Gruodžio 7d. Antradienis

Hemorojus: svarbu atmesti sunkesnes ligas

2020 Rugpjūčio 31d.

Hemorojus – labai dažna liga, kuri daugelio suprantama kaip „nešvengiama būtinybė“ ir apie kurią daugelis vengia garsiai kalbėti.

Įprasta manyti, kad jei yra kokių nors negalavimų tarpvietėje, išeinamojoje angoje, (kraujuojama, peršti, skauda ir pan.) – tai hemorojus. Dažniausiai tai tiesa, bet... ne visada.

Konsultuoja LSMU Medicinos akademijos Medicinos fakulteto dekanas profesorius Algimantas Tamelis

Ką visuomenė turėtų žinoti apie hemorojų?

Hemorojus yra gerybinė liga, kuri nėra pavojinga gyvybei, nors ir sukelia tam tikrų nepatogumų, gyvenimo kokybės pablogėjimą. Kadangi ši liga pasireiškia įvairiais požymiais ir būna įvairaus sunkumo, nėra vieno „geriausio“ gydymo būdo. Yra konservatyvių, nesudėtingų gydymo metodų, bet yra ir sudėtingų, kartais net tenka operuoti. Tai priklauso nuo ligos formos, bet tuo pačiu – ir nuo paciento nuomonės ir pasirinkimo.

Pats svarbiausias klausimas įtariant hemorojų – tiksli diagnozė. Hemorojaus simptomai nėra specifiški, unikalus ir būdingi tik šiai ligai. Yra daug ligų, kurios gali sukelti panašių simptomų, tame tarpe ir rimčiausias pasekmes sukeliančios ligos - navikai (gerybiniai ir piktybiniai) ir opinis kolitas bei Krono liga. Pačiam žmogus nuspręsti, kad jis serga hemorojumi ir užsiimti savigyda, yra pavojinga. Nors greičiausiai žmogus ir atspės, nes apie 80 proc. visų pacientų, kurie kreipiasi dėl į hemorojų panašių požymių, būna diagnozuojamas hemorojus, tačiau likusieji 20 proc., t.y. kas penktas žmogus, gali sirgti kita liga, galbūt sunkia, pvz., vėžiu. Todėl įtariant hemorojų, o ypač esant kraujavimui iš tiesiosios žarnos, būtina kreiptis į medikus, kurie turėtų atmesti sunkias ligas – vėžį, opinį kolitą ir nustatyti tikslą diagnozę.

Visi gydytojai, susidurdami su hemorojaus simptomais, turėtų prisiminti onkologinio budrumo sąvoką ir įvertinti taip pat labai dažnos storosios žarnos ligos – vėžio – buvimo tikimybę ir nuspręsti dėl ištyrimo apimties. Labai svarbu atsižvelgti į paciento amžių, šeimos istoriją, apžiūros radinius ir kitus veiksnius. Jauniems asmenims, kurių giminėje nėra paveldimo storosios žarnos vėžio įtarimo, esant tipiniams hemorojaus simptomams, užtenka specialiu prietaisu (endoskopu) apžiūrėti tiesiąją žarną, bet vyresniems pacientams, esant kitiems rizikos veiksniams – būtina fibrokolonoskopu apžiūrėti visą storąją žarną. Tik po to galima pradėti hemorojaus gydymą. Tikrai nėra būtina, kad kiekvieną pacientą, kuriam įtariamas hemorojus, konsultuotų gydytojas koloproktologas, bet tikrai labai svarbu, kad būtų atlikti aukščiau minėti tyrimai. Turėdamas pakankamai informacijos, nuspręsti dėl hemorojaus diagnozės gali ir šeimos gydytojas.

Dėl kokių priežasčių vystosi hemorojus, kokie žmonės labiau kenčia nuo šios ligos?

Išangės kanale kraujagyslės suformuoja kraujagyslinių darinių sankaupas, vadinamuosius kaverninius kūnus. Tai normalūs kiekvieno žmogaus organizme esantys dariniai, kurių funkcija yra padėti uždaryti išangę, t.y. sulaikyti išmatas. Hemorojumi vadinama liga, kai šie kūnai pradeda slinkti išangės kanalu žemyn – į išorę ir didėti. Taip pažeidžiamos kaverninių kūnų sienos, jos suplonėja, plečiasi, įtrūksta. Dėl to kraujuojama.

Pagrindinės priežastys, dėl kurių atsiranda hemorojus yra stanginimasis ir įvairūs tuštinimosi sutrikimai. Visos kitos priežastys, pvz., kūno padėtis (sėdimas darbas), turi mažai įtakos ligai vystytis. Jos kartais turi netiesioginę įtaką, nes žmones, kurie nuolat sėdi, apskritai dažniau vargina tuštinimosi sutrikimai ir pan. Truputį kitaip yra, jei žmogus ilgai sėdi tualete, ant klozeto, nes tada išangės raumuo būna atsipalaidavęs ir tai turi įtakos hemorojui rastis.

Vyrus ar moteris ši liga paveikia dažniau?

Tokios statistikos nėra. Liga daugmaž vienodai paveikia ir vyrus, ir moteris.

Ar nėštumas ir gimdymas bei jų skaičius padidina riziką susirgti hemorojumi?

Rizika didesnė, ir ją sukelia keli faktoriai. Viena, dėl pakitusios hormonų pusiausvyros suprastėja hemorojinio audinio maitinimas. Be to, nėščiosioms sunkiau tuštintis, reikia daugiau stangintis, ir ta jėga stumia tuos hemorojinius mazgus lauk. Na ir pats gimdymo procesas turi įtakos, ypač stūmimo metu. O po gimdymo kai kurios moterys riboja tam tikrus maisto produktus, skysčius, baimindamosi, kad vaikui pūs pilvą, ir dėl to užkietėja viduriai. Tai apsunkina tuštinimąsi, daugiau stanginamąsi. Na o kad nėštumų ir gimdymų skaičius didina tikimybę susirgti hemorojumi, statistikos nėra, tačiau praktikoje šiek tiek teko pastebėti.

Kaip hemorojus gydomas? Ar visada būtina operacija?

Hemorojaus gydymo tikslas yra pasiekti, kad žmogus nejaustų hemorojaus simptomų ir galėtų komfortiškai gyventi. Dažnai tam nebūtina pašalinti hemorojinius mazgus.

Hemorojus yra gerybinė liga, labai retai sukelianti rimtus simptomus (didesnį nukraujavimą), todėl jos galima ir apskritai negydyti. Kai pacientas manęs klausia, ar būtina gydyti, sakau, kad ne, kad tai priklauso nuo Jūsų. Vien atsitiktinis hemorojaus, t.y. padidėjusių mazgų suradimas, nėra priežastis skirti gydymą. Hemorojus dar turi sukelti simptomų, kuriuos žmogus jaustų ir kurie jam trukdytų gyventi. Ir tas jutimas, kaip ir ligos suvokimas bei gydymas, yra individualus. Todėl galutinį sprendimą dėl hemorojaus gydymo turi priimti pats pacientas. Gydytojas tik turėtų patarti kurį gydymo metodą parinkti, kadangi įvairūs gydymo metotai yra nevienodai efektyvūs. Tai nulemia ir hemorojaus dydis (stadija).

Hemorojaus stadija vertinama pagal hemorojinių mazgų iškritimą pro išangę. I ligos stadija nustatoma daugiau nei pusei žmonių, ir esant šiai stadijai mazgai yra padidėję, bet neiškritę, kraujuoja. Tokios stadijos hemorojų rekomenduojama gydyti konservatyviai, t.y. koreguoti mitybą tam, kad būtų normalizuotas tuštinimasis. Tai paprasčiausias, bet gana dažnai ir sudėtingiausias gydymo būdas, nes žmogus turi keisti savo mitybos, gyvenimo įpročius, o tai nėra lengva. Esant paūmėjimams, gausesniam kraujavimui yra įrodyta, kad efektyvai veikia venotonikai. Dėl išangės žvakučių ir tepalų naudojimo efektyvumo vis dar išlieka prieštaringa nuomonė, kadangi jų veiksmingumas pilnai nėra įrodytas.

II laipsnio hemorojus nustatomas, kai tuštinimosi metu hemorojiniai mazgai iškrenta iš išangės, bet po tuštinimosi patys ir sugrįžta. Tokiam hemorojui gydyti vien dietos ir vaistų gali nepakakti. Rekomenduotinos ambulatorinės procedūros: prideginimas, užspaudimas specialiais žiedais, kt. 
III laipsnio hemorojiniai mazgai po tuštinimosi patys į išangę nebesugrįžta, žmogus juos turi ranka sustumti pats. Tokius mazgus šiandien rekomenduojama gydyti taip pat kaip ir II stadijos hemorojų, tačiau suprantama, kad gydymo sėkmės procentas bus šiek tiek mažesnis. Praktika rodo, kad šiek tiek daugiau nei pusei pacientų tokio gydymo pakanka. Likusiems rekomenduojama operacija. 
IV stadijos hemorojaus metu mazgai yra nuolat iškritę ir jų grąžinti atgal neįmanoma. Šiuo atveju galima tik operacija.

Kokia yra ligos atsinaujinimo rizika, profilaktika?

Mažiausiai ligos atsinaujinimo būna po chirurginės operacijos – tik iki 5 proc. atvejų. Po invazinio neoperacinio gydymo ligos atkryčių pasitaiko dažniau - iki 30 proc. Bet tai nereiškia, kad visi pacientai turi būti operuojami, nes operacija yra ir pavojingiausias gydymo metodas. Visada labai svarbu suderinti naudos ir žalos santykį: esant menkiems simptomams reikalingas nesudėtingas gydymas ir atvirkščiai.

Hemorojaus profilaktika – tai normalus tuštinimasis, be stanginimosi. To galima pasiekti koreguojant mitybą, keičiant įpročius. Todėl hemorojaus profilaktika yra vidurių užkietėjimo gydymas ir profilaktika. Subalansuota, gausi augalinių skaidulų, turinti mažai riebalų ir ne itin aštri dieta, gausus skysčių vartojimas užtikrina gerą žarnyno veiklą ir reguliarų tuštinimąsi minkštomis išmatomis. Tuo pačiu pacientai turėtų žinoti, kad tuštintis normalu ir tris kartus per dieną, ir tris kartus per savaitę, t.y. labai individualu.

Šaltinis: moteris.lt

Nevaisingumo problema gali būti išsprendžiama natūraliu būdu

Nevaisingumo problema gali būti išsprendžiama natūraliu būdu

Nevaisingumas dažniausiai apibrėžiamas kaip negalėjimas pastoti per vienerius metus. Tačiau Tarptautiniame ligų klasifikatoriuje nevaisingumas iš pirmo žvilgsnio pristatomas šiek tiek grėsmingiau ir traktuojamas kaip liga, kuriai gali būti...


Osteoporozė dažniau serga moterys, bet liga neaplenkia ir vyrų

Osteoporozė dažniau serga moterys, bet liga neaplenkia ir vyrų

Vienas iš dviejų kaulų lūžių moterims ir vienas iš keturių - vyrams, vyresniems nei 50 m., yra osteoporozės pasekmė. Dėl osteoporozės patiriami lūžiai įvyksta kas 3 sek., teigia pasaulinė statistika. Spalio 20-ąją, minint Pasaulinę osteoporozės...


Gastroenterologai pataria negalintiems išsituštinti

Gastroenterologai pataria negalintiems išsituštinti

Kaip įprasto peršalimo nepuolame gydyti antibiotikais, taip ir vos užkietėjusių vidurių nereikėtų laisvinti žarnyno veiklą stimuliuojančiais vaistais. Pasaulinė gastroenterologų organizacija įspėja, kad netinkamas gydymas gali lemti priklausomybę...


Liaudies medicina: priešnavikiniai augalai

Liaudies medicina: priešnavikiniai augalai

Fitoterapija (gydymas vaistinėmis žolelėmis) kaip mokslas ir praktika jau seniai peržengė tą ribą, kada ji buvo užgožta sintetinių vaistų. Viena iš priežasčių, kodėl fitoterapija vėl pripažįstama - mokslininkų atlikti tyrimai su augalais nustatė...


Antibiotikai plius probiotikai (gerosios bakterijos)

Antibiotikai plius probiotikai (gerosios bakterijos)

Mūsų klimato ir šalto oro pasekmės – kvėpavimo sistemos ligos, ilgai besitęsiantis kosulys. Viso to rezultatas – antibiotikų vartojimas. Klaidingai manoma, jog geriant antibiotikus, geriami probiotikai nėra veiksmingi, nes antibiotikai...


Ar dažnai širdis Jums primena apie save?

Ar dažnai širdis Jums primena apie save?

Kol esame sveiki, paprastai nesusimąstome, kiek įvairių medžiagų reikia, kad mūsų organizmas veiktų tarsi laikrodukas. Kalis ir magnis, vieni būtiniausių mineralų kurių turime gauti su maistu. Jie būtini kiekvienai organizmo ląstelei, audiniui,...


Šiuolaikinis požiūris į kelio sąnario meniskų plyšimus

Šiuolaikinis požiūris į kelio sąnario meniskų plyšimus

Jau įrodyta, kad normaliai kelio sąnario funkcijai meniskai yra vieni iš pagrindinių anatominių struktūrų. Aprašyta daug meniskų funkcijų, dauguma patvirtintos ...


Obstrukcinės miego apnėjos chirurginis gydymas

Obstrukcinės miego apnėjos chirurginis gydymas

Apnėja - graikų kalbos žodis, reiškiantis „nekvėpuojantis". Obstrukcinė miego apnėja (OMA) – tai liga, kai miegodamas žmogus trumpam (nuo 10 sekundžių ir daugiau) nustoja kvėpuoti. Miegant atsipalaiduoja gerklės raumenys, ir jie...


Kaip nuraminti dirglų žarnyną (2 dalis)

Kaip nuraminti dirglų žarnyną (2 dalis)

Medicinoje „dirgliu“ gali būti vadinamas žarnynas, o liga, apie kurią kalbame šiuose straipsniuose, – dirgliosios žarnos sindromu. Toliau rašysime DŽS. Pokalbiui pakvietėme gydytoją gastroenterologę, kuriai konsultuoti dėl DŽS...


Kas yra cholesterolis?

Kas yra cholesterolis?

Ar kada susimąstėte, kad arterijos – kraujagyslės, kuriomis kraujas teka iš Jūsų širdies – atlieka itin svarbų vaidmenį, kalbant apie kiekvieno iš mūsų sveikatą? Juk jos padeda išnešioti maistingąsias medžiagas ir deguonį po visą...


Netekus vilties pasveikti – pas žolininkę

Netekus vilties pasveikti – pas žolininkę

Kurpelė, raudoklė, nortera, krištolas, kregždūnė, svilarožė, geltonžiedis barkūnas... Skaitau palubėje sukabintų vaistažolių pavadinimus, kol pasirodys ekologinio žolelių ūkio šeimininkė Jadvyga Balvočiūtė. Vėliau garsi provizorė-farmakognostė...


Medicinos centras „Northway“ Klaipėdoje – jūsų paslaugoms

Medicinos centras „Northway“ Klaipėdoje – jūsų paslaugoms

Medicinos centras „Northway“ taip pat yra įsikūręs ir Klaipėdoje. Tai privati klinika, gydytojai nuolatos pasirengę teikti pagalbą pajūrio gyventojams. Rūpestinga apžiūra, aukštos kokybės klientų aptarnavimas jaukioje įstaigos...


Naujas vaikų klausos sutrikimų gydymas - virkštelės kraujo ląstelių transplantacijos

Naujas vaikų klausos sutrikimų gydymas - virkštelės kraujo ląstelių transplantacijos

Įgytą neurosensorinį klausos sutrikimą sąlygoja plaukelinių ląstelių - receptorių nykimas vidinėje ausyje esančiame Korti organe. Tai lemia sunkius klausos sutrikimus. Vaikams su neurosensoriniais klausos sutrikimais iškyla sunkumų su kalba,...


Pamirškite šienligę!

Pamirškite šienligę!

Alergiją gali sukelti įvairūs alergenai: dulkės, plunksnos, buitinės priemonės, maisto, žiedadulkės, grybai, bakterijos, virusai ir t.t., tačiautinkamą gydymo būdą galima parinkti tik tada, kai yra nustatomos tikrosios alergijos priežastys!


Nepakeičiama trijulė organizmui

Nepakeičiama trijulė organizmui

Kuris iš mūsų šiandieną galėtų pasigirti, jog jaučiasi puikiai, nepatiria streso, valgo pilnavertį ir šviežią maistą? Dažnai apie tai daugiau kalbame, nei iš tiesų rūpinamės savo sveikata. Nepakeičiamoji trijulė - vieni būtiniausių žmogaus...


Nuolat laikyti nešiojamąjį kompiuterį ant kelių gali būti pavojinga

Nuolat laikyti nešiojamąjį kompiuterį ant kelių gali būti pavojinga

Žmonės, kurie dirbdami nešiojamąjį kompiuterį laiko ant kelių, gali turėti odos problemų, įspėja medikai. Nustatyta, kad ilgesnį laiką kompiuterį laikant prie odos gali išsivystyti vadinamasis "apskrudusios odos sindromas" - išbėrimas,...


Laisvę judėti gali grąžinti biologinė terapija

Laisvę judėti gali grąžinti biologinė terapija

Skausmas tampa kasdieniu palydovu. Taip nutinka susirgus sąnarių liga osteoartritu. Kai liga nusitaiko į kelį, klubą ar petį, žmogus priverstas riboti judesius, naudotis ramentais ar net sėsti į neįgaliojo vežimėlį. Ką daryti, kai nepadeda vaistai...


Prinokusiose uogose – sveikata

Prinokusiose uogose – sveikata

Miško uogose, ypač gerai prinokusiose, gausu antioksidantų, kurie apsaugo žmogaus organizmą nuo daugelio ligų. Antioksidantai sulaiko kenksmingus laisvuosius radikalus, kurie sudaro palankias sąlygas širdies ligoms, vėžiui ir kitiems sveikatos...


Ilgaamžiškumas – tai tik svajonė?

Ilgaamžiškumas – tai tik svajonė?

XXI-as amžius – tai aukso amžius įvairioms kompanijoms, „parduodančioms žmogui jaunystę“ – kiekvieną dieną galime išgirsti reklamų, kuriose kalbama apie „nuostabius“ produktus stabdančius senėjimą: įvairūs...


Linų sėmenys

Linų sėmenys

Linų sėmenyse yra aliejų, baltymų, vitamino A, angliavandenių, organinių rūgščių, fermentų. Iš linų sėmenų nuoviro padaryti kompresai gydo žaizdas ir mažina uždegiminius procesus. Linų sėmenų nuoviras gydo gastritą, padeda paūmėjus opaligei,...


Ką reikėtų pasitikrinti vasarą?

Ką reikėtų pasitikrinti vasarą?

Vasara – atostogų metas, todėl ištuštėja ne tik darbovietės, bet ir sumažėja eilės prie medikų kabinetų. Jeigu gerai jaučiatės ir norite taip jaustis visada, o per atostogas yra nors valandėlė laiko –pasitikrinkite sveikatą dėl pačių...


Natūralus klubo sąnarys iš kamieninių ląstelių pacientus turėtų pasiekti per dešimtmetį

Natūralus klubo sąnarys iš kamieninių ląstelių pacientus turėtų pasiekti per dešimtmetį

Klubo sąnario susidėvėjimas gali ženkliai paveikti gyvenimo kokybę bet kokio amžiaus žmonėms, nors dažniausiai sąnario skausmai kamuoja vyresnio ir senyvo amžiaus žmones. Pradžioje jie sukelia tik lengvus nepatogumus, bet palaipsniui išauga į...


Efektyvus širdies priepuolio gydymas

Efektyvus širdies priepuolio gydymas

Mokslininkai surado būdą kaip iš virkštelės kraujo kamieninių ląstelių išauginti širdies raumens ląsteles. Studijos vyko Bristolio Universitete (Didžioji Britanija), vadovaujant prof. Raimondo Ascione. Jų metu nustatyta, kad kamienines ląsteles...


Prostatos vėžys – dažniausia Lietuvos  vyrų onkologinė liga

Prostatos vėžys – dažniausia Lietuvos vyrų onkologinė liga

Rugsėjo 15-oji - Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Šią dieną skatinama atkreipti dėmesį į dažnėjančius vyrų prostatos ligų atvejus. Prostatos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje. Kasmet prostatos vėžys nustatomas per 3...


Šviesos terapija gali Jums labai padėti

Šviesos terapija gali Jums labai padėti

Ar būna, kad rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį, kai tamsus paros laikas pailgėjęs, jums pablogėja nuotaika, tampate jautresni, greičiau susierzinate, nuvargstate? Ar tuo metu jūs jaučiatės mažiau darbingi, tingesni, jums trūksta energijos,...


Česnakai – aterosklerozės profilaktikai

Česnakai – aterosklerozės profilaktikai

Moksliniais tyrimais patvirtinta, kad česnakai ne tik gerina apetitą, didina virškinimo fermentų išsiskyrimą, gydo kvėpavimo ligas, bet ir tinka aterosklerozės profilaktikai. Šios daržovės mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje, taigi...


Pasaulinė inkstų diena

Pasaulinė inkstų diena

Pagrindinis šios dienos tikslas - atkreipti visuomenės dėmesį į lėtines inkstų ligas, kurios yra klastingos, nes dažniausiai nejuntamos. Be to, jos itin pavojingos, nes sukelia inkstų nepakankamumą.


Gera žinia: naviko augimą galima stabdyti

Gera žinia: naviko augimą galima stabdyti

Vis dažniau girdime, kad vieną klastingiausių ligų - vėžį - galima įveikti ar bent pažaboti, nes atsiranda naujesnių pažangesnių vaistų, į praktiką diegiamas individualiai kiekvienam pacientui pritaikytas gydymas ir pan. Gydymo galimybės nuolat...


Rūkanti moteris. Ką nutyli tabako gamintojai?

Rūkanti moteris. Ką nutyli tabako gamintojai?

Liūdna ir skaudu, kad tabako pramonei pavyko įtikinti Lietuvos moteris, kad grožis ir laisvė neatsiejama nuo cigaretės. Jos nori būti stiprios, gražios, elgtis kaip vyrai ir žinoma rūkyti kaip vyrai. Tabako gamintojai dabar galėtų džiaugtis, nes...


Rudens gėrybės stiprina sveikatą

Rudens gėrybės stiprina sveikatą

Vaikštinėjant po rudeninį mišką naudinga pasirūpinti savo sveikata. Labai pravers pušų šakelės, geriau su kankorėžiais. Jas reikia išdžiovinti ir pakabinti kambaryje. Tai ne tik pripildys namus malonaus kvapo, bet ir taps vaistine žaliava žiemą....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9