REXSAN

Sąnario kremzlių atauginimui naudojamos kamieninės ląsteles ir šilko – celiuliozės mišinys

Daugiau nei 20 milijonų žmonių Europoje kenčia nuo osteoartrito, kuris gali sukelti didelę žalą kelio ir klubo sąnario kremzlėms. Pagrindinis iššūkis buvo sukurti medžiagą, kuri būtų biologiškai veiksminga kremzlės audinio regeneracijai. Mokslininkai identifikavo natūralių pluoštų celiuliozės ir šilko mišinį, kurio dėka ląstelių terapija tampa prieinamesnė kaina ir ląstelių terapijos efektyvumu ataginant sąnario kremzles.

EPSRC (angl. Engineering and Physical Sciences Reasearch Council) finansuotas tyrimas, vykdytas Bristolio universiteto mokslininkų, naudojant natūralius pluoštųs, pavyzdžiui, šilko ir celiuliozės, kaip kamieninių ląstelių karkasą, ant kurio gali augti kamieninės ląstelės.

Tiek celiuliozė, tiek šilkas yra naudojami tekstilės pramonėje. Tačiau gautas netikėtas šių pluoštų ir kamieninių ląstelių panaudojimas regeneracinės medicinos srityje. Šilko ir celiuliozės karkaso mišinys leidžia suaugusioms jungiamojo audinio kamieninėms ląstelėms formuotis į chondrocitus, kurie “gydo” sąnario kremzlę ir išskiria tarpląstelinę medžiagą, panašią į natūralią kremzlę.

Vadovaujantis autorius Dr. Wael Kafienah Universiteto Ląstelinės ir Molekulinės Medicinos Mokyklos, teigė: „Mes buvome nustebinti tokiu rezultatu, atrodo, mišinys aprūpina sudėtingais cheminiais ir mechaniniais signalais, kurie įtakoja kamieninių ląstelių diferenciaciją į preliminarios formos chondrocitus, nenaudojant brangių biocheminių tirpalų ląstelių diferenciacijos faktorių. Šis naujas derinys gali sumažinti sveikatos paslaugų teikėjų išlaidas ir efektyvumą kamienines ląsteles naudojant atauginant sąnario kremzles.

Dr. Sameer Rahatekar (ACCIS), pridūrė: „Mes naudojome joninį skystį pimą kartą pagamintam celiuliozės ir šilko karkaso atskyrim nuo kamieninių ląstelių. Šitie skysčiai yra efektyvūs tirpinant biopolimerus ir yra nekenksmingi aplinkai palyginti su tradiciniais tirpikliais,. naudojamais tirpikliais perdirbant celiuliozę ir šilką.

Šiuo metu dirbama kuriant 3D struktūrą, tinkančią implantuoti pacientams sąnarius. Būsimų tyrimų dėmesys bus skiriamas suprasti sąveiką tarp natūralių medžiagų, celiuliozės ir šilko, ir kamieninių ląstelių.

Kamieninių ląstelių bankas UAB "Imunolita"

TAIP PAT SKAITYKITE