Ditel

Nugaros skausmai- osteochondrozė

Kas gi yra nugaros skausmas?

Vis daugiau pacientų atveria poliklinikos duris, varginami nugaros skausmų.

Osteochondrozė- degeneracinė sąnarių liga, kuri išsivysto tuomet, kai pažeidžiamas stuburo kremzlinis audinystarpslanksteliniai diskai. Šie diskai – tai kremzlinės pagalvėlės, skiriančios vieną stuburo slankstelį nuo kito. Žmogui senstant, veikiant kitiems faktoriams, kremzlės susidėvėjimas ima vykti greičiau nei naujos kremzlės susidarymas – diskų elastingumas mažėja, jie plokštėja, tarpai tarp slankstelių mažėja. Dažnai susiformuoja slankstelių kaulinės išaugos, vadinamos osteofitais („ataugos”).

Kauliniai slankstelių paviršiai ima liestis, trinasi vienas į kitą, tuomet vystosi aplinkinių sričių uždegimas, atsiranda skausmas. Palaipsniui stuburas praranda lankstumą, tampa sustingęs. Dažniausiai pažeidžiamos stuburo vietos yra kaklas ir juosmuo, nes tai – labiausiai apkrautos stuburo dalys. Skausmas pasireiškia juosmens, sprando- kaklo bei nugaros skausmais, sprando-kaklonugaros- juosmens sustingimais, jaučiamas diskomfortas keičiantis orui bei lankstumo sumažėjimas.

Tikslios osteochondrozės priežastys nėra žinomos, bet yra faktorių, didinančių riziką susirgti: vyresnis amžius (45 metai ar daugiau); moteriška lytis; įgimtos sąnarių ar kremzlės ligos; stuburo traumos dirbant ar sportuojant; nutukimas; kai kurios ligos (keičiančios normalią sąnario ir kremzlės struktūrą: reumatoidinis artritas, hemochromatozė, Pedžeto liga, podagra ir kitos).

Ar gali žmogus pats sau diagnozuoti ligas?

Gali įtarti, sunerimti, kreiptis dėl pagalbos, bet pačiam gydytis nerekomenduotina. Nesant specialistų, turinčių patirtį ir teisę gydyti tokias ligas, galima sau stipriai pakenkti.

Ar tinka šiluma?

Vertėtų įsidėmėti, kad ne bet kuri šiluma gydo ir ne visada ji padeda: ligai paūmėjus, šiluma gali tik sustiprinti patinimą bei skausmą, ir atvirkščiai – paūmėjimui atlėgus, sausa šiluma (elektros lemputė, šilto smėlio maišeliai), taip pat ir parafino bei ozokerito (kalnų vaško) aplikacijos, šiltos pušų vonios bei kitos fizioterapijos procedūros padeda greičiau pasveikti.

Kaip veikia masažas ir manualinė terapija?

Refleksinį raumenų spazmą net ligai paūmėjus mažina juosmens gydomasis masažas, paprastai pradedamas antrąją ar trečiąją dieną po priepuolio. Daug ligonių atkakliai reikalauja juos gydyti akupunktūros metodu, nors pastarasis turi ne tik teigiamų savybių, bet ir kontraindikacijų, todėl kiekvienu konkrečiu atveju dėl šio metodo taikymo turi spręsti ne ligonis, o gydytojas. Žinoma neverta laukti pagerėjimo, jei akupunktūra gydo žmogus be reikiamo medicininio pasirengimo, nors pats metodas naudingas tuo, kad sukelia desensibilizacijos efektą (sumažina jautrumą alergijai, nuskausmina). Kitas paplitęs gydymo be vaistų metodas yra manualinė (lotyniškai manus – ranka) terapija, dar vadinama manualine refleksoterapija, manipuliacine refleksoterapija, manualine medicina, vertebroterapija ir pan.

Manipuliacinės technikos, kuria veikiamas visas stuburas ir atskiri jo segmentai, esmė – įvairiais rankomis atliekamais būdais (tokiais, kaip slankstelių spūstelėjimai, stuburo juosmens dalies traukimas vertikaliai, įvairios manipuliacijos ligoniui stovint ir sėdint, kojos, stuburo traukimas, smūgiai per keterinę ataugą ir kt.) pašalinti pernelyg didelį raumenų, raiščių, sąnarių kapsulių įtempimą, pagerinti arterinę ir veninę kraujotaką, bei limfos apytaką, koreguoti laikyseną (stotą), atkuriant arba kompensuojant kai kurias funkcijas, sunorminti vienų ar kitų organizmo funkcinių sistemų veiklą. Gaila, kad neretai iš pirmo žvilgsnio paprastais ir visiems prieinamais manipuliacijos būdais naudojasi savamoksliai, neturintys gydytojo diplomo, arba patys ligoniai.

Kaip maitintis sergant stuburo ligomis?

Svarbiausia valgyti tiek ir tokio maisto, kad neliktų antsvorio problemos. Antsvoris neigiamai veikia ligos raidą. Valgis turi būti kokybiškas: pakankamai baltymų – žuvies, varškės, kiaušinių, vengti didinančių antsvorį riebalų ir angliavandenių. Tinka augalų aliejus. Mažiau valgyti cukraus, bulvių, duonos, vengti visų rūšių alkoholio, vartoti pakankamai vaisių ir daržovių.

Kaip išvengti nugaros skausmo?

Pirminė nugaros skausmo profilaktika turėtų prasidėti nuo vaikystės, mokyklos
laikų. Tai taisyklinga kūno padėtis ir judesiai. Reikia įprasti kasdien ryte atlikti tam tikrus tempimo pratimus, stiprinančius pečių ir nugaros raumenis. 2 – 3 kartus per savaitę reikia daryti mankštą, apsaugančią nuo stuburo ligų.

TAIP PAT SKAITYKITE