REXSAN

Osteoporozė dažniau serga moterys, bet liga neaplenkia ir vyrų

Vienas iš  dviejų kaulų lūžių moterims ir vienas iš keturių vyrams, vyresniems nei 50 m., yra osteoporozės pasekmė. Dėl osteoporozės patiriami lūžiai įvyksta kas 3 sek., teigia pasaulinė statistika.

Spalio 20-ąją, minint Pasaulinę osteoporozės dieną, apie šią ligą pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro, įsikūrusio Vinco Grybo g. 32A, Vilniuje,  vidaus ligų gydytoja Milda Seibutienė.

Kas yra osteoporozė?

– Tai kaulų liga, kai mažėja žmogaus kaulų tankis ir masė, padidėja kaulų trapumas, todėl dažniau patiriami lūžiai.

Pats žodis „osteoporozė” išvertus iš graikų kalbos reiškia „akytas kaulas”.  Žmogaus kaulų Milda Seibutienėstruktūra kinta visą jo gyvenimą – senas kaulas yra, vietoj jo formuojasi naujas. Maždaug iki 30 metų kaulai sparčiau auga, tvirtėja, tankėja, kol pasiekia maksimalią savo masę. Vėlesniame amžiuje – atvirkščiai, vyksta spartesni kaulų irimo ir retėjimo procesai.

Kodėl  retėja kaulai?

– Anksčiau buvo manoma, kad kaulų retėjimas yra natūralus organizmo senėjimo  procesas. Dabar ši nuomonė keičiasi. Teigiama, kad stipresnius kaulus turi tie, kurie dar vaikystėje tinkamai maitinosi, daugiau judėjo.

Naujausi tyrimai rodo, kad kaulų retėjimo priežastys susijusios su gyvenimo būdu. Rūkymas, alkoholio vartojimas, nesubalansuota mityba (nepakankamas kalcio kiekis maiste, ypač nėščiosioms), judėjimo stoka yra spartesnio kaulų retėjimo priežastys.

Pagrindinė osteoporozės priežastis – hormonų apykaitos sutrikimai. Ypač dramatiškai kaulų tankis keičiasi moterims menopauzės metu. Per 5-10 metų po menopauzės jų kaulų tankis sumažėja 5-10 proc.

Vyrams, priešingai negu moterims, osteoporozė dažniau (iki 78 proc. atvejų) išsivysto dėl įvairių ligų: lėtinių sąnarių, inkstų, žarnyno, plaučių ligų, aktyvios skydliaukės ir prieskydinių liaukų veiklos.

Susirgti osteoporoze labiau rizikuoja tie, kurių šeimoje yra sergančiųjų šia liga. Įtakos turi smulkus sudėjimas, mažas svoris, pašalintos kiaušidės iki 45 metų, gausus kofeino vartojimas, vaistai nuo epilepsijos, skydliaukės hormonai, heparinas ir kt.

Kokie yra pirmieji osteoporozės simptomai?

– Osteoporozė prasideda „tyliai” – simptomai išryškėja vėlai. Žmogus dažniausiai nieko nejaučia ir nežino, kol dėl menkos traumos patiria lūžį.

Susirūpinti reikėtų, jei jaučiate skausmus juosmens, apatinės krūtinės dalies srityje, raumenų silpnumą, mėšlungį, jei naktį prakaituoja kojos, nuolat neturite apetito. Išsitirti dėl osteoporozės rekomenduočiau ir tiems, kurių ūgis mažėja, formuojasi kupra, yra iškrypęs stuburas.

Kaip nustatoma ir gydoma osteoporozė?

– Diagnozuoti osteoporozę padeda kompiuteriniu tomografu nustatomas kaulų mineralinis tankis. Kaulų retėjimo procesus parodo ir kai kurie kraujo tyrimai.

Būtina priemonė osteoporozei gydyti ir profilaktikai yra subalansuota mityba bei kalcio ir vitamino D trūkumo pašalinimas. Kiekvienas, sergantis osteoporoze, turi vartoti pakankamai gryno (elementinio) kalcio – 1000-1500 mg ir vitamino D – 400-800 TV per dieną. Sergantiesiems senatvine osteoporoze ir tiems, kuriems trūksta vitamino D, skiriama aktyvaus vitamino D3 sintetinio analogo – alfa kalcidolio.

Osteoporozės profilaktikai svarbu mankšta, judėjimas, tačiau reikėtų vengti didelių krūvių, staigių judesių, labai aktyvių žaidimų, kurių metu yra didesnė traumų rizika. Patariama daugiau bėgioti, vaikščioti, važinėtis dviračiu, žaisti tenisą, kilnoti svarmenis, išmokti specialių pratimų, stiprinančių nugaros raumenis.

Tik rūpindamiesi savimi galėsite išsaugoti sveikus kaulus, išvengti lūžių ir su jais susijusių komplikacijų.

Osteoporozės diagnostikos, gydymo ir stebėjimo profilaktinio patikrinimo programa.

 

Medicinos diagnostikos ir gydymo centras

TAIP PAT SKAITYKITE