Sausio 18d. Pirmadienis

Kaip nuraminti dirglų žarnyną (3 dalis)

2020 Spalio 12d.

Medicinoje „dirgliu“ gali būti vadinamas žarnynas, o liga, apie kurią kalbame šiuose straipsniuose, – dirgliosios žarnos sindromu. Toliau rašysime DŽS. Pokalbiui pakvietėme gydytoją gastroenterologę, kuriai konsultuoti dėl DŽS – kasdienybė. Gydytoja dirba Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje, taip pat konsultuoja „Medicinos diagnostikos centre“ ir „Northway“ klinikoje.


Gydytoja gastroenterologė Agnė Šiatkienė

Praėjusiuose straipsniuose 2 dalis ir 1 dalis kalbėjome apie DŽS simptomus, šį kartą skaitykite, kaip gydoma ši liga.

DŽS gydymas – nebus „čia ir dabar“

Nustačius DŽS, nesiūloma gydytis vien vaistais nuo skausmo, o skiriamas kompleksinis gydymas.„Paaiškinu, kad nuo šios ligos jūs nenumirsite, ji nėra pavojinga jūsų sveikatai, tačiau gyvenimo būdui – taip. Ją gydyti būtina. Įvairūs specialistai taiko kelis gydymo būdus, turbūt išskirčiau tris:

1. Alternatyvusis gydymas, kai žmogus bando gydytis žolelėmis, papildais, masažais, akupunktūra.

2. Psichoterapija, kuri labai teigiamai veikia pacientą, dažnai suretėja paūmėjimo epizodai. Jeigu DŽS simptomai sunkūs, visada verta pagalvoti apie psichiatrą.

3. Na ir trečiasis – farmakologinis – gydymas, kai skiriami atpalaiduojantys spazmus vaistai, skaidulos (jeigu yra vidurių užkietėjimas), stabdantys viduriavimą medikamentai (jei žmogus viduriuoja) ir, be abejo, probiotikai – gerosios bakterijos. Aš asmeniškai, pagal pacientų patirtį ir atsiliepimus, labai teigiamai vertinu kompleksinį gydymo variantą. Apie probiotikus turėtume kalbėti daugiau. Juos reikia vartoti ne tik tada, kai gydytojas skyrė mums antibiotikų. Net visiškai sveikas žmogus bent 2 kartus per metus turėtų suvartoti po kursą probiotikų. Mes labai dažnai jų netenkame, ypač streso, įvairių ligų, netinkamos mitybos metu. Organizmas patiria stresą net tik tada, kai nervinamės, bet, pavyzdžiui, ir dėl virusinės ligos. Tuo metu pakinta galvos smegenų ir žarnyno veiklos koordinavimas, išsiskiria hormonų, slopinančių imuninės sistemos komponentus, kurie padeda palaikyti žarnyno mikrobiotą. Tyrimai įrodė, kad dėl streso pakinta žarnyno bakterijų sudėtis, ir kyla įvairiausių virškinamojo trakto uždegimų. Tada skiriami probiotikai, kad mikrobiota būtų atstatyta, ir savijauta pagerėtų. Reikia atsiminti, kad vartojant probiotikus nebus „čia ir dabar“, nes probiotikai organizme išlieka kelias paras, jie yra kaip sėklos, kurios užsėja žarnyne gerąsias bakterijas, o šios turi turėti terpę daugintis ir augti. Tad vartojant probiotikus visada patariu – sukurkite ir terpę jiems augti žarnyne, vartokite skaidulas, raugintus gaminius.Turėjau pacientę su DŽS, kurios ligos simptomus gana neblogai mažino probiotikai, nereikėjo jokių papildomų vaistų. Po metų moteris atėjo vėl, skundėsi pilvo pūtimu, apsunkintu tuštinimusi, nuotaikos kaitomis. Skyrus medikamentinį gydymą, efektas buvo minimalus. Kai pradėjome kalbėtis apie jos mitybą, kaip ir prieš metus, kuomet tikrai tvarkėmės su liga, ji galiausiai prisipažino kad valgo beveik vien tik greitą maistą ir beveik nevalgo daržovių ir vaisių. Vadinasi, ji vartojo gerąsias bakterijas, tačiau nesuteikė joms galimybės įsitvirtinti žarnyne. Maistas, kuris yra gera terpė daugintis gerosioms bakterijoms, vadinamas prebiotikais, tai tarsi namukai bakterijoms. Tų „namukų“ mes galime gauti su raugintais maisto produktais, skaidulomis. Taigi nereikia pamiršti ir vartojamo maisto reikšmės. Pacientei skyrėme specialią dietą, probiotikai tapo veiksmingi ir DŽS simptomai dingo“, – sako gydytoja Agnė Šiatkienė.

Maistas lemia DŽS

Gydant DŽS, vis labiau populiarėja moksliškai pagrįsta „Fodmap“ dieta, kuri siūlo eliminuoti produktus, sukeliančius žarnyne fermentaciją. Ją labiausiai sukelia greitojo veikimo angliavandeniai, kurie įsisavinami plonojoje žarnoje. Fermentacijos procesai būtent ir pasireiškia pilvo pūtimu, viduriavimu arba užkietėjimu. Laikantis „Fodmap“ dietos reikia atsisakyti rūgimą keliančių produktų, ir būklė pagerėja.

Koks konkrečiai maistas kelia rūgimą? Tai gali būti produktai, kuriuose yra fruktozės (vaisiai, uogos, medus), laktozės (pieno produktai), taip pat kviečiai, kai kurios daržovės (česnakai, svogūnai, porai, pupelės, lęšiai, soja), saldikliai. Termiškai apdorotame maiste rūgimą sukeliančios medžiagos bent iš dalies suyra. Jeigu laikotės „Fodmap“ dietos, per 6 savaites DŽS simptomų kur kas sumažėja arba jie ir visai praeina.

Dirglus nuo vaikystės

DŽS turi sąsajų su asmenybės tipu, žmogaus temperamentu, charakteriu. Kai kurie yra jautrūs nuo vaikystės, susijaudinus prakaituoja delnai, pila karštis, padažnėja pulsas. Tokiems gali atsirasti ir DŽS simptomų, tik jie nebus ūmūs. Jeigu žmogus jautrus nuo vaikystės, jo DŽS ateis palaipsniui. „Kur kas sunkiau dirbti su ūmiais DŽS atvejais, nes tuomet reikia ir daugiau tyrimų (dėl atmetimo), ir ilgiau ieškoti konkrečios priežasties, kas išjudino tą mechanizmą, kodėl atsirado tokia staigi klinika. Tai gali būti staigus ir stiprus stresinis įvykis, kokia nors ilgai gydyta kita liga, labai staigiai ir radikaliai pakeista mityba. Dabar itin madinga prievartauti žarnyną visokiomis dietomis: žmonės išima iš mitybos gliuteną, laktozę, cukrų, mėsą, laikosi protarpinio badavimo (ir daug kas tai daro ne dėl to, kad turi vieną ar kitą ligą, o dėl mados). Pirma reikia įsitikinti, atlikti tyrimus, ar tikrai kažko netoleruojate, ar tikrai turite alergiją vienam ar kitam produktui. Nes maistas turi būti visapusiškas ir lėkštė turi būti labai spalvinga: pusė lėkštės daržovių, ketvirtadalis baltymų (mėsa, žuvis), kitas ketvirtis – angliavandenių (bulvės, grūdai, duona). Ši liga yra banguojanti, paūmėjimai dažnesni rudenį ir pavasarį. Beveik visiems pagerėja per atostogas. Tai dar kartą įrodo ryšį tarp streso ir žarnyno. Per atostogas žmogus gali valgyti bet kokį nevisavertį maistą, vis tiek jausis gerai. Ruduo visiems labiau depresinis laikas, o pavasarį būname išsekę po žiemos, rutinos, vitaminų stokos. Noriu nuraminti, kad liga tikrai suvaldoma. Kai pradedi, gydymą sakai pacientui – ateikite po mėnesio jei negerės, o sulauki po pusės metų ar daugiau. Ir džiaugiesi“, – sako gydytoja.

Auksiniai sveiko pilvo patarimai, jei jums DŽS

Gydytoja gastroenterologė Agnė Šiatkienė pataria: „Buvo kartas, nebijokite antro. Bet nereikia jo ir laukti. Pirmasis jūsų darbas – stiprinkite imunitetą, sportuokite. Sportas žarnynui labai tinka, nes sportuojant organizmas juda, oras išeina. Po karantino pamatėme kiek daug žarnyno problemų dėl nejudėjimo, daug DŽS paūmėjimų. Antras dalykas – sveika gyvensena. Tai jokiu būdu ne savęs smaugimas, kai neleidžiama nieko „į šoną“. Buvo vakarėlis, suvalgėte, išgėrėte, neteiskite savęs, tačiau kuo greičiau grįžkite į vėžes“.Trečias patarimas – venkite streso. Tai turėtų būti parašyta didžiosiomis raidėmis, tačiau šito sunkiausia pasiekti. Būtų gerai išmokti suvaldyti ūmų, staigų stresą. Susinervinote? Išeikite pabėgioti, pakvėpuokite grynu oru. Sulaukiu daug klausimų, kaip dėl alkoholio? Pacientai sako, kad išgeria taurę vyno, ir labai palengvėja. Taip, alkoholis staiga ir tam kartui „pagydo“ nuo beveik visų ligų, bet ilgalaikėje perspektyvoje jis tikrai nepadės.Dar labai svarbu išsimiegoti, nes žarnynas ir miegas yra labai susiję. Tą medikai patys patiria per naktinius budėjimus. Po kiekvieno budėjimo žarnynas yra tarsi svetimas, išsiderina sotumo-alkio pojūčiai, tuštinimasis. Reikia 2 dienų atsistatyti. Na, ir pasikartosiu – probiotikai. Po ligos ar stresinių dalykų būtų gerai suvartoti gerųjų bakterijų kursą. Geriau prevencija dabar, negu gydymas paskui. O baigiant – normalu, jeigu skauda pilvą. Svarbiausia išsitirti, nusiraminti ir naudotis šiais sveiko pilvo patarimais“.

Vartojamas esant DŽS (dirgliosios žarnos sindromui): 
https://www.eurovaistine.lt/symbiosys-alflorex-30-kapsuliu

Šaltinis: Mamos žurnalas


Pagrindiniai kompresinio tvarsčio uždėjimo principai

Pagrindiniai kompresinio tvarsčio uždėjimo principai

Tinkamai priglundančio kompresinio tvarsčio uždėjimas – tai „mokslas“, kurio galima išmokti. Tačiau jis reikalauja ir atitinkamos praktikos. Šie patarimai padės jums išvengti esminių klaidų vyniojant kompresinį tvarstį.


Deginantį plaštakos skausmą ir tirpimą sukelia užspaustas nervas

Deginantį plaštakos skausmą ir tirpimą sukelia užspaustas nervas

"Daktare, aš nemiegu naktimis..." Šiais žodžiais prasideda dažnos moters pasakojimas apie ligą, neleidžiančią nei gerai dirbti, nei pailsėti. Tai riešo kanalo sindromas - liga, pasireiškianti deginančiu plaštakos skausmu, rankos tirpimu....


Nugaros skausmai- osteochondrozė

Nugaros skausmai- osteochondrozė

Kas gi yra nugaros skausmas? Vis daugiau pacientų atveria poliklinikos duris, varginami nugaros skausmų. Osteochondrozė- degeneracinė sąnarių liga, kuri išsivysto tuomet, kai pažeidžiamas stuburo kremzlinis audinystarpslanksteliniai diskai. Šie...


Skiepijimo pažymėjimai svarbūs ne tik vaikams ir keliautojams

Skiepijimo pažymėjimai svarbūs ne tik vaikams ir keliautojams

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai primena, jei ruošiatės į kelionę, nepamirškite ne tik paso, bet ir Tarptautinio skiepijimo pažymėjimo. Gali būti, kad be jo nebūsite įleisti į vieną ar kitą šalį. Kito, nemažiau svarbaus dokumento...


Vyrai, persirgę vėžiu, galės susilaukti vaikų

Vyrai, persirgę vėžiu, galės susilaukti vaikų

Vyrai, jaunystėje ar vaikystėje sirgę vežiu, galės vėl susilaukti vaikų, panaudodami iki ligos gydymo pradžios išsaugotas kamienines ląsteles. Tokias išvadas pateikė mokslininkai, 2011 metais atlikę tyrimus su pelėmis, o šiemet - jau su bezdžionių...


5 klausimai ir atsakymai apie psichologus ir jų klientus

5 klausimai ir atsakymai apie psichologus ir jų klientus

Šios profesijos atstovai vis dar apsupti migla: jie nei ekstrasensai, nei kunigai, nei gydytojai. Jų dažnai klausia patarimo. Į juos nukreipia keistumu ar sunkiu charakteriu pasižyminčius pažįstamus.Kas gi jie vis dėlto yra? Ką daro? Kas naudojasi...


Žolelės - nuo rudeninių peršalimų

Žolelės - nuo rudeninių peršalimų

Padaugėjus peršalimo ir rudeninių virusinių susirgimų skaitytojai teiraujasi, kaip stiprinti organizmą ir gintis nuo ligų ne cheminiais vaistais, o vaistingaisiais žolynais. Pataria žinoma žolininkė, aukščiausios kategorijos provizorė...


Kovą su vėžiu galima laimėti tik pasitelkus visus įmanomus būdus

Kovą su vėžiu galima laimėti tik pasitelkus visus įmanomus būdus

Dažnai girdima, kad vėžio gydymą atlaikyti nėra lengva. Taip yra todėl, kad visą organizmo būklę nepaprastai įtakoja pats navikas, o dėl pačio gydymo blogėja ligonio kraujo parametrai, bendra organizmo būklė, kas dažnai ir komplikuoja gydymą.


SPORTUOJANČIŲ VAIKŲ LĖTINIAI SKAUSMAI

SPORTUOJANČIŲ VAIKŲ LĖTINIAI SKAUSMAI

Būtų naivu teigti, kad sporte, kaip ir kasdieniniame gyvenime, įmanoma visiškai išvengti traumų bei įvairių kaulų-raumenų sistemos pakenkimų. Tokios suaugusių sportininkų problemos, kaip “šuolininko kelis”, “plaukiko...


Kaip veikia kompresinis bintavimas?

Kaip veikia kompresinis bintavimas?

Suprasti kompresinio bintavimo veikimo principą ir naudą nesudėtinga. Koja stipriai apspaudžiama taip, kad patologiškai išsiplėtusios venos yra priverstos susitraukti. Tokiu būdu, venų pompos gali vėl užsidaryti, taip padidindamos kraujo takumo...


Alergiškas dulkėms? Gyvūnams? Dulkių erkėms? Kenti nuo šienligės? Švokštimo? Čiaudulio? Niežulio?

Alergiškas dulkėms? Gyvūnams? Dulkių erkėms? Kenti nuo šienligės? Švokštimo? Čiaudulio? Niežulio?

Pagal Karališkojo vidaus ligų gydytojų koledžo duomenis, Jungtinėje Karalystėje yra 18mln. nuo alergijos kenčiančių žmonių ir iki 100.000 visą dieną dirbančių alergijos specialistų, sprendžiančių jų problemas! Bio-life HomeCare Range (Bio-life...


Gydytoja: ištikus saulės smūgiui – nedelskite!

Gydytoja: ištikus saulės smūgiui – nedelskite!

Neįprastai karštos dienos vis dažniau kelia nerimą. Vyresniems žmonėms ar tiems, kurie lauke praleidžia kone visą darbo dieną, dėl netinkamo elgesio per karščius gresia saulės arba kitaip vadinamas – šilumos smūgis. Kokių priemonių reikėtų...


Infarktą patyrusiems žmonėms gyvenimą grąžina virkštelės kraujo kamieninės ląstelės

Infarktą patyrusiems žmonėms gyvenimą grąžina virkštelės kraujo kamieninės ląstelės

Nepriekaištinga smegenų kraujotaka yra gyvybiškai būtina visų organizmo funkcijų palaikymui, todėl esant net menkiausiems krauju smegenis aprūpinančių arterijų susirgimams ar nepakankamai kraujotakai per jas, gali pasireikšti įvairūs...


Saldu ir sveika

Saldu ir sveika

Nuo mažens valgome saldumynus. Saldainis, sausainis, pyragas – tai nuolatiniai vaikystės palydovai. Visų saldumynų pagrindinė sudedamoji dalis – CUKRUS. Visi žinome, kad jis vadinamas „baltąja mirtimi”, kad cukrus...


Vyrų lytiniai susirgimai: kur ir kada kreiptis?

Vyrų lytiniai susirgimai: kur ir kada kreiptis?

Didelis gyvenimo tempas, stresas, problemos šeimoje ir kiti faktoriai daro neigiamą įtaką vyro sveikatai. Stipriosios lyties atstovus pradeda kamuoti įvairios odos ar lytinių organų problemos, kurios sukelia didelį diskomfortą gyvenime. Pasak...


Raudonoji šaknis efektyviausiai iš vaistažolių gydo prostatos, šlapimo organų ligas

Raudonoji šaknis efektyviausiai iš vaistažolių gydo prostatos, šlapimo organų ligas

Rekomenduojama vartoti: esant vyrų ir moterų lytinių organų šlapimtakių sistemos susirgimams, taip pat naudojama taikant kompleksinį gydymo būdą, gydant ūmų ir chronišką prostatitą, uretritą ir prostatito adenomą, gražina vyrišką lytinę potenciją...


Osteoporozė dažniau serga moterys, bet liga neaplenkia ir vyrų

Osteoporozė dažniau serga moterys, bet liga neaplenkia ir vyrų

Vienas iš dviejų kaulų lūžių moterims ir vienas iš keturių - vyrams, vyresniems nei 50 m., yra osteoporozės pasekmė. Dėl osteoporozės patiriami lūžiai įvyksta kas 3 sek., teigia pasaulinė statistika. Spalio 20-ąją, minint Pasaulinę osteoporozės...


Paprikos taupo kraujagysles

Paprikos taupo kraujagysles

Dar Avicena paprikas apibūdino kaip širdį stiprinančią, smegenų veiklą aktyvinančią, virškinimą gerinančią ir nuo nutukimo saugančią daržovę. Saldžiosiose paprikose vitamino C yra daugiau nei visose kitose daržovėse. Tinkamą šių dviejų medžiagų...


Agurkai tirpdo akmenis

Agurkai tirpdo akmenis

Žmonės agurkus valgo jau beveik 60 amžių. Jie pagerina apetitą, riebalų bei baltymų pasisavinimą ir kartu palankiai veikia medžiagų apykaitą. Agurkas – mažiausiai kaloringa daržovė, bet joje yra daug žmogaus organizmui svarbių mineralinių...


Venų varikozę gydome biologiniais klijais

Venų varikozę gydome biologiniais klijais

Medicinos diagnostikos ir gydymo centras šiandien vienintelė medicinos įstaiga Lietuvoje, kuri venų varikoze sergantiems pacientams siūlo naujausią ir pažangiausią gydymo metodą – biologinius klijus. Šis gydymas unikalus tuo, kad reikalingas...


Herbamedicus balzamai – judėjimo džiaugsmui

Herbamedicus balzamai – judėjimo džiaugsmui

Taip jau susiklostė mano gyvenimas, kad nuo 1995 m. dirbu masažuotoja Marijampolėje. Savo darbe taikau manualinę masažo techniką. Kadangi turiu medicininį išsilavinimą, pagrindinis mano atliekamas masažas yra klasikinis gydomasis. Naudoju šias...


Širdies operacijų metu naudojamas pačių naujagimių virkštelės kraujas

Širdies operacijų metu naudojamas pačių naujagimių virkštelės kraujas

Ukrainoje 14 naujagimių, kuriems jau 22-28 nėštumo savaitę buvo nustatytos įgimtos širdies ligos, iš karto po gimimo buvo atliktos širdies operacijos. Jų metu vietoj donorinio (homologinio) kraujo, buvo naudojamas pačių naujagimių virkštelės kraujas.


GLOBAL DIAGNOSTICS – alternatyva medikamentiniam gydymui

GLOBAL DIAGNOSTICS – alternatyva medikamentiniam gydymui

Ar patikėtumėte, kad jau atėjo metas, kai organizmo sutrikimus galima nustatyti dar iki simptomų pasireiškimo, o gydyti - be vaistų? Sunku patikėti, bet tai tiesa. Šveicarų kompanija „Vitatec“ sukūrė unikalią diagnostinę bei...


Ech, tas peršalimas...

Ech, tas peršalimas...

"Esu įsitikinęs, kad peršalimo gydyti vaistais nereikia. Pats ne vieną esu išvaikščiojęs ir gyvas. Rašau, nes būtent dėl to ir baramės su žmona, kuri tik sučiaudėjusi eina pas gydytoją, o ši, žinoma, išrašo vaistų ir vėl 30-40 litų kaip į...


Daržovės – vietoje vaistų

Daržovės – vietoje vaistų

Vaisiuose ir daržovėse yra natūralių aktyviųjų medžiagų, turinčių gydomųjų galių ir atstojančių net kai kuriuos medikamentus. Antibiotikus gali pakeisti dažname darže augantys česnakai, svogūnai, burokėliai, krienai, salierai. Visos šios daržovės...


Pasitikėjimas gydytoju ginekologu – būtinas kiekvienai moteriai

Pasitikėjimas gydytoju ginekologu – būtinas kiekvienai moteriai

Nors vis daugiau yra kalbama ir edukuojama apie reguliarų lankymąsi pas gydytojus bei tyrimų naudą, pacientai vis dar vengia kreiptis į kai kuriuos specialistus. Dauguma moterų pirmą kartą ginekologo kabinete apsilanko jau sulaukusios...


Maždaug kas dešimtas pasaulio vaikas yra nutukęs. Ką daryti, kad tai netaptų ir Jūsų vaiko problema?

Maždaug kas dešimtas pasaulio vaikas yra nutukęs. Ką daryti, kad tai netaptų ir Jūsų vaiko problema?

Pirmajame vaikų sveikatos ciklo straipsnyje kalbėjome apie profilaktinio vaikų sveikatos tikrinimo būtinybę ir infekcines ligas. Šiandienos tema – taisyklinga mityba ir nutukimo sukeltos problemos. Visame pasaulyje antsvorio turi maždaug...


Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas – ne tik vaikų liga

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas – ne tik vaikų liga

Išsiblaškymas, impulsyvumas – tik iš pirmo žvilgsnio „nekalti“ dalykai, sutrikdantys kasdienę žmogaus veiklą. Atrodo, tai nedaro tiesioginės įtakos sveikatai, tačiau, tik atidžiau panagrinėjus savo darbo rezultatus, asmeninių...


Pamirškite šienligę!

Pamirškite šienligę!

Alergiją gali sukelti įvairūs alergenai: dulkės, plunksnos, buitinės priemonės, maisto, žiedadulkės, grybai, bakterijos, virusai ir t.t., tačiautinkamą gydymo būdą galima parinkti tik tada, kai yra nustatomos tikrosios alergijos priežastys!


Lietuviška vaistažolė sugrįžta

Lietuviška vaistažolė sugrįžta

Vaistažolės sugrįžta į mūsų namus, sako Šiaulių universiteto Botanikos sodo darbuotojai. Ir ne šiaip kalba - vis dažniau sodas sulaukia lankytojų, kurie pageidauja sužinoti, kaip atrodo, kaip rinkti vaistinius augalus. Apie lietuvišką vaistažolių...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9