Rugsėjo 26d. Šeštadienis

Hemorojus: svarbu atmesti sunkesnes ligas

2020 Rugpjūčio 31d.

Hemorojus – labai dažna liga, kuri daugelio suprantama kaip „nešvengiama būtinybė“ ir apie kurią daugelis vengia garsiai kalbėti.

Įprasta manyti, kad jei yra kokių nors negalavimų tarpvietėje, išeinamojoje angoje, (kraujuojama, peršti, skauda ir pan.) – tai hemorojus. Dažniausiai tai tiesa, bet... ne visada.

Konsultuoja LSMU Medicinos akademijos Medicinos fakulteto dekanas profesorius Algimantas Tamelis

Ką visuomenė turėtų žinoti apie hemorojų?

Hemorojus yra gerybinė liga, kuri nėra pavojinga gyvybei, nors ir sukelia tam tikrų nepatogumų, gyvenimo kokybės pablogėjimą. Kadangi ši liga pasireiškia įvairiais požymiais ir būna įvairaus sunkumo, nėra vieno „geriausio“ gydymo būdo. Yra konservatyvių, nesudėtingų gydymo metodų, bet yra ir sudėtingų, kartais net tenka operuoti. Tai priklauso nuo ligos formos, bet tuo pačiu – ir nuo paciento nuomonės ir pasirinkimo.

Pats svarbiausias klausimas įtariant hemorojų – tiksli diagnozė. Hemorojaus simptomai nėra specifiški, unikalus ir būdingi tik šiai ligai. Yra daug ligų, kurios gali sukelti panašių simptomų, tame tarpe ir rimčiausias pasekmes sukeliančios ligos - navikai (gerybiniai ir piktybiniai) ir opinis kolitas bei Krono liga. Pačiam žmogus nuspręsti, kad jis serga hemorojumi ir užsiimti savigyda, yra pavojinga. Nors greičiausiai žmogus ir atspės, nes apie 80 proc. visų pacientų, kurie kreipiasi dėl į hemorojų panašių požymių, būna diagnozuojamas hemorojus, tačiau likusieji 20 proc., t.y. kas penktas žmogus, gali sirgti kita liga, galbūt sunkia, pvz., vėžiu. Todėl įtariant hemorojų, o ypač esant kraujavimui iš tiesiosios žarnos, būtina kreiptis į medikus, kurie turėtų atmesti sunkias ligas – vėžį, opinį kolitą ir nustatyti tikslą diagnozę.

Visi gydytojai, susidurdami su hemorojaus simptomais, turėtų prisiminti onkologinio budrumo sąvoką ir įvertinti taip pat labai dažnos storosios žarnos ligos – vėžio – buvimo tikimybę ir nuspręsti dėl ištyrimo apimties. Labai svarbu atsižvelgti į paciento amžių, šeimos istoriją, apžiūros radinius ir kitus veiksnius. Jauniems asmenims, kurių giminėje nėra paveldimo storosios žarnos vėžio įtarimo, esant tipiniams hemorojaus simptomams, užtenka specialiu prietaisu (endoskopu) apžiūrėti tiesiąją žarną, bet vyresniems pacientams, esant kitiems rizikos veiksniams – būtina fibrokolonoskopu apžiūrėti visą storąją žarną. Tik po to galima pradėti hemorojaus gydymą. Tikrai nėra būtina, kad kiekvieną pacientą, kuriam įtariamas hemorojus, konsultuotų gydytojas koloproktologas, bet tikrai labai svarbu, kad būtų atlikti aukščiau minėti tyrimai. Turėdamas pakankamai informacijos, nuspręsti dėl hemorojaus diagnozės gali ir šeimos gydytojas.

Dėl kokių priežasčių vystosi hemorojus, kokie žmonės labiau kenčia nuo šios ligos?

Išangės kanale kraujagyslės suformuoja kraujagyslinių darinių sankaupas, vadinamuosius kaverninius kūnus. Tai normalūs kiekvieno žmogaus organizme esantys dariniai, kurių funkcija yra padėti uždaryti išangę, t.y. sulaikyti išmatas. Hemorojumi vadinama liga, kai šie kūnai pradeda slinkti išangės kanalu žemyn – į išorę ir didėti. Taip pažeidžiamos kaverninių kūnų sienos, jos suplonėja, plečiasi, įtrūksta. Dėl to kraujuojama.

Pagrindinės priežastys, dėl kurių atsiranda hemorojus yra stanginimasis ir įvairūs tuštinimosi sutrikimai. Visos kitos priežastys, pvz., kūno padėtis (sėdimas darbas), turi mažai įtakos ligai vystytis. Jos kartais turi netiesioginę įtaką, nes žmones, kurie nuolat sėdi, apskritai dažniau vargina tuštinimosi sutrikimai ir pan. Truputį kitaip yra, jei žmogus ilgai sėdi tualete, ant klozeto, nes tada išangės raumuo būna atsipalaidavęs ir tai turi įtakos hemorojui rastis.

Vyrus ar moteris ši liga paveikia dažniau?

Tokios statistikos nėra. Liga daugmaž vienodai paveikia ir vyrus, ir moteris.

Ar nėštumas ir gimdymas bei jų skaičius padidina riziką susirgti hemorojumi?

Rizika didesnė, ir ją sukelia keli faktoriai. Viena, dėl pakitusios hormonų pusiausvyros suprastėja hemorojinio audinio maitinimas. Be to, nėščiosioms sunkiau tuštintis, reikia daugiau stangintis, ir ta jėga stumia tuos hemorojinius mazgus lauk. Na ir pats gimdymo procesas turi įtakos, ypač stūmimo metu. O po gimdymo kai kurios moterys riboja tam tikrus maisto produktus, skysčius, baimindamosi, kad vaikui pūs pilvą, ir dėl to užkietėja viduriai. Tai apsunkina tuštinimąsi, daugiau stanginamąsi. Na o kad nėštumų ir gimdymų skaičius didina tikimybę susirgti hemorojumi, statistikos nėra, tačiau praktikoje šiek tiek teko pastebėti.

Kaip hemorojus gydomas? Ar visada būtina operacija?

Hemorojaus gydymo tikslas yra pasiekti, kad žmogus nejaustų hemorojaus simptomų ir galėtų komfortiškai gyventi. Dažnai tam nebūtina pašalinti hemorojinius mazgus.

Hemorojus yra gerybinė liga, labai retai sukelianti rimtus simptomus (didesnį nukraujavimą), todėl jos galima ir apskritai negydyti. Kai pacientas manęs klausia, ar būtina gydyti, sakau, kad ne, kad tai priklauso nuo Jūsų. Vien atsitiktinis hemorojaus, t.y. padidėjusių mazgų suradimas, nėra priežastis skirti gydymą. Hemorojus dar turi sukelti simptomų, kuriuos žmogus jaustų ir kurie jam trukdytų gyventi. Ir tas jutimas, kaip ir ligos suvokimas bei gydymas, yra individualus. Todėl galutinį sprendimą dėl hemorojaus gydymo turi priimti pats pacientas. Gydytojas tik turėtų patarti kurį gydymo metodą parinkti, kadangi įvairūs gydymo metotai yra nevienodai efektyvūs. Tai nulemia ir hemorojaus dydis (stadija).

Hemorojaus stadija vertinama pagal hemorojinių mazgų iškritimą pro išangę. I ligos stadija nustatoma daugiau nei pusei žmonių, ir esant šiai stadijai mazgai yra padidėję, bet neiškritę, kraujuoja. Tokios stadijos hemorojų rekomenduojama gydyti konservatyviai, t.y. koreguoti mitybą tam, kad būtų normalizuotas tuštinimasis. Tai paprasčiausias, bet gana dažnai ir sudėtingiausias gydymo būdas, nes žmogus turi keisti savo mitybos, gyvenimo įpročius, o tai nėra lengva. Esant paūmėjimams, gausesniam kraujavimui yra įrodyta, kad efektyvai veikia venotonikai. Dėl išangės žvakučių ir tepalų naudojimo efektyvumo vis dar išlieka prieštaringa nuomonė, kadangi jų veiksmingumas pilnai nėra įrodytas.

II laipsnio hemorojus nustatomas, kai tuštinimosi metu hemorojiniai mazgai iškrenta iš išangės, bet po tuštinimosi patys ir sugrįžta. Tokiam hemorojui gydyti vien dietos ir vaistų gali nepakakti. Rekomenduotinos ambulatorinės procedūros: prideginimas, užspaudimas specialiais žiedais, kt. 
III laipsnio hemorojiniai mazgai po tuštinimosi patys į išangę nebesugrįžta, žmogus juos turi ranka sustumti pats. Tokius mazgus šiandien rekomenduojama gydyti taip pat kaip ir II stadijos hemorojų, tačiau suprantama, kad gydymo sėkmės procentas bus šiek tiek mažesnis. Praktika rodo, kad šiek tiek daugiau nei pusei pacientų tokio gydymo pakanka. Likusiems rekomenduojama operacija. 
IV stadijos hemorojaus metu mazgai yra nuolat iškritę ir jų grąžinti atgal neįmanoma. Šiuo atveju galima tik operacija.

Kokia yra ligos atsinaujinimo rizika, profilaktika?

Mažiausiai ligos atsinaujinimo būna po chirurginės operacijos – tik iki 5 proc. atvejų. Po invazinio neoperacinio gydymo ligos atkryčių pasitaiko dažniau - iki 30 proc. Bet tai nereiškia, kad visi pacientai turi būti operuojami, nes operacija yra ir pavojingiausias gydymo metodas. Visada labai svarbu suderinti naudos ir žalos santykį: esant menkiems simptomams reikalingas nesudėtingas gydymas ir atvirkščiai.

Hemorojaus profilaktika – tai normalus tuštinimasis, be stanginimosi. To galima pasiekti koreguojant mitybą, keičiant įpročius. Todėl hemorojaus profilaktika yra vidurių užkietėjimo gydymas ir profilaktika. Subalansuota, gausi augalinių skaidulų, turinti mažai riebalų ir ne itin aštri dieta, gausus skysčių vartojimas užtikrina gerą žarnyno veiklą ir reguliarų tuštinimąsi minkštomis išmatomis. Tuo pačiu pacientai turėtų žinoti, kad tuštintis normalu ir tris kartus per dieną, ir tris kartus per savaitę, t.y. labai individualu.

Šaltinis: moteris.lt


Agurkai tirpdo akmenis

Agurkai tirpdo akmenis

Žmonės agurkus valgo jau beveik 60 amžių. Jie pagerina apetitą, riebalų bei baltymų pasisavinimą ir kartu palankiai veikia medžiagų apykaitą. Agurkas – mažiausiai kaloringa daržovė, bet joje yra daug žmogaus organizmui svarbių mineralinių...


Pasveikęs nuo ŽIV. Pirmoji istorija pasaulyje 2012-09-18

Pasveikęs nuo ŽIV. Pirmoji istorija pasaulyje 2012-09-18

2012 birželio 7 - 9 dienomis įvyko 10-asis tarptautinis Virkštelės kraujo tyrėjų suvažiavimas. Simpoziumo metu mokslininkai dalijosi naujausiais pasiekimais virkštelės kraujo tyrimų ir gydymo srityje bei aptarė regeneracinės medicinos ir ląstelių...


Valdydami emocijas - valdysime kraujospūdį!

Valdydami emocijas - valdysime kraujospūdį!

Kraujospūdžiui labiausiai kenkia rūkymas, mažas fizinis aktyvumas, antsvoris, cukrinis diabetas, padidėjęs kraujo riebalų kiekis. Poveikį turi ir paveldimumas bei amžius. Manoma, kad aukštas kraujospūdis yra dažnesnis tarp agresyvių,...


Kodėl akupunktūra nerekomenduojama onkologiniams ligoniams

Kodėl akupunktūra nerekomenduojama onkologiniams ligoniams

Kinų medicinoje labai populiarus ir dažnai taikomas gydymo būdas - akupunktūra. Ji padeda išgyti nuo įvairių ligų, tačiau svarbu įsidėmėti, kad adatų terapija - ne visagalė. Akupunktūra ir onkologija Akupunktūra - senovės kinų terapija, kuriai...


Sąnarių ligos

Sąnarių ligos

Sąnarių ligos - pakankamai dažna liga senatvėje. Kelio sąnario anatominė struktūra gana sudėtinga. Blauzdikaulis, šlaunikaulis, girnelė, sąnarinė kapsulė, gaubianti sąnarį bei sudaranti papildomas kišenes aplink jį, meniskai, raiščiai, raumenų...


Kaip veikia Jūsų virškinimo sistema?

Kaip veikia Jūsų virškinimo sistema?

Kai mes valgome ir gerai nesukramtome maisto, jis (taip pat ir gėrimai) keliauja stemple žemyn į skrandį, čia susimaišo su skrandžio sultimis ir mažomis dozėmis slenka plonąja žarna žemyn. Viršutinėje plonosios žarnos dalyje pasisavinami...


Autizmas – naujos gydymo technologijos

Autizmas – naujos gydymo technologijos

Autizmas - sutrikimas, keliantis daugiau klausimų, nei šiuo metu mokslas geba atsakyti. Vaikui vystantis nuo kūdikystės iki brandos autizmas pasireiškia skirtingai. Toks vaikas mokosi ir keičiasi, tačiau ne visada norima kryptimi, o tėveliai...


Prostatos vėžys ir vyrų gyvenimo kokybė

Prostatos vėžys ir vyrų gyvenimo kokybė

Ne paslaptis, kad prostatos (priešinės liaukos) vėžys šiuo metu yra labiausiai paplitęs ir yra dažniausiai pasitaikantis vyrams. Jis sudaro maždaug 25% tarp visų naujai diagnozuotų vyrams vėžio ligų. Pastaraisiais metais medicinos praktikoje...


Daržovės – vietoje vaistų

Daržovės – vietoje vaistų

Vaisiuose ir daržovėse yra natūralių aktyviųjų medžiagų, turinčių gydomųjų galių ir atstojančių net kai kuriuos medikamentus. Antibiotikus gali pakeisti dažname darže augantys česnakai, svogūnai, burokėliai, krienai, salierai. Visos šios daržovės...


Kokio pilvo skausmo reikia išsigąsti?

Kokio pilvo skausmo reikia išsigąsti?

Pilvo pūtimas, pykinimas, skausmas, deginimas - visi šie su virškinimo sutrikimais susiję pojūčiai pažįstami kiekvienam. Tačiau ne kiekvienas sugeba atskirti, kurie iš šių simptomų yra pavojingi, o kurių galima paprastai išvengti - tik pakoregavus...


Medus gydo daugelį ligų

Medus gydo daugelį ligų

Sergant skrandžio opalige reikia 1 valandą prieš valgį išgerti tirpalo, paruošto iš 1 arbatinio šaukštelio medaus ir 1 stiklinės kambario temperatūros vandens. Šis tirpalas tinka ir sergant gastritu, tik reikia jį papildyti šaukšteliu žiedadulkių....


Vietoj tabletės — žolelės

Vietoj tabletės — žolelės

Šiaulietė Elžbieta Eitmantienė gerai žino kuri vaistažolė kokią negalią gydo. Jomis gydo ne tik kitus, bet ir save. Pati aštuoniasdešimtmetė serga retai, o apsirgusi geria ne tabletes, o gydomąsias arbatas. Anksčiau moteris niekada negalvojo, kad...


Kiekviena žolelė kūne randa savo vietą

Kiekviena žolelė kūne randa savo vietą

Žinodami, kad augalai turi gydomųjų savybių, vaistažolių arbatėles geriame ne tik profilaktikos sumetimais, bet ir gydydamiesi nuo konkrečių ligų. Ar galima ligą nugalėti žolelėmis bei apie nenugalimą pomėgį jas rinkti, kalbamės su žolininke Vanda...


Kas apsivalo tik iš išorės, lieka nešvarus

Kas apsivalo tik iš išorės, lieka nešvarus

Paklausite kodėl? Todėl, kad žmogaus organizmas yra daugelio parazitų rūšių gyvenamoji vieta. O kas tie parazitai? Tai organizmai, gyvenantis savo šeimininko sąskaita. Jie tyliai apiplėšia žmogų, atimdami iš jo nemažą medžiagų, reikalingų jo...


Saugus ir patogus karščiavimo ir skausmo mažinimas be vaistų!

Saugus ir patogus karščiavimo ir skausmo mažinimas be vaistų!

Pavasaris neskuba džiuginti šiluma. Ir vėl grįžta virusinės infekcijos, plinta grasinantis gripas, jo komplikacijos. Serga ir vaikai, ir suaugusieji. Ir ligos prasideda nelauktai – temperatūra, karščiavimas, skausmas, sloga… Kartais...


Auk­si­nis ūsas – na­mi­nis žen­še­nis?

Auk­si­nis ūsas – na­mi­nis žen­še­nis?

Jau ne ant vie­nos pa­lan­gės įso­din­tą va­zo­ne ga­li­ma pa­ma­ty­ti au­ga­lą, ku­ris, kaip sa­ko­ma, vais­tas nuo vi­sų li­gų. Tai - auk­si­nis ūsas,...


Skausmus įveiks angoros vilna

Skausmus įveiks angoros vilna

Statistikos duomenimis, daugiau nei pusė darbingo amžiaus žmonių kenčia nugaros skausmus. Tai gali būti įvairios ligos: stuburo osteochondrozė, radikulitas, osteoporozė, išvarža ir kiti stuburo pažeidimai. Reumatinės ligos vargina apie 30 proc....


Sisteminė enzimų terapija -  kad traumos greičiau išgytų

Sisteminė enzimų terapija - kad traumos greičiau išgytų

Pačios įvairiausios traumos ir sumušimai lydi mūsų kasdieninį gyvenimą, aktyvų poilsį ir profesionalųjį sportą. Kaip taisyklė, jie pasireiškia patinimais, uždegimais ir skausmu.


Kas žinotina apie glaukomą

Kas žinotina apie glaukomą

Glaukoma – lėtinė akių liga, kuri veda link aklumo, laiku nediagnozavus ir nepradėjus gydyti. Serga vyresnio amžiaus žmonės,vyresni nei 40 m.a.,bet būna ir vaikams. Liga pavojinga tuo ,kad ilgą laiką nusukelia jokių skundų.Todėl labai svarbu...


Sinusitas

Sinusitas

Sinusitas, kitaip – prienosinių ančių uždegimas, yra procesas, plintantis gleivinėje, pogleiviniame sluoksnyje, kartais pasiekiantis antkaulį ir kaulines sienas. Sinusitas dažniau būna antrinės kilmės, t. y. jį sukelia sloga, dantų...


Naujos pajėgos širdies regeneracijai

Naujos pajėgos širdies regeneracijai

JAV 2013 metais pradės pirmą klinikinį tyrimą, kurio metu kairio širdies skilvelio neišsivystymo defektą gydys autologinėmis virkštelės kraujo kamieninėmis ląstelėmis. Mayo klinika, kuri iniciavo šį tyrimą, įtrauks 10 vaikų gimusių su šiuo širdies...


Pomidorai – vaistas nuo vėžio

Pomidorai – vaistas nuo vėžio

Paaiškėjo, kad pomidorai buvo nepagrįstai kaltinami purinų ir rūgštynių rūgšties pertekliumi (pomidoruose jų mažiau negu bulvėse ar kitose daržovėse). Todėl dabar gydytojai rekomenduoja valgyti "aukso obuolius" podagra, artritais ir...


Procedūra nuo strijų Fusion Mesotherapy® adatinio volelio metodu

Procedūra nuo strijų Fusion Mesotherapy® adatinio volelio metodu

Strijos - tai siauri, šviesiai ar melsvai rausvos spalvos ruoželiai odoje. Strijų gali būti bet kur kūne, ten kur tempiasi oda; dažniausiai jų būna krūtų, pilvo, sėdmenų, šlaunų srityse. Didžiausias pavojus atsirasti strijoms yra nėštumo, brendimo...


Magnetinio lauko terapija

Magnetinio lauko terapija

Magnetinio lauko terapija stiprina imunitetą, mažina alergines reakcijas, gerina kraujotaką, atstato širdies ritmą. Pulsinio elektromagnetinio lauko poveikis žmogaus organizmui, indikacijos, kontraindikacijos gerai ištirtos visame pasaulyje....


Prinokusiose uogose – sveikata

Prinokusiose uogose – sveikata

Miško uogose, ypač gerai prinokusiose, gausu antioksidantų, kurie apsaugo žmogaus organizmą nuo daugelio ligų. Antioksidantai sulaiko kenksmingus laisvuosius radikalus, kurie sudaro palankias sąlygas širdies ligoms, vėžiui ir kitiems sveikatos...


Fitoarbatos: ir gydymui, ir profilaktikai

Fitoarbatos: ir gydymui, ir profilaktikai

Ramunėlės tinka ne tik būrimams "myli - nemyli". Jomis galima gydyti nemigą, nuovargį ir net PMS. Tad gal verta pamiršti kavą ir pradėti gerti fitoarbatas? Pirmieji žolelių antpilus pradėjo gaminti senovės romėnai manė, jog taip augalai...


Uretritas: menkas negalavimas ar sunki liga?

Uretritas: menkas negalavimas ar sunki liga?

Daugelis vyrų pajutę pirmuosius šlapinimosi skausmus į tai numoja ranka ir neskuba kreiptis į gydytoją. Vis dėlto šlaplės uždegimas, dar kitaip vadinamas uretritas yra labai nemaloni ir sudėtinga liga, kuriai gydyti reikalingos specialistų...


Įrodyta, jog kamieninės ląstelės efektyviai padeda ir senyvo amžiaus pacientams

Įrodyta, jog kamieninės ląstelės efektyviai padeda ir senyvo amžiaus pacientams

2013 m. vasario 19 d. JAV, Soltleiksityje, Tarptautinės kraujo ir čiulpų transplantacijos tyrimų centro organizuojamame susitikime mokslininkai pristatė tyrimą, kuriuo parodė, kad kamieninių ląstelių transplantacija vyresnio amžiaus pacientams,...


Išmatas minkštinančių ir burkstančių preparatų nauda gydant vidurių užkietėjimą

Išmatas minkštinančių ir burkstančių preparatų nauda gydant vidurių užkietėjimą

Parafinas ar glicerinas palengvina žarnyno darbą sutepdami susiformavusias išmatas ir jas padarydami labiau slidžiomis ir taip palengvina tuštinimosi procesą. Šiais laikais parafinas naudojamas rečiau, tačiau glicerinas įeina į vidurius...


Imbieras gydo rytinį šleikštulį

Imbieras gydo rytinį šleikštulį

Imbieras ne tik pagardina patiekalus, bet ir gydo. Ši šaknis padeda peršalus, gerina virškinimą ir malšina skausmą. Imbiero šaknis padeda sergant peršalimu ar gripu. Daugelis žmonių taip pat pastebėjo, kad imbiero šaknis teigiamai veikia...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9