Gruodžio 5d. Šeštadienis

Hemorojus: svarbu atmesti sunkesnes ligas

2020 Rugpjūčio 31d.

Hemorojus – labai dažna liga, kuri daugelio suprantama kaip „nešvengiama būtinybė“ ir apie kurią daugelis vengia garsiai kalbėti.

Įprasta manyti, kad jei yra kokių nors negalavimų tarpvietėje, išeinamojoje angoje, (kraujuojama, peršti, skauda ir pan.) – tai hemorojus. Dažniausiai tai tiesa, bet... ne visada.

Konsultuoja LSMU Medicinos akademijos Medicinos fakulteto dekanas profesorius Algimantas Tamelis

Ką visuomenė turėtų žinoti apie hemorojų?

Hemorojus yra gerybinė liga, kuri nėra pavojinga gyvybei, nors ir sukelia tam tikrų nepatogumų, gyvenimo kokybės pablogėjimą. Kadangi ši liga pasireiškia įvairiais požymiais ir būna įvairaus sunkumo, nėra vieno „geriausio“ gydymo būdo. Yra konservatyvių, nesudėtingų gydymo metodų, bet yra ir sudėtingų, kartais net tenka operuoti. Tai priklauso nuo ligos formos, bet tuo pačiu – ir nuo paciento nuomonės ir pasirinkimo.

Pats svarbiausias klausimas įtariant hemorojų – tiksli diagnozė. Hemorojaus simptomai nėra specifiški, unikalus ir būdingi tik šiai ligai. Yra daug ligų, kurios gali sukelti panašių simptomų, tame tarpe ir rimčiausias pasekmes sukeliančios ligos - navikai (gerybiniai ir piktybiniai) ir opinis kolitas bei Krono liga. Pačiam žmogus nuspręsti, kad jis serga hemorojumi ir užsiimti savigyda, yra pavojinga. Nors greičiausiai žmogus ir atspės, nes apie 80 proc. visų pacientų, kurie kreipiasi dėl į hemorojų panašių požymių, būna diagnozuojamas hemorojus, tačiau likusieji 20 proc., t.y. kas penktas žmogus, gali sirgti kita liga, galbūt sunkia, pvz., vėžiu. Todėl įtariant hemorojų, o ypač esant kraujavimui iš tiesiosios žarnos, būtina kreiptis į medikus, kurie turėtų atmesti sunkias ligas – vėžį, opinį kolitą ir nustatyti tikslą diagnozę.

Visi gydytojai, susidurdami su hemorojaus simptomais, turėtų prisiminti onkologinio budrumo sąvoką ir įvertinti taip pat labai dažnos storosios žarnos ligos – vėžio – buvimo tikimybę ir nuspręsti dėl ištyrimo apimties. Labai svarbu atsižvelgti į paciento amžių, šeimos istoriją, apžiūros radinius ir kitus veiksnius. Jauniems asmenims, kurių giminėje nėra paveldimo storosios žarnos vėžio įtarimo, esant tipiniams hemorojaus simptomams, užtenka specialiu prietaisu (endoskopu) apžiūrėti tiesiąją žarną, bet vyresniems pacientams, esant kitiems rizikos veiksniams – būtina fibrokolonoskopu apžiūrėti visą storąją žarną. Tik po to galima pradėti hemorojaus gydymą. Tikrai nėra būtina, kad kiekvieną pacientą, kuriam įtariamas hemorojus, konsultuotų gydytojas koloproktologas, bet tikrai labai svarbu, kad būtų atlikti aukščiau minėti tyrimai. Turėdamas pakankamai informacijos, nuspręsti dėl hemorojaus diagnozės gali ir šeimos gydytojas.

Dėl kokių priežasčių vystosi hemorojus, kokie žmonės labiau kenčia nuo šios ligos?

Išangės kanale kraujagyslės suformuoja kraujagyslinių darinių sankaupas, vadinamuosius kaverninius kūnus. Tai normalūs kiekvieno žmogaus organizme esantys dariniai, kurių funkcija yra padėti uždaryti išangę, t.y. sulaikyti išmatas. Hemorojumi vadinama liga, kai šie kūnai pradeda slinkti išangės kanalu žemyn – į išorę ir didėti. Taip pažeidžiamos kaverninių kūnų sienos, jos suplonėja, plečiasi, įtrūksta. Dėl to kraujuojama.

Pagrindinės priežastys, dėl kurių atsiranda hemorojus yra stanginimasis ir įvairūs tuštinimosi sutrikimai. Visos kitos priežastys, pvz., kūno padėtis (sėdimas darbas), turi mažai įtakos ligai vystytis. Jos kartais turi netiesioginę įtaką, nes žmones, kurie nuolat sėdi, apskritai dažniau vargina tuštinimosi sutrikimai ir pan. Truputį kitaip yra, jei žmogus ilgai sėdi tualete, ant klozeto, nes tada išangės raumuo būna atsipalaidavęs ir tai turi įtakos hemorojui rastis.

Vyrus ar moteris ši liga paveikia dažniau?

Tokios statistikos nėra. Liga daugmaž vienodai paveikia ir vyrus, ir moteris.

Ar nėštumas ir gimdymas bei jų skaičius padidina riziką susirgti hemorojumi?

Rizika didesnė, ir ją sukelia keli faktoriai. Viena, dėl pakitusios hormonų pusiausvyros suprastėja hemorojinio audinio maitinimas. Be to, nėščiosioms sunkiau tuštintis, reikia daugiau stangintis, ir ta jėga stumia tuos hemorojinius mazgus lauk. Na ir pats gimdymo procesas turi įtakos, ypač stūmimo metu. O po gimdymo kai kurios moterys riboja tam tikrus maisto produktus, skysčius, baimindamosi, kad vaikui pūs pilvą, ir dėl to užkietėja viduriai. Tai apsunkina tuštinimąsi, daugiau stanginamąsi. Na o kad nėštumų ir gimdymų skaičius didina tikimybę susirgti hemorojumi, statistikos nėra, tačiau praktikoje šiek tiek teko pastebėti.

Kaip hemorojus gydomas? Ar visada būtina operacija?

Hemorojaus gydymo tikslas yra pasiekti, kad žmogus nejaustų hemorojaus simptomų ir galėtų komfortiškai gyventi. Dažnai tam nebūtina pašalinti hemorojinius mazgus.

Hemorojus yra gerybinė liga, labai retai sukelianti rimtus simptomus (didesnį nukraujavimą), todėl jos galima ir apskritai negydyti. Kai pacientas manęs klausia, ar būtina gydyti, sakau, kad ne, kad tai priklauso nuo Jūsų. Vien atsitiktinis hemorojaus, t.y. padidėjusių mazgų suradimas, nėra priežastis skirti gydymą. Hemorojus dar turi sukelti simptomų, kuriuos žmogus jaustų ir kurie jam trukdytų gyventi. Ir tas jutimas, kaip ir ligos suvokimas bei gydymas, yra individualus. Todėl galutinį sprendimą dėl hemorojaus gydymo turi priimti pats pacientas. Gydytojas tik turėtų patarti kurį gydymo metodą parinkti, kadangi įvairūs gydymo metotai yra nevienodai efektyvūs. Tai nulemia ir hemorojaus dydis (stadija).

Hemorojaus stadija vertinama pagal hemorojinių mazgų iškritimą pro išangę. I ligos stadija nustatoma daugiau nei pusei žmonių, ir esant šiai stadijai mazgai yra padidėję, bet neiškritę, kraujuoja. Tokios stadijos hemorojų rekomenduojama gydyti konservatyviai, t.y. koreguoti mitybą tam, kad būtų normalizuotas tuštinimasis. Tai paprasčiausias, bet gana dažnai ir sudėtingiausias gydymo būdas, nes žmogus turi keisti savo mitybos, gyvenimo įpročius, o tai nėra lengva. Esant paūmėjimams, gausesniam kraujavimui yra įrodyta, kad efektyvai veikia venotonikai. Dėl išangės žvakučių ir tepalų naudojimo efektyvumo vis dar išlieka prieštaringa nuomonė, kadangi jų veiksmingumas pilnai nėra įrodytas.

II laipsnio hemorojus nustatomas, kai tuštinimosi metu hemorojiniai mazgai iškrenta iš išangės, bet po tuštinimosi patys ir sugrįžta. Tokiam hemorojui gydyti vien dietos ir vaistų gali nepakakti. Rekomenduotinos ambulatorinės procedūros: prideginimas, užspaudimas specialiais žiedais, kt. 
III laipsnio hemorojiniai mazgai po tuštinimosi patys į išangę nebesugrįžta, žmogus juos turi ranka sustumti pats. Tokius mazgus šiandien rekomenduojama gydyti taip pat kaip ir II stadijos hemorojų, tačiau suprantama, kad gydymo sėkmės procentas bus šiek tiek mažesnis. Praktika rodo, kad šiek tiek daugiau nei pusei pacientų tokio gydymo pakanka. Likusiems rekomenduojama operacija. 
IV stadijos hemorojaus metu mazgai yra nuolat iškritę ir jų grąžinti atgal neįmanoma. Šiuo atveju galima tik operacija.

Kokia yra ligos atsinaujinimo rizika, profilaktika?

Mažiausiai ligos atsinaujinimo būna po chirurginės operacijos – tik iki 5 proc. atvejų. Po invazinio neoperacinio gydymo ligos atkryčių pasitaiko dažniau - iki 30 proc. Bet tai nereiškia, kad visi pacientai turi būti operuojami, nes operacija yra ir pavojingiausias gydymo metodas. Visada labai svarbu suderinti naudos ir žalos santykį: esant menkiems simptomams reikalingas nesudėtingas gydymas ir atvirkščiai.

Hemorojaus profilaktika – tai normalus tuštinimasis, be stanginimosi. To galima pasiekti koreguojant mitybą, keičiant įpročius. Todėl hemorojaus profilaktika yra vidurių užkietėjimo gydymas ir profilaktika. Subalansuota, gausi augalinių skaidulų, turinti mažai riebalų ir ne itin aštri dieta, gausus skysčių vartojimas užtikrina gerą žarnyno veiklą ir reguliarų tuštinimąsi minkštomis išmatomis. Tuo pačiu pacientai turėtų žinoti, kad tuštintis normalu ir tris kartus per dieną, ir tris kartus per savaitę, t.y. labai individualu.

Šaltinis: moteris.lt


Kaip nuraminti dirglų žarnyną

Kaip nuraminti dirglų žarnyną

Žodis „dirglus“ apjungia daug ne itin malonių savybių. Greitai susinervina, gali neadekvačiai pasielgti, su juo reikia elgtis atsargiai, kad nekiltų konfliktas. Visi turime tokį bendradarbį ar kaimyną.


Dėl pagalbinio apvaisinimo į mūsų kliniką jau gali kreiptis poros iš visos Lietuvos

Dėl pagalbinio apvaisinimo į mūsų kliniką jau gali kreiptis poros iš visos Lietuvos

Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinika ne tik viena iš pirmųjų Lietuvoje atnaujino Pagalbinio apvaisinimo licenciją, bet ir pasitvirtino sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis. Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių...


Kaip veikia kompresinis bintavimas?

Kaip veikia kompresinis bintavimas?

Suprasti kompresinio bintavimo veikimo principą ir naudą nesudėtinga. Koja stipriai apspaudžiama taip, kad patologiškai išsiplėtusios venos yra priverstos susitraukti. Tokiu būdu, venų pompos gali vėl užsidaryti, taip padidindamos kraujo takumo...


Sveikas būdas sulieknėti ir atrodyti gražiai!

Sveikas būdas sulieknėti ir atrodyti gražiai!

Pagaliau atėjo ilgai lauktas pavasaris. Visi norime būti gražūs, bet pažiūrėję į veidrodį ne visada liekame patenkinti tuo, ką ten išvystame. Oda nuvargo nuo šalčių ir žvarbių vėjų, sauso patalpų oro ir temperatūrų skirtumo, prarado gyvybingumą ir...


Vidurių užkietėjimo priežastys

Vidurių užkietėjimo priežastys

Gali būti keletas vidurių užkietėjimo priežasčių. Jos visos susijusios su industrializacija, intensyviu gyvenimo tempu. Civilizuotose šalyse per daug valgoma gyvulinės kilmės produktų, valyto maisto (aukščiausios kokybės miltų gaminių, poliruotų...


Padėkime vaikams lavinti taisyklingą laikyseną

Padėkime vaikams lavinti taisyklingą laikyseną

Lietuvoje netaisyklinga laikysena diagnozuojama maždaug 30 % vaikų. Daugelio šių atvejų būtų galima išvengti, jeigu skirtume tam šiek tiek laiko ir pastangų. Prasidėjus mokslo metams, norėtųsi priminti tėveliams apie tai, kaip svarbu nuolat...


Dažniausia infekcija, kuri ypač limpa prie moterų: jos priežastys - nuo peršalimo iki lytinių santykių

Dažniausia infekcija, kuri ypač limpa prie moterų: jos priežastys - nuo peršalimo iki lytinių santykių

Jei pajutote skausmą ar deginimą šlapinimosi metu, atsirado poreikis šlapintis dažniau ne įprasta, tačiau tarsi nepavyksta nusišlapinti iki galo, atsirado skausmas apatinėje pilvo srityje arba nugaroje, šlapimas tapo drumstas ar net su kraujo...


Labai atsiprašau, bet yra nemaža tikimybė, kad turite parazitų!

Labai atsiprašau, bet yra nemaža tikimybė, kad turite parazitų!

Kas tie parazitai? Tai organizmai (kirmėlės, grybeliai, pirmuonys), gyvenantis savo šeimininko sąskaita. Jie tyliai apiplėšia žmogų, atimdami iš jo dalį medžiagų, reikalingų jo gyvybei palaikyti. Negana to, jie dar išskiria toksinus, kurie yra...


Venų varikozė. Kodėl ?

Venų varikozė. Kodėl ?

Nustatyta, kad kas penktą šalies gyventoją vargina kojų kraujotakos sutrikimai, tinimai. Lietuvoje šiais negalavimais skundžiasi iki 300 tūkstančių žmonių. Paprastai, daugiau vyresnio amžiaus žmonės, tarp kurių didesnė dauguma moterų. Ši liga...


Daržovės – vietoje vaistų

Daržovės – vietoje vaistų

Vaisiuose ir daržovėse yra natūralių aktyviųjų medžiagų, turinčių gydomųjų galių ir atstojančių net kai kuriuos medikamentus. Antibiotikus gali pakeisti dažname darže augantys česnakai, svogūnai, burokėliai, krienai, salierai. Visos šios daržovės...


Žalieji žirneliai - vitaminų slėptuvė

Žalieji žirneliai - vitaminų slėptuvė

Gamta siūlo žaliuosius žirnelius kaip skanų maistą ir kaip sveikatai naudingą produktą. Mišrainei, kepsniams, padažams žirneliai suteikia gardumo, o žirnių miltai ar nuoviras atstoja vaistus ir net mažina riziką susirgti vėžiu. Žirnelių galima...


Ką reikia žinoti apie hemorojų?

Ką reikia žinoti apie hemorojų?

Žmonės dažnai delsia ir nesigydo hemorojaus, slepia šią problemą, vengia apie ją kalbėti. Tačiau laiku pastebėjus ligą ją galima išgydyti vaistais, atliekant specialias procedūras ir išvengti operacijos. Hemorojumi vadiname besiformuojantį...


Ech, tas peršalimas...

Ech, tas peršalimas...

"Esu įsitikinęs, kad peršalimo gydyti vaistais nereikia. Pats ne vieną esu išvaikščiojęs ir gyvas. Rašau, nes būtent dėl to ir baramės su žmona, kuri tik sučiaudėjusi eina pas gydytoją, o ši, žinoma, išrašo vaistų ir vėl 30-40 litų kaip į...


Šlapimo nelaikymas vyrams

Šlapimo nelaikymas vyrams

Šlapimo nelaikymas yra nevalingas šlapimo nutekėjimas. Vaikystėje šlapinimasis į lovą (naktinė enurezė) dažniau pasireiškia berniukams nei mergaitėms, o suaugusioms moterims šlapimo nelaikymas žymiai dažniau pasireiškia nei suaugusiems vyrams. Vis...


Nutukimo gydymo ypatumai. Orlistatas - gydymo klasika

Nutukimo gydymo ypatumai. Orlistatas - gydymo klasika

Dvidešimto amžiaus pirmoji pusė buvo tas laikotarpis, kuomet išsivysčiusiose šalyse sparčiai padaugėjo sergančiųjų nutukimu bei antsvorio turinčių asmenų. Ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse skaičiuojami nuostoliai susiję su nutukimo ir šios ligos...


Alginatinio tvarsčio Sorbalgon naudojimas

Alginatinio tvarsčio Sorbalgon naudojimas

Pirmuosius mokslinius darbus, susijusius su alginatų ekstrakcija iš rudųjų jūros dumblių, XIX a. pabaigoje pateikė chemikas E. C. Stanfordas. Jis nustatė, kad alginatai pasižymi savybėmis sulaikyti tirštus skysčius ir sudaryti gelio konsistencijos...


Baltasis ichtiolas ir jo nauda odai

Baltasis ichtiolas ir jo nauda odai

Ichtamolis yra medžiagų mišinys išgautas iš sulfonatinių ir bituminių aliejų. Jis buvo tradiciškai išgaunamas distiliuojant fosilijų skalūnus. Jis pasižymi priešuždegiminėmis, priešgrybelinėmis, antibakterinėmis, riebalų liaukų sekreciją...


Žolelės - nuo rudeninių peršalimų

Žolelės - nuo rudeninių peršalimų

Padaugėjus peršalimo ir rudeninių virusinių susirgimų skaitytojai teiraujasi, kaip stiprinti organizmą ir gintis nuo ligų ne cheminiais vaistais, o vaistingaisiais žolynais. Pataria žinoma žolininkė, aukščiausios kategorijos provizorė...


Apsauga nuo gripo – česnako pakabutis

Apsauga nuo gripo – česnako pakabutis

Lietuvoje siaučia gripas, tačiau Vilniaus vaikų darželyje "Metų laikai" nesusirgo nė vienas vaikas. Nuo viruso jie saugosi ant kaklo pasikabinę česnakus. Vos pravėręs darželio duris užuodi šviežių česnakų kvapą. "Mes prie jo jau...


Vietoj tabletės — žolelės

Vietoj tabletės — žolelės

Šiaulietė Elžbieta Eitmantienė gerai žino kuri vaistažolė kokią negalią gydo. Jomis gydo ne tik kitus, bet ir save. Pati aštuoniasdešimtmetė serga retai, o apsirgusi geria ne tabletes, o gydomąsias arbatas. Anksčiau moteris niekada negalvojo, kad...


Erekcijos sutrikimai - neišgydomi, bet suvaldomi

Erekcijos sutrikimai - neišgydomi, bet suvaldomi

2019 m. vasarį „Berent Research Baltic“ atliko Lietuvos vyrų nuomonių tyrimą, kuriuo bandė išsiaiškinti, ar lietuviai teisingai supranta, kas yra erekcijos sutrikimai, ir kaip jie elgiasi ar elgtųsi, asmeniškai susidūrę su tokia...


Sezoninė alergija. Kaip sau padėti?

Sezoninė alergija. Kaip sau padėti?

Pavasaris pamažu įsibėgėja o su juo kartu skuba skleistis pumpurai, žydėti medžiai, krūmai ir žolės. Vieniems žmonėms tai atneša džiaugsmą, o kitiems, deja, kančias dėl šienligės. Ašarojančios akys, bėganti, perštinti ir užgulusi nosis tikrai...


Laikas ruoštis vasarai: pasirūpinkite kojų venų sveikata

Laikas ruoštis vasarai: pasirūpinkite kojų venų sveikata

Įvairiausi kraujotakos sutrikimai žmogaus organizme – dažnas reiškinys. Kojų venų varikozė (lėtinis nepakankamumas) – vienas tokių sutrikimų. Jis gana dažnas: kenčia net trys iš dešimties suaugusių žmonių. Dažniau paliečia moteris.


Antibiotikai plius probiotikai (gerosios bakterijos)

Antibiotikai plius probiotikai (gerosios bakterijos)

Mūsų klimato ir šalto oro pasekmės – kvėpavimo sistemos ligos, ilgai besitęsiantis kosulys. Viso to rezultatas – antibiotikų vartojimas. Klaidingai manoma, jog geriant antibiotikus, geriami probiotikai nėra veiksmingi, nes antibiotikai...


Naujas vaikų klausos sutrikimų gydymas - virkštelės kraujo ląstelių transplantacijos

Naujas vaikų klausos sutrikimų gydymas - virkštelės kraujo ląstelių transplantacijos

Įgytą neurosensorinį klausos sutrikimą sąlygoja plaukelinių ląstelių - receptorių nykimas vidinėje ausyje esančiame Korti organe. Tai lemia sunkius klausos sutrikimus. Vaikams su neurosensoriniais klausos sutrikimais iškyla sunkumų su kalba,...


Bitininkystės virusas — neišgydomas

Bitininkystės virusas — neišgydomas

Šiaulietis bitininkas Jonas Grigaliūnas įsitikinęs, jog bičių gėrybės gali būti stebuklingas vaistas, tik reikia žinoti, kaip tuo vaistu naudotis. J. Grigaliūnas bitininkystės virusu užsikrėtė vaikystėje, stebėdamas, kaip tėvas augina bites. Pats...


Gydytojas kardiologas: miokardo infarkto aukos – vis jaunesni vyrai

Gydytojas kardiologas: miokardo infarkto aukos – vis jaunesni vyrai

Pernai Lietuvoje buvo užregistruota apie 9 tūkstančiai miokardo infarkto atvejų – vidutiniškai beveik po 25 per dieną. Nors miokardo infarktas yra viena dažniausių kraujotakos sistemos ligų, jai vis dar skiriame pernelyg mažai dėmesio, o...


Rudens gėrybės stiprina sveikatą

Rudens gėrybės stiprina sveikatą

Vaikštinėjant po rudeninį mišką naudinga pasirūpinti savo sveikata. Labai pravers pušų šakelės, geriau su kankorėžiais. Jas reikia išdžiovinti ir pakabinti kambaryje. Tai ne tik pripildys namus malonaus kvapo, bet ir taps vaistine žaliava žiemą....


MEDICINOS DIAGNOSTIKOS IR GYDYMO CENTRUI – AUKSINIS KOKYBĖS APDOVANOJIMAS

MEDICINOS DIAGNOSTIKOS IR GYDYMO CENTRUI – AUKSINIS KOKYBĖS APDOVANOJIMAS

Medicinos diagnostikos ir gydymo centras (MDGC), įsikūręs V. Grybo gatvėje Vilniuje, šiemet švenčiantis 20 metų veiklos jubiliejų, akredituotas JAV tarptautiniu „Joint Commission International“ (JCI) ligoninės standartu. Tai vienas...


Skoliozė – stuburo iškrypimas

Skoliozė – stuburo iškrypimas

Žodis skoliozė yra kilęs iš graikiško žodžio “scolios”, kuris reiškia kreivas. Dažniausiai skoliozės terminas naudojamas apibūdinti stuburo iškrypimą į šoną, tačiau dabartinis apibrėžimas apibūdina erdvinę stuburo deformaciją su...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9