REXSAN

Modernus venų varikozės gydymas: kelkis ir eik

Mano kojos pavargo“, – išsprūsta vakare po darbo palaimingai išsitiesus namuose ant sofos. Tokie požymiai kaip kojų nuovargis, skausmas, patinimas, naktimis varginantis mėšlungis nieko gera nežada. Net jei kojų oda lygi, gali būti, kad tai pirmieji venų varikozės požymiai. „Odos pokyčiai, atsiradę mazgai priverčia sunerimti ir užsirašyti pas gydytoją, o štai venų nepakankamumas, kai išorinių pokyčių dar nematyti, gali būti slapta ligos forma ir gerokai pavojingesnė,  todėl diagnozė – venų varikozė – nėra visiškai tiksli, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kraujagyslių chirurgas Nerijus Bičkauskas. – Tokius kraujagyslių sutrikimus turėtume vadinti venų nepakankamumu.“

Venos – tai kraujagyslės, kuriomis kraujas teka aukštyn, širdies link. Šis darbas sutrinka, kai sutrinka venų vožtuvų veikla ir venose padidėja spaudimas. Dėl sulėtėjusios kraujotakos anksčiau ar vėliau venos pasikeičia – ilgėja, po oda susidaro mazgų. Negydant venų varikozės, kyla daug sveikatos problemų, o ligos komplikacijos kartais gali būti pavojingos gyvybei.

„Pirmiausia reikia gydyti ne pasekmes, o venų mazgus, kurie matosi, po to – kamienus, venų magistrales, – sako patyręs kraujagyslių chirurgas Nerijus Bičkauskas. – Išsiplėtę venų mazgai, sutikime, nėra gražu, tačiau jie atlieka ir gerą darbą – veikia kaip amortizatorius, sulaikantis veninį smūgį į kojas, kai keičiame kūno padėtį. Jei pašalinsime vien mazgus ir paliksime blogai veikiantį venų kamieną, situaciją galime ne pagerinti, o tik pabloginti.“

Specialisto ir paciento požiūris į ligą, žinoma, skiriasi ypač kai kojų venų varikozė dar nėra toli pažengusi. „Mano kojų vis tiek niekas nemato“, – numoja ranka dažnas vyras ir slepia pakitusias kraujagysles po kelnėmis, kol ima jausti diskomfortą. Moterys – atidesnės. Net ir menki kojų odos pokyčiai joms kelia rūpestį.

„Gydytojui visada rūpi priežastis, nes anksčiau ar vėliau žingsnis po žingsnio liga keliaus į sunkesnę stadiją. Kad kojos ir vėl būtų sveikos, turime sunaikinti blogąjį venų kelią ir kraujotaką nukreipti sveikąja kryptimi“, – sako gydytojas, pirmasis Lietuvoje pradėjęs venų magistrales gydyti itin moderniu metodu – klijais.

Gydytojas dažnai išgirsta pacientų prašymą modernų būdą taikyti kosmetinėms išsiplėtusių kojų venų operacijoms. Tačiau gydymas klijais, kaip ir kiti šiuolaikiniai endovaskuliniai gydymo metodai – operacijos lazeriu, radijo dažniu, garais skirti tik giliai esančių venų kamienams, magistralėms gydyti. Mazgams gydyti klijai nenaudojami. „Mazgus, kurie matyti paviršiuje, gydome skleroterapija – juos „užrakiname“ vaistais“, – sako gydytojas.

Venų klijavimas – itin inovatyvus ir pažangus venų varikozės gydymo būdas. Kadangi jis turi daug privalumų, sparčiai populiarėja visame pasaulyje. „Klijų sistema atsirado šiek tiek daugiau nei prieš aštuonerius metus, o šiais metais JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) paskelbė, kad metodas saugus, jo efektyvumas prilygsta kitoms endovaskulinėms (lazerio, radiodažnuminėms) operacijoms, taigi gali būti plačiai naudojamas. Klijai medicinoje naudojami nuo praėjusio šimtmečio vidurio, jais būdavo gydomi kraujagyslių augliai, – pasakoja kraujagyslių chirurgas N. Bičkauskas. – Klijai venų varikozei gydyti buvo išrasti JAV, prieš aštuonerius metus šioje šalyje buvo atliktos ir pirmosios operacijos. Užtenka vieno dūrio – minimali nejautra, jokių elastinių kojinių, jokių pooperacinių nepatogumų.“

Kaip viskas vyksta? Operacinėje gydytojas pacientui nuskausmina tą vietą, kur bus įstatytas kateteris. Tuomet per jį į veną suleidžia nedidelį kiekį klijų ir ultragarsiniu davikliu ją suspaudžia. Kraujagyslės sienelės sulimpa, o kraujas į širdį sugrįžta per šalia esančias sveikas venas. Iškart po operacijos pacientas gali grįžti į darbą.

„Amerikoje šios operacijos vadinamos kabinetinėmis, atliekamos tam pritaikytuose gydytojų kabinetuose, kur aplinka kelia mažesnį stresą nei operacinėje, – pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centre operuojantis gydytojas N. Bičkauskas. – Europoje kol kas neturime tokių leidimų, todėl dirbame operacinėje.“

Laikai, kai po chirurginės kojų venų operacijos pacientai mėnesį vaikščiodavo sutvarstytomis kojomis, praėjo – po modernių endovaskulinių procedūrų į darbą grįžtama po paros, po klijų operacijos – netgi tą pačią dieną. „Pastaraisiais metais medicinoje daug dėmesio kreipiama į mažiausiai traumuojančias medicinos procedūras, – sako N. Bičkauskas. – Pacientai nori kuo greičiau grįžti prie įprastos veiklos. Šiuo metu daugiau rūpesčių kelia paciento patiriamas stresas, o ne fiziniai apribojimai po operacijos. Naujasis klijų metodas nėra pigus, tačiau kai kuriems žmonėms praleisti dieną lovoje, o ne darbe kainuoja gerokai brangiau.“

Ar galima venų išvagotas kojas išgydyti tepalais, kurių kasdien siūlo reklamos? Gydytojo balse girdėti skepsis: „Sakau savo pacientams: jei turite mėgstamą kremą, tai ir tepkite juo kojas, kojos myli, kai jas myli – masažas gerina kraujo cirkuliaciją. Tačiau pamėginkite tepalais sutaisyti trūkusią laistymo žarną savo sode. Ar pavyks? Venų nepakankamumas yra pavojinga liga ir anksčiau ar vėliau teks ją gydyti. Kuo ilgiau lauksite, tuo ilgiau truks gydymas.“

Modernėjančios technologijos, gydymo būdai ir priemonės skatina gydytoją  pasvarstyti, koks bus kitas žingsnis gydant venų varikozę. „Greičiausiai savo žodį tars genetikai“, – įsitikinęs kraujagyslių chirurgas N. Bičkauskas.

Registracija ir informacija tel.: (8 5) 233 3000, 8 698 00 000
UAB „SK Impeks Medicinos diagnostikos centras“, V. Grybo g. 32, Vilnius

TAIP PAT SKAITYKITE