Biorythm

Kas slepiasi po nugaros skausmu?

Kas slepiasi po nugaros skausmu?

„Oi, kaip skauda nugarą“ – toks nusiskundimas nestebina net jaunų žmonių kolektyve. Aplinkiniai paprastai užjaučia ir negaili patarimų: reikia ramybės, pasportuok, eik į baseiną, į masažą. Kiti dar pasidalina savo patirtimi. Tačiau kartais sportas ir kiti patarimai nepadės, nes prisidėjo ir neuropatinio skausmo elementas, kurį jau reikia gydyti vaistais. Kaip jį pažinti ir įveikti?

Išsiaiškinus skausmo priežastį galima paskirti tinkamą gydymą.

Interviu su medicinos mokslų daktare gydytoja neurologe Kristina Ryliškiene.

Atpažinti neuropatinį nugaros skausmą nėra labai paprasta: nors nugaros skausmas yra labai dažnas, jis gali būti skirtingai jaučiamas, būti skirtingo stiprumo ir pan.  Tyrimų duomenimis, visame pasaulyje 36–68 proc. žmonių teigia patiriantys ūminį nugaros skausmą bent kartą per metus, 47–84 proc. – bent kartą gyvenime, o kas dešimtam jis tampa lėtiniu, nepraeinančiu per 3 mėnesius.

Į sporto salę ar į lovą? O gal pas gydytoją?

Nusiskundimas „skauda nugarą“ gali turėti daugybę priežasčių. Dažniausios jų: raumenų, raiščių patempimas, kuriam gydyti ypač tinka mankšta ir trumpalaikis paprastųjų nuskausminamųjų vaistų pavartojimas, o pasikartojimų profilaktikai gali padėti tinkamas reguliarus fizinis aktyvumas. Nugaros skausmą gali sukelti ir degeneraciniai tarpslankstelinių diskų pakitimai, tarpslankstelinių diskų išvaržos, dubens organų, inkstų, virškinamojo trakto ar kitos ligos.

Todėl svarbu kuo daugiau  žinoti apie nugaros skausmą ir suprasti, kada išjungti kompiuterį ir skubėti į sporto salę, o kada – pas gydytoją. Kolegai, sunkiai atsistojančiam nuo kėdės, nevertėtų siūlyti pažįstamo masažisto telefono numerio,  o geriau rekomenduoti tiksliai išsiaiškinti skausmo priežastis.

Susipažinkite: neuropatinis skausmas

Šį kartą norime plačiau pakalbėti apie rečiau minimą nugaros skausmą su neuropatinio skausmo elementu. Kas jis toks?

Neuropatiniu vadinamas skausmas, atsiradęs dėl nervų sistemos pažeidimo. Šis skausmas  būna lėtinis, jis gerokai apsunkina kasdienę veiklą, sutrikdo miegą.  Įvairių šalių tyrimų duomenimis, neuropatinis įvairių kūno vietų skausmas gali kamuoti  7 – 10 proc. šalies gyventojų. Dažniausia skaudama vieta – nugara, ypač juosmens, kaklo sritys. Neuropatinį skausmą gali išduoti jo pobūdis, skausmo vieta ir kartu atsiradę jutimo, galūnių jėgos sutrikimai. Jeigu jaučiamą skausmą galite apibūdinti kaip deginantį, skausmingai šaldantį, primenantį elektros iškrūvį; jei kartais be jokios priežasties jaučiate badymą, dilgsėjimą; jei sumažėja skaudamos vietos jautrumas – greičiausiai tai jau neuropatinis skausmas.

Jei skauda juosmenį ir skausmas plinta į kojas žemiau kelių, o kaklo skausmas į rankas žemiau alkūnių, dažniausia šio skausmo priežastis – nervinės šaknelės suspaudimas, kurį sukelia degeneraciniai stuburo slankstelių, tarpslankstelinių diskų ar sąnarių pakitimai, stuburo kanalo susiaurėjimas. Toks skausmas pagal savo kilmę yra  vadinamas mišriu skausmu, turinčiu neuropatinio skausmo elementą, nes jį sukelia ne tik degeneraciniai stuburo pakitimai, bet ir nervinės šaknelės pažeidimas.

Šiuo atveju reiktų kreiptis į gydytoją, vien tik sporto salė nepadės. Susirūpinti reiktų ir tuo atveju, jei juosmenį skauda ilgiau nei tris mėnesius, nors skausmas ir neplinta į kojas. Ypač tai aktualu vyresnio amžiaus žmonėms, nes juos neuropatinis skausmas užklumpa kur kas dažniau nei jaunesnius. Tad gal išgirdę, kad mama vėl ieško stebuklingo tepalo nugarai, labai dažnai geria vaistus nuo juosmens skausmo, patarkite jai geriau kreiptis į gydytoją.

Du trečdaliai sergančiųjų apie savo diagnozę nebuvo girdėję

Kodėl svarbu atskirti neuropatinį skausmą nuo paprasto? Ar tikrai būtina kreiptis į gydytoją?

Teisingai atpažintas neuropatinis skausmas leidžia skirti tinkamą gydymą specifiniais vaistais, nes paprasti nuskausminamieji ar vaistai nuo uždegimo nėra veiksmingi. Laiku paskirti vaistai neuropatiniam skausmui gydyti leidžia sumažinti net kelių vaistų grupių, turinčių pastebimų nepageidaujamų reiškinių, vartojimą. Pavyzdžiui, ilgalaikis nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimas sukelia virškinimo trakto pažeidimus, inkstų funkcijos blogėjimą, gali didinti arterinį kraujospūdį, o prie raminamųjų, vartojamų dėl skausmo sutrikusiam miegui gydyti, priprantama.

Europoje įvairių kūno vietų neuropatinį skausmą kenčia apie 22 mln. gyventojų, Lietuvoje tokių gali būti apie 250 tūkst. Beje, Europoje atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad 2/3 skausmą patiriančių asmenų niekada nebuvo girdėję apie neuropatinį skausmą, o daugiau nei 1/3 girdėjusiųjų nesuprato, kas tai yra. Taigi, keliasdešimt tūkstančių žmonių diena iš dienos kamuojami skausmo, trukdančio jiems dirbti ir laisvai judėti, vartoja mažai galinčius padėti vaistus, užuot kreipęsi profesionalios pagalbos.

Kalbant apie sveikatą, kantrumas ne visada gerai. Nes kenčiant skausmą galima ne tik prarasti bet kokį gyvenimo džiaugsmą, bet ir susilaukti kitų sveikatos sutrikimų dėl netinkamai vartojamų vaistų. O problemą išspręsti gali vizitas pas gydytoją ir tinkamas gydymas.

Įvertinkite neuropatinio skausmo tikimybę www.paindetect.lt

Straipsnis inicijuotas kompanijos Pfizer.

LYR-37-2017


TAIP PAT SKAITYKITE