Gudručio vaistinė

Kaip plaukai traukiasi, norime išsaugoti kiekvieną plauką!

KODĖL SLENKA PLAUKAI?

Priežasčių, dėl ko plaukai silpnėja ir slenka, yra gana daug: dėl nepalankaus kai kurių lėtinių ligų gydymui vartojamų vaistų poveikio plaukų folikulams, dėl chemoterapinio gydymo sergant onkologinėmis ligomis, dėl sisteminių ir infekcinių ligų, streso, blogos mitybos ir higienos įpročių. Pagal odos pažeidimą plikimas skirstomas į nerandinį ir randinį. Esant nerandiniam plikimui apžiūrint odos plotą matomos plaukų folikulų žiotys. Randinis plikimas pasireiškia tuomet, kai nuplikusiame arba plinkančiame odos plote kilus uždegimui pažeidžiami plaukų folikulai ir jie daugiau nebeatauga. Ligos diagnozė ir gydymas priklauso nuo plikimą sukėlusios priežasties, kurią nustato gydytojas. Nerandinis plikimas gali būti paveldėtas (alopecia ndrogenetica), difuzinis (alopecia diffusa) ir židininis (alopecia areata).

Paveldėtas androgeninis plaukų slinkimas pasireiškia sulaukus 12-40 m. Tai plikimas, atsirandantis dėl paveldėtos plaukų folikulų savybės neįprastai reaguoti į normalų kraujyje  esančių vyriškų hormonų (androgenų) lygį, t.y. plaukų folikulai traukiasi ir trumpina augimo, bet ilgina ramybės fazę. Apie 90 proc. vyrų plaukai išretėja kaktos šonuose, iš jų 50 proc. plikimas progresuoja. Išretėjusius plaukus turi ir moterys, nors ši problema retai progresuoja iki visiško nuplikimo. Ji gali prasidėti jau paauglystėje, bet dažniausiai sustiprėja po menopauzės. Pasiekus 50-metį, netgi pusės visų moterų plaukai tampa nebe tokie tankūs. Dėl to kaltas vyriškas hormonas testosteronas, kurio yra ir moterų organizme. Moterims plaukai slenka kitaip negu vyrams – dažniausiai pradeda slinkti nuo šonų ar galvos viršutinės dalies.

MOKSLINIŲ TYRIMŲ DUOMENYS LIUDIJA:  80% VYRŲ IR 65% MOTERŲ PATIRIA NEMALONUMŲ DĖL ĮVAIRIŲ PLIKIMO (ALOPECIJOS) FORMŲ.

Verta pažymėti, kad difuzinis – lėtinis plaukų slinkimas dažniau pasireiškia moterims, net jei jaunystėje jos turėjo labai tankius, storus plaukus. Ši problema tampa pastebima  po 40-mečio, plaukai slenka tam tikrais laikotarpiais, kurie gali užsitęsti net iki 72 mėnesių. Plaukai ima slinkti staiga, jų iškrenta labai daug. Manoma jog taip atsitinka dėl neaiškaus, bet proporcingo jų augimo ciklų sutapimo. Plaukų šaknų stimuliavimas gali padėti sureguliuoti šiuos ciklus, taigi, ir sulėtinti plikimo progresavimą ir net visiškai jį sustabdyti.

KAS DAR, BE NESĖKMINGOS GENŲ KOMBINACIJOS, GALI SKATINTI PLAUKŲ SLINKIMĄ?

Stresas! Moterims, kurių gyvenimas kupinas streso, plaukai itin stipriau slenka beveik 10 kartų dažniau. Tam įtakos turi ir neaktyvi skydliaukė. Alopecijos priežastimi gali tapti nėštumas, kai dėl estrogenų poveikio sutrinka plaukų folikulų pajėgumas, jų augimo ir ramybės ciklai, todėl plaukai nebegali augti kaip įprasta. Kartais tai gali būti nulemta staigaus estrogenų lygio sumažėjimo po gimdymo, taip pat organizme ima

trūkti vitaminų bei mineralų. Tai paveikia ir plaukų sveikatą, jie ima silpnėti ir slinkti. Dar viena plaukų retėjimo priežastis – oralinių kontraceptikų, slopinančių natūralių hormonų gamybą, vartojimas. Nustojus juos vartoti, po kurio laiko organizmas vėl prisitaiko, nusistovi normalus hormonų gamybos ciklas, ir plaukai vėl ima augti.

KODĖL  PLAUKŲ RETĖJIMĄ NERETAI PASTEBI MOTERYS, BESILAIKANČIOS DIETŲ?

Plaukų folikulų ląstelės – vienos aktyviausių mūsų organizme, jos greitai dalijasi ir gamina eilę kitų produktų. Šis nepaprastas aktyvumas reikalauja didelių energijos resursų. Jeigu laikantis dietos pristinga maisto medžiagų, ima strigti ir plaukų ląstelių gamyba. Jų folikulai pereina į ramybės fazę, o vėliau iškrenta. Panašiai plaukai reaguoja ir į vitaminų (ypač svarbūs B grupės vitaminai bei biotinas) stoką. Plaukai silpnėja ir dėl geležies trūkumo sergant mažakraujyste, dėl cinko bei kai kurių kitų elementų, ypač vario, kuris atsakingas už geležies įsisavinimą, stokos, persirgus sunkiomis infekcinėmis ligomis, patyrus operaciją ir sunkių emocinių išgyvenimų. Tiesa, kad patyrę didelį skausmą, netektį, baimę žmonės pražyla… Emocinis šokas, ilgalaikis stresas, įtampa, kaip ir bet koks nepalankus nervų sistemos procesas, neigiamai veikia ir plaukų augimą bei sveikatą.

AR ĮMANOMA IŠSAUGOTI PLAUKUS IR PAŽADINTI SNAUDŽIANČIUS PLAUKŲ FOLIKULUS?

Priemonių, padedančių kovoti su plaukų slinkimu, veiksmingumas priklauso nuo jų sudedamųjų dalių. Sisteminiam gydymui skiriamų antiandrogeninių preparatų dažnai atsisakoma dėl galimo šalutinio poveikio: libido, potencijos sutrikimų ar net depresijos. Plačiai naudojamas minoksidilio tirpalas visiškai netiks, jeigu plaukai pradėjo slinkti dėl mažakraujystės, ar žmogus turi jautrią odą. Tačiau preparatai, kurių sudėtyje yra sintezuotų užkrūčio liaukos peptidų, tinka norint atlikti sisteminį gydymą ir išlaikyti pasiektą rezultatą. Tai įrodo klinikinės studijos atliktos patikimiausiuose Europos universitetinėse ligoninėse ir dermatologijos klinikose: Vokietijoje, Austrijoje, Italijoje. Patartina rinktis priemones, kurios skatina ląstelių regeneraciją, atkuria ir apsaugo plaukų folikulus nuo sunykimo, stimuliuoja limfocitų prolifiraciją. Nereikia tikėtis žaibiško rezultato. Akivaizdus poveikis pastebimas po 8-12 savaičių ir būtinas nuoseklus ir reguliarus medicininių priemonių naudojimas. Taip pat patartina sveikai maitintis, paisyti darbo ir poilsio režimų.

KAIP DĖL PLAUKŲ TRANSPLANTACIJOS?

Šis metodas daug kartų tobulintas, siekiant išgauti į natūralius plaukus panašų rezultatą. Vienas iš naujausių metodų vadinamas „folikulų ekstrakcija“ – vietinėje nejautroje iš galvos nugarinės dalies paimami plaukai ir implantuojami į nuplikusias galvos vietas. Tai labai daug darbo reikalaujantis būdas, todėl plaukų transplantacija yra brangiausia galvos plaukų atstatymo procedūra pasaulyje. Tokios procedūros kaina Lietuvoje yra nuo 4000 eurų (apie 13 000 litų), o Skandinavijos šalyse ji siekia dešimtis tūkstančių eurų. Paprastai reikalingos kelios procedūros ir tai yra rizikinga procedūra. Dažnai šalutinis poveikis yra skausmas, pabrinkimas ir šašai, rečiau – kraujavimas ir infekcijos. Kai kurie transplantacijos metodai gali palikti randus vietose, iš kurių buvo paimti plaukų folikulai. Reikia paminėti, kad galvos plaukų transplantacija nebūtinai sustabdo slinkimą – gali būti, kad plaukai toliau slinks, taip pat aplink naujai implantuotus folikulus.

 

TAIP PAT SKAITYKITE