Ditel

Obstrukcinės miego apnėjos chirurginis gydymas

Apnėja – graikų kalbos žodis, reiškiantis „nekvėpuojantis”.

Obstrukcinė miego apnėja (OMA) – tai liga, kai miegodamas žmogus trumpam (nuo 10 sekundžių ir daugiau) nustoja kvėpuoti. Miegant atsipalaiduoja gerklės raumenys, ir jie susiaurėja. Jei kvėpavimo takai siauresni nei įprasta, miegant jie gali būti iš dalies arba visiškai užblokuojami, ir miegančiajam ima trūkti oro. Dėl kraujyje sumažėjusios deguonies koncentracijos dirginamos smegenys, miegantysis kelioms akimirkoms pabunda ir vėliau to nepamena, tačiau to pakanka kvėpavimo takams išsiplėsti. Tuomet dažniausiai girdimas garsus įkvėpimas. Sergant obstrukcine miego apnėja tokie užmigimo-oro trūkumo-prabudimo ciklai kartojasi visą naktį. Sudėjus visus apnėjos epizodus miegantysis nekvėpuodamas gali išbūti net iki kelių valandų per parą, pasakoja Kauno Implantologijos Centro gydytojas, veido, burnos ir žandikaulių chirurgas Dainius Razukevičius.

Miego apnėjo rūšys:

Obstrukcinė – tai dažniausia forma. Prasideda susiaurėjus kvėpavimo takams.
Centrinė –  kai smegenys nesiunčia atitinkamų signalų į kvėpavimo raumenis. Prasideda sutrikus kvėpavimo nervinei kontrolei miego metu. 

Mišrioji – prasideda dėl obstrukcinės ir centrinės apnėjos kartu.

Obstrukcine miego apnėja sergantys žmonės miega neramiai, pabunda suprakaitavę ir nesijaučia gerai pailsėję. Tai sutrikdo žmogaus miego kiekybę, kokybę ir sukelia mieguistumą dienos metu. Miego apnėja provokuoja arterinės hipertenzijos, kitų širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimą, blogina kognityvines funkcijas. Ji susijusi su prastesniais rezultatais mokykloje, darbe, dažnesne autoįvykių rizika.

Dažniausi miego apnėjų simptomai:

  • išreikštas mieguistumas dieną (hipersomnija);
  • garsus knarkimas (būdingas obstrukcinei miego apnėjai);
  • artimųjų stebėti kvėpavimo nutrūkimo epizodai ligoniui miegant;
  • staigus prabudimas, lydimas jausmo, kad trūksta oro (būdingesnis centrinei miego apnėjai);
  • prabudus juntamas sausumas burnoje, ryklės perštėjimas;
  • rytiniai galvos skausmai;
  • užmaršumas, nuotaikos svyravimai;- antsvoris;
  • dažnas kelimasis naktį šlapintis.

Neretai artimieji gali pastebėti šiuos simptomus anksčiau nei pacientas.

Dažniausia obstrukcinės miego apnėjos priežastis yra siauresni ar susiaurėję kvėpavimo takai. Tai nesukelia problemų ryjant ar kvėpuojant, kai žmogus nemiega. Kvėpavimo sutrikimus miegant gali sukelti ir antsvoris. Ypač tai pavojinga vyrams, kuriems riebalai yra labiau linkę kauptis kaklo srityje ir taip dar labiau susiaurina kvėpavimo takus. Alkoholis, antihistaminai (antialerginiai vaistai) ir migdomieji atpalaiduoja gerklę atveriančius raumenis, todėl juos vartojant knarkimas ir apnėja gali tapti labiau pastebimi.

Vienas iš svarbiausių dalykų , padedančių sėkmingai gydyti nemigą yra nemigos priežasčių analizė ir suvokimas kad posakis „viskuo kaltas blogas miegas“ yra neteisingas. Pacientas turi būtinai kreiptis pas specialistus, šis turi atkreipti dėmesį į paciento nusiskundimus: knarkimą, kvėpavimo sustojimą miegant, mieguistumą. Tuomet gydytojas turėtų ištirti kvėpavimo takus, kad rastu susiaurėjusią kvėpavimo takų vietą. Gali būti atliekami specialūs tyrimai: pacientui miegant matuojamas deguonies kiekis kraujyje ir įrašomi knarkimo garsai, oro judėjimas pro burną ir nosį, krūtinės judesiai, matuojamas ir miego gylis, kojų judesiai miego metu ir t.t. Svarbu įsitikinti, kad mieguistumo nesukelia kitos priežastys.

Obstrukcinės miego apnėjos gydymas gali būti koncervatyvus ir chirurginis.

Koncervatyvus efektyvus gydymas yra teigiamo slėgio aparatai nakties metu. Naudojant šiuos aparatus pasiekiamas geras gydymo efektyvumas, tačiau juos toleruoja tik apie 50 proc. ligonių.

Chirurginiai gydymo metodai pagal pasaulinį Standfordo protokolą skirstomi į pirmos ir antros fazės chirurgines intervencijas.

Pirmos fazės chirurginės intervencijos atliekamos esant lengvai ir vidutinei miego apnėjai. Šių gydymo metodų sekmė yra iki 70 proc.

Nepavykus pasiekti norimo rezultato, po pirmos fazės atliekama antra gydymo fazė – dviejų žandikaulių ortognatinė operacija. Šių operacijų sekmė 96 – 100 proc. Tokios operacijos atliekamos ir esant lengvos stadijos obstrukcinei miego apnėjai, jei ji yra sąlygota skeletinių anomalijų (pvz. nepilnai išsivystęs apatinis ar viršutinis žandikaulis).

Pirmos ar antros chirurginės fazės operacijos sprendžiamos pagal obstrukcijos vietą, jos apimtį. Svarbiausiai yra diagnozės nustatymas, obstrukcinės vietos nustatymas, tada optimalaus gydymo metodo parinkimas. Tik tai lems gerus gydymo rezultatus.

Plačiau apie obstrukcinę miego apnėją galite pasiskaityte asmeninėje gydytojo burnos, veido ir žandikaulio chirurgo Dainiaus Razukevičiaus svetainėje.

Mob. tel. +370 640 52 485

El. paštas Info@kicklinika.lt
Svetainė www.kicklinika.lt
Facebook

TAIP PAT SKAITYKITE