Gudručio vaistinė

Vargas dėl žiemos nuovargio

Pats viduržiemis, mes vis dažniau pajuntame šiam metų laikui būdingą nuovargio jausmą, lydimą savijautos pablogėjimo ir įvairiausių negalavimų. Suprantama, nuovargį galima įveikti vartojant įvairiausius stimuliuojamuosius preparatus, tačiau ilgainiui tai gali sukelti patologinių organizmo pokyčių. Todėl geriau kovoti su nuovargiu kur kas saugesniais, bet ne mažiau efektyviais būdais.

Paprastai nuovargis yra apsauginė organizmo reakcija į ilgą ir įtemptą darbą. Šiuo atveju reikia paprasčiausiai pailsėti. Visaverčiam poilsiui labai daug reikšmės turi geras miegas.

Kad jis toks būtų, stenkitės visada atsigulti tuo pačiu laiku. Neužsisėdėkite iki vėlumos ir nesivartykite laisvu metu lovoje iki pusiaudienio. Miegoti geriausia prie atviros orlaidės. Neužsiklokite per šiltai. Neprisivalgykite nakčiai itin sočiai, tačiau ir tuščiu skrandžiu gultis – ne geriausia išeitis. Kas vakarą prieš miegą suvalgykite šaukštelį medaus, ir niekada nesikankinsite dėl nemigos.

Patikimas būdas kovoti su nuovargiu yra rytinė mankšta. Galite savarankiškai susidaryti fi zinių pratimų kompleksą, apskaičiuotą 30– 40 minučių, atsižvelgdami į savo amžių, sveikatos būklę ir fi zinį pasirengimą.

Rytais prieš valgį išgerkite stiklinę šalto virinto vandens. Apskritai per dieną rekomenduojama išgerti ne mažiau kaip 2 litrus vandens. Skysčiai stimuliuoja smegenų veiklą. Jų trūkstant sumažėja smegenų aktyvumas, atsiranda nuovargio jausmas. Gerkite paprastą ekologiškai švarų vandenį arba mineralinį, nepamirškite žolelių arbatų, šviežiai išspaustų natūralių sulčių. Labai naudinga žalioji arbata. Įvairūs gazuoti ir kofeino turintys gėrimai prieš nuovargį bejėgiai.

Nuovargis tyko tų, kurie ištisas valandas sėdi prie kompiuterio arba rašomojo stalo nekeisdami pozos. Kas 40–45 minutes būtinai padarykite pertrauką, truputį pasivaikščiokite, pasimankštinkite.

Mažiau pavargsite, jeigu nustosite visą laiką galvoti apie savo bėdas: darbo, šeimos, buitines. Pasistenkite jas primiršti bent po valandą per dieną.
Pažvelkite į savo gyvenimą tarsi iš šalies ir greitai suprasite, kad dauguma rūpesčių – jūsų vaizduotės vaisius. Atkreipkite dėmesį į mitybą. Vartokite kuo daugiau šviežių daržovių ir vaisių. Būtinai įtraukite į savo racioną pieną, kiaušinių trynius, išrūgas. Protinį darbą dirbantiems žmonėms rekomenduojama kasdien vartoti produktų, kuriuose esama fosforo, būtino smegenų veiklai. Ypač naudingi graikiniai, žemės riešutai, migdolai, taip pat reikalingi žirniai, žuvis (ypač lydeka).

Keletas receptų nuovargiui įveikti

Puiki žvalumą sugrąžinanti priemonė – arbata, pagaminta pagal jogų receptus.
Vienam dideliam puodeliui jums prireiks 4 kardamonų grūdelių, 4 juodųjų pipirų žirnelių, 3 gvazdikėlių, imbiero ir cinamono pagal skonį. Prieskonius sumalkite kavamale, užpilkite gautus miltelius 250 ml šiek tiek šilto vandens ir 20 min. virkite ant mažos ugnies. Likus 1–2 minutėms iki ruošos pabaigos įberkite žiupsnelį paprastų juodųjų arbatžolių, įpilkite truputį pieno ir įdėkite arbatinį šaukštelį medaus.

Česnakų tyrė.
Nuvalykite 400 g česnakų, sutrinkite juos į košelę. Sumaišykite su 24 citrinų sultimis. Stiklainį su šiuo mišiniu užriškite marle. Prieš vartodami suplakite. Gerkite po 1 arbatinį šaukštelį 3 kartus per dieną prieš valgį, ištirpinę stiklinėje verdančio vandens. Saugokite šaldytuve.

Vandens procedūros.
Kasdien apsipilkite šaltu vandeniu. Geriausia tai daryti rytais. Prieš miegą neblogai išsimaudyti šiltoje vonioje su kokiomis nors raminamosiomis žolelėmis. Protinio darbo atstovams prieš einant gulti naudinga 10 minučių panardinti kojas į karštą vandenį (temperatūra turi siekti 42 laipsnius). Kraujas iš galvos suplūs į kojas. Jeigu jūsų kojos smarkiai nuvargsta, kas vakarą darykite kontrastines voneles. Įpilkite į vieną dubenį vandens, įkaitinto iki 40–50 laipsnių, o į kitą – kuo šaltesnio. Pakaitomis palaikykite kojas pirmajame dubenyje 5 minutes, o antrajame – 1 minutę. Kartokite procedūrą 5 kartus. Vėliau pamasažuokite ir ištepkite kojoms skirtu kremu.

Sveikatos sodas

TAIP PAT SKAITYKITE