Spalio 31d. Šeštadienis

Kaip nuraminti dirglų žarnyną

2020 Rugsėjo 28d.

Žodis „dirglus“ apjungia daug ne itin malonių savybių. Greitai susinervina, gali neadekvačiai pasielgti, su juo reikia elgtis atsargiai, kad nekiltų konfliktas. Visi turime tokį bendradarbį ar kaimyną.

Medicinoje „dirgliu“ gali būti vadinamas žarnynas, o liga, apie kurią kalbėsime trijuose straipsnių cikluose – dirgliosios žarnos sindromu. Toliau rašysime DŽS. Pradedame nuo pirmosios dalies ir pokalbiui pakvietėme gydytoją gastroenterologę, kuriai konsultuoti dėl DŽS – kasdienybė. Gydytoja dirba Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje, taip pat konsultuoja „Medicinos diagnostikos centre“ ir „Northway“ klinikoje.


Gydytoja gastroenterologė Agnė Šiatkienė

DŽS paieška google sistemoje

Prieš pokalbį su gydytoja, įvedėme į guglo paieškos sistemą žodžius „dirgliosios žarnos sindromas“, iškrito dešimtys straipsnių, kurie tarsi atkartojo vienas kitą, kaip parašyti copy-paste būdu. Jūs irgi galite išsiguglinti DŽS požymius, gydymą, jaudintis, fantazuoti, tačiau gyvas pokalbis su gydytoju viską sustato į vietas. Mūsų tikslas buvo apie DŽS, kuri vadinama jaunų moterų liga, pakalbėti žmogiškai, su pavyzdžiais. Gydytoja, kuri davė interviu, dirba ir valstybinėje gydymo įstaigoje, ir privačiose klinikose, jos patirtis gydant DŽS – didelė, todėl ir sužinoti dalykai buvo labai vertingi.

„Kai kabineto duris praveria jauna moteris, kai sužinai, jog ji turi mažų vaikų, neseniai grįžo į darbą, nuojauta sako, kad ji atėjo dėl DŽS“, – sako gydytoja.

Ligos aprašyme rasite, kad ja dažniau serga moterys, paprastai jaunos – 30–50 metų, jas būna „pašokdinęs“ stresas. O juk didžiausias nervinis išsekimas ir emocinis pervargimas būna tada, kai moteris po motinystės atostogų grįžta į darbą, samdo auklę ar veda vaikus į darželį, šie pirmaisiais metai dažnai serga, moteris blaškosi tarp darbo ir namų, kartu stengiasi būti šiuolaikiška, liekna, sportiška, gerai gaminančia, keliaujančia ir t.t.

Nenuostabu, kad moteris pajunta DŽS požymius, kurie yra gana aptakūs, – juos galima būtų pritaikyti beveik visoms žarnyno ligoms: skauda ir pučia pilvą, sutrinka tuštinimasis, gali būti viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, gali keistis išmatų konsistencija.

Jei man DŽS, ar aš dirgli?

Medikai sutinka, kad DŽS yra šių dienų liga. Nors ji vadovėliuose buvo aprašoma ir seniau, pasak gydytojos Agnės Šiatkienės, ji buvo „kažkur toli“. O dabar?

„Nėra žmogaus pasaulyje, kuris nebūtų bent kartą patyręs DŽS požymių. Paprastas pavyzdys – prieš egzaminą susuka pilvą. Susijaudinome, suaktyvėjo smegenų–žarnų ryšys. Suprantame, kad tai nuo streso, o ne nuo maisto ar ligos, tad po egzamino neiname pas daktarus. Manoma, kad 20 proc. žmonių serga kokiomis nors funkcinėmis žarnyno ligomis. O į gastroenterologus net „pusė plius vienas“ pacientų kreipiasi būtent dėl funkcinių ligų, iš kurių dažniausias yra dirgliosios žarnos sindromas (yra ir kitų funkcinių žarnyno ligų). Funkcinės žarnyno ligos sukelia nemalonius pojūčius, skausmą, blogą virškinimą, tačiau realių fizinių pokyčių nėra“, – sako gydytoja.

Tad jeigu turite DŽS, nesate išskirtinė – tokių žmonių daug, ir vis daugėja.

Kodėl moterys serga 2 kartus dažniau

Moterys šia liga serga 2 kartus dažniau, nei vyrai. Kodėl? Atsakymo nėra, tik spėliojimai. Galbūt taip yra todėl, kad moterų somatinio skausmo slenkstis yra žemesnis, gal reikšmės turi moteriškas hormonas estrogenas. Tuo tarpu vyrų jautrumas mažesnis, juos nuo nemalonių pojūčių labiau saugo vyriškas hormonas testosteronas. Vyrai kur kas rečiau kreipiasi dėl pilvo pūtimo ar kitų virškinamojo trakto sutrikimų.

2016 metais buvo patvirtinti kriteri­jai DŽS diagnozuoti (jie vadinami Romos IV kriterijais):

Mažiausiai 3 mėnesius per pastaruosius 6 mė­nesius jaučiamas pasikartojantis pilvo skausmas ar diskomfortas.

Pilvo skausmas gali pasireikšti įvairiose pilvo vietose, tačiau dažniausiai juntamas apatinė­je pilvo dalyje bei riestinės žarnos projekcijoje, o intensyvumas gali varijuoti nuo maudžiančio iki dieglius primenančio skausmo. Jis gali būti ly­dimas pilvo pūtimo, tempimo, nepilno pasituštinimo jausmo, tačiau nėra susijęs su fizi­niu krūviu, judesiais ar menstruacijomis.

Yra išmatų formos pakitimų.

Apie pusei DŽS sergančių pacientų gali būti pykinimas, raugėjimas, ankstyvas sotumo jausmas, pilnumo jausmas, refliuksas.

DŽS buvo suskirstyta į 4 grupes:

DŽS su dominuojančiu viduriavimu.

DŽS su dominuojančiu vidurių užkietėjimu.

Mišraus tipo DŽS.

Neklasifikuotas DŽS.

Kodėl atsiranda DŽS?

Tai esminis klausimas, kurį išgirsta gydytojas. Posakis, kad visos ligos nuo nervų, čia puikiai tinka. Gydytoja pasakoja: „Neabejojama, kad DŽS sukelia stresas. Prisiminkime save iki karantino, kaip blaškydavomės tarp darbo, vaikų darželių, mokyklų, būrelių. Daugumos rutina tokia įtempta, kad normaliai, ramiai pavalgyti jau buvo prabanga.

Tiek laisva ranka skiriami antibiotikai, tiek netvarkinga mityba išderina žarnyno mikrobiotą. Žarnyne turime 3 kg bakterijų, turėtų vyrauti gerosios bakterijos, o blogųjų gali būti apie 20 proc. Kai mikrobiota išsiderina, pradeda vešėti blogosios bakterijos, prasideda visi DŽS požymiai – pilvo pūtimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, skausmai.

Šią ligą sukėlė visuomenės neatsparumas stresui. Juk žarnyno įnervacija yra kur kas didesnė negu nei širdies. Kiekvienas stresinis veiksnys, kai nervinamės (o turbūt nerasime žmogaus, kuris nesinervina), gali suaktyvinti/ slopinti žarnų motoriką ar peristaltiką“.

Suprantant šį mechanizmą, galima tiesiog nekreipti dėmesio ir laukti, kol simptomai praeis? Gydytojai nesutinka – labai svarbu, kad liga neįsisenėtų. „Žmogus gali galvoti: čia nieko rimto, tyrimai geri, vaistų negersiu, kentėsiu. Tuomet po kurio laiko gydysime uždelstą DŽS, kai žarnos būna spazmuotos, pilnos oro, žmogus tuštinasi kas antrą savaitę arba išgyvens didžiulį nepatogumą dėl dažno viduriavimo“, – perspėja gydytoja.

Dirglus nuo vaikystės

DŽS turi sąsajų su asmenybės tipu, žmogaus temperamentu, charakteriu. Kai kurie yra jautrūs nuo vaikystės, susijaudinus prakaituoja delnai, pila karštis, padažnėja pulsas. Tokiems gali atsirasti ir DŽS simptomų, tik jie nebus ūmūs. Jeigu žmogus jautrus nuo vaikystės, jo DŽS ateis palaipsniui. „Kur kas sunkiau dirbti su ūmiais DŽS atvejais, nes tuomet reikia ir daugiau tyrimų (dėl atmetimo), ir ilgiau ieškoti konkrečios priežasties, kas išjudino tą mechanizmą, kodėl atsirado tokia staigi klinika. Tai gali būti staigus ir stiprus stresinis įvykis, kokia nors ilgai gydyta kita liga, labai staigiai ir radikaliai pakeista mityba. Dabar itin madinga prievartauti žarnyną visokiomis dietomis: žmonės išima iš mitybos gliuteną, laktozę, cukrų, mėsą, laikosi protarpinio badavimo (ir daug kas daro ne dėl to, kad turi vieną ar kitą susirgimą, o dėl mados). Pirma reikia įsitikinti, atlikti tyrimus, ar tikrai netoleruojate, ar tikrai turite alergiją vienam ar kitam produktui. Nes maistas turi būti įvairus ir lėkštė turi būti labai spalvinga: pusė lėkštės daržovių, ketvirtadalis baltymų (mėsa, žuvis), kitas ketvirtis – angliavandenių (bulvės, grūdai, duona).

„Ši liga yra banguojanti, paūmėjimai dažnesni rudenį ir pavasarį. Beveik visiems pagerėja per atostogas. Tai dar kartą įrodo ryšį tarp streso ir žarnyno. Per atostogas žmogus gali valgyti bet kokį nevisavertį maistą, vis tiek jausis gerai. Ruduo visiems labiau depresinis laikas, o pavasarį būname išsekę po žiemos, rutinos, dėl vitaminų stokos. Noriu nuraminti, kad liga tikrai suvaldoma. Kai pradedi gydymą, sakai pacientui – ateikite po mėnesio, jei negerės, o sulauki po pusės metų ar daugiau. Ir džiaugiesi“, – sako gydytoja.

Kitame straipsnyje skaitykite, kokie tyrimai atliekami, kai žmogus kreipiasi dėl įtariamo DŽS.

Vartojamas esant DŽS (dirgliosios žarnos sindromui):

https://www.eurovaistine.lt/symbiosys-alflorex-30-kapsuliu

Šaltinis: Mamos žurnalas


Skausmus įveiks angoros vilna

Skausmus įveiks angoros vilna

Statistikos duomenimis, daugiau nei pusė darbingo amžiaus žmonių kenčia nugaros skausmus. Tai gali būti įvairios ligos: stuburo osteochondrozė, radikulitas, osteoporozė, išvarža ir kiti stuburo pažeidimai. Reumatinės ligos vargina apie 30 proc....


Kas slepiasi po nugaros skausmu?

Kas slepiasi po nugaros skausmu?

„Oi, kaip skauda nugarą“ – toks nusiskundimas nestebina net jaunų žmonių kolektyve. Aplinkiniai paprastai užjaučia ir negaili patarimų: reikia ramybės, pasportuok, eik į baseiną, į masažą. Kiti dar pasidalina savo patirtimi....


Šlapimo nelaikymas vyrams

Šlapimo nelaikymas vyrams

Šlapimo nelaikymas yra nevalingas šlapimo nutekėjimas. Vaikystėje šlapinimasis į lovą (naktinė enurezė) dažniau pasireiškia berniukams nei mergaitėms, o suaugusioms moterims šlapimo nelaikymas žymiai dažniau pasireiškia nei suaugusiems vyrams. Vis...


Plaukų slinkimas gali tapti plikimo požymiu!

Plaukų slinkimas gali tapti plikimo požymiu!

Plaukai – viena iš svarbiausių įvaizdžio detalių, pabrėžiančių mūsų individualumą. Pripažinkime, kad plaukų žavesį lemia ir teigiamos emocijos, grynas oras, geras miegas ir atsakingai parinktos plaukų priežiūros priemonės. Mūsų plaukų...


Atopinės odos priežiūra. BIONIKE - TRIDERM kosmetika

Atopinės odos priežiūra. BIONIKE - TRIDERM kosmetika

Atopinis dermatitas (AD) – tai lėtinis, pasikartojantis odos uždegimas, kuriam būdingas nuolat savo vietą ir formą keičiantis, labai niežtintis bėrimas.


Natūralus klubo sąnarys iš kamieninių ląstelių pacientus turėtų pasiekti per dešimtmetį

Natūralus klubo sąnarys iš kamieninių ląstelių pacientus turėtų pasiekti per dešimtmetį

Klubo sąnario susidėvėjimas gali ženkliai paveikti gyvenimo kokybę bet kokio amžiaus žmonėms, nors dažniausiai sąnario skausmai kamuoja vyresnio ir senyvo amžiaus žmones. Pradžioje jie sukelia tik lengvus nepatogumus, bet palaipsniui išauga į...


Saugus ir patogus karščiavimo ir skausmo mažinimas be vaistų!

Saugus ir patogus karščiavimo ir skausmo mažinimas be vaistų!

Pavasaris neskuba džiuginti šiluma. Ir vėl grįžta virusinės infekcijos, plinta grasinantis gripas, jo komplikacijos. Serga ir vaikai, ir suaugusieji. Ir ligos prasideda nelauktai – temperatūra, karščiavimas, skausmas, sloga… Kartais...


Kadagys – miško sveikatos ir žemės džiaugsmo medis

Kadagys – miško sveikatos ir žemės džiaugsmo medis

Antikos poetų apdainuoti ir nuo pradžių pradžios augę kadagiai mūsų miškuose jau taip išnyko, jog, aptikus šį vešlų, klestintį spygliuotį, norisi kepurę nukelti: ačiū, kad tu dar nepabėgai iš mūsų žemės (užterštos). Turtingesni kadagių tebėra mūsų...


Ar lietuviai užsikrečia erkių platinamomis ligomis statistiškai dažniau negu ES šalyse?

Ar lietuviai užsikrečia erkių platinamomis ligomis statistiškai dažniau negu ES šalyse?

Kasmet Europoje registruojama apie 10-12 tūkst. Erkinio encefalito atvejų. Lietuva pakliūna i penketuką ES šalių, kuriose dažniausiai registruojamas erkinis encefalitas. Šiuo metu nėra nei vieno rajono, kuriame nebūtų surinkta erkių užsikrėtusių...


Linų sėmenys

Linų sėmenys

Linų sėmenyse yra aliejų, baltymų, vitamino A, angliavandenių, organinių rūgščių, fermentų. Iš linų sėmenų nuoviro padaryti kompresai gydo žaizdas ir mažina uždegiminius procesus. Linų sėmenų nuoviras gydo gastritą, padeda paūmėjus opaligei,...


Kaip atpažinti venerines ligas?

Kaip atpažinti venerines ligas?

Venerinės ligos- tai ligų grupė, kuriomis užsikrečiama lytinių santykių metu, ir infekcija perduodama vieno asmens kitam. Gydytojai tai vadina šlapimo ir lytinių takų ligomis, tačiau kartais pašmaikštaudami venerines liges pavadina „atostogų...


Autizmas - apsinuodijimo švinu pasekmė

Autizmas - apsinuodijimo švinu pasekmė

Televizoriai, mobilieji telefonai, kompiuteriai – visa tai šiuolaikinė technika, be kurios tiesiog neįsivaizduojame savo gyvenimo. Natūralu, kam atsisakyti to, kas daro mūsų gyvenimą patogesniu? Tačiau ar nepamirštame senos, lietuvių...


Tiesa ir mitai apie estetines grožio procedūras

Tiesa ir mitai apie estetines grožio procedūras

„Flebologijos centre” dirbantis plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Jonas Drąsutis atėjus rudeniui papasakojo apie keletą aktualiausių procedūrų, skirtų pasirūpinti oda.


Saldu ir sveika

Saldu ir sveika

Nuo mažens valgome saldumynus. Saldainis, sausainis, pyragas – tai nuolatiniai vaikystės palydovai. Visų saldumynų pagrindinė sudedamoji dalis – CUKRUS. Visi žinome, kad jis vadinamas „baltąja mirtimi”, kad cukrus...


10 priežaščių, kodėl verta išsaugoti savo kūdikio virkštelės kraują

10 priežaščių, kodėl verta išsaugoti savo kūdikio virkštelės kraują

Ko gero, kaip būsima mama ar tėtis, Jūs ne kartą girdėjote apie virkštelės kraujo surinkimą ir jo kamieninių ląstelių saugojimą. Deja, savo tėvų patarimo šiuo klausimu nesulauksite, nebent jie būtų gydytojai ar mokslininkai.


Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės atveria naujus kelius I tipo diabeto gydymui

Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės atveria naujus kelius I tipo diabeto gydymui

I tipo cukrinis diabetas yra paveldima autoimuninė liga. Sergant šia liga organizme T limfocitai gamina autoantikūnus, kurie naikina savas kasos Langerhanso salelių ß ląsteles, gaminančias insuliną. Būtent dėl šios priežasties sumažėja...


Antibiotikai plius probiotikai (gerosios bakterijos)

Antibiotikai plius probiotikai (gerosios bakterijos)

Mūsų klimato ir šalto oro pasekmės – kvėpavimo sistemos ligos, ilgai besitęsiantis kosulys. Viso to rezultatas – antibiotikų vartojimas. Klaidingai manoma, jog geriant antibiotikus, geriami probiotikai nėra veiksmingi, nes antibiotikai...


Kas yra kamieninės ląstelės ir kokios jų panaudojimo galimybės medicinoje?

Kas yra kamieninės ląstelės ir kokios jų panaudojimo galimybės medicinoje?

Kamieninė ląstelė - nediferencijuota (nespecializuota atlikti kokio nors audinio funkcijas), gebanti atsinaujinti ląstelė. Organizme ji nėra nulemta ir tokia lieka tol, kol gauna signalą tapti specializuota. Šių ląstelių galimybė atsinaujinti, t....


Pėdų priežiūra esant kojų tinimui, skausmui

Pėdų priežiūra esant kojų tinimui, skausmui

Dažnai mes susiduriame su kojų tinimu, skausmu, nuovargiu. Tai ne tik sezoninė problema, kai įsivyrauja karšti orai. Tai nenutinka vien tik kylant oro temperatūrai ir užplūstant karščiui, kuris skatina kraujagyslių plėtimąsi ir kojų tinimą –...


Medicinos diagnostikos ir gydymo centre dirba genetikė Aušra Matulevičienė

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre dirba genetikė Aušra Matulevičienė

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre pradėjo dirbti gydytoja genetikė Aušra Matulevičienė. Gydytoja konsultuoja ir teikia genetinę prognozę dėl paveldimos, chromosominės ligos, neįprastos paciento išorės, psichinės būklės pokyčių, regos ar...


Sveikatos receptai iš pievos

Sveikatos receptai iš pievos

Nedaugelis miestiečių žino, kad pupalaiškio arbata gali nuraminti po sunkios darbo dienos, o kuklus šalpusnis – sukelti vėžį. Todėl gydytis vaistažolėmis reikia atsargiai. Žolelių arbatos ir užpilų receptai gali atrodyti kaip romantiškas...


Užsikimšusias kraujagysles įmanoma išvalyti lazeriu

Užsikimšusias kraujagysles įmanoma išvalyti lazeriu

Mokslininkų komanda iš Kinijos mokslo ir technologijų universiteto sukūrė invazijos į gyvą organizmą nereikalaujantį užsikimšusių kraujagyslių išvalymo metodą, kuriame yra naudojamas specialus lazeris.


Šlapimo nelaikymas ( inkontinencija ): stigma tizacija ir profilaktika

Šlapimo nelaikymas ( inkontinencija ): stigma tizacija ir profilaktika

Šlapimo nelaikymas (inkontinencija) buvo aprašytas jau Senovės Egipte, Imhotempo papiruse (apie 2700 m. pr. Kr.). Hipokratas savo darbuose aprašė nevalingą šlapimo tekėjimą, prasidedantį po sunkaus gimdymo. Avicena minėjo moterų šlapimo nelaikymą,...


Vaistažolė — imuninės sistemos skydas

Vaistažolė — imuninės sistemos skydas

Pavasarį medikai rekomenduoja pasirūpinti po žiemos nusilpusia imunine sistema. Šiaulių universiteto Botanikos sodo Gėlininkystės vyresnioji specialistė Aldona GRIŠAITĖ pasakoja, kokie vaistiniai augalai stiprina imuninę sistemą. Rausvažiedė...


Sąnarių ligos

Sąnarių ligos

Sąnarių ligos - pakankamai dažna liga senatvėje. Kelio sąnario anatominė struktūra gana sudėtinga. Blauzdikaulis, šlaunikaulis, girnelė, sąnarinė kapsulė, gaubianti sąnarį bei sudaranti papildomas kišenes aplink jį, meniskai, raiščiai, raumenų...


Svogūnas – ne tik virtuvėje

Svogūnas – ne tik virtuvėje

Svogūnai – labai seni ir populiariausi prieskoniai. Aštrus jų kvapas ir skonis žadina apetitą. Svogūnuose gausu vitaminų, mineralinių druskų, organinių rūgščių, eterinių aliejų. Tačiau labiausiai jie vertinami dėl juose esančių fitoncidų,...


Slaugykime atsakingai: kodėl slaugomam ligoniui ne visada pakanka su meile pagamintos trintos sriubytės?

Slaugykime atsakingai: kodėl slaugomam ligoniui ne visada pakanka su meile pagamintos trintos sriubytės?

Turbūt kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime esame susidūrę su situacija, kai slaugėme savo senelį, tėvus, sergantį vaiką ar artimą žmogų, sveikstantį po sunkios ligos. Nors, rodos, rūpinamės savo artimaisiais atsakingai ir su didžiule meile,...


Vasario 4-oji – pasaulinė kovos su vėžiu diena

Vasario 4-oji – pasaulinė kovos su vėžiu diena

Visame pasaulyje mirčių nuo vėžio skaičius užima 2-trą vietą po širdies ir kraujagyslių ligų. Daugiau 190 žmonių iš 100 000 gyventojų nuo šios ligos kasmet miršta ir Lietuvoje. Iš tiesų vėžiu mes vadiname apie 100 skirtingų susirgimų, kuriuos...


Alkoholis trenkia į smegenis po 6 minučių

Alkoholis trenkia į smegenis po 6 minučių

Vokietijos mokslininkai nustatė, kad alkoholis žmogaus smegenis pasiekia tepraėjus vos 6 minutėms nuo alkoholinio gėrimo suvartojimo. Šis tyrimas pirmą kartą atskleidė, kokie spartūs pokyčiai žmogaus smegenų ląstelėse vyksta vartojant alkoholinius...


Avižos - naudingiausia klajoklių dovana

Avižos - naudingiausia klajoklių dovana

Galima prielaida, kad pirmosios avižos pas mus išdygo globalizacijos pradininko - nenugalimojo Čingischano dėka. Jei ne avižos, nei jis, nei jo sūnūs nebūtų turėję tokios eiklios ir stiprios kavalerijos, XIII amžiuje išplėtusios Mongolijos...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9