praversti. Nepamiršk, kad tu – vienintelė Jis gali suvilioti tave...


Vyrams labiau patinka karjeristės ar rūpestingos namų šeimininkės?

Vyrams labiau patinka karjeristės ar rūpestingos namų šeimininkės?

Amerikiečių psichologai atliko tyrimą ir priėjo prie išvados, kad šiuolaikiniams vyrams labiau patinka karjeristės, o ne namų šeimininkės. Du trečdaliai apklaustų vyrų pareiškė, kad jų dėmesį gali atkreipti tik išsilavinusi, intelektuali ir...


Estetinė ginekologija padeda atsikratyti slaptų moterų trūkumų

Estetinė ginekologija padeda atsikratyti slaptų moterų trūkumų

Nors apie sveikatą diskutuojame kiekvienas, retas kuris noriai ir tuo labiau viešai kalba apie intymios sveikatos problemas. Drąsos pasakyti, kad lytiniame gyvenime atsirado nesklandumų, daugeliui žmonių pritrūksta netgi atvykus pas gydytojus....


Kiek žmonių mylisi kasdien?

Kiek žmonių mylisi kasdien?

Nejaugi menksta žmonių sekso "varikliukas"? Viena pasaulinė kompanija, gaminanti prekes suaugusiems, neseniai atliko apklausą, kurios metu paaiškėjo, jog... tik 3 procentai žmonių mylisi kasdien! Tyrime dalyvavo daugiau nei tūkstantis...


Seksas: kas silpnina jėgas ir ką daryti?

Seksas: kas silpnina jėgas ir ką daryti?

Kai kada jaučiatės tokie pavargę, kad nebeturite jėgų parodyti dėmesį mylimam žmogui. Arba stinga laiko. Psichologai tvirtina, kad galima ir reikia kovoti su tuo, kas trukdo žmonėms užsiimti seksu. Pirmasis sekso priešas – televizorius....


Seksas: kodėl moterims naudingi trumpalaikiai susitikimai?

Seksas: kodėl moterims naudingi trumpalaikiai susitikimai?

Mokslininkai pamažu analizuoja seksualinius žmonių santykius ir jų reikšmę emocinei partnerių būklei. Kam teikti pirmenybę: spontaniškumui ar ilgaamžiškumui? Su mokslininkais savo intymia patirtimi sutiko pasidalinti 200 žmonių, iš kurių 123...


Kas geriau: skyrybos ar gyvenimas su buvusiu sutuoktiniu?

Kas geriau: skyrybos ar gyvenimas su buvusiu sutuoktiniu?

Kartais buvusiai porai gyventi kartu būna netgi naudinga, tačiau derėtų nepamiršti ir kartu augančių vaikų. Tad ar verta aukotis dėl atžalų, kartu užgyvento turto? Šeimos reikalų advokatė Vanessa Lloyd Platt "The Telegraph" teigė, kad...


Maži spektakliai kursto aistrą

Maži spektakliai kursto aistrą

Į konsultaciją ateina poros, kurių seksualinis gyvenimas gęsta. Dažniausiai skundžiasi vyrai: žmona seksualiai neaktyvi, intymūs santykiai – vos kartą per dvi savaites, nes jai daugiau ir nereikia. Arba vyrai reikalauja, kad žmonos...


Tik trečdalis vyrų pirmi prisipažįsta mylintys

Tik trečdalis vyrų pirmi prisipažįsta mylintys

Kodėl vyrams taip sunku prisipažinti pirmiems, kad myli? Tikriausiai ne viena mergina pradeda nesąmoningai prisiminti pirmąsias pažinties dienas su savo svajonių vyru. Iš pradžių viskas atrodo taip jaudinamai, jausmingai ir pakylėtai ir netrukus...


Ką derėtų žinoti apie kontracepciją?

Ką derėtų žinoti apie kontracepciją?

Hormoninė kontracepcija - pati subtiliausia iš visų apsaugos nuo neplanuoto pastojimo priemonių. Tačiau, kad galėtumėte ja sėkmingai naudotis, reikia specifinių žinių. Kiekviena savimi ir savo sveikata besirūpinanti mergina ar moteris turėtų...


Kritinis santuokos taškas

Kritinis santuokos taškas

Atšalimo periodai tiek pat būdingi kiekvienai santuokai kaip ir medaus mėnuo. Jiems praėjus vėl įsitikinama šeimos tvirtumu. Tačiau, deja, ne visada. Ne kiekviena santuoka įveikia susvetimėjimo, pykčių ir vienatvės dviese "mirties...


Moterys grupinio sekso metu atsipalaiduoja labiau nei vyrai

Moterys grupinio sekso metu atsipalaiduoja labiau nei vyrai

Australijos mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad moterys ne mažiau nei vyrai svajoja dalyvauti seksualinėse orgijose ir beveik visos jos įgyvendina savo norus. Tyrėjai, atlikę apklausą internetu, išsiaiškino, kad 40 proc. atvejų...


Pirštis per atostogas - didelė klaida

Pirštis per atostogas - didelė klaida

Gyvenime gal esate ne vieną kartą pagalvoję, kaip čia geriau būtų merginai pasipiršti, priklaupti ant vieno kelio ir tada pasiūlyti savo ranką ir širdį, tačiau net ir tobulai merginai siūlyti tapti žmona nereikėtų atostogų metu. Vienaip ar kitaip...


Vyrų akimis: kiek kainuoja santuoka?

Vyrų akimis: kiek kainuoja santuoka?

Santuoka – dalykas rimtas, bent jau daugelis vyrų taip sako. Ir teisingai daro, bet ar rimtai apie tai pagalvoja, įvertina pasekmes, atsižvelgia į galimybes? Jeigu jūs dar nevedęs, pamąstykite ar esate tikrai pasiruošęs santuokai:...


Viengungiškas seksas – aktyvesnis ir įvairiapusiškesnis

Viengungiškas seksas – aktyvesnis ir įvairiapusiškesnis

Britų sociologai atliko apklausą ir išsiaiškino, kad 15 proc. žmonių niekada nepatiria orgazmo, o 19 proc. apklausos dalyvių užsiima virtualiu seksu, dar 18 proc. tokiu būdu susirado savo antrą pusę. Pusė visų respondentų vyrų prisipažino, kad...


Seksas vandenyje: problemos ir patarimai

Seksas vandenyje: problemos ir patarimai

Vasara – atostogų ir nuotykių metas. Tad daugelis nepraleidžia progos eksperimentuoti, pvz.: užsiimti seksu vandenyje. Tačiau tai nėra taip saugu ir malonu, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Ką reikia žinoti apie seksą vandenyje, kad...


Suplyšo prezervatyvas: avarinė kontracepcija arba ko negalima daryti?

Suplyšo prezervatyvas: avarinė kontracepcija arba ko negalima daryti?

Prezervatyvas perplyšo. Pamiršai praryti arba nevartoji kontraceptinių tablečių. Dar ir vaisingos dienos! Baisu pirkti testą nėštumui nustatyti. Ką daryti? Neišsigąskite! Tokiems atvejams medicina sugalvojo ekstremalią kontracepciją, kitaip dar...


Kokie vyrai tinka tik seksui

Kokie vyrai tinka tik seksui

Tikriausiai visiems pasitaiko pertraukų tarp audringų romanų. Kartais reikalinga pauzė, kad atsitokėtum po nesėkmingų santykių, o kartais tiesiog nesinori nieko rimto. Tačiau kaip išspręsti sekso nebuvimo klausimą. Štai tada ir atsiranda jie...


Sekso metu vyras nesibučiuoja. Ką daryti?

Sekso metu vyras nesibučiuoja. Ką daryti?

Anot amerikiečių seksologės Ellen Gold, vyras, kuris nebučiuoja moters mylėdamasis, tiesiog nėra sutvertas stipriems jausmams. Jo nedomina nei prieraišumas, nei rimti santykiai. Tačiau gali būti ir taip, kad šeimoje, kur jis augo, nebuvo priimta...


Ankstyvas seksas: ar jis kenkia sveikatai?

Ankstyvas seksas: ar jis kenkia sveikatai?

Prieš kiek laiko mokslininkai atlikę tyrimą tvirtino, kad ankstyvi lytiniai santykiai provokuoja ne tik chotišką gyvenimo būdą, bet ir atsiranda sveikatos problemų. Tačiau Pietų Floridos universiteto (JAV) psichologai šį tvirtinimą paneigė...


Dėl vyro seksualinių nesėkmių kalta moteris?

Dėl vyro seksualinių nesėkmių kalta moteris?

Kiekvienas vyras svajoja, kad moterys galvotų, jog jis pats seksualiausias ir patraukliausias. Jiems įgimta, kad reikia būti geriausiais. Tačiau, ar viskas priklauso tik nuo vyro? Žvelgiant iš žmogaus fiziologijos pozicijos, bet kuris sveikas...


Vyrai išsiskirtų su mylimosiomis, jei jos taptų apkūnios

Vyrai išsiskirtų su mylimosiomis, jei jos taptų apkūnios

Amerikiečių mokslininkai apklausė 70 tūkst. savo šalies piliečių ir nustatė, kad maždaug pusė (48 proc.) vyrų be jokio gailesčio nutrauktų santykius su savo antrosiomis pusėmis, jei jos priaugtų svorio. Palyginimui – tik 20 proc. moterų...


Meilės spąstai – ir sveika gyvensena

Meilės spąstai – ir sveika gyvensena

Pinigus uždirba abu sutuoktiniai, abu rūpinasi vaikais, abu pasidaliję namų ūkio darbus. Atrodytų, viskas gerai, bet vis tiek atsiranda priežasčių nesutarti. Tik šiais laikais kivirčų priežastys kiek kitokios, nei prieš dešimt metų. Dėl pinigų...


Kas moterims geriau: saugumas ar seksualumas?

Kas moterims geriau: saugumas ar seksualumas?

Daug šiuolaikinių moterų stengiasi būti gracingos ir moteriškos, kurias vyrai visais laikais vertino. Tačiau jos taip pat nori užimti ir gerokai aukštesnį postą ar padėtį lyginant su vyrais. O tai jau ne seksualu. Greičiau – priešingai....

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9