Gudručio vaistinė

Stabdykime tuberkuliozę, kol esame sveiki

Dažnas iš mūsų žinome apie klastingą ligą tuberkuliozę, tačiau ar įsivaizduojate, jog kiekviename žingsnyje – namuose, autobuse, darbe, mokykloje – galite užsikrėsti šia liga? O galbūt ji jau jūsų kūne tyliai sekina jėgas, tik to net nežinote? Nors visuomenėje įprasta manyti, kad tai asocialių žmonių liga, tačiau pastebima, kad šiai ligai atsirasti socialinė aplinka turi vis mažiau įtakos. Ja užsikrėsti gali kiekvienas.

Kas yra tuberkuliozė?

Tuberkuliozė – labiausiai paplitusi užkrečiama liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Ji dažniausiai pažeidžia plaučius, tačiau gali pažeisti kaulus, kaulų čiulpus, sąnarius, nervų sistemą, raumenis, šlapimo takus ir limfinę sistemą. Liga pavojinga ne tik pačiam ligoniui, bet ir aplinkiniams.

Kasmet nuo tuberkuliozės miršta apie 2 mln. žmonių, užregistruojama maždaug po 9 mln. naujų šios ligos atvejų. Lietuvoje sergmumas tuberkulioze  siekia 47,5 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Daugiausia tuberkuliozės atvejų užregistruota Biržų, Pakruojo, Šilutės rajonuose, mažiausiai – Neringos savivaldybėje. 2011 metais pirmą kartą mūsų šalyje tuberkulioze susirgo 1532, 2012 -aisiais – 430 žmonių.

Kas gali užsikrėsti?

Tuberkulioze lengva užsikrėsti – tereikia su kuo nors, kas serga šia liga, praleisti šiek tiek daugiau laiko kartu (pavyzdžiui, gyventi tame pačiame name). Vienas sergantysis kasmet gali užkrėsti 10 – 20 sveikų žmonių. Jei žmogaus imunitetas yra stiprus, paprastai jis nesuserga tuberkulioze, tačiau dešimtadalis žmonių, kurių silpna imuninė sistema neišvengia šios ligos užkrato.

Didelė tuberkuliozės plitimo stabdymo problema ta, kad visuomenė nesupranta ir nesisaugoja šios ligos. Daugelis net nežino, kad tuberkuliozė, pavojinga ne tik sergančiajam, bet ir aplinkiniams. Visuomenėje priimta manyti, kad tuberkulioze serga tik asocialūs, netinkamą gyvenimo būdą gyvenantys  asmenys. Tačiau pastaruoju metu pastebima, kad šiai ligai atsirasti socialinė aplinka turi vis mažiau įtakos, asocialūs asmenys sudaro tik 20 – 30 proc. sergančiųjų. Serga žmonės, turintys darbą, ganėtinai geras pajamas, kartais net užimantys geras pareigas, be to, pensininkai, studentai, paaugliai. 70 proc. atvejų užsikrečiama šeimoje.

Susirgti taip pat rizikuoja keliaujantieji į Azijos šalis (Indiją, Pakistaną, Turkmėnistaną, Kirgizstaną ir kitas), kur galimybė sutikti žmogų, sergantį tuberkulioze yra daug didesnė nei Lietuvoje. Dažniausiai suserga žmonės, netausojantys savęs – per daug dirbantys, neskiriantys užtektinai dėmesio mitybai, poilsiui, sveikatai.

Kokie tuberkuliozės simptomai?

Siekiant išvengti tuberkuliozės plitimo, pirmiausia, labai svarbu atkreipti dėmesį į savo negalavimus, apsilankyti pas medikus ir atlikti reikalingus tyrimus, nes uždelsta liga daug sunkiau pasiduoda gydymui.

Pagrindiniai tuberkuliozės simptomai: kosulys, atkosėjimas su skreplėmis ir krauju, skausmas krūtinėje, silpnumas, naktinis prakaitavimas, svorio kritimas, karščiavimas. Pastebėjus šiuos simptomus reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją ir atlikti tyrimus. 70 proc. tuberkuliozės atvejų diagnozuojama būtent tada, kai žmogus pats kreipiasi su skundais.

Kaip diagnozuojama tuberkuliozė?

Pagrindinės diagnostikos priemonės tuberkuliozei nustatyti yra tuberkulino mėginiai ir krūtinės ląstos rentgenoskopija. Rentgenogramoje galima pastebėti šviesias dėmes, kur yra imuninės sistemos izoliuotos bakterijos, arba mazgelius ar ertmes plaučiuose, sukeltus aktyvių tuberkuliozės bakterijų. Jei nustatoma tuberkuliozė, būtina suvartoti visus paskirtus antibiotikus, nes, nebaigus gydymo kurso, ligos sukėlėjai tampa atsparūs vaistams ir kelių išgyti tampa vis mažiau. Jei tuberkuliozė negydoma arba gydoma netinkamai, ji gali būti mirtina.

Siekiant sumažinti tuberkuliozės plitimą Kauno mieste, AVE VITA klinika vykdo programą “Sergamumo tuberkulioze profilaktika visose amžiaus grupėse”.

Šios programos metu visiems Kauno miesto gyventojams NEMOKAMAI:

• atliekamas tuberkulino mėginys, kuris leidžia patikrinti, ar asmuo sveikas, ar yra tuberkuliozės nešiotojas, ar serga tuberkulioze.

• atliekamas rentgenologinis  tyrimas (plaučių nuotrauka), kuris patvirtina arba paneigia įtarimą.

UAB „Ave vita“ klinika, Kovo 11-osios g. 22, Kaunas, (Girstupio „IKI“ prekybos centras)

Tel. 22 55 77, mob. tel. 8 677 76 075, www.avevitaklinika.lt

Ave Vita klinika, UAB

TAIP PAT SKAITYKITE