Birželio 25d. Šeštadienis

Hemorojus: svarbu atmesti sunkesnes ligas

2020 Rugpjūčio 31d.

Hemorojus – labai dažna liga, kuri daugelio suprantama kaip „nešvengiama būtinybė“ ir apie kurią daugelis vengia garsiai kalbėti.

Įprasta manyti, kad jei yra kokių nors negalavimų tarpvietėje, išeinamojoje angoje, (kraujuojama, peršti, skauda ir pan.) – tai hemorojus. Dažniausiai tai tiesa, bet... ne visada.

Konsultuoja LSMU Medicinos akademijos Medicinos fakulteto dekanas profesorius Algimantas Tamelis

Ką visuomenė turėtų žinoti apie hemorojų?

Hemorojus yra gerybinė liga, kuri nėra pavojinga gyvybei, nors ir sukelia tam tikrų nepatogumų, gyvenimo kokybės pablogėjimą. Kadangi ši liga pasireiškia įvairiais požymiais ir būna įvairaus sunkumo, nėra vieno „geriausio“ gydymo būdo. Yra konservatyvių, nesudėtingų gydymo metodų, bet yra ir sudėtingų, kartais net tenka operuoti. Tai priklauso nuo ligos formos, bet tuo pačiu – ir nuo paciento nuomonės ir pasirinkimo.

Pats svarbiausias klausimas įtariant hemorojų – tiksli diagnozė. Hemorojaus simptomai nėra specifiški, unikalus ir būdingi tik šiai ligai. Yra daug ligų, kurios gali sukelti panašių simptomų, tame tarpe ir rimčiausias pasekmes sukeliančios ligos - navikai (gerybiniai ir piktybiniai) ir opinis kolitas bei Krono liga. Pačiam žmogus nuspręsti, kad jis serga hemorojumi ir užsiimti savigyda, yra pavojinga. Nors greičiausiai žmogus ir atspės, nes apie 80 proc. visų pacientų, kurie kreipiasi dėl į hemorojų panašių požymių, būna diagnozuojamas hemorojus, tačiau likusieji 20 proc., t.y. kas penktas žmogus, gali sirgti kita liga, galbūt sunkia, pvz., vėžiu. Todėl įtariant hemorojų, o ypač esant kraujavimui iš tiesiosios žarnos, būtina kreiptis į medikus, kurie turėtų atmesti sunkias ligas – vėžį, opinį kolitą ir nustatyti tikslą diagnozę.

Visi gydytojai, susidurdami su hemorojaus simptomais, turėtų prisiminti onkologinio budrumo sąvoką ir įvertinti taip pat labai dažnos storosios žarnos ligos – vėžio – buvimo tikimybę ir nuspręsti dėl ištyrimo apimties. Labai svarbu atsižvelgti į paciento amžių, šeimos istoriją, apžiūros radinius ir kitus veiksnius. Jauniems asmenims, kurių giminėje nėra paveldimo storosios žarnos vėžio įtarimo, esant tipiniams hemorojaus simptomams, užtenka specialiu prietaisu (endoskopu) apžiūrėti tiesiąją žarną, bet vyresniems pacientams, esant kitiems rizikos veiksniams – būtina fibrokolonoskopu apžiūrėti visą storąją žarną. Tik po to galima pradėti hemorojaus gydymą. Tikrai nėra būtina, kad kiekvieną pacientą, kuriam įtariamas hemorojus, konsultuotų gydytojas koloproktologas, bet tikrai labai svarbu, kad būtų atlikti aukščiau minėti tyrimai. Turėdamas pakankamai informacijos, nuspręsti dėl hemorojaus diagnozės gali ir šeimos gydytojas.

Dėl kokių priežasčių vystosi hemorojus, kokie žmonės labiau kenčia nuo šios ligos?

Išangės kanale kraujagyslės suformuoja kraujagyslinių darinių sankaupas, vadinamuosius kaverninius kūnus. Tai normalūs kiekvieno žmogaus organizme esantys dariniai, kurių funkcija yra padėti uždaryti išangę, t.y. sulaikyti išmatas. Hemorojumi vadinama liga, kai šie kūnai pradeda slinkti išangės kanalu žemyn – į išorę ir didėti. Taip pažeidžiamos kaverninių kūnų sienos, jos suplonėja, plečiasi, įtrūksta. Dėl to kraujuojama.

Pagrindinės priežastys, dėl kurių atsiranda hemorojus yra stanginimasis ir įvairūs tuštinimosi sutrikimai. Visos kitos priežastys, pvz., kūno padėtis (sėdimas darbas), turi mažai įtakos ligai vystytis. Jos kartais turi netiesioginę įtaką, nes žmones, kurie nuolat sėdi, apskritai dažniau vargina tuštinimosi sutrikimai ir pan. Truputį kitaip yra, jei žmogus ilgai sėdi tualete, ant klozeto, nes tada išangės raumuo būna atsipalaidavęs ir tai turi įtakos hemorojui rastis.

Vyrus ar moteris ši liga paveikia dažniau?

Tokios statistikos nėra. Liga daugmaž vienodai paveikia ir vyrus, ir moteris.

Ar nėštumas ir gimdymas bei jų skaičius padidina riziką susirgti hemorojumi?

Rizika didesnė, ir ją sukelia keli faktoriai. Viena, dėl pakitusios hormonų pusiausvyros suprastėja hemorojinio audinio maitinimas. Be to, nėščiosioms sunkiau tuštintis, reikia daugiau stangintis, ir ta jėga stumia tuos hemorojinius mazgus lauk. Na ir pats gimdymo procesas turi įtakos, ypač stūmimo metu. O po gimdymo kai kurios moterys riboja tam tikrus maisto produktus, skysčius, baimindamosi, kad vaikui pūs pilvą, ir dėl to užkietėja viduriai. Tai apsunkina tuštinimąsi, daugiau stanginamąsi. Na o kad nėštumų ir gimdymų skaičius didina tikimybę susirgti hemorojumi, statistikos nėra, tačiau praktikoje šiek tiek teko pastebėti.

Kaip hemorojus gydomas? Ar visada būtina operacija?

Hemorojaus gydymo tikslas yra pasiekti, kad žmogus nejaustų hemorojaus simptomų ir galėtų komfortiškai gyventi. Dažnai tam nebūtina pašalinti hemorojinius mazgus.

Hemorojus yra gerybinė liga, labai retai sukelianti rimtus simptomus (didesnį nukraujavimą), todėl jos galima ir apskritai negydyti. Kai pacientas manęs klausia, ar būtina gydyti, sakau, kad ne, kad tai priklauso nuo Jūsų. Vien atsitiktinis hemorojaus, t.y. padidėjusių mazgų suradimas, nėra priežastis skirti gydymą. Hemorojus dar turi sukelti simptomų, kuriuos žmogus jaustų ir kurie jam trukdytų gyventi. Ir tas jutimas, kaip ir ligos suvokimas bei gydymas, yra individualus. Todėl galutinį sprendimą dėl hemorojaus gydymo turi priimti pats pacientas. Gydytojas tik turėtų patarti kurį gydymo metodą parinkti, kadangi įvairūs gydymo metotai yra nevienodai efektyvūs. Tai nulemia ir hemorojaus dydis (stadija).

Hemorojaus stadija vertinama pagal hemorojinių mazgų iškritimą pro išangę. I ligos stadija nustatoma daugiau nei pusei žmonių, ir esant šiai stadijai mazgai yra padidėję, bet neiškritę, kraujuoja. Tokios stadijos hemorojų rekomenduojama gydyti konservatyviai, t.y. koreguoti mitybą tam, kad būtų normalizuotas tuštinimasis. Tai paprasčiausias, bet gana dažnai ir sudėtingiausias gydymo būdas, nes žmogus turi keisti savo mitybos, gyvenimo įpročius, o tai nėra lengva. Esant paūmėjimams, gausesniam kraujavimui yra įrodyta, kad efektyvai veikia venotonikai. Dėl išangės žvakučių ir tepalų naudojimo efektyvumo vis dar išlieka prieštaringa nuomonė, kadangi jų veiksmingumas pilnai nėra įrodytas.

II laipsnio hemorojus nustatomas, kai tuštinimosi metu hemorojiniai mazgai iškrenta iš išangės, bet po tuštinimosi patys ir sugrįžta. Tokiam hemorojui gydyti vien dietos ir vaistų gali nepakakti. Rekomenduotinos ambulatorinės procedūros: prideginimas, užspaudimas specialiais žiedais, kt. 
III laipsnio hemorojiniai mazgai po tuštinimosi patys į išangę nebesugrįžta, žmogus juos turi ranka sustumti pats. Tokius mazgus šiandien rekomenduojama gydyti taip pat kaip ir II stadijos hemorojų, tačiau suprantama, kad gydymo sėkmės procentas bus šiek tiek mažesnis. Praktika rodo, kad šiek tiek daugiau nei pusei pacientų tokio gydymo pakanka. Likusiems rekomenduojama operacija. 
IV stadijos hemorojaus metu mazgai yra nuolat iškritę ir jų grąžinti atgal neįmanoma. Šiuo atveju galima tik operacija.

Kokia yra ligos atsinaujinimo rizika, profilaktika?

Mažiausiai ligos atsinaujinimo būna po chirurginės operacijos – tik iki 5 proc. atvejų. Po invazinio neoperacinio gydymo ligos atkryčių pasitaiko dažniau - iki 30 proc. Bet tai nereiškia, kad visi pacientai turi būti operuojami, nes operacija yra ir pavojingiausias gydymo metodas. Visada labai svarbu suderinti naudos ir žalos santykį: esant menkiems simptomams reikalingas nesudėtingas gydymas ir atvirkščiai.

Hemorojaus profilaktika – tai normalus tuštinimasis, be stanginimosi. To galima pasiekti koreguojant mitybą, keičiant įpročius. Todėl hemorojaus profilaktika yra vidurių užkietėjimo gydymas ir profilaktika. Subalansuota, gausi augalinių skaidulų, turinti mažai riebalų ir ne itin aštri dieta, gausus skysčių vartojimas užtikrina gerą žarnyno veiklą ir reguliarų tuštinimąsi minkštomis išmatomis. Tuo pačiu pacientai turėtų žinoti, kad tuštintis normalu ir tris kartus per dieną, ir tris kartus per savaitę, t.y. labai individualu.

Šaltinis: moteris.lt

Sąnario kremzlių atauginimui naudojamos kamieninės ląsteles ir šilko - celiuliozės mišinys

Sąnario kremzlių atauginimui naudojamos kamieninės ląsteles ir šilko - celiuliozės mišinys

Daugiau nei 20 milijonų žmonių Europoje kenčia nuo osteoartrito, kuris gali sukelti didelę žalą kelio ir klubo sąnario kremzlėms. Pagrindinis iššūkis buvo sukurti medžiagą, kuri būtų biologiškai veiksminga kremzlės audinio regeneracijai....


Inulino karalienė – varnalėša

Inulino karalienė – varnalėša

Jei kada nors kyla klausimų, kuo žmonės maitinosi, kuo gydėsi, kai kraštą dengė daugiau miškai, nei laukai, kai nebuvo tobulų žemdirbystės padargų, atsakymą duoda gamta: ir be žmogaus malonės ji užaugindavo visko. Reikėjo tik atpažinti ir...


Tyrimai, kurie padeda užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžiui

Tyrimai, kurie padeda užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžiui

Gimdos kaklelio vėžys – antra labiausiai paplitusi vėžio rūšis tarp moterų. „Susirgti gimdos kaklelio vėžiu gali kiekviena moteris, nepriklausomai nuo amžiaus ar paveldimumo“, – teigia Medicinos diagnostikos ir gydymo...


Padidėjęs kraujospūdis – epidemija

Padidėjęs kraujospūdis – epidemija

Statistika grėsminga - kas penkto suaugusio žmogaus Lietuvoje kraujospūdis yra padidėjęs. Mirtingumo rodikliai nuo padidėjusio kraujo spaudimo sukeltų širdies ir kraujagyslių ligų 2 kartus didesni nei Europos Sąjungos vidurkis. Dažnas nežino apie...


SOS  mažakraujystė!

SOS mažakraujystė!

Kraujas yra skystas organizmo audinys, lemiantis visas jo gyvybines funkcijas. Jis po visą kūną išnešioja įvairias medžiagas ir šilumą, taip pat atlieka apsauginę organizmo funkciją. Kad kraujas galėtų pilnavertiškai atlikti savo darbą, svarbu,...


Vaistai iš gamtos

Vaistai iš gamtos

Prieš kurį laiką buvo manoma, kad homeopatija, fitoterapija, akupunktūra, meditacija nėra veiksmingi. Tačiau pastarųjų metų tyrimai parodė ką kita. Šiuo metu didelė dalis vaistų yra gaminami iš vaistinių augalų, jų ekstraktų ar jų veikliųjų...


Kaip atpažinti venerines ligas?

Kaip atpažinti venerines ligas?

Venerinės ligos- tai ligų grupė, kuriomis užsikrečiama lytinių santykių metu, ir infekcija perduodama vieno asmens kitam. Gydytojai tai vadina šlapimo ir lytinių takų ligomis, tačiau kartais pašmaikštaudami venerines liges pavadina „atostogų...


Nutukimo gydymo ypatumai. Orlistatas - gydymo klasika

Nutukimo gydymo ypatumai. Orlistatas - gydymo klasika

Dvidešimto amžiaus pirmoji pusė buvo tas laikotarpis, kuomet išsivysčiusiose šalyse sparčiai padaugėjo sergančiųjų nutukimu bei antsvorio turinčių asmenų. Ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse skaičiuojami nuostoliai susiję su nutukimo ir šios ligos...


Panikos atakos palaužia jaunus ir ambicingus žmones

Panikos atakos palaužia jaunus ir ambicingus žmones

Stiprus nerimas, galvos svaigimas, mirties baimė – tai tik keletas panikos sutrikimų simptomų, kurie atsiranda visai netikėtai ir sutrikdo kasdienį žmogaus gyvenimą ilgam laikui. Medicinos specialistai pastebi vis daugiau panikos sutrikimų...


Didžiausias vyrų košmaras: potencijos sutrikimai

Didžiausias vyrų košmaras: potencijos sutrikimai

Potencijos sutrikimai vyrams yra ypač nemaloni tema. Tačiau erekcijos sutrikimai kamuoja beveik pusę pasaulio vyrų sulaukusių 40-70 metų amžiaus. Negalėjimas turėti darnių ir nuoseklių lytinių santykių stipriosios lyties atstovams sukelia...


Pasveikęs nuo ŽIV. Pirmoji istorija pasaulyje 2012-09-18

Pasveikęs nuo ŽIV. Pirmoji istorija pasaulyje 2012-09-18

2012 birželio 7 - 9 dienomis įvyko 10-asis tarptautinis Virkštelės kraujo tyrėjų suvažiavimas. Simpoziumo metu mokslininkai dalijosi naujausiais pasiekimais virkštelės kraujo tyrimų ir gydymo srityje bei aptarė regeneracinės medicinos ir ląstelių...


Nerimas dėl išsiplėtusių venų veja moteris į gydytojų kabinetus

Nerimas dėl išsiplėtusių venų veja moteris į gydytojų kabinetus

Išsiplėtusios kojų venos vargina daugelį moterų. Vienos kenčia dėl kojų patinimo, nuolatinio nuovargio ar skausmo, kitos – jaučia estetinį diskomfortą. Pavasaris - tinkamiausias laikas pasirūpinti savo sveikata ir grožiu. Flebologijos centre...


Džiovinti vaisiai – ne tik maistas

Džiovinti vaisiai – ne tik maistas

Daugelis girdėjo, kad daug naudingiau sukrimsti saujelę džiovintų vaisių nei gabalą riebaus pyrago. Tikrai ne be reikalo. Džiovinti vaisiai yra saldūs, nes juose daugiau natūralaus cukraus – fruktozės ir gliukozės – nei šviežiuose...


Kardiologai siunčia aiškią žinią lietuviams

Kardiologai siunčia aiškią žinią lietuviams

Pasaulį iki šiol kamuoja širdies ir kraujagyslių ligos ir tai yra bene dažniausios mirčių priežastys. Lietuvos ši ligų kategorija taip pat neaplenkė, o svarbiausia - mūsų šalyje situacija yra dar prastesnė. Kiekvienas kardiologas akcentuoja, kad...


Ką daryti jei nelaiko šlapimas?

Ką daryti jei nelaiko šlapimas?

Moters gyvenimo kokybė turi būti pilnavertė, bet nemažai gimdžiusių moterų, kurios augina kelis vaikus, o tarp gimdymų trumpas laikotarpis, pardeda varginti – šlapimo nelaikymas. Ši problema atsiranda po neštumų gimdymo ir stipriai įtakoja...


Slaugykime atsakingai: kodėl slaugomam ligoniui ne visada pakanka su meile pagamintos trintos sriubytės?

Slaugykime atsakingai: kodėl slaugomam ligoniui ne visada pakanka su meile pagamintos trintos sriubytės?

Turbūt kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime esame susidūrę su situacija, kai slaugėme savo senelį, tėvus, sergantį vaiką ar artimą žmogų, sveikstantį po sunkios ligos. Nors, rodos, rūpinamės savo artimaisiais atsakingai ir su didžiule meile,...


Dėl antenų saugumo - skirtingos pozicijos

Dėl antenų saugumo - skirtingos pozicijos

Nuvilnijus visuomenės nepasitenkinimo ant gyvenamųjų namų stogų ar jų kiemuose statomomis judriojo ryšio bazinėmis stotimis bangai, parengti nauji higienos normų, reglamentuojančių elektromagnetinę spinduliuotę, projektai. Tačiau Žibininkų kaimo...


Venų varikozė, inovatyvus gydymas lazeriu

Venų varikozė, inovatyvus gydymas lazeriu

„Kojų venų ligos yra daugelio kartų problemos, žinomos nuo senovės laikų. Kas antrai moteriai ir kas ketvirtam vyrui, kurie kreipiasi į šeimos gydytoją, nustatoma sutrikusi kojų veninė kraujotaka. Vieniems pasireiškia kojų patinimu, kitiems...


Nutukimas – psichologinė problema. Ar tikrai?

Nutukimas – psichologinė problema. Ar tikrai?

Nutukimas turi įtakos darbingumui, gyvenimo kokybei ir trukmei. Nutukę žmonės dažnai jaučia visuomenės spaudimą dėl neatitikimo visuomenėje egzistuojančių standartų, dalis jų socialiai atsiriboja, tampa vieniši, prasčiau realizuoja savo gebėjimus.


Kaip išsaugoti vyriškumą

Kaip išsaugoti vyriškumą

Apie raudosios šaknies (Hedysarum neglectum Ledeb) poveikį žmogaus organizmui pasakoja Altajaus krašto liaudies gydytojas žolininkas C.Nikiforovas. Raudonosios šaknies veiksmingumą lemia augalo sudėtyje esančių flavonidų, rauginių medžiagų,...


Prinokusiose uogose – sveikata

Prinokusiose uogose – sveikata

Miško uogose, ypač gerai prinokusiose, gausu antioksidantų, kurie apsaugo žmogaus organizmą nuo daugelio ligų. Antioksidantai sulaiko kenksmingus laisvuosius radikalus, kurie sudaro palankias sąlygas širdies ligoms, vėžiui ir kitiems sveikatos...


Liga, kuri laikoma estetine problema, bet gresianti rimtomis pasekmėmis sveikatai

Liga, kuri laikoma estetine problema, bet gresianti rimtomis pasekmėmis sveikatai

Dažna moteris, ypač vyresnio amžiaus, skundžiasi vienais ar kitais simptomais kojose: vienoms jos tinsta, kitoms labai pavargsta, o trečios po ilgais sijonais slepia mėlynes, kapiliarų tinklą ar net iššokusias venas. Visa tai venų varikozės...


Ilgaamžiškumas – tai tik svajonė?

Ilgaamžiškumas – tai tik svajonė?

XXI-as amžius – tai aukso amžius įvairioms kompanijoms, „parduodančioms žmogui jaunystę“ – kiekvieną dieną galime išgirsti reklamų, kuriose kalbama apie „nuostabius“ produktus stabdančius senėjimą: įvairūs...


Jūsų šeimos narys serga diabetu ir yra nuolat pavargęs?

Jūsų šeimos narys serga diabetu ir yra nuolat pavargęs?

Nuovargis yra daugelio ligų požymis, tačiau kartais jis gali būti ir ligos pasekmė. Skausminė neuropatija dažna sergančiųjų diabetu palydovė, o jos sukeliamas skausmas labai trikdo miegą, dėl to sergantieji dieną jaučiasi mieguisti, pavargę. Kaip...


Kaip tinkamai gydyti įvairius kosulio tipus? Gydytojo homeopato požiūris

Kaip tinkamai gydyti įvairius kosulio tipus? Gydytojo homeopato požiūris

Atšalus ar esant permainingiems orams, neretai užpuola kosulys. Kai kurie žmonės labai jautriai reaguoja į menkiausią kostelėjimą, ypač jei kosėja vaikai, iš karto skuba pas gydytojus. Kiti, priešingai, nemano, kad kosulys gali būti rimtas...


Kaip tausoti širdį?

Kaip tausoti širdį?

Koks jūsų kraujospūdis, cholesterolio, gliukozės kiekis kraujyje? Tai turėtųžinoti kiekvienas žmogus, norintis išvengti širdies ir kraujagyslių ligų. Baltijos ir Amerikos klinikos gydytoja Rasa Kūgienė pataria kasmet apsilankyti pas kardiologą ir...


Skausmus įveiks angoros vilna

Skausmus įveiks angoros vilna

Statistikos duomenimis, daugiau nei pusė darbingo amžiaus žmonių kenčia nugaros skausmus. Tai gali būti įvairios ligos: stuburo osteochondrozė, radikulitas, osteoporozė, išvarža ir kiti stuburo pažeidimai. Reumatinės ligos vargina apie 30 proc....


Medicininės paslaugos Anglijoje. Ką būtina žinoti?

Medicininės paslaugos Anglijoje. Ką būtina žinoti?

Šiais laikais, jau labai didelė dalis Lietuvos piliečių, gyvena ir dirba Anglijoje. Vieni važinėja pirmyn ir atgal uždarbiaudami papildomai, kiti įsitvirtinę svečioje šalyje, atsivežę čia šeimas, išsikovoję tam tikrą padėtį visuomenėje, pelnę...


Auk­si­nis ūsas – na­mi­nis žen­še­nis?

Auk­si­nis ūsas – na­mi­nis žen­še­nis?

Jau ne ant vie­nos pa­lan­gės įso­din­tą va­zo­ne ga­li­ma pa­ma­ty­ti au­ga­lą, ku­ris, kaip sa­ko­ma, vais­tas nuo vi­sų li­gų. Tai - auk­si­nis ūsas,...


Triukšmo daugėja – klausa silpnėja

Triukšmo daugėja – klausa silpnėja

Šiandienos gyvenimas yra kenksmingas – aplinkos triukšmas vargina klausą, tad neatlaikiusi nuolatinio krūvio ausis vieną dieną tiesiog atsisako tarnauti. Tačiau tai tik viena iš kurtumo ar blogėjančios klausos priežasčių. Šią savaitę...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9