Nobel biocare

Kaip apsisaugoti nuo gripo? Autorė: UAB „Endemik“ gydytoja-infektologė Julija Petrina

Prasidėjus šaltajam metų sezonui įsisiūbuoja ir sergamumas ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Statistikos duomenimis šiemet rugsėjo mėnesį stebimas didesnis sergamumas nei pernai. Tad neilgai trukus fiksuosime ir pirmuosius gripo atvejus. Visgi šio nemalonaus susirgimo galima išvengti gan lengvai – skiepijantis.

Kuo pavojingas gripas? Gripas –  tai viena iš virusinių kvėpavimo takų ligų. Skirtingai nei kitos virusinės infekcijos, gripas prasideda staigiu karščiavimu ir galvos skausmais, taip pat gelia kojų sąnarius, maudžia raumenis, laužo kaulus. Liga pavojinga ne tik dėl aukštos temperatūros, kuri gali laikytis keletą dienų ir sekinti organizmą, bet taip pat ir dėl itin dažnų komplikacijų. Dažniausios – sinusitai, vidurinės ausies, plaučių uždegimai (ypač dažnai išsivystantys vaikams), širdies raumens, smegenų dangalų uždegimai, o taip pat blogėjanti kitų lėtinių susirgimų – endokrininių, inkstų, kepenų, širdies ir kraujagyslių eiga.

Gripo virusas plinta itin lengvai. Oficialios statistikos duomenimis gripu kasmet suserga 5-10 proc. Lietuvos gyventojų. Tačiau tai tik ta dalis asmenų, kurie kreipiasi į savo šeimos gydytojus ir jiems atliekamas viruso nustatymo tyrimas. Deja didelė dalis atvejų lieka neišaiškinti.

Virusą žmonės vieni kitiems perduoda oro lašeliniu būdu – kuomet užsikrėtęs žmogus kosėja ar čiaudėja. Užsikrėsti galima ir netiesiogiai, sveikiems žmonėms rankomis liečiant paviršius, ant kurių yra nusėdusių sergančių asmenų seilių ir nosies išskyrų lašelių, o vėliau – savo nosį, akis ar burną. Taip pat virusai gerai išsilaiko aplinkoje – nusėdus išskyrų lašeliams į dulkes, vietoje, į kurią nepakliūna saulės šviesos, arba jos mažai, esant kambario temperatūrai, gripo virusai išgyvena iki 14 dienų.

Didžiausios gripo rizikos grupės. Kasmet nuo gripo ir jo komplikacijų pasaulyje miršta apie vienas  milijonas žmonių. Gripas ypatingai pavojingas tiems asmenims, kurių imuninė sistema arba dar nespėjusi pilnai susiformuoti, arba nusilpusi dėl amžiaus bei netinkamo gyvenimo būdo. Taigi į didžiausią rizikos grupę patenka: vaikai, ypač – iki penkerių metų amžiaus; asmenys vyresni nei 65metų; asmenys sergantys lėtinėmis ligomis (širdies ir kraujagyslių, plaučių, inkstų ir kt.); nėščios moterys (gripas ypatingai pavojingas iki antrojo nėštumo trimestro pradžios); asmenys, dirbantys visuotinių susibūrimų vietose, bei jų šeimos nariai; rūkantys ir kitų žalingų įpročių turintys asmenys.  Tačiau reikia nepamiršti, kad susirgti gali visi. Tad skiepai rekomenduojami visiems suaugusiems ir vaikams nuo 6 mėnesių amžiaus.

Išsigelbėjimas- skiepai! Skiepai yra vienintelė priemonė išvengti ne tik gripo, bet ir skaudžių jo padarinių. Skiepytis patartina iki gripo epidemijos pradžios. Lietuvoje didžiausias sergamumas gripu stebimas vasario-kovo mėnesiais, tad geriausia spėti iki jo.

Paprastai intensyvus gripo sezonas Lietuvoje tęsiasi apie šešias savaites. Tad skiepytis nuo gripo geriausia spalio –gruodžio mėnesiais: šiuo metu žmogaus organizmui yra pakankamai laiko suformuoti stiprų imunitetą.

Skiepų poveikis. Suaugusiems ir vaikams nuo 8 metų užtenka vieno skiepo  per metus. Jaunesniems vaikučiams, jei nuo gripo skiepijami pirmą kartą tenka suleisti dvi skiepo dozės su 4 savaičių pertrauka. Po skiepų praėjus dviems savaitėms žmogus jau turi pilnavertę apsaugą, tad susidūrus su klastinguoju gripo virusu imuninė sistema sukėlėją greitai atpažįsta ir sudoroja be jokių savijautos pakitimų.

Kartais pasigirsta kalbų, kad skiepai patys neretai sukelia gripą.  Iš tiesų vakcina pagaminta iš suskaldyto gripo viruso, tad ligos sukelti negali.

Skiepytis pravartu kasmet. Šiemet vakcinoje bus apsauga nuo dviejų naujų gripo viruso tipų. Taip pat vis dar bus apsauga nuo 2009 metais didžiulę pandemiją sukėlusio vadinamojo pandeminio gripo.  Gripo virusas turi savybę greitai pasikeisti, todėl kasmet kuriama nauja vakcina į kurią įtraukiami naujai atsiradę virusai. Skiepijantis keletą metų iš eilės, kiekvieną kartą įgyjamas vis stipresnis imunitetas prieš gripą.

TAIP PAT SKAITYKITE