Spalio 25d. Pirmadienis

Kaip nuraminti dirglų žarnyną

2020 Rugsėjo 28d.

Žodis „dirglus“ apjungia daug ne itin malonių savybių. Greitai susinervina, gali neadekvačiai pasielgti, su juo reikia elgtis atsargiai, kad nekiltų konfliktas. Visi turime tokį bendradarbį ar kaimyną.

Medicinoje „dirgliu“ gali būti vadinamas žarnynas, o liga, apie kurią kalbėsime trijuose straipsnių cikluose – dirgliosios žarnos sindromu. Toliau rašysime DŽS. Pradedame nuo pirmosios dalies ir pokalbiui pakvietėme gydytoją gastroenterologę, kuriai konsultuoti dėl DŽS – kasdienybė. Gydytoja dirba Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje, taip pat konsultuoja „Medicinos diagnostikos centre“ ir „Northway“ klinikoje.


Gydytoja gastroenterologė Agnė Šiatkienė

DŽS paieška google sistemoje

Prieš pokalbį su gydytoja, įvedėme į guglo paieškos sistemą žodžius „dirgliosios žarnos sindromas“, iškrito dešimtys straipsnių, kurie tarsi atkartojo vienas kitą, kaip parašyti copy-paste būdu. Jūs irgi galite išsiguglinti DŽS požymius, gydymą, jaudintis, fantazuoti, tačiau gyvas pokalbis su gydytoju viską sustato į vietas. Mūsų tikslas buvo apie DŽS, kuri vadinama jaunų moterų liga, pakalbėti žmogiškai, su pavyzdžiais. Gydytoja, kuri davė interviu, dirba ir valstybinėje gydymo įstaigoje, ir privačiose klinikose, jos patirtis gydant DŽS – didelė, todėl ir sužinoti dalykai buvo labai vertingi.

„Kai kabineto duris praveria jauna moteris, kai sužinai, jog ji turi mažų vaikų, neseniai grįžo į darbą, nuojauta sako, kad ji atėjo dėl DŽS“, – sako gydytoja.

Ligos aprašyme rasite, kad ja dažniau serga moterys, paprastai jaunos – 30–50 metų, jas būna „pašokdinęs“ stresas. O juk didžiausias nervinis išsekimas ir emocinis pervargimas būna tada, kai moteris po motinystės atostogų grįžta į darbą, samdo auklę ar veda vaikus į darželį, šie pirmaisiais metai dažnai serga, moteris blaškosi tarp darbo ir namų, kartu stengiasi būti šiuolaikiška, liekna, sportiška, gerai gaminančia, keliaujančia ir t.t.

Nenuostabu, kad moteris pajunta DŽS požymius, kurie yra gana aptakūs, – juos galima būtų pritaikyti beveik visoms žarnyno ligoms: skauda ir pučia pilvą, sutrinka tuštinimasis, gali būti viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, gali keistis išmatų konsistencija.

Jei man DŽS, ar aš dirgli?

Medikai sutinka, kad DŽS yra šių dienų liga. Nors ji vadovėliuose buvo aprašoma ir seniau, pasak gydytojos Agnės Šiatkienės, ji buvo „kažkur toli“. O dabar?

„Nėra žmogaus pasaulyje, kuris nebūtų bent kartą patyręs DŽS požymių. Paprastas pavyzdys – prieš egzaminą susuka pilvą. Susijaudinome, suaktyvėjo smegenų–žarnų ryšys. Suprantame, kad tai nuo streso, o ne nuo maisto ar ligos, tad po egzamino neiname pas daktarus. Manoma, kad 20 proc. žmonių serga kokiomis nors funkcinėmis žarnyno ligomis. O į gastroenterologus net „pusė plius vienas“ pacientų kreipiasi būtent dėl funkcinių ligų, iš kurių dažniausias yra dirgliosios žarnos sindromas (yra ir kitų funkcinių žarnyno ligų). Funkcinės žarnyno ligos sukelia nemalonius pojūčius, skausmą, blogą virškinimą, tačiau realių fizinių pokyčių nėra“, – sako gydytoja.

Tad jeigu turite DŽS, nesate išskirtinė – tokių žmonių daug, ir vis daugėja.

Kodėl moterys serga 2 kartus dažniau

Moterys šia liga serga 2 kartus dažniau, nei vyrai. Kodėl? Atsakymo nėra, tik spėliojimai. Galbūt taip yra todėl, kad moterų somatinio skausmo slenkstis yra žemesnis, gal reikšmės turi moteriškas hormonas estrogenas. Tuo tarpu vyrų jautrumas mažesnis, juos nuo nemalonių pojūčių labiau saugo vyriškas hormonas testosteronas. Vyrai kur kas rečiau kreipiasi dėl pilvo pūtimo ar kitų virškinamojo trakto sutrikimų.

2016 metais buvo patvirtinti kriteri­jai DŽS diagnozuoti (jie vadinami Romos IV kriterijais):

Mažiausiai 3 mėnesius per pastaruosius 6 mė­nesius jaučiamas pasikartojantis pilvo skausmas ar diskomfortas.

Pilvo skausmas gali pasireikšti įvairiose pilvo vietose, tačiau dažniausiai juntamas apatinė­je pilvo dalyje bei riestinės žarnos projekcijoje, o intensyvumas gali varijuoti nuo maudžiančio iki dieglius primenančio skausmo. Jis gali būti ly­dimas pilvo pūtimo, tempimo, nepilno pasituštinimo jausmo, tačiau nėra susijęs su fizi­niu krūviu, judesiais ar menstruacijomis.

Yra išmatų formos pakitimų.

Apie pusei DŽS sergančių pacientų gali būti pykinimas, raugėjimas, ankstyvas sotumo jausmas, pilnumo jausmas, refliuksas.

DŽS buvo suskirstyta į 4 grupes:

DŽS su dominuojančiu viduriavimu.

DŽS su dominuojančiu vidurių užkietėjimu.

Mišraus tipo DŽS.

Neklasifikuotas DŽS.

Kodėl atsiranda DŽS?

Tai esminis klausimas, kurį išgirsta gydytojas. Posakis, kad visos ligos nuo nervų, čia puikiai tinka. Gydytoja pasakoja: „Neabejojama, kad DŽS sukelia stresas. Prisiminkime save iki karantino, kaip blaškydavomės tarp darbo, vaikų darželių, mokyklų, būrelių. Daugumos rutina tokia įtempta, kad normaliai, ramiai pavalgyti jau buvo prabanga.

Tiek laisva ranka skiriami antibiotikai, tiek netvarkinga mityba išderina žarnyno mikrobiotą. Žarnyne turime 3 kg bakterijų, turėtų vyrauti gerosios bakterijos, o blogųjų gali būti apie 20 proc. Kai mikrobiota išsiderina, pradeda vešėti blogosios bakterijos, prasideda visi DŽS požymiai – pilvo pūtimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, skausmai.

Šią ligą sukėlė visuomenės neatsparumas stresui. Juk žarnyno įnervacija yra kur kas didesnė negu nei širdies. Kiekvienas stresinis veiksnys, kai nervinamės (o turbūt nerasime žmogaus, kuris nesinervina), gali suaktyvinti/ slopinti žarnų motoriką ar peristaltiką“.

Suprantant šį mechanizmą, galima tiesiog nekreipti dėmesio ir laukti, kol simptomai praeis? Gydytojai nesutinka – labai svarbu, kad liga neįsisenėtų. „Žmogus gali galvoti: čia nieko rimto, tyrimai geri, vaistų negersiu, kentėsiu. Tuomet po kurio laiko gydysime uždelstą DŽS, kai žarnos būna spazmuotos, pilnos oro, žmogus tuštinasi kas antrą savaitę arba išgyvens didžiulį nepatogumą dėl dažno viduriavimo“, – perspėja gydytoja.

Dirglus nuo vaikystės

DŽS turi sąsajų su asmenybės tipu, žmogaus temperamentu, charakteriu. Kai kurie yra jautrūs nuo vaikystės, susijaudinus prakaituoja delnai, pila karštis, padažnėja pulsas. Tokiems gali atsirasti ir DŽS simptomų, tik jie nebus ūmūs. Jeigu žmogus jautrus nuo vaikystės, jo DŽS ateis palaipsniui. „Kur kas sunkiau dirbti su ūmiais DŽS atvejais, nes tuomet reikia ir daugiau tyrimų (dėl atmetimo), ir ilgiau ieškoti konkrečios priežasties, kas išjudino tą mechanizmą, kodėl atsirado tokia staigi klinika. Tai gali būti staigus ir stiprus stresinis įvykis, kokia nors ilgai gydyta kita liga, labai staigiai ir radikaliai pakeista mityba. Dabar itin madinga prievartauti žarnyną visokiomis dietomis: žmonės išima iš mitybos gliuteną, laktozę, cukrų, mėsą, laikosi protarpinio badavimo (ir daug kas daro ne dėl to, kad turi vieną ar kitą susirgimą, o dėl mados). Pirma reikia įsitikinti, atlikti tyrimus, ar tikrai netoleruojate, ar tikrai turite alergiją vienam ar kitam produktui. Nes maistas turi būti įvairus ir lėkštė turi būti labai spalvinga: pusė lėkštės daržovių, ketvirtadalis baltymų (mėsa, žuvis), kitas ketvirtis – angliavandenių (bulvės, grūdai, duona).

„Ši liga yra banguojanti, paūmėjimai dažnesni rudenį ir pavasarį. Beveik visiems pagerėja per atostogas. Tai dar kartą įrodo ryšį tarp streso ir žarnyno. Per atostogas žmogus gali valgyti bet kokį nevisavertį maistą, vis tiek jausis gerai. Ruduo visiems labiau depresinis laikas, o pavasarį būname išsekę po žiemos, rutinos, dėl vitaminų stokos. Noriu nuraminti, kad liga tikrai suvaldoma. Kai pradedi gydymą, sakai pacientui – ateikite po mėnesio, jei negerės, o sulauki po pusės metų ar daugiau. Ir džiaugiesi“, – sako gydytoja.

Kitame straipsnyje skaitykite, kokie tyrimai atliekami, kai žmogus kreipiasi dėl įtariamo DŽS.

Vartojamas esant DŽS (dirgliosios žarnos sindromui):

https://www.eurovaistine.lt/symbiosys-alflorex-30-kapsuliu

Šaltinis: Mamos žurnalas

Kiaušinio lukštas – kalcio šaltinis

Kiaušinio lukštas – kalcio šaltinis

Vištų kiaušinių lukštai – puikus maisto papildas ir idealus lengvai organizmo pasisavinamo kalcio šaltinis. Kalcio trūkumas, ypač jei šio mikroelemento per mažai kauluose, – vienas iš labiausiai paplitusių medžiagų apykaitos sutrikimų....


Vyrai, persirgę vėžiu, galės susilaukti vaikų

Vyrai, persirgę vėžiu, galės susilaukti vaikų

Vyrai, jaunystėje ar vaikystėje sirgę vežiu, galės vėl susilaukti vaikų, panaudodami iki ligos gydymo pradžios išsaugotas kamienines ląsteles. Tokias išvadas pateikė mokslininkai, 2011 metais atlikę tyrimus su pelėmis, o šiemet - jau su bezdžionių...


Vidurių užkietėjimo priežastys

Vidurių užkietėjimo priežastys

Gali būti keletas vidurių užkietėjimo priežasčių. Jos visos susijusios su industrializacija, intensyviu gyvenimo tempu. Civilizuotose šalyse per daug valgoma gyvulinės kilmės produktų, valyto maisto (aukščiausios kokybės miltų gaminių, poliruotų...


Kovą jau galima rinkti vaistinius augalus

Kovą jau galima rinkti vaistinius augalus

Kovo mėnesį tinkamas laikas pradėti rinkti vaistinius augalus. Kokius rinkti reikėtų pasakoja Šiaulių universiteto Botanikos sodo Gėlininkystės vyresnioji specialistė Aldona GRIŠAITĖ: Plaukuotasis beržas - medis nenusvirusiomis šakomis. Vaistinei...


Prostatos vėžys ir vyrų gyvenimo kokybė

Prostatos vėžys ir vyrų gyvenimo kokybė

Ne paslaptis, kad prostatos (priešinės liaukos) vėžys šiuo metu yra labiausiai paplitęs ir yra dažniausiai pasitaikantis vyrams. Jis sudaro maždaug 25% tarp visų naujai diagnozuotų vyrams vėžio ligų. Pastaraisiais metais medicinos praktikoje...


Procedūra nuo strijų Fusion Mesotherapy® adatinio volelio metodu

Procedūra nuo strijų Fusion Mesotherapy® adatinio volelio metodu

Strijos - tai siauri, šviesiai ar melsvai rausvos spalvos ruoželiai odoje. Strijų gali būti bet kur kūne, ten kur tempiasi oda; dažniausiai jų būna krūtų, pilvo, sėdmenų, šlaunų srityse. Didžiausias pavojus atsirasti strijoms yra nėštumo, brendimo...


Nerimas dėl išsiplėtusių venų veja moteris į gydytojų kabinetus

Nerimas dėl išsiplėtusių venų veja moteris į gydytojų kabinetus

Išsiplėtusios kojų venos vargina daugelį moterų. Vienos kenčia dėl kojų patinimo, nuolatinio nuovargio ar skausmo, kitos – jaučia estetinį diskomfortą. Pavasaris - tinkamiausias laikas pasirūpinti savo sveikata ir grožiu. Flebologijos centre...


Kaip valdininkai, „farmacijos mafija“ ir žiniasklaida gydo žmones?

Kaip valdininkai, „farmacijos mafija“ ir žiniasklaida gydo žmones?

Kaip žinia, net 50 proc. sveikatos priklauso nuo mūsų elgesio ir gyvenimo būdo, apie 20 proc. – nuo paveldimumo, dar 20 proc. – nuo gyvenamosios aplinkos ir tik 10 proc. – nuo sveikatos apsaugos sistemos veikimo arba neveikimo....


Aktyvuoto vandens gydomoji galia

Aktyvuoto vandens gydomoji galia

Žmogaus organizme yra apie 40-45 litrus įvairių skysčių, o gyvybė – tai tų skysčių judėjimas, kuriam sulėtėjus susergama. Dažnai net nenutuokiama, kad dauguma negalavimų atsiranda dėl vandens trūkumo. Pats organizmas per dieną iš riebalų ir...


Placebo veiksmingumą lemia ir pasitikėjimas gydytoju

Placebo veiksmingumą lemia ir pasitikėjimas gydytoju

Placebo – tariamo vaisto be gydančiųjų savybių – poveikis sergantiesiems aktyviai tiriamas kelis dešimtmečius. Vienas vaistų veiksmingumo tyrimų pionierių Henry K. Beecheris dar 1955-aisiais atrado, kad 35 proc. gydomų placebu pacientų...


Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas – ne tik vaikų liga

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas – ne tik vaikų liga

Išsiblaškymas, impulsyvumas – tik iš pirmo žvilgsnio „nekalti“ dalykai, sutrikdantys kasdienę žmogaus veiklą. Atrodo, tai nedaro tiesioginės įtakos sveikatai, tačiau, tik atidžiau panagrinėjus savo darbo rezultatus, asmeninių...


Inulino karalienė – varnalėša

Inulino karalienė – varnalėša

Jei kada nors kyla klausimų, kuo žmonės maitinosi, kuo gydėsi, kai kraštą dengė daugiau miškai, nei laukai, kai nebuvo tobulų žemdirbystės padargų, atsakymą duoda gamta: ir be žmogaus malonės ji užaugindavo visko. Reikėjo tik atpažinti ir...


Apie vandens naudą žmogaus organizmui laidoje „Namų daktaras“ kalba chirurgas Gintautas Laurinavičius

Apie vandens naudą žmogaus organizmui laidoje „Namų daktaras“ kalba chirurgas Gintautas Laurinavičius

Farmacijos kampanijos sukuria daug įvairių cheminių vaistų, kuriais mums bandoma padėti, kai jau susergame kokia nors liga. Nors ir universalių vaistų daug nėra, tačiau yra vaistas, kuris gali mums neleisti susirgti ar bent atidėti ligą...


Gyvenimo būdas  ir pilvo skausmai – ryšys yra

Gyvenimo būdas ir pilvo skausmai – ryšys yra

„Ryte pavalgyti dažniausiai nespėju, dieną – nėra kada, o kartais jau ir nenoriu. Matyt, dėl streso. Kartais pykina ir ėda rėmuo. Užtat vakare atsiimu už visą dieną“, – pasakoja 34 m. IT specialistas Jonas. Yra žinoma, kad...


Deginantį plaštakos skausmą ir tirpimą sukelia užspaustas nervas

Deginantį plaštakos skausmą ir tirpimą sukelia užspaustas nervas

"Daktare, aš nemiegu naktimis..." Šiais žodžiais prasideda dažnos moters pasakojimas apie ligą, neleidžiančią nei gerai dirbti, nei pailsėti. Tai riešo kanalo sindromas - liga, pasireiškianti deginančiu plaštakos skausmu, rankos tirpimu....


Inovatyvus venų varikozių gydymas medicininiais klijais - jau atliekamas Baltijos ir Amerikos klinikoje!

Inovatyvus venų varikozių gydymas medicininiais klijais - jau atliekamas Baltijos ir Amerikos klinikoje!

Praėjusių matų rudenį Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinikoje pirmą kartą Lietuvoje buvo pristatyta minimaliai invazinė venų varikozių gydymo procedūra – kraujagyslių gydymas medicininiaiis bioklijais.


Glaukomos gydymo galimybes plečia kamieninės ląstelės

Glaukomos gydymo galimybes plečia kamieninės ląstelės

Glaukoma – lėtinė akių liga, kurios laiku nediagnozavus ir nepradėjus gydyti, galima apakti. Šiuo metu pasaulyje glaukoma laikoma viena iš nepagydomų ligų. Ji klastinga tuo, kad pačiose pirmosiose ligos stadijose žmogus dažniausiai nieko...


Raudonoji šaknis efektyviausiai iš vaistažolių gydo prostatos, šlapimo organų ligas

Raudonoji šaknis efektyviausiai iš vaistažolių gydo prostatos, šlapimo organų ligas

Rekomenduojama vartoti: esant vyrų ir moterų lytinių organų šlapimtakių sistemos susirgimams, taip pat naudojama taikant kompleksinį gydymo būdą, gydant ūmų ir chronišką prostatitą, uretritą ir prostatito adenomą, gražina vyrišką lytinę potenciją...


Krūties vėžio prevencija – ką būtina žinoti kiekvienai moteriai?

Krūties vėžio prevencija – ką būtina žinoti kiekvienai moteriai?

Nuo 2014 metų rudens Medicinos diagnostikos ir gydymo centre nemokamai atliekama atrankinė mamografinė patikra (rentgeninis krūtų tyrimas) krūties vėžio nustatymui. Šioje patikroje gali dalyvauti 50-69 metų moterys, draustos privalomuoju sveikatos...


Auk­si­nis ūsas – na­mi­nis žen­še­nis?

Auk­si­nis ūsas – na­mi­nis žen­še­nis?

Jau ne ant vie­nos pa­lan­gės įso­din­tą va­zo­ne ga­li­ma pa­ma­ty­ti au­ga­lą, ku­ris, kaip sa­ko­ma, vais­tas nuo vi­sų li­gų. Tai - auk­si­nis ūsas,...


Kuperozės gydymas

Kuperozės gydymas

Kuperozė tai odos paraudimas dėl mažų, išsiplėtusių kraujagyslių, kuris pastebimas veido odoje. Pradėjus gydyti kuperozę, kol ji dar nepasiekė tam tikro laipsnio, galima ją sėkmingai išgydyti ir panaikinti. Kuperozė atsiranda tada, kai sumažėja...


Vangiai įgyvendinama Naujagimiui palankios ligoninės programa verčia gimdyves rinktis paprastas ligonines

Vangiai įgyvendinama Naujagimiui palankios ligoninės programa verčia gimdyves rinktis paprastas ligonines

Bene devynios iš dešimties būsimų mamų pageidauja gimdyti ligoninėje, turinčioje Naujagimiui palankios ligoninės (NPL) statusą. Deja, beveik pusė norinčiųjų gimdyti NPL moterų gimdė paprastose ligoninėse. Tai parodė Prieraišiosios tėvystės centro...


Netekus vilties pasveikti – pas žolininkę

Netekus vilties pasveikti – pas žolininkę

Kurpelė, raudoklė, nortera, krištolas, kregždūnė, svilarožė, geltonžiedis barkūnas... Skaitau palubėje sukabintų vaistažolių pavadinimus, kol pasirodys ekologinio žolelių ūkio šeimininkė Jadvyga Balvočiūtė. Vėliau garsi provizorė-farmakognostė...


Kardiologinio echoskopo pristatymas "BIOFIRST" klinikoje

Kardiologinio echoskopo pristatymas "BIOFIRST" klinikoje

Balandžio 5 d. Biofirst klinikoje Kaune vyko naujojo kardiologinio echoskopo SIEMENS SC2000 (3D/4D) pristatymas ir jo išskirtinių galimybių demonstravimas. Pristatyme dalyvavo BIOFIRST klinikos direktorė Milda Anskaitienė, BIOFIRST klinikos...


VASAROS IŠBANDYMAI ODAI

VASAROS IŠBANDYMAI ODAI

Vasarą, besistengdamos parodyti saulutei kuo daugiau nuogo kūno, dažnai pamirštame, kad ši, deja, būna ir klastinga, o rudenį staiga pamatome, kad oda nusėta pigmentinėmis dėmėmis, praradusi elastingumą, išryškėję raukšlės ir kapiliarai. Ką...


Daržovės – vietoje vaistų

Daržovės – vietoje vaistų

Vaisiuose ir daržovėse yra natūralių aktyviųjų medžiagų, turinčių gydomųjų galių ir atstojančių net kai kuriuos medikamentus. Antibiotikus gali pakeisti dažname darže augantys česnakai, svogūnai, burokėliai, krienai, salierai. Visos šios daržovės...


Ech, tas peršalimas...

Ech, tas peršalimas...

"Esu įsitikinęs, kad peršalimo gydyti vaistais nereikia. Pats ne vieną esu išvaikščiojęs ir gyvas. Rašau, nes būtent dėl to ir baramės su žmona, kuri tik sučiaudėjusi eina pas gydytoją, o ši, žinoma, išrašo vaistų ir vėl 30-40 litų kaip į...


Kompiuterinis pėdų tyrimas – 30 % pigiau

Kompiuterinis pėdų tyrimas – 30 % pigiau

Visą birželio mėnesį klientams su Gintarinės ir Norfos vaistinės kortele – kompiuterinis pėdos (padobarografinis) tyrimas 30 % pigiau. Lauksime Jūsų Konsultacijų centre „Sveikatos arka“, Kaunas. Registracija tel.: 8-610-41007.


Baltasis ichtiolas ir jo nauda odai

Baltasis ichtiolas ir jo nauda odai

Ichtamolis yra medžiagų mišinys išgautas iš sulfonatinių ir bituminių aliejų. Jis buvo tradiciškai išgaunamas distiliuojant fosilijų skalūnus. Jis pasižymi priešuždegiminėmis, priešgrybelinėmis, antibakterinėmis, riebalų liaukų sekreciją...


Rudens gėrybės stiprina sveikatą

Rudens gėrybės stiprina sveikatą

Vaikštinėjant po rudeninį mišką naudinga pasirūpinti savo sveikata. Labai pravers pušų šakelės, geriau su kankorėžiais. Jas reikia išdžiovinti ir pakabinti kambaryje. Tai ne tik pripildys namus malonaus kvapo, bet ir taps vaistine žaliava žiemą....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila