Gegužės 29d. Sekmadienis

Kaip nuraminti dirglų žarnyną

2020 Rugsėjo 28d.

Žodis „dirglus“ apjungia daug ne itin malonių savybių. Greitai susinervina, gali neadekvačiai pasielgti, su juo reikia elgtis atsargiai, kad nekiltų konfliktas. Visi turime tokį bendradarbį ar kaimyną.

Medicinoje „dirgliu“ gali būti vadinamas žarnynas, o liga, apie kurią kalbėsime trijuose straipsnių cikluose – dirgliosios žarnos sindromu. Toliau rašysime DŽS. Pradedame nuo pirmosios dalies ir pokalbiui pakvietėme gydytoją gastroenterologę, kuriai konsultuoti dėl DŽS – kasdienybė. Gydytoja dirba Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje, taip pat konsultuoja „Medicinos diagnostikos centre“ ir „Northway“ klinikoje.


Gydytoja gastroenterologė Agnė Šiatkienė

DŽS paieška google sistemoje

Prieš pokalbį su gydytoja, įvedėme į guglo paieškos sistemą žodžius „dirgliosios žarnos sindromas“, iškrito dešimtys straipsnių, kurie tarsi atkartojo vienas kitą, kaip parašyti copy-paste būdu. Jūs irgi galite išsiguglinti DŽS požymius, gydymą, jaudintis, fantazuoti, tačiau gyvas pokalbis su gydytoju viską sustato į vietas. Mūsų tikslas buvo apie DŽS, kuri vadinama jaunų moterų liga, pakalbėti žmogiškai, su pavyzdžiais. Gydytoja, kuri davė interviu, dirba ir valstybinėje gydymo įstaigoje, ir privačiose klinikose, jos patirtis gydant DŽS – didelė, todėl ir sužinoti dalykai buvo labai vertingi.

„Kai kabineto duris praveria jauna moteris, kai sužinai, jog ji turi mažų vaikų, neseniai grįžo į darbą, nuojauta sako, kad ji atėjo dėl DŽS“, – sako gydytoja.

Ligos aprašyme rasite, kad ja dažniau serga moterys, paprastai jaunos – 30–50 metų, jas būna „pašokdinęs“ stresas. O juk didžiausias nervinis išsekimas ir emocinis pervargimas būna tada, kai moteris po motinystės atostogų grįžta į darbą, samdo auklę ar veda vaikus į darželį, šie pirmaisiais metai dažnai serga, moteris blaškosi tarp darbo ir namų, kartu stengiasi būti šiuolaikiška, liekna, sportiška, gerai gaminančia, keliaujančia ir t.t.

Nenuostabu, kad moteris pajunta DŽS požymius, kurie yra gana aptakūs, – juos galima būtų pritaikyti beveik visoms žarnyno ligoms: skauda ir pučia pilvą, sutrinka tuštinimasis, gali būti viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, gali keistis išmatų konsistencija.

Jei man DŽS, ar aš dirgli?

Medikai sutinka, kad DŽS yra šių dienų liga. Nors ji vadovėliuose buvo aprašoma ir seniau, pasak gydytojos Agnės Šiatkienės, ji buvo „kažkur toli“. O dabar?

„Nėra žmogaus pasaulyje, kuris nebūtų bent kartą patyręs DŽS požymių. Paprastas pavyzdys – prieš egzaminą susuka pilvą. Susijaudinome, suaktyvėjo smegenų–žarnų ryšys. Suprantame, kad tai nuo streso, o ne nuo maisto ar ligos, tad po egzamino neiname pas daktarus. Manoma, kad 20 proc. žmonių serga kokiomis nors funkcinėmis žarnyno ligomis. O į gastroenterologus net „pusė plius vienas“ pacientų kreipiasi būtent dėl funkcinių ligų, iš kurių dažniausias yra dirgliosios žarnos sindromas (yra ir kitų funkcinių žarnyno ligų). Funkcinės žarnyno ligos sukelia nemalonius pojūčius, skausmą, blogą virškinimą, tačiau realių fizinių pokyčių nėra“, – sako gydytoja.

Tad jeigu turite DŽS, nesate išskirtinė – tokių žmonių daug, ir vis daugėja.

Kodėl moterys serga 2 kartus dažniau

Moterys šia liga serga 2 kartus dažniau, nei vyrai. Kodėl? Atsakymo nėra, tik spėliojimai. Galbūt taip yra todėl, kad moterų somatinio skausmo slenkstis yra žemesnis, gal reikšmės turi moteriškas hormonas estrogenas. Tuo tarpu vyrų jautrumas mažesnis, juos nuo nemalonių pojūčių labiau saugo vyriškas hormonas testosteronas. Vyrai kur kas rečiau kreipiasi dėl pilvo pūtimo ar kitų virškinamojo trakto sutrikimų.

2016 metais buvo patvirtinti kriteri­jai DŽS diagnozuoti (jie vadinami Romos IV kriterijais):

Mažiausiai 3 mėnesius per pastaruosius 6 mė­nesius jaučiamas pasikartojantis pilvo skausmas ar diskomfortas.

Pilvo skausmas gali pasireikšti įvairiose pilvo vietose, tačiau dažniausiai juntamas apatinė­je pilvo dalyje bei riestinės žarnos projekcijoje, o intensyvumas gali varijuoti nuo maudžiančio iki dieglius primenančio skausmo. Jis gali būti ly­dimas pilvo pūtimo, tempimo, nepilno pasituštinimo jausmo, tačiau nėra susijęs su fizi­niu krūviu, judesiais ar menstruacijomis.

Yra išmatų formos pakitimų.

Apie pusei DŽS sergančių pacientų gali būti pykinimas, raugėjimas, ankstyvas sotumo jausmas, pilnumo jausmas, refliuksas.

DŽS buvo suskirstyta į 4 grupes:

DŽS su dominuojančiu viduriavimu.

DŽS su dominuojančiu vidurių užkietėjimu.

Mišraus tipo DŽS.

Neklasifikuotas DŽS.

Kodėl atsiranda DŽS?

Tai esminis klausimas, kurį išgirsta gydytojas. Posakis, kad visos ligos nuo nervų, čia puikiai tinka. Gydytoja pasakoja: „Neabejojama, kad DŽS sukelia stresas. Prisiminkime save iki karantino, kaip blaškydavomės tarp darbo, vaikų darželių, mokyklų, būrelių. Daugumos rutina tokia įtempta, kad normaliai, ramiai pavalgyti jau buvo prabanga.

Tiek laisva ranka skiriami antibiotikai, tiek netvarkinga mityba išderina žarnyno mikrobiotą. Žarnyne turime 3 kg bakterijų, turėtų vyrauti gerosios bakterijos, o blogųjų gali būti apie 20 proc. Kai mikrobiota išsiderina, pradeda vešėti blogosios bakterijos, prasideda visi DŽS požymiai – pilvo pūtimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, skausmai.

Šią ligą sukėlė visuomenės neatsparumas stresui. Juk žarnyno įnervacija yra kur kas didesnė negu nei širdies. Kiekvienas stresinis veiksnys, kai nervinamės (o turbūt nerasime žmogaus, kuris nesinervina), gali suaktyvinti/ slopinti žarnų motoriką ar peristaltiką“.

Suprantant šį mechanizmą, galima tiesiog nekreipti dėmesio ir laukti, kol simptomai praeis? Gydytojai nesutinka – labai svarbu, kad liga neįsisenėtų. „Žmogus gali galvoti: čia nieko rimto, tyrimai geri, vaistų negersiu, kentėsiu. Tuomet po kurio laiko gydysime uždelstą DŽS, kai žarnos būna spazmuotos, pilnos oro, žmogus tuštinasi kas antrą savaitę arba išgyvens didžiulį nepatogumą dėl dažno viduriavimo“, – perspėja gydytoja.

Dirglus nuo vaikystės

DŽS turi sąsajų su asmenybės tipu, žmogaus temperamentu, charakteriu. Kai kurie yra jautrūs nuo vaikystės, susijaudinus prakaituoja delnai, pila karštis, padažnėja pulsas. Tokiems gali atsirasti ir DŽS simptomų, tik jie nebus ūmūs. Jeigu žmogus jautrus nuo vaikystės, jo DŽS ateis palaipsniui. „Kur kas sunkiau dirbti su ūmiais DŽS atvejais, nes tuomet reikia ir daugiau tyrimų (dėl atmetimo), ir ilgiau ieškoti konkrečios priežasties, kas išjudino tą mechanizmą, kodėl atsirado tokia staigi klinika. Tai gali būti staigus ir stiprus stresinis įvykis, kokia nors ilgai gydyta kita liga, labai staigiai ir radikaliai pakeista mityba. Dabar itin madinga prievartauti žarnyną visokiomis dietomis: žmonės išima iš mitybos gliuteną, laktozę, cukrų, mėsą, laikosi protarpinio badavimo (ir daug kas daro ne dėl to, kad turi vieną ar kitą susirgimą, o dėl mados). Pirma reikia įsitikinti, atlikti tyrimus, ar tikrai netoleruojate, ar tikrai turite alergiją vienam ar kitam produktui. Nes maistas turi būti įvairus ir lėkštė turi būti labai spalvinga: pusė lėkštės daržovių, ketvirtadalis baltymų (mėsa, žuvis), kitas ketvirtis – angliavandenių (bulvės, grūdai, duona).

„Ši liga yra banguojanti, paūmėjimai dažnesni rudenį ir pavasarį. Beveik visiems pagerėja per atostogas. Tai dar kartą įrodo ryšį tarp streso ir žarnyno. Per atostogas žmogus gali valgyti bet kokį nevisavertį maistą, vis tiek jausis gerai. Ruduo visiems labiau depresinis laikas, o pavasarį būname išsekę po žiemos, rutinos, dėl vitaminų stokos. Noriu nuraminti, kad liga tikrai suvaldoma. Kai pradedi gydymą, sakai pacientui – ateikite po mėnesio, jei negerės, o sulauki po pusės metų ar daugiau. Ir džiaugiesi“, – sako gydytoja.

Kitame straipsnyje skaitykite, kokie tyrimai atliekami, kai žmogus kreipiasi dėl įtariamo DŽS.

Vartojamas esant DŽS (dirgliosios žarnos sindromui):

https://www.eurovaistine.lt/symbiosys-alflorex-30-kapsuliu

Šaltinis: Mamos žurnalas

Pelargonijos aromatas mažina įtampą ir stresą

Pelargonijos aromatas mažina įtampą ir stresą

Šis augalas savaime auga Pietų Afrikoje. Į Europą pelargonijos buvo atvežtos XVI amžiaus pabaigoje. Mūsų krašte pelargonija nuo seno auginama kaip kambarinė dekoratyvinė gėlė. Dažniausiai namuose ir šiltnamiuose auginamos šių rūšių pelargonijos:...


Medus gydo daugelį ligų

Medus gydo daugelį ligų

Sergant skrandžio opalige reikia 1 valandą prieš valgį išgerti tirpalo, paruošto iš 1 arbatinio šaukštelio medaus ir 1 stiklinės kambario temperatūros vandens. Šis tirpalas tinka ir sergant gastritu, tik reikia jį papildyti šaukšteliu žiedadulkių....


Viena labiausiai nenuspėjamų širdies ligų – miokarditas

Viena labiausiai nenuspėjamų širdies ligų – miokarditas

Miokarditas – virusinė infekcija, sukelianti širdies raumens uždegimą ir ją pažeidžianti. Tai, ko gero, yra viena labiausiai nenuspėjamų širdies ligų. Šių metų pavasarį visame pasaulyje nuskambėjo tragiška jaunos 23-ejų metų britės Catherine...


VASAROS IŠBANDYMAI ODAI

VASAROS IŠBANDYMAI ODAI

Vasarą, besistengdamos parodyti saulutei kuo daugiau nuogo kūno, dažnai pamirštame, kad ši, deja, būna ir klastinga, o rudenį staiga pamatome, kad oda nusėta pigmentinėmis dėmėmis, praradusi elastingumą, išryškėję raukšlės ir kapiliarai. Ką...


Žolelės - nuo rudeninių peršalimų

Žolelės - nuo rudeninių peršalimų

Padaugėjus peršalimo ir rudeninių virusinių susirgimų skaitytojai teiraujasi, kaip stiprinti organizmą ir gintis nuo ligų ne cheminiais vaistais, o vaistingaisiais žolynais. Pataria žinoma žolininkė, aukščiausios kategorijos provizorė...


Kas yra skoliozė ir kas ją sukelia?

Kas yra skoliozė ir kas ją sukelia?

Graikiškai „skolios“ reiškia „iškraipytas“ ar „kreivas“. Medicininiame kontekste skoliozė reiškia vertikalios stuburo linijos išlinkimą į šoną. Šis iškrypimas visada buvo ir yra nemenkas iššūkis sveikatos...


"Vampyriškas" metodas: plikimą siūloma gydyti savo kraujo injekcijomis į galvos odą

"Vampyriškas" metodas: plikimą siūloma gydyti savo kraujo injekcijomis į galvos odą

Plinkantys vyrai vardan plaukų ant galvos neretai griebtųsi ir šiaudo, net jei jis pasirodytų esąs skausmingas. Naujas medikų siūlomas kovos su plikimu metodas – savo kraujo injekcijos į galvos odą.


Mažesni donoro atitikimo reikalavimai transplantacijai taikant virkštelės kraują

Mažesni donoro atitikimo reikalavimai transplantacijai taikant virkštelės kraują

Kuomet sergančiam pacientui reikalinga transplantacija (ląstelių, organų ar audinių), jam visuomet ieškomas tinkamas donoras. Tinkamas donoras yra nustatomas pagal specialius baltymus vadinamus žmogaus leukocitų antigenais (HLA).


Užmiršusiems poilsį – nuovargio liga

Užmiršusiems poilsį – nuovargio liga

Pasibaigusi vasara ir prasidėjęs naujas darbymečio sezonas ragina priminti apie paslaptingą ligą, pakertančią jaunus, daug dirbančius arba besimokančius ir energija trykštančius 20-40 metų žmones. Istorija: 1980 metų viduryje nedidelį kaimelį JAV...


Svogūnas – ne tik virtuvėje

Svogūnas – ne tik virtuvėje

Svogūnai – labai seni ir populiariausi prieskoniai. Aštrus jų kvapas ir skonis žadina apetitą. Svogūnuose gausu vitaminų, mineralinių druskų, organinių rūgščių, eterinių aliejų. Tačiau labiausiai jie vertinami dėl juose esančių fitoncidų,...


Kaip plaukai traukiasi, norime išsaugoti kiekvieną plauką!

Kaip plaukai traukiasi, norime išsaugoti kiekvieną plauką!

Priežasčių, dėl ko plaukai silpnėja ir slenka, yra gana daug: dėl nepalankaus kai kurių lėtinių ligų gydymui vartojamų vaistų poveikio plaukų folikulams, dėl chemoterapinio gydymo sergant onkologinėmis ligomis, dėl sisteminių ir infekcinių ligų,...


TenderWet plus – intensyviam žaizdos valymui

TenderWet plus – intensyviam žaizdos valymui

Neretai tinkamo tvarsčio pasirinkimas darbinėje praktikoje sudaro sunkumų, dažnai iškyla klausimų, kam reikia tiek įvairių, šiandien siūlomų tvarsčių. Į tai galima labai paprastai atsakyti: nėra vienodų (panašių) žaizdų. Jos atsiranda dėl...


Kaip valdininkai, „farmacijos mafija“ ir žiniasklaida gydo žmones?

Kaip valdininkai, „farmacijos mafija“ ir žiniasklaida gydo žmones?

Kaip žinia, net 50 proc. sveikatos priklauso nuo mūsų elgesio ir gyvenimo būdo, apie 20 proc. – nuo paveldimumo, dar 20 proc. – nuo gyvenamosios aplinkos ir tik 10 proc. – nuo sveikatos apsaugos sistemos veikimo arba neveikimo....


Jos gyvenimas pasikeitė išmokus svarbiausią taisyklę

Jos gyvenimas pasikeitė išmokus svarbiausią taisyklę

Šešiametė Austėja – švelni, atsakinga, meile spinduliuojanti mergytė, vieną dieną svajoja tapti gydytoja. Tokią svajonę paskatino nuo 6 mėnesių ją kamuojanti odos liga – atopinis dermatitas. Kaip pasakoja Austėjos mama, su šia odos...


Kaip nuraminti dirglų žarnyną (3 dalis)

Kaip nuraminti dirglų žarnyną (3 dalis)

Medicinoje „dirgliu“ gali būti vadinamas žarnynas, o liga, apie kurią kalbame šiuose straipsniuose, – dirgliosios žarnos sindromu. Toliau rašysime DŽS. Pokalbiui pakvietėme gydytoją gastroenterologę, kuriai konsultuoti dėl DŽS...


Padėkime vaikams lavinti taisyklingą laikyseną

Padėkime vaikams lavinti taisyklingą laikyseną

Lietuvoje netaisyklinga laikysena diagnozuojama maždaug 30 % vaikų. Daugelio šių atvejų būtų galima išvengti, jeigu skirtume tam šiek tiek laiko ir pastangų. Prasidėjus mokslo metams, norėtųsi priminti tėveliams apie tai, kaip svarbu nuolat...


Haloterapija-kvėpavimas jūros druskomis

Haloterapija-kvėpavimas jūros druskomis

Gydymo druskų garais pradžia laikytina jau XVIII a. vidurys. Felixas Botchowskis, Lenkijos sveikatos pareigūnas pastebėjo, kad druskų kasyklų darbuotojai retai arba visai neserga plaučių ligomis.Greitai apie druskų poveikį gydant plaučių ligas...


Daugėja odos onkologinių susirgimų

Daugėja odos onkologinių susirgimų

Didėjant saulės aktyvumui, daugėja odos onkologinių susirgimų, teigia visuomenės sveikatos specialistai. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistės Dovilės Jakubavičiūtės teigimu, kasmet Lietuvoje...


8 priežastys, kodėl didėja mūsų antsvoris

8 priežastys, kodėl didėja mūsų antsvoris

Jei nutukimas yra liga, tokia pat kaip vėžys ar širdies ligos, laikas nustoti kaltinti antsvorio turinčius žmones, kad jiems trūksta pasiryžimo ir tiesiog paklausti – kodėl mes storėjame? Rašo Livescience.com. 1998 metais 29 milijonai žmonių...


Vangiai įgyvendinama Naujagimiui palankios ligoninės programa verčia gimdyves rinktis paprastas ligonines

Vangiai įgyvendinama Naujagimiui palankios ligoninės programa verčia gimdyves rinktis paprastas ligonines

Bene devynios iš dešimties būsimų mamų pageidauja gimdyti ligoninėje, turinčioje Naujagimiui palankios ligoninės (NPL) statusą. Deja, beveik pusė norinčiųjų gimdyti NPL moterų gimdė paprastose ligoninėse. Tai parodė Prieraišiosios tėvystės centro...


Lipoatrofija kaip disbalansas

Lipoatrofija kaip disbalansas

Celiulitas (lipoatrofija) įvardinamas kaip disbalansas tarp lipogenezės (riebalų susidarymo ir kaupimosi) ir lipolizės (riebalų sunaudojimo). Šio proceso (riebalinių ląstelių hipertrofijos) rezultatas – struktūriniai poodinio riebalinio...


Sveikas būdas sulieknėti ir atrodyti gražiai!

Sveikas būdas sulieknėti ir atrodyti gražiai!

Pagaliau atėjo ilgai lauktas pavasaris. Visi norime būti gražūs, bet pažiūrėję į veidrodį ne visada liekame patenkinti tuo, ką ten išvystame. Oda nuvargo nuo šalčių ir žvarbių vėjų, sauso patalpų oro ir temperatūrų skirtumo, prarado gyvybingumą ir...


Pasveikęs nuo ŽIV. Pirmoji istorija pasaulyje 2012-09-18

Pasveikęs nuo ŽIV. Pirmoji istorija pasaulyje 2012-09-18

2012 birželio 7 - 9 dienomis įvyko 10-asis tarptautinis Virkštelės kraujo tyrėjų suvažiavimas. Simpoziumo metu mokslininkai dalijosi naujausiais pasiekimais virkštelės kraujo tyrimų ir gydymo srityje bei aptarė regeneracinės medicinos ir ląstelių...


Pomidorai – vaistas nuo vėžio

Pomidorai – vaistas nuo vėžio

Paaiškėjo, kad pomidorai buvo nepagrįstai kaltinami purinų ir rūgštynių rūgšties pertekliumi (pomidoruose jų mažiau negu bulvėse ar kitose daržovėse). Todėl dabar gydytojai rekomenduoja valgyti "aukso obuolius" podagra, artritais ir...


Gydytojas kardiologas: miokardo infarkto aukos – vis jaunesni vyrai

Gydytojas kardiologas: miokardo infarkto aukos – vis jaunesni vyrai

Pernai Lietuvoje buvo užregistruota apie 9 tūkstančiai miokardo infarkto atvejų – vidutiniškai beveik po 25 per dieną. Nors miokardo infarktas yra viena dažniausių kraujotakos sistemos ligų, jai vis dar skiriame pernelyg mažai dėmesio, o...


Sisteminė enzimų terapija: naujas požiūris į osteoartrito gydymą

Sisteminė enzimų terapija: naujas požiūris į osteoartrito gydymą

Sisteminė enzimų terapija - tai tikslingai sudarytų hidrolizinių enzimų derinių vartojimas gydymo tikslais. Šie preparatai veikia organizmą ne vietiškai, o sistemiškai: geriamieji enzimų mišiniai rezorbuojasi plonajame žarnyne. Manoma, kad su...


Kas kaltas dėl sutrikusio vyriškumo?

Kas kaltas dėl sutrikusio vyriškumo?

Seksologai tvirtina, kad neišsprendžiamų intymaus gyvenimo problemų nėra. Tačiau tai anaiptol nereiškia, kad šitoje srityje žmonėms viskas aišku ir diskutuoti lyg ir nėra apie ką. Priešingai: kupinoje įtampos, skubėjimo, įtempto protinio darbo...


Kvėpavimo problemų sprendimai – tiek vaikui, tiek suaugusiam

Kvėpavimo problemų sprendimai – tiek vaikui, tiek suaugusiam

Niekas nepaneigs, kad kvėpavimą galime įvardinti kaip vieną esminių žmogaus fizinės sveikatos aspektų. Be maisto žmogus išgyventų savaites, be vandens – keletą dienų, tačiau be oro galėtume išbūti tik keletą minučių.


5 patarimai, kaip teisingai išsirinkti gydytoją

5 patarimai, kaip teisingai išsirinkti gydytoją

Internetas mirga reklamomis ir atsiliepimais, kuriuose gydytojai vienas už kitą geresnis. Kaip išsirinkti, kur ir pas ką gydytis? Pasirenkant gydytoją osteopatą ar bet kurį kitą gydytoją, reikėtų vadovautis keletu taisyklių.


10 priežaščių, kodėl verta išsaugoti savo kūdikio virkštelės kraują

10 priežaščių, kodėl verta išsaugoti savo kūdikio virkštelės kraują

Ko gero, kaip būsima mama ar tėtis, Jūs ne kartą girdėjote apie virkštelės kraujo surinkimą ir jo kamieninių ląstelių saugojimą. Deja, savo tėvų patarimo šiuo klausimu nesulauksite, nebent jie būtų gydytojai ar mokslininkai.


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9