REXSAN

Kojų tinimas ir išsiplėtusios venos vargina vis jaunesnius

Išsiplėtusių kojų venų ligos, kuriomis serga net 56 proc. moterų ir 44 proc. vyrų, prasideda nepastebimai, tačiau joms įsisenėjus vargina rimtos ne tik sveikatos, bet ir estetinės problemos. Tad vos pajutus pirmuosius simptomus derėtų nedelsiant imtis profilaktikos.

Venų ligos – dažniausios iš visų kraujagyslių ligų, jomis serga net kas šeštas Vakarų  Europos gyventojas. O Lietuvoje kas ketvirtą moterį vargina didesnio ar mažesnio laipsnio venų varikozė.  Mūsų ligoninėse kasmet gydosi per 12 tūkst., išoperuojama – per 6 tūkst. tokių ligonių. Ši liga dažniau paliečia silpnąją lytį: vyrai serga keturis kartus rečiau nei moterys. Tačiau kojų tinimu, skausmu, maudimu skundžiasi vis jaunesni žmonės. Pirmuosius lėtinių venų ligų požymius jaučia jau trisdešimtmečiai, o ypač jie vargina nėščiąsias ir žmones, kurie visą dieną sėdi arba stovi. Venų ligoms nemažą įtaką daro paveldimumas, tačiau venų varikozės progresavimą skatina nejudrus gyvenimo būdas. Gydytojai kojų venų problemas vadina civilizacijos liga, mat trečiojo pasaulio šalyse, kurių gyventojai daugiau juda, venų ligomis sergama mažiau.

Ar galima užbėgti už akių venų varikozei ir kaip sustabdyti šios ligos progresavimą, kuris ne tik vargina nemaloniais simptomais, bet ir kelia estetinių rūpesčių?

Išsiplėtusios kojų venos vargino trisdešimt metų

Venų ligos prasideda nepastebimai ir pamažu progresuoja. Pirmasis signalas, kad sutriko kojų venų kraujotaka, – kojų patinimas ar skausmas. Mat svarbiausias kojų veninio kraujo variklis yra blauzdos raumenys. Jiems susitraukiant kraujas išstumiamas iš venų ir atgal nebegrįžta. Atbulinę kraujo tėkmę sustabdo sandarūs venų vožtuvai. Jei jie nesandarūs, raumenims atsipalaidavus kraujas grįža į galūnę, sudarydamas didelį spaudimą venose. Dėl to jos ima plėstis. Dažniausiai išsiplečia paviršinės poodžio venos, nes jų sienelės silpnesnės negu giliųjų venų. Beje, venų sienelės bei vožtuvai praranda elastingumą ir su amžiumi.

Ankstyva ligos diagnostika ir profilaktinis gydymas labai svarbus, nes ligai progresuojant sutrinka kojos audinių mityba, atsiranda rudų dėmių, odos ir poodžio sukietėjimų. Menkiausia trauma tokioje sutrikusios kraujotakos srityje gali tapti opos priežastimi. Kita komplikacija yra venų uždegimas – tromboflebitas, prasidedantis išsiplėtusiose venose, kuriose kraujotaka labai lėta, o kai kuriose pažeistose vietose ir visiškai sustojusi. Čia dažniausiai ir susidaro trombų. Tos venų vietos labai jautrios infekcijai. Dėl menkiausios odos arba poodžio traumos mikrobai patenka į audinius.

Kaunietę Violetą Butkienę išsiplėtusios kojų venos vargino daugiau kaip trisdešimt metų. Pirmuosius simptomus moteris pajuto 35-erių, pagimdžiusi antrą dukrytę. „Iš pradžių kojų odoje atsirado nedideli kapiliarių tinkliukai, vėliau vakarais kojos tapdavo lyg švininės, smarkiai ištindavo, mausdavo blauzdas, o odos paviršiuje išryškėjo išsiplėtusios venos. Jos sparčiai plėtėsi ir jau po kelerių metų per abi kojas vinguriavo ryškiai mėlynos, tarsi į virvę susipynusios venos. Vietomis jose išryškėjo tamsios dėmės, kurios bet kada galėjo prakiurti”, – pasakoja 66-erių metų moteris.

Ji beveik dvidešimt metų negalėjo dėvėti trumpų sijonų, šortų, vengė nusirengti paplūdimyje. Be to, kasdien jautė sunkumą kojose, negalėdavo ilgai vaikščioti, nes greitai pavargdavo. Ypač didelį diskomfortą moteris jausdavo keliaudama. Ponia Violeta nemalonius simptomus bandė sušvelninti tepdamasi kojas įvairiais tepalais ir geliais, tačiau jie nei estetinių, nei sveikatos problemų nepadėjo išspręsti. Liga buvo tokio didelio laipsnio, kad teko atlikti operaciją.

Efektyvi pagalba – venotonikai

Kauno medicinos universitetinių klinikų kraujagyslių chirurgijos skyriaus vadovas Linas Velička teigia, kad chirurginės operacijos arba procedūros lazeriu atliekamos, kai venų varikozė jau yra didelio laipsnio, tačiau dažniausiai ji progresuoja iš lėto. Tad pasirinkus tinkamas profilaktikos priemones operacijos galima išvengti. „Išsiplėtusių venų liga diagnozuojama jau tada, kai matomi tik išsiplėtę kapiliarai arba net kai plika akimi nieko neįžiūrėsi, jokių simptomų žmogus nejaučia, bet specialus ultragarso tyrimas užfiksuoja pakitimus”, – paaiškina L.Velička ir priduria, kad pastebėjus pirmuosius požymius reikia nedelsiant kreiptis į medikus.

Pasak kraujagyslių chirurgo, laiku pasitikrinus ir pradėjus gydytis venų varikozei galima užkirsti kelią. Ypač efektyvus venotonikų (venoms gydyti skirtų geriamųjų vaistų) poveikis. Šiais vaistais gali būti kontroliuojamos net paveldėtos kojų venų ligos. Jie stiprina ir gydo venas, sumažina venų nepakankamumo simptomus ir pagerina žmogaus savijautą. Mat venotonikai gerina veninę kraujotaką, pašalina kojų skausmą ir dėl venų varikozės kylantį kojų nuovargį bei patinimą. Tablečių sudėtyje esančios veikliosios medžiagos didina venų sienelių tonusą, todėl kur kas mažiau skysčių patenka į aplinkinius audinius ir kojos mažiau tinsta. Be to, šie vaistai saugo ir nuo pabrinkimų, gerina kraujo apytaką bei audinių aprūpinimą krauju.

Tuo tarpu įvairūs tepalai bei geliai veikia tik odos paviršiuje, todėl ir efektas abejotinas. Jie nepasiekia giliųjų venų, kurioms trombozinės komplikacijos ypač pavojingos. Vilniaus centro poliklinikos Naujamiesčio filialo bendrosios praktikos venotonikai gali būti puiki alternatyva kompresinėms kojinėms. Juk vasarą, kai karšta, lėtinio venų nepakankamumo kamuojamiems žmonėms nepatogu jas nešioti. O venų ligos kaip tik ir paūmėja esant karštiems orams, nes odos venos išsiplečia, padidėja kapiliarų sienelių pralaidumas ir kojų venos persipildo kraujo. Taip pat keliaujant ir ilgą laiką būnant nepatogioje padėtyje, kai sutrikdoma kojų kraujo apytaka. Tad baigiantis šiltai dienai kojos būna pavargusios, patinusios. Beje, šie simptomai vasarą vargina ir tuos žmones, kurie neserga venų ligomis.

„Net jeigu nėra išryškėjusių kapiliarų, odos paviršiuje nematyti venų, bet kojos tinsta, vakarais apsunksta, kelis mėnesius reikėtų pavartoti venotonikus. Efektas jaučiamas nuo pat gydymo pradžios ir vis stiprėja toliau vartojant”, – tikina D.Berškienė. Venotonikai yra visiškai natūralūs preparatai, todėl juos gali vartoti net nėščiosios. Pavyzdžiui, nereceptinis vaistas „Detralex” gaminamas iš flavonoidų, kurie išgaunami iš Pietų Afrikoje auginamų specialios rūšies apelsinų žievelių. „Detralex” tabletės visame pasaulyje plačiausiai skiriamos lėtinei venų ligai gydyti. Mat „Detralex– vienintelis venotonikas, pripažintas tarptautinėse rekomendacijose ir turintis aukščiausio lygio įrodymų dėl visų simptomų mažinimo. Jis greitai ir efektyviai malšina skausmą, sunkumą kojose, tinimą, padeda nuo mėšlungio, mažina deginimo pojūtį, dilgčiojimą. Bet svarbiausia, kad gydo ligos priežastį, nes slopina ankstyvą vožtuvo uždegiminį pažeidimą, didina venų tonusą, pagerina limfinį drenažą, mažina kapiliarų sienelių pralaidumą.

Venų varikozė – tiek jaunų, tiek senyvų žmonių liga

Simptomus jaučia vis jaunesni žmonės. Venų išsiplėtimas ir jį lydintys simptomai vargina jau trisdešimtmečius. Kuo žmogus vyresnis, tuo venų varikozės rizika didesnė. Žalingi įpročiai ir antsvoris didina riziką susirgti. Venų varikozės ir jos komplikacijų riziką labai padidina rūkymas, alkoholio vartojimas ir antsvoris. Dėl didelės kūno masės padidėja spaudimas į venų sieneles ir jos išsiplečia. Venų ligos dažniau vargina moteris. Priežastis gali būti hormoniniai pokyčiai nėštumo, premenstruaciniu ar menopauzės laikotarpiu, nes moteriški hormonai atpalaiduoja venų sieneles. O nėštumo, ypač antro ir trečio, metu kyla didelių problemų, nes augant vaisiui spaudžiamos dubens venos, todėl jose užsitvenkia kraujas. Venų ligoms nemažą įtaką daro paveldimumas. Apie 70 proc. pacientų polinkį sirgti šia liga paveldi iš tėvų. Sėdimas ir stovimas darbas turi didelę įtaką venų ligų progresavimui. Ilgai sėdint arba stovint kraujas venose tarsi sustingsta, jis nepumpuojamas širdies link. Pagrindinis siurblys, kuris išvaro kraują, yra blauzdos raumenys, todėl jie turėtų nuolat dirbti, kad venose nesusidarytų kraujo sąstovis.

Straipsnis publikuotas žurnale “Veidas”.

www.kojuvenos.lt

Paieškos žodžiai: venos, kojų venos, lėtinė venų liga, kojos, kojų, venos, venu, varikoze, venotonikai, venotonikų, kraujagyslių, išsiplėtusios, išsiplėtusių.

TAIP PAT SKAITYKITE