Birželio 2d. Antradienis

Ligonis prie automobilio vairo - saugu?

2015 Vasario 3d.
Peržiūrų skaičius: 60204
Ligonis prie automobilio vairo - saugu?

Automobilis – tarsi ginklas, kuriuo galima sužeisti ar net mirtinai sužaloti kitus ir save. Medikai tvirtina: tokia nuomone buvo vadovaujamasi anksčiau, o dabar automobilį gali vairuoti sergantieji ir epilepsija, ir šizofrenija, ir daugybe kitų ligų.

Sveikatos pažyma būtina

Norint gauti vairuotojo pažymėjimą reikia ne tik išmokti valdyti automobilį ir išlaikyti vairavimo egzaminą, bet ir pasitikrinti sveikatą. Ji vertinama, vadovaujantis prieš dvejus metus įsigaliojusiu sveikatos apsaugos ministro patvirtintu tvarkos aprašu, atitinkančiu Europos Sąjungos reikalavimus. Jie gerokai liberalesni, o sprendimą, ar gali sėsti prie automobilio vairo, prastai besijaučiantis žmogus priima pats. Atsakomybė už tai irgi tenka jam pačiam, tik dėl to gali nukentėti ir niekuo dėti kiti eismo dalyviai.

Vairuotojai skirstomi į dvi grupes. Pirmajai priskirti mopedų, motociklų ir lengvųjų automobilių vairuotojai ir ji apima kone visus pilnamečius šalies gyventojus. Juk dabar vairuoti automobilį moka kone kiekvienas, vos sulaukęs 18 metų, gatvėse prie automobilio vairo moterų matome ne mažiau nei vyrų.

Jei neturi nusiskundimų

Sveikatos pažymą išduoda daugumoje poliklinikų veikiantys ligų profilaktikos kabinetai. Jų paslaugos mokamos.

"Mūsų poliklinikoje už sveikatos pažymą reikia mokėti 43 litus. Pacientas turi atsinešti šeimos gydytojo nustatytos formos pažymą arba, jei prisirašęs mūsų poliklinikoje – ambulatorinę kortelę", – paaiškino Kalniečių poliklinikos ligų profilaktikos kabinete dirbanti šeimos gydytoja Zita Adomėnienė.

Gydymo įstaigose, kuriose tokių kabinetų nėra, pažymą gali išduoti specialios komisijos ar net ir šeimos gydytojas. Tikrinant sveikatą įvertinami pagrindiniai jos rodikliai ir regėjimas, psichika. Jei žmogus turi nusiskundimų, konsultuoja atitinkamos srities specialistai ir parašo savo išvadas, galima ar negalima vairuoti automobilį. Taip turi būti išduodant vairuotojui sveikatos pažymą ir pirmą kartą, ir pakartotinai.

Vadovaujasi savo sąžine

Pagal taisykles pirmosios grupės vairuotojams arba, kitaip sakant, vairuotojams mėgėjams sveikatą reikia tikrintis rečiausiai kas dešimt metų ar daug dažniau. Tai priklauso nuo amžiaus. Tačiau ar daug kas iš mūsų tai darome?

Juk policininkai, sustabdę vairuotoją kelyje ir tikrindami dokumentus, sveikatos pažymos neprašo. Avariją dėl sutrikusios sveikatos sukėlusio vairuotojo dažniau gailima, nei smerkiama.

Taigi vairuojame sirgdami ne tik sloga, kai akys ašaroja ir nosis varva, bet ir išgėrę teraflu nuo peršalimo ligų, kuris migdo ar migdomųjų. Sprendimas, sėsti prie vairo ar ne, priimamas pagal sąžinę, juolab kad pagal naują vairuotojų sveikatos patikrinimo tvarką asmenims, kuriems anksčiau nebuvo leidžiama vairuoti automobilio dėl kai kurių ligų, dabar numatomi tik individualūs apribojimai. Pavyzdžiui, leidžiama vairuoti tik dieną, važiuoti be keleivių, neviršijant nurodyto greičio, ne greitkeliais, be priekabos.

Be to, pirmą kartą Lietuvoje įteisinta "Vairuotojo garbės deklaracija". Ją užpildo ir pasirašo kiekvienas prieš sveikatos tikrinimą sveikatos priežiūros įstaigoje. Ši deklaracija liudija, kad vairuotojas savo sveikatos būklę įvertina pats, o jai pablogėjus savo valia kreipiasi į gydytoją. Ar daug tokių, kurie sakytų: patikrinkite mano sveikatą ir įvertinkite, nes man atrodo, kad aš nebegaliu vairuoti automobilio? Gydytoja Z.Adomėnienė sako tokių pacientų neturėjusi.

Ligos – ne kliūtis

Anksčiau sunkiomis vadintos lėtinės ligos dėl medicinos pažangos tapo lengvai valdomos. Dėl to jos nebetrukdo vairuoti automobilį ir tai daryti leidžiama, pavyzdžiui, sergantiesiems opalige ar bronchine astma.

"Jei vairuotojo sveikatos pažymos prašo ligonis, sergantis bronchine astma, pirmiausia įvertinamas plaučių nepakankamumo lygis. Jei jis nedidelis, ligonis gali vairuoti automobilį, nes yra gerų vaistų astmai efektyviai kontroliuoti", – pakomentavo gydytoja Z.Adomėnienė.

Dabar prie automobilio vairo galima sėsti ir sergantiesiems epilepsija, jei tai leidžia gydytojai neurologai.

"Būtina įvertinti epilepsijos ar kitų sąmonės sutrikimų būklę, klinikinę formą ir progresavimą, gydymą ir jo rezultatus", – aiškina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Neurologijos klinikos skyriaus administratorius gydytojas Algirdas Mačionis.

Sprendimą leisti vairuoti gydytojai neurologai priima labai atsakingai, sergantiesiems epilepsija taikomi apribojimai. Diagnozavus šią ligą, bet priepuoliams nesikartojant, mopedų, motociklų ir lengvųjų automobilių negalima vairuoti dvejus metus. Draudžiama vairuoti periodu, kai nustojami vartoti vaistai nuo epilepsijos ir šešis mėnesius po to. Priepuoliams kartojantis tik miegant, po dvejų metų leidžiama vairuoti tik dieną.

"Jei žmogus paprasčiausiai nualpo dėl bet kokios priežasties ir pateko į gydymo įstaigą, gydytojas turi šiam pacientui rekomenduoti nevairuoti automobilio tris mėnesius. Tai turi būti įrašyta dokumentuose, o įrašas, jei įvyksta teismas, apgina gydytoją nuo atsakomybės", – medikų pozicijas gina gydytojas A.Mačionis.

Jis dalyvavo darbo grupėje, rengiant vairuotojų sveikatos tikrinimo tvarką ir siūlė daugiau apribojimų, tačiau jų priimti neleista dėl Europos Sąjungos normatyvų. Gydytojo įsitikinimu, rizikingas yra didelis greitis kelyje, jei jis sergantiesiems neribojamas, o priepuolius gali išprovokuoti alkoholio vartojimas, nors jie ir nesikartojo.

"Europos Sąjungos reikalavimai humaniški, bet jie tinka ten, kur aukštas vairuotojų sąmoningumas. Tikėtina, kad ir pas mus jis taps didesnis, nes dabar visa atsakomybė tenka ne gydytojui, o vairuotojui", – viliasi gydytojas A.Mačionis.

Galimybės su išlygomis

Sunki aritmija, implantuoti širdies stimuliatoriai, nenormalus arterinis kraujospūdis – tai indikacijos, taip pat keliančios pavojų eismo saugumui. Ar suteikti tokiems ligoniams teisę vairuoti automobilį, sprendžiama remiantis nustatytais apžiūros rezultatais, atsižvelgiant į galimas komplikacijas ir pavojų. Patyrusiesiems miokardo infarktą, vairuotojo pažymėjimai turėtų būti išduodami ar atnaujinami tik pateikus gydytojo kardiologo išvadą ir prireikus reguliariai atliekant medicinines apžiūras.

Vairuotojo pažymėjimai neišduodami ir neatnaujinami vairuotojams, turintiems sunkių psichikos sutrikimų, įgimtų ar sukeltų ligos, traumų ar neurochirurginių operacijų, taip pat sunkų protinį atsilikimą, sunkių elgesio sutrikimų dėl senėjimo proceso arba asmenybės sutrikimų, kurie labai trikdo nuovoką, elgesį ar sugebėjimą prisitaikyti. Išimtis – atvejai, kai su prašymu pateikiama gydytojo psichiatro išvada ir prireikus reguliariai atliekant medicinines apžiūras.

Kalniečių poliklinikos gydytoja Z.Adomėnienė tvirtino, kad ji ir jos kolegos visus pacientus, kuriems reikia pasitikrinti sveikatą vairuotojo pažymai gauti, siunčia pas psichiatrus. Privačios klinikos pačios susisiekia su psichikos sveikatos centrais. Psichiatrai gali leisti vairuoti automobilį net ir sergantiesiems šizofrenija, esant remisijai. Tai nustatoma individualiai, atsižvelgiant į kompleksinio tyrimo duomenis, medikamentinį gydymą.

Sudėtingais ir konfliktiniais atvejais apie tinkamumą vairuoti sprendžia Vairuotojų sveikatos tikrinimo komisija arba sveikatos priežiūros įstaigos Gydytojų konsultacinė komisija. Jos sprendimą galima apskųsti.

Į klausimą, kaip vertina liberalesnę tvarką, gydytoja Z.Adomėnienė atsakė dviprasmiškai. Jai nerimą kelia epilepsija, širdies ligos.

"Labai daug priklauso nuo žmogaus sąžinės. Niekas neapdraustas nuo priepuolių, todėl kiekvienas, prieš sėsdamas prie automobilio vairo, turi atkreipti dėmesį į savo savijautą, vengti slopinamųjų vaistų, nes jie trukdo susikoncentruoti", – patarė gydytoja Z.Adomėnienė.

Žmogus, vairuojantis automobilį, yra atsakingas ne tik už savo, bet ir už kitų eismo dalyvių sveikatą.

Sveikatos tikrinimo periodiškumas:

Iki 55-erių sveikatą reikia tikrintis kartą per 10 metų (anksčiau reikėjo kas 5 metus).

56–69 metų žmonėms – kartą per 5 metus (buvo kas 3 metai).

70–79 metų žmonėms – kartą per 2 metus.

Vyresniems nei 80 metų – kartą per metus.

Atsiliepimai interneto pokalbių svetainėse:

Mano sveikatos patikrinimas užtruko maždaug tiek, kiek reikia užpildyti popierius. Juokingiausia, kad mano sūnus net nevažiavo su manimi kartu, aš užėjau į gydytojo kabinetą, padaviau nuotraukas ir pasus, į stalčių įdėjau po 40 litų už kiekvieną pažymą ir gavau abi iš karto. Net ir man, nekalbant apie sūnų, nieko nepasiūlė pasitikrinti. Jei kam įdomu, duosiu gydytojos telefoną.

Iš dalies tai labai gerai, nes nereikėjo vargti eilėse, bet kai rimčiau pagalvoji, tai Dieve mano, iki ko mes prieisim. Juk neaišku, kas sėdi prie kitos mašinos vairo. Juk man net regėjimo netikrino, absoliučiai nieko.

Kai aš ėjau tikrintis sveikatos, patikrino regėjimą, beje, labai atsainiai, pamatavo kraujospūdį ir bendrais bruožais paklausinėjo apie sveikatą.

Jei sergi šizofrenija, bet per pastaruosius dvejus metus paūmėjimų nebuvo, gausi tą sveikatos pažymą. Tikrai nėra ko nerimauti.

Aš nešioju akinius, bet su jais nebūtina fotografuotis, nes dabar dauguma žmonių regėjimą stiprina kontaktiniais lęšiais. Sveikatos pažymą gavau labai greitai: į vairavimo mokyklą atėjo gydytoja, patikrino akis, reakciją, pamatavo kraujospūdį, ir viskas.

Vienoje Vilniaus poliklinikoje sėdi pensininkės, kurios neva tikrina vairuotojų sveikatą ir taip sau prisiduria prie pensijos. Tereikia nueiti ir pasakyti, kad pažymos reikia labai greitai. Paklaus, ar kuo nors skundiesi, jei norėsi, patikrins akis, sudėlios visų gydytojų spaudus. Procedūra užtruks ne ilgiau kaip 10 min., kaina tokia, kaip ant durų parašyta. Registruotis iš anksto nereikia. Taip yra, jei jų dar neprikirpo. Yra dar viena klinika, kur viskas irgi labai greitai padaroma. Skiriasi tik tai, kad ten rimtai tikrina akis ir dar yra vienas pagrindinis gydytojas, kuris klausą, nervus patikrina ir užsiregistruoti reikia iš anksto. Kaina visur vienoda, bet už tą pačią valstybinėje poliklinikoje vaikščiosi iš kabineto į kabinetą mažiausiai dvi dienas.


Vaistažolės ne visada gydo

Vaistažolės ne visada gydo

Vaistažolių arbatos kartais išgydo tikrai ne prasčiau nei tabletės. Arbatos geriamos drąsiau nei vaistai, nes joms nebūtinas receptas. Be to, manoma, kad vaistažolės nepakenks.Pasirodo, toks įsitikinimas klaidingas. Vartojamos ne pagal paskirtį...


Ką reikia žinoti apie hemorojų?

Ką reikia žinoti apie hemorojų?

Žmonės dažnai delsia ir nesigydo hemorojaus, slepia šią problemą, vengia apie ją kalbėti. Tačiau laiku pastebėjus ligą ją galima išgydyti vaistais, atliekant specialias procedūras ir išvengti operacijos. Hemorojumi vadiname besiformuojantį...


Gera žinia: naviko augimą galima stabdyti

Gera žinia: naviko augimą galima stabdyti

Vis dažniau girdime, kad vieną klastingiausių ligų - vėžį - galima įveikti ar bent pažaboti, nes atsiranda naujesnių pažangesnių vaistų, į praktiką diegiamas individualiai kiekvienam pacientui pritaikytas gydymas ir pan. Gydymo galimybės nuolat...


Vietoj tabletės — žolelės

Vietoj tabletės — žolelės

Šiaulietė Elžbieta Eitmantienė gerai žino kuri vaistažolė kokią negalią gydo. Jomis gydo ne tik kitus, bet ir save. Pati aštuoniasdešimtmetė serga retai, o apsirgusi geria ne tabletes, o gydomąsias arbatas. Anksčiau moteris niekada negalvojo, kad...


Imunitetas – kaip jį galima palaikyti?

Imunitetas – kaip jį galima palaikyti?

Imunitetas – sudėtinga sistema, sauganti organizmą nuo įvairiausių išorės veiksnių, trikdančių jo darbą. Imuniteto sistema – tai jūsų sveikatos sargybinis. Gerai veikianti imuniteto sistema – tai organizmo gebėjimas pasipriešinti...


Erekcijos sutrikimai gali pasireikšti įvairaus amžiaus vyrams?

Erekcijos sutrikimai gali pasireikšti įvairaus amžiaus vyrams?

Seksualumas – neatskiriama ir labai svarbi žmogaus gyvenimo dalis. Erekcija atspindi fizinę ir psichinę vyrų sveikatą. Erekcijos sutrikimai gali kilti dėl įvairių priežasčių: dėl ligų, streso, nesutarimų tarp partnerių, darbo reikalų ir kt....


Kardiologinio echoskopo pristatymas "BIOFIRST" klinikoje

Kardiologinio echoskopo pristatymas "BIOFIRST" klinikoje

Balandžio 5 d. Biofirst klinikoje Kaune vyko naujojo kardiologinio echoskopo SIEMENS SC2000 (3D/4D) pristatymas ir jo išskirtinių galimybių demonstravimas. Pristatyme dalyvavo BIOFIRST klinikos direktorė Milda Anskaitienė, BIOFIRST klinikos...


Kasos ligos. Ūminis pankreatitas

Kasos ligos. Ūminis pankreatitas

Kasa – antra pagal dydį po kepenų ir pirma pagal svarbą virškinimo liauka. Ji yra viršutinėje pilvo ertmės dalyje, giliai paslėpta ir apsaugota tarp skrandžio ir užpakalinės pilvo sienos, išilgine ašimi išsidėsčiusi skersai stuburo ašies....


Alkoholis trenkia į smegenis po 6 minučių

Alkoholis trenkia į smegenis po 6 minučių

Vokietijos mokslininkai nustatė, kad alkoholis žmogaus smegenis pasiekia tepraėjus vos 6 minutėms nuo alkoholinio gėrimo suvartojimo. Šis tyrimas pirmą kartą atskleidė, kokie spartūs pokyčiai žmogaus smegenų ląstelėse vyksta vartojant alkoholinius...


Nuo skausmų ir vaistų moterį išvadavo gydymas fiziniu krūviu

Nuo skausmų ir vaistų moterį išvadavo gydymas fiziniu krūviu

Sunkų slaugytojos darbą užsienyje dirbanti Rasa dar prieš pusmetį kasdien kentė tokius skausmus, kurie gadino ne tik nuotaiką, bet vertė griebtis ir pačių stipriausių nuskausminamųjų injekcijų bei tablečių. Dešimtmetį kovojusi su lėtiniu skausmu,...


Gastroenterologai pataria negalintiems išsituštinti

Gastroenterologai pataria negalintiems išsituštinti

Kaip įprasto peršalimo nepuolame gydyti antibiotikais, taip ir vos užkietėjusių vidurių nereikėtų laisvinti žarnyno veiklą stimuliuojančiais vaistais. Pasaulinė gastroenterologų organizacija įspėja, kad netinkamas gydymas gali lemti priklausomybę...


Spanguolė — miškų lobis

Spanguolė — miškų lobis

Spanguolių uogas dietologai vadina šiaurės citrinomis, jose gausu vitaminų, antibakterinių, organizmą valančių ir kitų savybių, todėl specialistai jas pataria vartoti ne tik ligotiems, bet ir sveikiems. Spanguolėse gausu organinių rūgščių,...


Esant kojų tinimui, atidėlioti vizito pas gydytoją tikrai neverta

Esant kojų tinimui, atidėlioti vizito pas gydytoją tikrai neverta

Vasarą dažnas skundžiasi kojų tinimu. Šis metų laikas – tikras išbandymas mūsų organizmui, o ypač kojoms. Vyraujant karštiems orams, daugeliui žmonių pasireiškia simptomai, kurių paprastai nebūna vėsesniu metų laiku: kojų tinimai,...


Labai atsiprašau, bet yra nemaža tikimybė, kad turite parazitų!

Labai atsiprašau, bet yra nemaža tikimybė, kad turite parazitų!

Kas tie parazitai? Tai organizmai (kirmėlės, grybeliai, pirmuonys), gyvenantis savo šeimininko sąskaita. Jie tyliai apiplėšia žmogų, atimdami iš jo dalį medžiagų, reikalingų jo gyvybei palaikyti. Negana to, jie dar išskiria toksinus, kurie yra...


Spuogai kamuoja ne tik paauglius, bet ir vyresnio amžiaus žmones

Spuogai kamuoja ne tik paauglius, bet ir vyresnio amžiaus žmones

Spuogai (aknė) - tai lėtinė uždegiminė odos liga, kuri ypač pasireiškia jauniems žmonėms, dažniausia paauglystėje, kuomet grožis yra ypatingai svarbus. Ši liga sukelia didelį psichologinį diskomfortą, tiek atsiradus spuogams, tiek vėliau dėl jų...


Stuburas - viso žmogaus organizmo ašis

Stuburas - viso žmogaus organizmo ašis

Nugaros skausmus juntame gana dažnai ir neretai manome, kad tai įprasta, normali būsena: pavargome darbe, pakėlėme kažką sunkaus, ilgai buvome nepatogioje pozoje ar sėdėjome prie kompiuterio.. Apskritai dauguma iš mūsų dirbame ir gyvename mažai...


Sinusitas

Sinusitas

Sinusitas, kitaip – prienosinių ančių uždegimas, yra procesas, plintantis gleivinėje, pogleiviniame sluoksnyje, kartais pasiekiantis antkaulį ir kaulines sienas. Sinusitas dažniau būna antrinės kilmės, t. y. jį sukelia sloga, dantų...


Slaugykime atsakingai: kodėl slaugomam ligoniui ne visada pakanka su meile pagamintos trintos sriubytės?

Slaugykime atsakingai: kodėl slaugomam ligoniui ne visada pakanka su meile pagamintos trintos sriubytės?

Turbūt kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime esame susidūrę su situacija, kai slaugėme savo senelį, tėvus, sergantį vaiką ar artimą žmogų, sveikstantį po sunkios ligos. Nors, rodos, rūpinamės savo artimaisiais atsakingai ir su didžiule meile,...


Erekcijos sutrikimai - neišgydomi, bet suvaldomi

Erekcijos sutrikimai - neišgydomi, bet suvaldomi

2019 m. vasarį „Berent Research Baltic“ atliko Lietuvos vyrų nuomonių tyrimą, kuriuo bandė išsiaiškinti, ar lietuviai teisingai supranta, kas yra erekcijos sutrikimai, ir kaip jie elgiasi ar elgtųsi, asmeniškai susidūrę su tokia...


Žolelės - nuo rudeninių peršalimų

Žolelės - nuo rudeninių peršalimų

Padaugėjus peršalimo ir rudeninių virusinių susirgimų skaitytojai teiraujasi, kaip stiprinti organizmą ir gintis nuo ligų ne cheminiais vaistais, o vaistingaisiais žolynais. Pataria žinoma žolininkė, aukščiausios kategorijos provizorė...


Antibiotikai plius probiotikai (gerosios bakterijos)

Antibiotikai plius probiotikai (gerosios bakterijos)

Mūsų klimato ir šalto oro pasekmės – kvėpavimo sistemos ligos, ilgai besitęsiantis kosulys. Viso to rezultatas – antibiotikų vartojimas. Klaidingai manoma, jog geriant antibiotikus, geriami probiotikai nėra veiksmingi, nes antibiotikai...


Jos gyvenimas pasikeitė išmokus svarbiausią taisyklę

Jos gyvenimas pasikeitė išmokus svarbiausią taisyklę

Šešiametė Austėja – švelni, atsakinga, meile spinduliuojanti mergytė, vieną dieną svajoja tapti gydytoja. Tokią svajonę paskatino nuo 6 mėnesių ją kamuojanti odos liga – atopinis dermatitas. Kaip pasakoja Austėjos mama, su šia odos...


Intensyvėjantis gyvenimo būdas vis dažniau tampa jaunų, darbingų vyrų ligų ir negalavimų priežastimi

Intensyvėjantis gyvenimo būdas vis dažniau tampa jaunų, darbingų vyrų ligų ir negalavimų priežastimi

Statistika negailestinga: daugiau nei pusę mirčių mūsų šalyje sukelia širdies ir kraujotakos sistemos ligos (pasaulio vidurkis siekia apie 30 procentų). Nuo šių ligų Lietuvos vyrai miršta triskart dažniau nei nuo traumų ar apsinuodijimų ir beveik...


5 patarimai, kaip teisingai išsirinkti gydytoją

5 patarimai, kaip teisingai išsirinkti gydytoją

Internetas mirga reklamomis ir atsiliepimais, kuriuose gydytojai vienas už kitą geresnis. Kaip išsirinkti, kur ir pas ką gydytis? Pasirenkant gydytoją osteopatą ar bet kurį kitą gydytoją, reikėtų vadovautis keletu taisyklių.


Kaip veikia Jūsų virškinimo sistema?

Kaip veikia Jūsų virškinimo sistema?

Kai mes valgome ir gerai nesukramtome maisto, jis (taip pat ir gėrimai) keliauja stemple žemyn į skrandį, čia susimaišo su skrandžio sultimis ir mažomis dozėmis slenka plonąja žarna žemyn. Viršutinėje plonosios žarnos dalyje pasisavinami...


Kas yra cholesterolis?

Kas yra cholesterolis?

Ar kada susimąstėte, kad arterijos – kraujagyslės, kuriomis kraujas teka iš Jūsų širdies – atlieka itin svarbų vaidmenį, kalbant apie kiekvieno iš mūsų sveikatą? Juk jos padeda išnešioti maistingąsias medžiagas ir deguonį po visą...


Mokslininkai patvirtina karotenoidų naudą akims

Mokslininkai patvirtina karotenoidų naudą akims

Karotenoidai yra natūralios dažančios medžiagos, kurios suteikia geltoną, oranžinę ir raudoną spalvas kuo įvairiausiems vaisiams ir daržovėms. Šios medžiagos taip pat veikia kaip antioksidantai, padedantys apsaugoti žmogaus organizmo ląsteles nuo...


Ko nežino moterys apie moterų ligas

Ko nežino moterys apie moterų ligas

Ikivėžinė gimdos kaklelio liga Tai gimdos kaklelio epitelio augimo ir formavimosi anomaliniai pakitimai, matomi tik mikroskopu. Ikivėžinė gimdos kaklelio liga medicinoje vadinama displazija arba intraepiteline gimdos kaklelio neoplazija (CIN)....


Triukšmo daugėja – klausa silpnėja

Triukšmo daugėja – klausa silpnėja

Šiandienos gyvenimas yra kenksmingas – aplinkos triukšmas vargina klausą, tad neatlaikiusi nuolatinio krūvio ausis vieną dieną tiesiog atsisako tarnauti. Tačiau tai tik viena iš kurtumo ar blogėjančios klausos priežasčių. Šią savaitę...


Džiovinti vaisiai – ne tik maistas

Džiovinti vaisiai – ne tik maistas

Daugelis girdėjo, kad daug naudingiau sukrimsti saujelę džiovintų vaisių nei gabalą riebaus pyrago. Tikrai ne be reikalo. Džiovinti vaisiai yra saldūs, nes juose daugiau natūralaus cukraus – fruktozės ir gliukozės – nei šviežiuose...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9