Ditel

Rankos reabilitacija po insulto – Judesių ribojimo terapija

Judesių Ribojimo Terapija yra novatoriškas gydymo metodas, naudojamas rankos ar plaštakos reabilitacijai po neurologinių pažeidimų. Šis gydymo metodas sukurtas Jungtinėse Amerikos Valstijose,  remiantis daktaro Edvardo Taubo (Dr Edward Taub) tyrimais, kurie įrodė,  jog ši intensyvi terapija gali padėti pacientams, turintiems neurologine liga susijusių rankos judesių sutrikimų (pvz., po insulto).

Rankos neveiksnumas ir su juo susiję sunkumai kasdienėje veikloje (pvz., valgant, apsirengiant ir t.t.) dažnai vargina insultą patyrusius žmones. Iškart po neurologinės traumos žmogus yra linkęs labiau naudoti stipresnę ranką, vengia judesių su silpnesne ranka. Po kurio laiko silpnesnė ranka tampa neveiksni, nes sąmoningai yra beveik nenaudojama. Šis procesas yra vadinamas išmoktu galūnės nenaudojimu.

Išmoktas nenaudojimas nėra nuolatinis, taikant Judesių Ribojimo Terapiją  –  intensyviai treniruojant silpnesnę ranką – jis yra išgydomas.

Kiekvienam pacientui yra sudaroma individuali gydymo programa, kurios metu kasdien, dvi arba tris savaites, pacientas po kelias valandas atlieka specialias judesių užduotis. Kiekvienam pacientui užduotys yra parenkamos individuliai, koreguojant užduočių sudėtingumo laipsnį – pradžioje atliekami lengvesni pratimai, kurie palaipsniui sudėtingėja. Visos užduotys atliekamos silpnesne ranka, sveikoji ranka tuo metu yra suvaržyta specialios pirštinės.

Siekiant sulaukti optimalių rezultatų, visi pratimai atliekami specialisto priežiūroje. Kiekvienam pacientui yra skiriamos namų darbų užduotys, kurios atliekamos namuose, dėvint sveikosios rankos judesius slopinančią pirštinę. Treniruotės namuose pagreitina terapiją bei gerina silpnesnės rankos valdymo įgūdžius. Pacientas išmoksta atlikti kasdienes užduotis (pvz., pasidaryti arbatos, apsirengti) silpnesne ranka.

Judesių Ribojimo Terapija efektyvumas patvirtintas moksliniais tyrimais ir gydymo praktika. Judesių Ribojimo Terapiją išbandę pacientai teigia, kad kad šis gydymo metodas pagerino jų gyvenimo kokybę – kasdienes užduotis atlikti tapo daug lengviau.

Judesių Ribojimo Terapija privalumai

> Platesnė rankos judesių amplitudė;
> Pagerėjusi judesio kokybė;
> Didesnė raumenų jėga;
> Didesnė motyvacija naudoti silpnesnę ranką;
> Pastovesnis silpnesnės rankos naudojimas;
> Sumažėjęs silpnesnės rankos ignoravimas;
> Nepriklausomybė atliekant kasdienes užduotis;
> Pagerėjusi gyvenimo kokybė.

Mūsų specialistai atlieka reguliarius paciento įvertinimo testus visos programos metu: prieš, per ir po terapijos. Net ir pasibaigus intensyviai terapijai su specialistu, atlikdamas užduotis namuose, pacientas greitai ir lengvai pastebi rankos valdymo progresą. Tai geriausia motyvacija tęsti pradėtą gydymą.

Kadangi JRT terapijoje itin svarbus paciento pasiryžimas ir motyvacija atliekant užduotis, mūsų specialistai, siekdami tik optimalių rezultatų, pacientui suteikia visokeriopą pagalbą. Paciento artimieji taip pat lemia gydymo eigos rezultatus – kuo stipriau jie skatina pacientą atlikti jam paskirtas namų darbų užduotis – tuo akivaizdžiau matomas sveikimas. Taip, derinant darbą ir klinikoje, ir namuose, progresuojama itin sparčiai. Rezultatai pastebimi per trumpą laiką!

Kam Judesių Ribojimo Terapija gali padėti?

JRT metodika padeda pacientams, kenčiantiems nuo rankų judesių sutrikimų, atsiradusių dėl neurologinių pažeidimų (įgytų ir įgimtų) ar patirtos traumos. Judesių Ribojimo Terapija gali padėti šiais atvejais:

> Po insulto;
> Po nugaros smegenų traumos;
> Sergant išsėtine (daugybine) skleroze;
> Sergant Parkinsono liga;
> Sergant vaikų cerebriniu paralyžiumi (VCP);
> Kitais neurologinių sutrikimų atvejais.

JRT programa veiksminga tik tuo atveju, jei pacientas nors šiek tiek valdo pažeistą ranką. Pacientams, kurių ranka yra visiškai neveiksni, JRT terapija netaikoma. Apžiūros metu specialistai nustato paciento būklę ir kokią naudą jam suteiks JRT terapija. Dėl jos taikymo būtina pasikonsultuot su mūsų specialistais. Norint pasiekti akivaizdžių rezultatų, pacientas privalo laikytis nustatytos programos ir vykdyti specialisto duotus nurodymus.

Kada Judesių Ribojimo Terapija yra netaikoma?

Daugeliu atvejų JRT gali padėti pacientams, turintiems rankos ar plaštakos valdymo sutrikimų po neurologinių pažeidimų. Ši terapija netaikoma tokiu atveju, jei paciento ranka yra visiškai neveiksni (nevaldoma).

JRT netaikoma, jei:

> Judesių sutrikimai, sukelti raumenų kontraktūrų ar padidėjusio raumenų tonuso;
> Pacientas jaučia labai didelį skausmą rankoje;
> Pacientas nesilaiko specialisto duotų instrukcijų;
> Pernelyg dideli elgesio ir suvokimo sutrikimai;
> Pernelyg didelis sisteminis nuovargis;
> Pasireiškia abiejų rankų valdymo sutrikimai.

Dėl tikslios diagnozės primygtinai rekomenduojama susitikti su specialistu, kuris įvertins paciento būklę. Mūsų specialistai objektyviai nustatyto, ar pacientas gali būti gydomas pasitelkiant JRT, ar tikslingas kitokio pobūdžio gydymas.

Judesių Ribojimo Terapija vaikams

Judesių ribojimo terapija yra taikoma ir vaikams. Terapijos metu visos užduotys yra atliekamos žaidimų forma. Atliekant užduotis daromos pastovios pertraukos, kad vaikas nepavargtų.

Daugiau informacijos: http://sveikatosgama.lt/judesiu-ribojimo-terapija/

Jei norite pradėti reabilitaciją naudojant Judesių Ribojimo Terapiją, kreikitės į kineziterapijos kliniką “Sveikatos gama” telefonu +370 673 04464  arba  www.sveikatosgama.lt

TAIP PAT SKAITYKITE