Kovo 7d. Sekmadienis

Ligonis prie automobilio vairo - saugu?

2015 Vasario 3d.
Peržiūrų skaičius: 60204
Ligonis prie automobilio vairo - saugu?

Automobilis – tarsi ginklas, kuriuo galima sužeisti ar net mirtinai sužaloti kitus ir save. Medikai tvirtina: tokia nuomone buvo vadovaujamasi anksčiau, o dabar automobilį gali vairuoti sergantieji ir epilepsija, ir šizofrenija, ir daugybe kitų ligų.

Sveikatos pažyma būtina

Norint gauti vairuotojo pažymėjimą reikia ne tik išmokti valdyti automobilį ir išlaikyti vairavimo egzaminą, bet ir pasitikrinti sveikatą. Ji vertinama, vadovaujantis prieš dvejus metus įsigaliojusiu sveikatos apsaugos ministro patvirtintu tvarkos aprašu, atitinkančiu Europos Sąjungos reikalavimus. Jie gerokai liberalesni, o sprendimą, ar gali sėsti prie automobilio vairo, prastai besijaučiantis žmogus priima pats. Atsakomybė už tai irgi tenka jam pačiam, tik dėl to gali nukentėti ir niekuo dėti kiti eismo dalyviai.

Vairuotojai skirstomi į dvi grupes. Pirmajai priskirti mopedų, motociklų ir lengvųjų automobilių vairuotojai ir ji apima kone visus pilnamečius šalies gyventojus. Juk dabar vairuoti automobilį moka kone kiekvienas, vos sulaukęs 18 metų, gatvėse prie automobilio vairo moterų matome ne mažiau nei vyrų.

Jei neturi nusiskundimų

Sveikatos pažymą išduoda daugumoje poliklinikų veikiantys ligų profilaktikos kabinetai. Jų paslaugos mokamos.

"Mūsų poliklinikoje už sveikatos pažymą reikia mokėti 43 litus. Pacientas turi atsinešti šeimos gydytojo nustatytos formos pažymą arba, jei prisirašęs mūsų poliklinikoje – ambulatorinę kortelę", – paaiškino Kalniečių poliklinikos ligų profilaktikos kabinete dirbanti šeimos gydytoja Zita Adomėnienė.

Gydymo įstaigose, kuriose tokių kabinetų nėra, pažymą gali išduoti specialios komisijos ar net ir šeimos gydytojas. Tikrinant sveikatą įvertinami pagrindiniai jos rodikliai ir regėjimas, psichika. Jei žmogus turi nusiskundimų, konsultuoja atitinkamos srities specialistai ir parašo savo išvadas, galima ar negalima vairuoti automobilį. Taip turi būti išduodant vairuotojui sveikatos pažymą ir pirmą kartą, ir pakartotinai.

Vadovaujasi savo sąžine

Pagal taisykles pirmosios grupės vairuotojams arba, kitaip sakant, vairuotojams mėgėjams sveikatą reikia tikrintis rečiausiai kas dešimt metų ar daug dažniau. Tai priklauso nuo amžiaus. Tačiau ar daug kas iš mūsų tai darome?

Juk policininkai, sustabdę vairuotoją kelyje ir tikrindami dokumentus, sveikatos pažymos neprašo. Avariją dėl sutrikusios sveikatos sukėlusio vairuotojo dažniau gailima, nei smerkiama.

Taigi vairuojame sirgdami ne tik sloga, kai akys ašaroja ir nosis varva, bet ir išgėrę teraflu nuo peršalimo ligų, kuris migdo ar migdomųjų. Sprendimas, sėsti prie vairo ar ne, priimamas pagal sąžinę, juolab kad pagal naują vairuotojų sveikatos patikrinimo tvarką asmenims, kuriems anksčiau nebuvo leidžiama vairuoti automobilio dėl kai kurių ligų, dabar numatomi tik individualūs apribojimai. Pavyzdžiui, leidžiama vairuoti tik dieną, važiuoti be keleivių, neviršijant nurodyto greičio, ne greitkeliais, be priekabos.

Be to, pirmą kartą Lietuvoje įteisinta "Vairuotojo garbės deklaracija". Ją užpildo ir pasirašo kiekvienas prieš sveikatos tikrinimą sveikatos priežiūros įstaigoje. Ši deklaracija liudija, kad vairuotojas savo sveikatos būklę įvertina pats, o jai pablogėjus savo valia kreipiasi į gydytoją. Ar daug tokių, kurie sakytų: patikrinkite mano sveikatą ir įvertinkite, nes man atrodo, kad aš nebegaliu vairuoti automobilio? Gydytoja Z.Adomėnienė sako tokių pacientų neturėjusi.

Ligos – ne kliūtis

Anksčiau sunkiomis vadintos lėtinės ligos dėl medicinos pažangos tapo lengvai valdomos. Dėl to jos nebetrukdo vairuoti automobilį ir tai daryti leidžiama, pavyzdžiui, sergantiesiems opalige ar bronchine astma.

"Jei vairuotojo sveikatos pažymos prašo ligonis, sergantis bronchine astma, pirmiausia įvertinamas plaučių nepakankamumo lygis. Jei jis nedidelis, ligonis gali vairuoti automobilį, nes yra gerų vaistų astmai efektyviai kontroliuoti", – pakomentavo gydytoja Z.Adomėnienė.

Dabar prie automobilio vairo galima sėsti ir sergantiesiems epilepsija, jei tai leidžia gydytojai neurologai.

"Būtina įvertinti epilepsijos ar kitų sąmonės sutrikimų būklę, klinikinę formą ir progresavimą, gydymą ir jo rezultatus", – aiškina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neurologijos klinikos skyriaus administratorius gydytojas Algirdas Mačionis.

Sprendimą leisti vairuoti gydytojai neurologai priima labai atsakingai, sergantiesiems epilepsija taikomi apribojimai. Diagnozavus šią ligą, bet priepuoliams nesikartojant, mopedų, motociklų ir lengvųjų automobilių negalima vairuoti dvejus metus. Draudžiama vairuoti periodu, kai nustojami vartoti vaistai nuo epilepsijos ir šešis mėnesius po to. Priepuoliams kartojantis tik miegant, po dvejų metų leidžiama vairuoti tik dieną.

"Jei žmogus paprasčiausiai nualpo dėl bet kokios priežasties ir pateko į gydymo įstaigą, gydytojas turi šiam pacientui rekomenduoti nevairuoti automobilio tris mėnesius. Tai turi būti įrašyta dokumentuose, o įrašas, jei įvyksta teismas, apgina gydytoją nuo atsakomybės", – medikų pozicijas gina gydytojas A.Mačionis.

Jis dalyvavo darbo grupėje, rengiant vairuotojų sveikatos tikrinimo tvarką ir siūlė daugiau apribojimų, tačiau jų priimti neleista dėl Europos Sąjungos normatyvų. Gydytojo įsitikinimu, rizikingas yra didelis greitis kelyje, jei jis sergantiesiems neribojamas, o priepuolius gali išprovokuoti alkoholio vartojimas, nors jie ir nesikartojo.

"Europos Sąjungos reikalavimai humaniški, bet jie tinka ten, kur aukštas vairuotojų sąmoningumas. Tikėtina, kad ir pas mus jis taps didesnis, nes dabar visa atsakomybė tenka ne gydytojui, o vairuotojui", – viliasi gydytojas A.Mačionis.

Galimybės su išlygomis

Sunki aritmija, implantuoti širdies stimuliatoriai, nenormalus arterinis kraujospūdis – tai indikacijos, taip pat keliančios pavojų eismo saugumui. Ar suteikti tokiems ligoniams teisę vairuoti automobilį, sprendžiama remiantis nustatytais apžiūros rezultatais, atsižvelgiant į galimas komplikacijas ir pavojų. Patyrusiesiems miokardo infarktą, vairuotojo pažymėjimai turėtų būti išduodami ar atnaujinami tik pateikus gydytojo kardiologo išvadą ir prireikus reguliariai atliekant medicinines apžiūras.

Vairuotojo pažymėjimai neišduodami ir neatnaujinami vairuotojams, turintiems sunkių psichikos sutrikimų, įgimtų ar sukeltų ligos, traumų ar neurochirurginių operacijų, taip pat sunkų protinį atsilikimą, sunkių elgesio sutrikimų dėl senėjimo proceso arba asmenybės sutrikimų, kurie labai trikdo nuovoką, elgesį ar sugebėjimą prisitaikyti. Išimtis – atvejai, kai su prašymu pateikiama gydytojo psichiatro išvada ir prireikus reguliariai atliekant medicinines apžiūras.

Kalniečių poliklinikos gydytoja Z.Adomėnienė tvirtino, kad ji ir jos kolegos visus pacientus, kuriems reikia pasitikrinti sveikatą vairuotojo pažymai gauti, siunčia pas psichiatrus. Privačios klinikos pačios susisiekia su psichikos sveikatos centrais. Psichiatrai gali leisti vairuoti automobilį net ir sergantiesiems šizofrenija, esant remisijai. Tai nustatoma individualiai, atsižvelgiant į kompleksinio tyrimo duomenis, medikamentinį gydymą.

Sudėtingais ir konfliktiniais atvejais apie tinkamumą vairuoti sprendžia Vairuotojų sveikatos tikrinimo komisija arba sveikatos priežiūros įstaigos Gydytojų konsultacinė komisija. Jos sprendimą galima apskųsti.

Į klausimą, kaip vertina liberalesnę tvarką, gydytoja Z.Adomėnienė atsakė dviprasmiškai. Jai nerimą kelia epilepsija, širdies ligos.

"Labai daug priklauso nuo žmogaus sąžinės. Niekas neapdraustas nuo priepuolių, todėl kiekvienas, prieš sėsdamas prie automobilio vairo, turi atkreipti dėmesį į savo savijautą, vengti slopinamųjų vaistų, nes jie trukdo susikoncentruoti", – patarė gydytoja Z.Adomėnienė.

Žmogus, vairuojantis automobilį, yra atsakingas ne tik už savo, bet ir už kitų eismo dalyvių sveikatą.

Sveikatos tikrinimo periodiškumas:

Iki 55-erių sveikatą reikia tikrintis kartą per 10 metų (anksčiau reikėjo kas 5 metus).

56–69 metų žmonėms – kartą per 5 metus (buvo kas 3 metai).

70–79 metų žmonėms – kartą per 2 metus.

Vyresniems nei 80 metų – kartą per metus.

Atsiliepimai interneto pokalbių svetainėse:

Mano sveikatos patikrinimas užtruko maždaug tiek, kiek reikia užpildyti popierius. Juokingiausia, kad mano sūnus net nevažiavo su manimi kartu, aš užėjau į gydytojo kabinetą, padaviau nuotraukas ir pasus, į stalčių įdėjau po 40 litų už kiekvieną pažymą ir gavau abi iš karto. Net ir man, nekalbant apie sūnų, nieko nepasiūlė pasitikrinti. Jei kam įdomu, duosiu gydytojos telefoną.

Iš dalies tai labai gerai, nes nereikėjo vargti eilėse, bet kai rimčiau pagalvoji, tai Dieve mano, iki ko mes prieisim. Juk neaišku, kas sėdi prie kitos mašinos vairo. Juk man net regėjimo netikrino, absoliučiai nieko.

Kai aš ėjau tikrintis sveikatos, patikrino regėjimą, beje, labai atsainiai, pamatavo kraujospūdį ir bendrais bruožais paklausinėjo apie sveikatą.

Jei sergi šizofrenija, bet per pastaruosius dvejus metus paūmėjimų nebuvo, gausi tą sveikatos pažymą. Tikrai nėra ko nerimauti.

Aš nešioju akinius, bet su jais nebūtina fotografuotis, nes dabar dauguma žmonių regėjimą stiprina kontaktiniais lęšiais. Sveikatos pažymą gavau labai greitai: į vairavimo mokyklą atėjo gydytoja, patikrino akis, reakciją, pamatavo kraujospūdį, ir viskas.

Vienoje Vilniaus poliklinikoje sėdi pensininkės, kurios neva tikrina vairuotojų sveikatą ir taip sau prisiduria prie pensijos. Tereikia nueiti ir pasakyti, kad pažymos reikia labai greitai. Paklaus, ar kuo nors skundiesi, jei norėsi, patikrins akis, sudėlios visų gydytojų spaudus. Procedūra užtruks ne ilgiau kaip 10 min., kaina tokia, kaip ant durų parašyta. Registruotis iš anksto nereikia. Taip yra, jei jų dar neprikirpo. Yra dar viena klinika, kur viskas irgi labai greitai padaroma. Skiriasi tik tai, kad ten rimtai tikrina akis ir dar yra vienas pagrindinis gydytojas, kuris klausą, nervus patikrina ir užsiregistruoti reikia iš anksto. Kaina visur vienoda, bet už tą pačią valstybinėje poliklinikoje vaikščiosi iš kabineto į kabinetą mažiausiai dvi dienas.


Dėl antenų saugumo - skirtingos pozicijos

Dėl antenų saugumo - skirtingos pozicijos

Nuvilnijus visuomenės nepasitenkinimo ant gyvenamųjų namų stogų ar jų kiemuose statomomis judriojo ryšio bazinėmis stotimis bangai, parengti nauji higienos normų, reglamentuojančių elektromagnetinę spinduliuotę, projektai. Tačiau Žibininkų kaimo...


Kompiuterinis pėdų tyrimas – 30 % pigiau

Kompiuterinis pėdų tyrimas – 30 % pigiau

Visą birželio mėnesį klientams su Gintarinės ir Norfos vaistinės kortele – kompiuterinis pėdos (padobarografinis) tyrimas 30 % pigiau. Lauksime Jūsų Konsultacijų centre „Sveikatos arka“, Kaunas. Registracija tel.: 8-610-41007.


DAŽNIAUSIAI SUTINKAMI ODOS PAŽEIDIMAI: KAIP ATPAŽINTI IR GYDYTI?

DAŽNIAUSIAI SUTINKAMI ODOS PAŽEIDIMAI: KAIP ATPAŽINTI IR GYDYTI?

Įvairios patologinės odos būklės atsiranda dėl odos raginio sluoksnio vientisumo pažeidimo ir odos barjerinės funkcijos sutrikdymo. Raginio odos sluoksnio pažeidimas padidina pralaidumą mikroorganizmams, nuodams, alergenams, epidermis aktyviai...


Erekcijos sutrikimai - neišgydomi, bet suvaldomi

Erekcijos sutrikimai - neišgydomi, bet suvaldomi

2019 m. vasarį „Berent Research Baltic“ atliko Lietuvos vyrų nuomonių tyrimą, kuriuo bandė išsiaiškinti, ar lietuviai teisingai supranta, kas yra erekcijos sutrikimai, ir kaip jie elgiasi ar elgtųsi, asmeniškai susidūrę su tokia...


Kuo naudingesnės sausos inhaliacijos

Kuo naudingesnės sausos inhaliacijos

Reguliarios inhaliacijos yra nepakeičiamas natūralus gydymo ir profilaktikos būdas, padedantis atsikratyti užsitęsusio šnirpščiojimo, kosulio bei kitų įvairių kvėpavimo organų susirgimų. Jei dažnai sergate ūmiais viršutinių kvėpavimo takų...


Placebo veiksmingumą lemia ir pasitikėjimas gydytoju

Placebo veiksmingumą lemia ir pasitikėjimas gydytoju

Placebo – tariamo vaisto be gydančiųjų savybių – poveikis sergantiesiems aktyviai tiriamas kelis dešimtmečius. Vienas vaistų veiksmingumo tyrimų pionierių Henry K. Beecheris dar 1955-aisiais atrado, kad 35 proc. gydomų placebu pacientų...


Kiekviena žolelė kūne randa savo vietą

Kiekviena žolelė kūne randa savo vietą

Žinodami, kad augalai turi gydomųjų savybių, vaistažolių arbatėles geriame ne tik profilaktikos sumetimais, bet ir gydydamiesi nuo konkrečių ligų. Ar galima ligą nugalėti žolelėmis bei apie nenugalimą pomėgį jas rinkti, kalbamės su žolininke Vanda...


Kai akys verkia ne dėl emocijų

Kai akys verkia ne dėl emocijų (1)

Žmogus verkia iš sielvarto ar džiaugsmo, rūpesčių ar laimės, įskaudintas ar supykęs. Priežasčių tikrai daug. Tačiau ašaros gali reikšti ne vien emocijas. Akys gali ašaroti ir dėl ligų, pvz., sausų akių ligos. Ką žinome apie šią ligą? Ar yra...


Sisteminė enzimų terapija -  kad traumos greičiau išgytų

Sisteminė enzimų terapija - kad traumos greičiau išgytų

Pačios įvairiausios traumos ir sumušimai lydi mūsų kasdieninį gyvenimą, aktyvų poilsį ir profesionalųjį sportą. Kaip taisyklė, jie pasireiškia patinimais, uždegimais ir skausmu.


Širdies ligos smogia iš pasalų

Širdies ligos smogia iš pasalų

Dažniausia mirties priežastis Ar tikrai susimąstome, kad iš šimto šiais metais mirsiančių žmonių net pusė jų mirs nuo širdies kraujagyslių ligų! Mirtis nuo miokardo išeminės širdies ligos - pati dažniausia ir pagrindinė mirties priežastis....


Vaistažolės ne visada gydo

Vaistažolės ne visada gydo

Vaistažolių arbatos kartais išgydo tikrai ne prasčiau nei tabletės. Arbatos geriamos drąsiau nei vaistai, nes joms nebūtinas receptas. Be to, manoma, kad vaistažolės nepakenks.Pasirodo, toks įsitikinimas klaidingas. Vartojamos ne pagal paskirtį...


Nežaiskime pokerio su savo sveikata

Nežaiskime pokerio su savo sveikata

Esame europiečiai ir gyvename šalyje, kurioje vyrauja vakarietiškas gyvenimo būdas. Mums įprasta skubėti, būti be galo užimtiems, stokoti laiko sau ir artimiesiems, valgyti bet ką, dirbti be poilsio, mažai judėti, nuolat patirti stresą. Tarsi...


Nemigą gali sukelti ir netinkami miego įpročiai

Nemigą gali sukelti ir netinkami miego įpročiai

Miego sutrikimų, dėl kurių mažėja darbingumas, silpnėja imuninė sistema, tampa sunkiau susikaupti ir atlikti kasdienius darbus, patiria kas antras žmogus. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro neurologė, Vilniaus universiteto docentė, medicinos...


Turite stuburo išvaržą – kaip gydyti?

Turite stuburo išvaržą – kaip gydyti?

Stuburo išvaržų sukelti skausmai – vieni dažniausių nusiskundimų darbingo amžiaus žmonių tarpe (jais skundžiasi net iki 80proc.). Nors Lietuvoje kiekvienais metais atliekama daugiau nei šimtas stuburo išvaržų operacijų, pasitaisiusia...


Dermatologas Vilniuje

Dermatologas Vilniuje

Profesionalus dermatologas Vilniuje pasirūpins nepriekaištinga Jūsų odos sveikata ir grožiu. Išsamių konsultacijų metu sužinosite aibę naudingų patarimų, kaip prižiūrėti savo odą pačiam, kokių priemonių imtis, kad atliktos procedūros išliktų dar...


Sinusitas

Sinusitas

Sinusitas, kitaip – prienosinių ančių uždegimas, yra procesas, plintantis gleivinėje, pogleiviniame sluoksnyje, kartais pasiekiantis antkaulį ir kaulines sienas. Sinusitas dažniau būna antrinės kilmės, t. y. jį sukelia sloga, dantų...


Disbakteriozė - ar susitaikysime?

Disbakteriozė - ar susitaikysime?

Sveikas žarnynas – tikras organizmo bastionas. Moksliškai įrodyta, kad organizmo atsparumas ligoms 70-80% priklauso nuo žarnyno būklės. „Protingos“ bakterijos gina mus nuo ligų sukėlėjų ir kenksmingų medžiagų, aktyvina žarnyno...


Išmatas minkštinančių ir burkstančių preparatų nauda gydant vidurių užkietėjimą

Išmatas minkštinančių ir burkstančių preparatų nauda gydant vidurių užkietėjimą

Parafinas ar glicerinas palengvina žarnyno darbą sutepdami susiformavusias išmatas ir jas padarydami labiau slidžiomis ir taip palengvina tuštinimosi procesą. Šiais laikais parafinas naudojamas rečiau, tačiau glicerinas įeina į vidurius...


TenderWet plus – intensyviam žaizdos valymui

TenderWet plus – intensyviam žaizdos valymui

Neretai tinkamo tvarsčio pasirinkimas darbinėje praktikoje sudaro sunkumų, dažnai iškyla klausimų, kam reikia tiek įvairių, šiandien siūlomų tvarsčių. Į tai galima labai paprastai atsakyti: nėra vienodų (panašių) žaizdų. Jos atsiranda dėl...


Kirkšnies išvarža – dažniausia vyrų liga, gydoma chirurginiu būdu

Kirkšnies išvarža – dažniausia vyrų liga, gydoma chirurginiu būdu

Kirkšnies išvaržų operacijos patenka į pasaulyje dažniausiai atliekamų operacijų trejetą. O vyrams tai dažniausiai pasitaikanti liga, kurią reikia gydyti chirurginiu būdu. Statistiniai duomenys rodo, kad kirkšnies išvarža pasitaiko apie 27 proc....


Nukentėjusysis kelyje – kaip jam padėti?

Nukentėjusysis kelyje – kaip jam padėti?

Atpažinkite pavojingą būklę ir greitai priimkite sprendimus. Ją atpažinti padės išoriniai požymiai – neįprastas garsas, išvaizda, kvapas ir elgsena. Nesiartinkite prie nukentėjusiojo neįsitikinę, kad įvykio vieta saugi ir negresia pavojus...


Padėkime vaikams lavinti taisyklingą laikyseną

Padėkime vaikams lavinti taisyklingą laikyseną

Lietuvoje netaisyklinga laikysena diagnozuojama maždaug 30 % vaikų. Daugelio šių atvejų būtų galima išvengti, jeigu skirtume tam šiek tiek laiko ir pastangų. Prasidėjus mokslo metams, norėtųsi priminti tėveliams apie tai, kaip svarbu nuolat...


Rudens gėrybės stiprina sveikatą

Rudens gėrybės stiprina sveikatą

Vaikštinėjant po rudeninį mišką naudinga pasirūpinti savo sveikata. Labai pravers pušų šakelės, geriau su kankorėžiais. Jas reikia išdžiovinti ir pakabinti kambaryje. Tai ne tik pripildys namus malonaus kvapo, bet ir taps vaistine žaliava žiemą....


Linų sėmenys

Linų sėmenys

Linų sėmenyse yra aliejų, baltymų, vitamino A, angliavandenių, organinių rūgščių, fermentų. Iš linų sėmenų nuoviro padaryti kompresai gydo žaizdas ir mažina uždegiminius procesus. Linų sėmenų nuoviras gydo gastritą, padeda paūmėjus opaligei,...


Triukšmo daugėja – klausa silpnėja

Triukšmo daugėja – klausa silpnėja

Šiandienos gyvenimas yra kenksmingas – aplinkos triukšmas vargina klausą, tad neatlaikiusi nuolatinio krūvio ausis vieną dieną tiesiog atsisako tarnauti. Tačiau tai tik viena iš kurtumo ar blogėjančios klausos priežasčių. Šią savaitę...


Širdies operacijų metu naudojamas pačių naujagimių virkštelės kraujas

Širdies operacijų metu naudojamas pačių naujagimių virkštelės kraujas

Ukrainoje 14 naujagimių, kuriems jau 22-28 nėštumo savaitę buvo nustatytos įgimtos širdies ligos, iš karto po gimimo buvo atliktos širdies operacijos. Jų metu vietoj donorinio (homologinio) kraujo, buvo naudojamas pačių naujagimių virkštelės kraujas.


Kovą su vėžiu galima laimėti tik pasitelkus visus įmanomus būdus

Kovą su vėžiu galima laimėti tik pasitelkus visus įmanomus būdus

Dažnai girdima, kad vėžio gydymą atlaikyti nėra lengva. Taip yra todėl, kad visą organizmo būklę nepaprastai įtakoja pats navikas, o dėl pačio gydymo blogėja ligonio kraujo parametrai, bendra organizmo būklė, kas dažnai ir komplikuoja gydymą.


Nėra nieko smagiau nei džiaugtis sveikomis kojomis

Nėra nieko smagiau nei džiaugtis sveikomis kojomis

Bendrosios praktikos slaugytoja trisdešimt devynerių Neringa Sviridenkienė ir pati nesupranta, kodėl taip ilgai nesiryžo operacijai. Kad reikės operuoti venų varikozės pažeistas kojas, ji puikiai suprato, o ir pavyzdį turėjo skaudų – tėvelio...


Sausa burna. Ką patarti pacientui?

Sausa burna. Ką patarti pacientui?

Seilių liaukų gaminamos seilės atlieka daug svarbių fumkcijų: palaiko neutralų burnos pH, yra kalcio ir fosfatų jonų rezervuaras (dantų remineralizacija), saugo burnos gleivinę ir dantis, drėkina, užtikrina normalų kramtymą, rijimą, virškinimą ir...


ATEITIES MEDICINA: SVARBU NE SIMPTOMAI, O JŲ PRIEŽASTYS

ATEITIES MEDICINA: SVARBU NE SIMPTOMAI, O JŲ PRIEŽASTYS

Dažnas žmogus, varginamas įvai­rių sveikatos sutrikimų, net ir vartodamas vaistus, nesijaučia sveikas. Taip nutinka, nes vaistai tik numalšina simptomus, o tikroji negalavimų priežastis nepa­šalinama. Šveicarų sukurta „Glo­bal...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Rezus Rezus Rezus