Gudručio vaistinė

Slaugykime atsakingai: kodėl slaugomam ligoniui ne visada pakanka su meile pagamintos trintos sriubytės?

Turbūt kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime esame susidūrę su situacija, kai slaugėme savo senelį, tėvus, sergantį vaiką ar artimą žmogų, sveikstantį po sunkios ligos. Nors, rodos, rūpinamės savo artimaisiais atsakingai ir su didžiule meile, gaminame jiems savo pačių paruoštas sriubytes, maistą, bet ar visada susimąstome, ar tikrai ligonis gauna visų reikiamų medžiagų, ir kas gali atsitikti, jei nepastebėsime, kad slaugomam ligoniui kažko trūksta? Juolab kad kai kurie ligoniai turi specifinių poreikių ir mitybos problemų.


Apie tai kalbamės su gydytoja Jurgita Knašiene.

Kokia yra mitybos svarba sergant? Ar netinkama mityba gali pasunkinti ligą, sukelti kitų sutrikimų, kokių?

Mitybos nepakankamumas reikšmingai blogina bet kokia liga sergančių pacientų būklę, gijimą ir gydymo rezultatus, didina komplikacijų (infekcinių komplikacijų rizika padidėja 3 kartus) dažnumą, ilgina gydymo trukmę, net du kartus padidina gydymo kaštus, palyginti su normalios mitybos ligonių gydymu.

Mitybos nepakankamumas – tai būklė, kai organizmas negauna pakankamo kiekio baltymų, energijos, taip pat mikroelementų, vitaminų ir kitų medžiagų, užtikrinančių sveiką audinių ir organų funkciją.

Mitybos nepakankamumas sutrikdo visų organų sistemų veiklą:

  • Mitybos nepakankamumas skatina širdies raumens (miokardo) baltymų sunaudojimą, tai trikdo širdies darbą, mažėja širdies raumens masė, minutinis širdies tūris, mažėja kraujospūdis, blogėja kitų organų kraujotaka, jų aprūpinimas deguonimi. Mineralų (ypač kalio, magnio) stoka gali sukelti širdies ritmo sutrikimus.
  • Didesnis kaip 20 proc. organizmo baltymų išeikvojimas sukelia kvėpavimo raumenų struktūros ir funkcijos sutrikimus, todėl blogėja plaučių ventiliacinė funkcija, didėja infekcijų rizika.
  • Dėl baltymų trūkumo silpsta raumenų jėga: po kelių dienų badavimo raumenų jėga sumažėja 20 proc., blogėja paciento funkcinė būklė.
  • Mitybos nepakankamumo nulemta vitaminų stoka (B1, B12) gali paskatinti kalcio, magnio, fosforo apykaitos, taip pat centrinės nervų sistemos sutrikimus (depresiją, nerimą, suvokimo ir mąstymo sutrikimus).
  • Dėl sumažėjusio maisto medžiagų kiekio sutrinka žarnyno barjerinė funkcija, blogėja maisto medžiagų pasisavinimas, dėl to dar labiau ryškėja mitybos nepakankamumas.
  • Mitybos nepakankamumas sutrikdo imuninės sistemos darbą, dėl to sumažėja organizmo atsparumas infekcijoms, dažniau pasireiškia infekcinės komplikacijos, blogiau gyja žaizdos.

 

Ar nepakankama mityba vien sergančiųjų bėda? Galbūt mitybos nepakankamumas didėja senstant?

Iš tiesų, nepakankama vyresnių žmonių mityba yra gana dažnas reiškinys. Nepakankama pagyvenusių žmonių mitybatai neadekvati mitybos būklė, pasireiškianti nepakankamu suvartojamo maisto kiekiu, blogu apetitu, raumenų išsekimu ir kūno masės mažėjimu. Apie 5–12 proc. pagyvenusių žmonių, gyvenančių namuose, iki 65 proc. hospitalizuotų žmonių, iki 65 proc. geriatrijos skyrių pacientų ir iki 85 proc. institucijose gyvenančių žmonių mityba nepakankama.

Nepakankamos mitybos rizikos veiksniai yra socialinė atskirtis, sumažėjusios pajamos, bloga dantų būklė, alkoholizmas, amžiniai fiziologiniai organizmo pokyčiai, psichikos ir virškinamojo trakto ligos, buvimas slaugos ar globos įstaigose ir mitybos apribojimas. Taip pat tai, kad vyresni žmonės dažnai serga daugeliu lėtinių ligų ir vartoja daug vaistų.

Nepakankama mityba vyresniame amžiuje sukelia imuninės funkcijos sutrikimą, todėl šiuos žmones dažnai vargina infekcijos, jiems vangiai gija žaizdos, didėja kraujo užkrėtimo rizika, dėl to didėja mirštamumas.

Mikroelementų, ypač cinko, trūkumas gali sumažinti apetitą ir skonio pojūčius. Cinko sumažėjimas organizme taip pat susijęs su odos pažeidimais ir vangiu žaizdų gijimu. Kalcio ir vitamino D trūkumas sukelia raumenų silpnumą, didina griuvimų ir kaulų lūžimų riziką. Apskritai nepakankama mityba, sukėlusi pagyvenusių žmonių silpnumą, sumažėjusį judrumą, padidina griuvimų ir su jais susijusių komplikacijų riziką. Pagyvenę žmonės, kurių mityba nepakankama, patenka į tam tikrą uždarą ratą: nepakankama mityba bloginą pacientų būklę, skatina ligų atsiradimą, o ligos savo ruožtu palaiko mitybos nepakankamumą – vystosi sunykimo sindromas. Nepakankama mityba susijusi su pailgėjusia gydymosi stacionare trukme, pakartotiniu hospitalizavimu, ligos komplikacijomis, gyvenimo trukmės sumažėjimu, gyvenimo kokybės pablogėjimu ir padidėjusiu mirštamumu.

Kada galima įtarti, kad slaugomą ligonį vargina mitybos nepakankamumas?

Mitybos nepakankamumą galima įtarti, jei yra:

  • Daugiau kaip 5 proc. kūno masės sumažėjimas per 1 mėnesį.
  • Daugiau kaip 10 proc. kūno masės sumažėjimas per 6 mėnesius.
  • Mažiau nei įprastai maisto suvartojama daugiau kaip 5 dienas.
  • Yra ar buvo padidėję energijos poreikiai: vykstantys infekciniai procesai (kraujo užkrėtimas), buvusios chirurginės operacijos, traumos, vėžys, anoreksija, senyvas amžius, kramtymo, rijimo sutrikimai.
  • Yra ar buvo padidintas netekimas ar maistinių medžiagų pasisavinimo sutrikimas: viduriavimas, vėmimas, išskyrimas per stomą (dirbtinai suformuota anga), išskyrimas per fistulę (dirbtinai suformuotas kanalas), kraujo netekimas, nudegimai (žaizdos), uždegiminės žarnos ligos.
  • Gydymo intervencijos, procedūros, dėl kurių galimas mitybos nepakankamumas: operacijos (didelės, vidutinės apimties), traumos, vidutinio sunkumo ir sunkios ligos, buvimas ligoninėje ilgiau kaip 2 sav., citotoksinių vaistų vartojimas (chemoterapija), spindulinė terapija ir kt.

Išvengti mitybos sutrikimų lengviau ir sveikiau negu gydyti, koreguoti jau esančius. Kokie būtų patarimai, kurie padėtų slaugantiesiems užtikrinti tinkamą pacientų mitybą?

Pirminė mitybos nepakankamumo profilaktika prasideda nuo dietos koregavimo.

Tačiau pagrindinė bėda ta, kad slaugomi ligoniai dažnai turi specifinių problemų ir poreikių (pvz., pasunkėjęs rijimas, užkietėję viduriai, dehidratacija kt.). Tokiu atveju patariama rinktis specialiosios paskirties medicininius maisto produktus (geriausia rekomenduojami Tonus Line).

Ar namie paruoštas maistas užtikrina visus slaugomo ligonio poreikius? Atrodo taip rūpinamės ligoniu, taikome maistą, ar to pakanka?

Iš tiesų, ne visada tinkamai mitybai užtikrinti pakanka valgyti namie paruošto maisto. Tokiais atvejais, pasitarus su gydytoju, ligoniui gali būti rekomenduojami maisto papildai ar specializuotas maistas (pvz., Tonus Line mitybos klinikos sukurti produktai). Reikėtų nepamiršti, kad vyresniame amžiuje labai svarbu gauti pakankamą magnio, kalcio, kalio, jodo, cinko ir seleno kiekį. Vienas svarbiausių principų gydant vyresnį pacientą – nepamiršti padėti pavalgyti. Dar vienas svarbus aspektas – valgyti prie bendro stalo tol, kol ligonis pats tą gali daryti, tik jam skirti specializuotą maistą. Buvimas su šeima, socializacija padeda sveikti ir ligonis nesijaučia vienišas. Aptarsime keletą atvejų, kai iš tiesų nepakanka namuose trintos sriubytės.

  • Dažnai ligoniai nenori valgyti, nes neturi apetito. Tokiu atveju gali būti rekomenduojami specialios paskirties medicininiai maisto produktai, papildantys ligonio mitybą visomis reikalingomis maistinėmis medžiagomis. Jų vartodamas ligonis suvalgys mažiau maisto, tačiau gaus daugiau kalorijų, reikalingų baltymų, vertingų maistinių medžiagų, ir tai teigiamai atsilieps jo sveikatai, savijautai, padės sveikti.
  • Jei ligoniai turi rijimo bėdų – svarbu, kad valgydami nepaspringtų. Jei ligonis gali valgyti pas, bet jam sunku ryti, galima pavartoti specialios paskirties medicininius maisto produktus, kurie yra slidūs, juos lengva ryti, nepateks ten, kur nereikia, maistas neprovokuos vėmimo, ir kartu ligonis gaus visų reikalingų medžiagų.
  • Gulinčius pacientus dažnai gali varginti vidurių užkietėjimas. Tokiu atveju mityba turėtų būti papildyta skaiduliniu maistu ar skaidulų turinčiais priedais, kurie padėtų palengvinti ir sureguliuoti virškinimą.
  • Trūkstant skysčių, kas ypač aktualu vyresniems žmonėms, taip pat ligoniams, kurie dėl ligos arba pamiršta gerti, arba nenori, gali padėti specialūs hidratacijai palaikyti skirti specialiosios paskirties medicininiai maisto produktai.
  • Taip pat reikėtų nepamiršti ir slaugomų vaikų, jų mitybos poreikiai taip pat yra specifiniai. Daugiau informacijos apie slaugomų ligonių mitybą galima rasti portale www.ligoniumityba.lt

Kodėl svarbu, kad ligonis kuo ilgiau valgytų pats?

Kaip minėjome, sunkiomis ligomis sergantys žmonės dažnai jaučiasi vieniši, o norėtų jaustis saugūs, būti reikalingi, dalyvauti šeimos gyvenime aptariant kasdieninius reikalus. Pietūs už bendro stalo – svarbus ritualas, kuris padeda suvienyti šeimos narius. Tad jeigu ligonis gali, jam reikia leisti valgyti pačiam ir kartu su visais. Ligoniui turėtų būtų pateiktas jam skirtas maistas, kuris galbūt bus kitoks nei šeimos narių (pvz., produktai Tonus Line, kurie būtent ir skirti ligoniams, kurie dar pajėgia valgyti patys), tačiau buvimas kartu su visais šeimos nariais prie bendro stalo suteiks jam teigiamų emocijų, pasitikėjimo savimi, padės jaustis geriau. O juk sveikstant ypač svarbi psichologinė ligonio būklė.

Daugiau informacijos www.ligoniumityba.lt

TAIP PAT SKAITYKITE