Vasario 25d. Ketvirtadienis

Kaip nuraminti dirglų žarnyną

2020 Rugsėjo 28d.

Žodis „dirglus“ apjungia daug ne itin malonių savybių. Greitai susinervina, gali neadekvačiai pasielgti, su juo reikia elgtis atsargiai, kad nekiltų konfliktas. Visi turime tokį bendradarbį ar kaimyną.

Medicinoje „dirgliu“ gali būti vadinamas žarnynas, o liga, apie kurią kalbėsime trijuose straipsnių cikluose – dirgliosios žarnos sindromu. Toliau rašysime DŽS. Pradedame nuo pirmosios dalies ir pokalbiui pakvietėme gydytoją gastroenterologę, kuriai konsultuoti dėl DŽS – kasdienybė. Gydytoja dirba Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje, taip pat konsultuoja „Medicinos diagnostikos centre“ ir „Northway“ klinikoje.


Gydytoja gastroenterologė Agnė Šiatkienė

DŽS paieška google sistemoje

Prieš pokalbį su gydytoja, įvedėme į guglo paieškos sistemą žodžius „dirgliosios žarnos sindromas“, iškrito dešimtys straipsnių, kurie tarsi atkartojo vienas kitą, kaip parašyti copy-paste būdu. Jūs irgi galite išsiguglinti DŽS požymius, gydymą, jaudintis, fantazuoti, tačiau gyvas pokalbis su gydytoju viską sustato į vietas. Mūsų tikslas buvo apie DŽS, kuri vadinama jaunų moterų liga, pakalbėti žmogiškai, su pavyzdžiais. Gydytoja, kuri davė interviu, dirba ir valstybinėje gydymo įstaigoje, ir privačiose klinikose, jos patirtis gydant DŽS – didelė, todėl ir sužinoti dalykai buvo labai vertingi.

„Kai kabineto duris praveria jauna moteris, kai sužinai, jog ji turi mažų vaikų, neseniai grįžo į darbą, nuojauta sako, kad ji atėjo dėl DŽS“, – sako gydytoja.

Ligos aprašyme rasite, kad ja dažniau serga moterys, paprastai jaunos – 30–50 metų, jas būna „pašokdinęs“ stresas. O juk didžiausias nervinis išsekimas ir emocinis pervargimas būna tada, kai moteris po motinystės atostogų grįžta į darbą, samdo auklę ar veda vaikus į darželį, šie pirmaisiais metai dažnai serga, moteris blaškosi tarp darbo ir namų, kartu stengiasi būti šiuolaikiška, liekna, sportiška, gerai gaminančia, keliaujančia ir t.t.

Nenuostabu, kad moteris pajunta DŽS požymius, kurie yra gana aptakūs, – juos galima būtų pritaikyti beveik visoms žarnyno ligoms: skauda ir pučia pilvą, sutrinka tuštinimasis, gali būti viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, gali keistis išmatų konsistencija.

Jei man DŽS, ar aš dirgli?

Medikai sutinka, kad DŽS yra šių dienų liga. Nors ji vadovėliuose buvo aprašoma ir seniau, pasak gydytojos Agnės Šiatkienės, ji buvo „kažkur toli“. O dabar?

„Nėra žmogaus pasaulyje, kuris nebūtų bent kartą patyręs DŽS požymių. Paprastas pavyzdys – prieš egzaminą susuka pilvą. Susijaudinome, suaktyvėjo smegenų–žarnų ryšys. Suprantame, kad tai nuo streso, o ne nuo maisto ar ligos, tad po egzamino neiname pas daktarus. Manoma, kad 20 proc. žmonių serga kokiomis nors funkcinėmis žarnyno ligomis. O į gastroenterologus net „pusė plius vienas“ pacientų kreipiasi būtent dėl funkcinių ligų, iš kurių dažniausias yra dirgliosios žarnos sindromas (yra ir kitų funkcinių žarnyno ligų). Funkcinės žarnyno ligos sukelia nemalonius pojūčius, skausmą, blogą virškinimą, tačiau realių fizinių pokyčių nėra“, – sako gydytoja.

Tad jeigu turite DŽS, nesate išskirtinė – tokių žmonių daug, ir vis daugėja.

Kodėl moterys serga 2 kartus dažniau

Moterys šia liga serga 2 kartus dažniau, nei vyrai. Kodėl? Atsakymo nėra, tik spėliojimai. Galbūt taip yra todėl, kad moterų somatinio skausmo slenkstis yra žemesnis, gal reikšmės turi moteriškas hormonas estrogenas. Tuo tarpu vyrų jautrumas mažesnis, juos nuo nemalonių pojūčių labiau saugo vyriškas hormonas testosteronas. Vyrai kur kas rečiau kreipiasi dėl pilvo pūtimo ar kitų virškinamojo trakto sutrikimų.

2016 metais buvo patvirtinti kriteri­jai DŽS diagnozuoti (jie vadinami Romos IV kriterijais):

Mažiausiai 3 mėnesius per pastaruosius 6 mė­nesius jaučiamas pasikartojantis pilvo skausmas ar diskomfortas.

Pilvo skausmas gali pasireikšti įvairiose pilvo vietose, tačiau dažniausiai juntamas apatinė­je pilvo dalyje bei riestinės žarnos projekcijoje, o intensyvumas gali varijuoti nuo maudžiančio iki dieglius primenančio skausmo. Jis gali būti ly­dimas pilvo pūtimo, tempimo, nepilno pasituštinimo jausmo, tačiau nėra susijęs su fizi­niu krūviu, judesiais ar menstruacijomis.

Yra išmatų formos pakitimų.

Apie pusei DŽS sergančių pacientų gali būti pykinimas, raugėjimas, ankstyvas sotumo jausmas, pilnumo jausmas, refliuksas.

DŽS buvo suskirstyta į 4 grupes:

DŽS su dominuojančiu viduriavimu.

DŽS su dominuojančiu vidurių užkietėjimu.

Mišraus tipo DŽS.

Neklasifikuotas DŽS.

Kodėl atsiranda DŽS?

Tai esminis klausimas, kurį išgirsta gydytojas. Posakis, kad visos ligos nuo nervų, čia puikiai tinka. Gydytoja pasakoja: „Neabejojama, kad DŽS sukelia stresas. Prisiminkime save iki karantino, kaip blaškydavomės tarp darbo, vaikų darželių, mokyklų, būrelių. Daugumos rutina tokia įtempta, kad normaliai, ramiai pavalgyti jau buvo prabanga.

Tiek laisva ranka skiriami antibiotikai, tiek netvarkinga mityba išderina žarnyno mikrobiotą. Žarnyne turime 3 kg bakterijų, turėtų vyrauti gerosios bakterijos, o blogųjų gali būti apie 20 proc. Kai mikrobiota išsiderina, pradeda vešėti blogosios bakterijos, prasideda visi DŽS požymiai – pilvo pūtimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, skausmai.

Šią ligą sukėlė visuomenės neatsparumas stresui. Juk žarnyno įnervacija yra kur kas didesnė negu nei širdies. Kiekvienas stresinis veiksnys, kai nervinamės (o turbūt nerasime žmogaus, kuris nesinervina), gali suaktyvinti/ slopinti žarnų motoriką ar peristaltiką“.

Suprantant šį mechanizmą, galima tiesiog nekreipti dėmesio ir laukti, kol simptomai praeis? Gydytojai nesutinka – labai svarbu, kad liga neįsisenėtų. „Žmogus gali galvoti: čia nieko rimto, tyrimai geri, vaistų negersiu, kentėsiu. Tuomet po kurio laiko gydysime uždelstą DŽS, kai žarnos būna spazmuotos, pilnos oro, žmogus tuštinasi kas antrą savaitę arba išgyvens didžiulį nepatogumą dėl dažno viduriavimo“, – perspėja gydytoja.

Dirglus nuo vaikystės

DŽS turi sąsajų su asmenybės tipu, žmogaus temperamentu, charakteriu. Kai kurie yra jautrūs nuo vaikystės, susijaudinus prakaituoja delnai, pila karštis, padažnėja pulsas. Tokiems gali atsirasti ir DŽS simptomų, tik jie nebus ūmūs. Jeigu žmogus jautrus nuo vaikystės, jo DŽS ateis palaipsniui. „Kur kas sunkiau dirbti su ūmiais DŽS atvejais, nes tuomet reikia ir daugiau tyrimų (dėl atmetimo), ir ilgiau ieškoti konkrečios priežasties, kas išjudino tą mechanizmą, kodėl atsirado tokia staigi klinika. Tai gali būti staigus ir stiprus stresinis įvykis, kokia nors ilgai gydyta kita liga, labai staigiai ir radikaliai pakeista mityba. Dabar itin madinga prievartauti žarnyną visokiomis dietomis: žmonės išima iš mitybos gliuteną, laktozę, cukrų, mėsą, laikosi protarpinio badavimo (ir daug kas daro ne dėl to, kad turi vieną ar kitą susirgimą, o dėl mados). Pirma reikia įsitikinti, atlikti tyrimus, ar tikrai netoleruojate, ar tikrai turite alergiją vienam ar kitam produktui. Nes maistas turi būti įvairus ir lėkštė turi būti labai spalvinga: pusė lėkštės daržovių, ketvirtadalis baltymų (mėsa, žuvis), kitas ketvirtis – angliavandenių (bulvės, grūdai, duona).

„Ši liga yra banguojanti, paūmėjimai dažnesni rudenį ir pavasarį. Beveik visiems pagerėja per atostogas. Tai dar kartą įrodo ryšį tarp streso ir žarnyno. Per atostogas žmogus gali valgyti bet kokį nevisavertį maistą, vis tiek jausis gerai. Ruduo visiems labiau depresinis laikas, o pavasarį būname išsekę po žiemos, rutinos, dėl vitaminų stokos. Noriu nuraminti, kad liga tikrai suvaldoma. Kai pradedi gydymą, sakai pacientui – ateikite po mėnesio, jei negerės, o sulauki po pusės metų ar daugiau. Ir džiaugiesi“, – sako gydytoja.

Kitame straipsnyje skaitykite, kokie tyrimai atliekami, kai žmogus kreipiasi dėl įtariamo DŽS.

Vartojamas esant DŽS (dirgliosios žarnos sindromui):

https://www.eurovaistine.lt/symbiosys-alflorex-30-kapsuliu

Šaltinis: Mamos žurnalas


Vaistažolių arbatų nauda ir pavojai

Vaistažolių arbatų nauda ir pavojai

VDU Kauno botanikos sodo Vaistinių augalų mokslo sektoriaus vedėja dr. Ona Ragažinskienė dalinasi žiniomis apie vaistinius augalus ir jų gydomąsias savybes. Iš išdžiovintos vaistinės augalinės žaliavos namie galime pasiruošti vaistažolių arbatų,...


Gydomasis serumas iš paciento organizmo

Gydomasis serumas iš paciento organizmo

Vos kelios injekcijos, ir pamiršite tabletes nuo skausmo bei uždegi­ mo. Sąnarių ir raumenų skausmus kenčiantys, raiščių uždegimą ar traumas patyrę žmonės atranda „Orthokine” metodą – tai biologinė terapija, kuriai naudo­...


Gastroenterologai pataria negalintiems išsituštinti

Gastroenterologai pataria negalintiems išsituštinti

Kaip įprasto peršalimo nepuolame gydyti antibiotikais, taip ir vos užkietėjusių vidurių nereikėtų laisvinti žarnyno veiklą stimuliuojančiais vaistais. Pasaulinė gastroenterologų organizacija įspėja, kad netinkamas gydymas gali lemti priklausomybę...


Kodėl sutrinka vaikų laikysenos

Kodėl sutrinka vaikų laikysenos

Ydinga laikysena vadiname netaisyklingą, asimetrišką ar kaip nors kitaip pasikeitusią kūno padėtį. Kūną tam tikroje padėtyje palaiko kaulų, raumenų ir raiščių sistema. Bet kokie faktoriai, vienaip ar kitaip paliečiantys minėtąją sistemą, gali...


Kas apsivalo tik iš išorės, lieka nešvarus

Kas apsivalo tik iš išorės, lieka nešvarus

Paklausite kodėl? Todėl, kad žmogaus organizmas yra daugelio parazitų rūšių gyvenamoji vieta. O kas tie parazitai? Tai organizmai, gyvenantis savo šeimininko sąskaita. Jie tyliai apiplėšia žmogų, atimdami iš jo nemažą medžiagų, reikalingų jo...


Išsiplėtusios kojų venos. Estetinis defektas ar rimta problema?

Išsiplėtusios kojų venos. Estetinis defektas ar rimta problema?

„Iššsiplėtusios venos kojoms grožio nesuteikia, tačiau vertinti tai tik kaip estetinį trūkumą būtų neteisinga. Jei žmogus turi kojų venų problemų, patarčiau kreiptis į šios srities specialistus“, - rekomenduoja gyd. kraujagyslių...


Dažniausios prostatos ligos

Dažniausios prostatos ligos

Vyrai, kitaip nei moterys, dėl psichologinių priežasčių labiau vengia eiti pas gydytojus. Nuo pat vaikystės berniukai ugdomi būti stipriais, neverkšlenti, todėl užaugę irgi stengiasi būti vyriški- dėl menkiausio skausmo ar negalavimo nelinkę...


Obstrukcinės miego apnėjos chirurginis gydymas

Obstrukcinės miego apnėjos chirurginis gydymas

Apnėja - graikų kalbos žodis, reiškiantis „nekvėpuojantis". Obstrukcinė miego apnėja (OMA) – tai liga, kai miegodamas žmogus trumpam (nuo 10 sekundžių ir daugiau) nustoja kvėpuoti. Miegant atsipalaiduoja gerklės raumenys, ir jie...


Chirurgijos pažanga – laparoskopinės operacijos

Chirurgijos pažanga – laparoskopinės operacijos

Sukūrus naują gydymo metodą chirurgijoje – laparoskopines operacijas, iš pradžių buvo manoma, kad jos bus taikomos labai siaurai sričiai. Vėliau, nuolat tobulėjant medicinos technikai, jau buvo pradėta sakyti, kad nėra tokios operacijos,...


Kur dvasia susitinka su kūnu

Kur dvasia susitinka su kūnu

Akys yra organas, kur dvasia susitinka su kūnu. Jos išreiškia emocijas, nuotaiką, dažnai nusako sveikatos būklę. Žvilgsniu gyvybinę energiją ir mintį galima perduoti ir atimti. Kartais akys sugeba pasakyti daugiau nei žodžiai. Akimis galima...


Giliųjų venų trombozė (GVT) – susirgimas, kuris gali baigtis paciento mirtimi

Giliųjų venų trombozė (GVT) – susirgimas, kuris gali baigtis paciento mirtimi

Lietuvoje per metus suserga iki 5000 žmonių. Kas trečiam vystosi šios ligos komplikacija, kai trombai iš venų keliauja į plaučių arterijas ir sukelia plaučių arterijų emboliją (užsikišimą). Tai dažnai pasibaigia staigia paciento mirtimi....


Maždaug kas dešimtas pasaulio vaikas yra nutukęs. Ką daryti, kad tai netaptų ir Jūsų vaiko problema?

Maždaug kas dešimtas pasaulio vaikas yra nutukęs. Ką daryti, kad tai netaptų ir Jūsų vaiko problema?

Pirmajame vaikų sveikatos ciklo straipsnyje kalbėjome apie profilaktinio vaikų sveikatos tikrinimo būtinybę ir infekcines ligas. Šiandienos tema – taisyklinga mityba ir nutukimo sukeltos problemos. Visame pasaulyje antsvorio turi maždaug...


Sąnarių ligos

Sąnarių ligos

Sąnarių ligos - pakankamai dažna liga senatvėje. Kelio sąnario anatominė struktūra gana sudėtinga. Blauzdikaulis, šlaunikaulis, girnelė, sąnarinė kapsulė, gaubianti sąnarį bei sudaranti papildomas kišenes aplink jį, meniskai, raiščiai, raumenų...


Česnakai – aterosklerozės profilaktikai

Česnakai – aterosklerozės profilaktikai

Moksliniais tyrimais patvirtinta, kad česnakai ne tik gerina apetitą, didina virškinimo fermentų išsiskyrimą, gydo kvėpavimo ligas, bet ir tinka aterosklerozės profilaktikai. Šios daržovės mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje, taigi...


Šiuolaikiškas kryžminių raiščių gydymas

Šiuolaikiškas kryžminių raiščių gydymas

Kelio sąnario kryžminių raiščių pažeidimai dažni tarp jaunų žmonių, ypač sportininkų. Jie apriboja darbingumą bei kelio sąnario normalią funkciją. Per pastaruosius keletą metų didėjant klinikinei patirčiai ir tiriamojo-eksperimentinio mokslo...


Atopinis dermatitas. Kaip išgydyti?

Atopinis dermatitas. Kaip išgydyti?

Pakalbėkime apie efektyvų sprendimą apmalšinti ir išgydyti atopinį dermatitą. Atopinis dermatitas (atopinė egzema) yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuri pasiekė epidemines proporcijas visame pasaulyje ir yra vis labiau plinta. Jai būdingas...


Jūroje — sveikatos lobiai

Jūroje — sveikatos lobiai

Jūros vanduo ir oras stiprina sveikatą, jūros augalai puoselėja kūno grožį, o jūros žuvis praturtina organizmą itin naudingomis maisto medžiagomis, todėl medikai rekomenduoja kuo dažniau pasilepinti jūros teikiamais malonumais. Ilsintis prie jūros...


Ką daryti jei nelaiko šlapimas?

Ką daryti jei nelaiko šlapimas?

Moters gyvenimo kokybė turi būti pilnavertė, bet nemažai gimdžiusių moterų, kurios augina kelis vaikus, o tarp gimdymų trumpas laikotarpis, pardeda varginti – šlapimo nelaikymas. Ši problema atsiranda po neštumų gimdymo ir stipriai įtakoja...


Skoliozės gydymas mankšta bei pratimais – Schroth metodas

Skoliozės gydymas mankšta bei pratimais – Schroth metodas

Schroth metodas yra tradicinė fizinė terapija taikoma pacientams turintiems skoliozės ir kifozės susirgimus. Skoliozės gydymas Schroth metodu gali būti taikomas bet kokio amžiaus pacientams, visose gydymo stadijose, t.y.: prieš ar po operacijos,...


Kai akys verkia ne dėl emocijų

Kai akys verkia ne dėl emocijų (1)

Žmogus verkia iš sielvarto ar džiaugsmo, rūpesčių ar laimės, įskaudintas ar supykęs. Priežasčių tikrai daug. Tačiau ašaros gali reikšti ne vien emocijas. Akys gali ašaroti ir dėl ligų, pvz., sausų akių ligos. Ką žinome apie šią ligą? Ar yra...


Kadagys – miško sveikatos ir žemės džiaugsmo medis

Kadagys – miško sveikatos ir žemės džiaugsmo medis

Antikos poetų apdainuoti ir nuo pradžių pradžios augę kadagiai mūsų miškuose jau taip išnyko, jog, aptikus šį vešlų, klestintį spygliuotį, norisi kepurę nukelti: ačiū, kad tu dar nepabėgai iš mūsų žemės (užterštos). Turtingesni kadagių tebėra mūsų...


Didžiausias vyrų košmaras: potencijos sutrikimai

Didžiausias vyrų košmaras: potencijos sutrikimai

Potencijos sutrikimai vyrams yra ypač nemaloni tema. Tačiau erekcijos sutrikimai kamuoja beveik pusę pasaulio vyrų sulaukusių 40-70 metų amžiaus. Negalėjimas turėti darnių ir nuoseklių lytinių santykių stipriosios lyties atstovams sukelia...


Laisvę judėti gali grąžinti biologinė terapija

Laisvę judėti gali grąžinti biologinė terapija

Skausmas tampa kasdieniu palydovu. Taip nutinka susirgus sąnarių liga osteoartritu. Kai liga nusitaiko į kelį, klubą ar petį, žmogus priverstas riboti judesius, naudotis ramentais ar net sėsti į neįgaliojo vežimėlį. Ką daryti, kai nepadeda vaistai...


Pirmieji akcijos „Išsaugokime vyrus“ rezultatai siunčia neramius signalus

Pirmieji akcijos „Išsaugokime vyrus“ rezultatai siunčia neramius signalus

Netikėtai didelį Lietuvos kaimo vyrų sergamumą prostatos ligomis atskleidžia įsibėgėjanti prevencinė patikra. Detalesni tyrimai parodys, kiek jų serga prostatos vėžiu. Mobili prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos laboratorija, kelionę po...


Organizmo intoksikacijos testas

Organizmo intoksikacijos testas

Jei atsakėte „taip“ tris ar daugiau kartų ir rimtai žiūrite į savo sveikatą – tai reiškia, kad Jums reikalinga pagalba.


Ko nežinome apie homeopatiją?

Ko nežinome apie homeopatiją?

Homeopatija - šiuolaikinė liaudies medicina, kuri nekenkia organizmui ir išgydo visas ligas, ar pseudomokslas, kuris nėra pranešnis negu gydymas placebo ar tiesiog įtaiga? Žmonės šiems preparatams priskiria būtų ir nebūtų savybių. Daugelio...


Stuburas - viso žmogaus organizmo ašis

Stuburas - viso žmogaus organizmo ašis

Nugaros skausmus juntame gana dažnai ir neretai manome, kad tai įprasta, normali būsena: pavargome darbe, pakėlėme kažką sunkaus, ilgai buvome nepatogioje pozoje ar sėdėjome prie kompiuterio.. Apskritai dauguma iš mūsų dirbame ir gyvename mažai...


Kas kaltas dėl sutrikusio vyriškumo?

Kas kaltas dėl sutrikusio vyriškumo?

Seksologai tvirtina, kad neišsprendžiamų intymaus gyvenimo problemų nėra. Tačiau tai anaiptol nereiškia, kad šitoje srityje žmonėms viskas aišku ir diskutuoti lyg ir nėra apie ką. Priešingai: kupinoje įtampos, skubėjimo, įtempto protinio darbo...


Ką reikėtų pasitikrinti vasarą?

Ką reikėtų pasitikrinti vasarą?

Vasara – atostogų metas, todėl ištuštėja ne tik darbovietės, bet ir sumažėja eilės prie medikų kabinetų. Jeigu gerai jaučiatės ir norite taip jaustis visada, o per atostogas yra nors valandėlė laiko –pasitikrinkite sveikatą dėl pačių...


Medus gerina smegenų darbą

Medus gerina smegenų darbą

Medus yra nuostabi natūrali priemonė organizmo formai palaikyti. Kiekvieną rytą nieko nevalgius ir vakare prieš einant miegoti reikėtų suvalgyti po šaukštelį medaus. Medus pagerina smegenų veiklą ir leidžia palaikyti jų temperatūrą laipsniu...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9