Gudručio vaistinė

Hemorojus – „nepatogi“ liga

Portalo svečias – gydytojas proktologas Tadas Latkauskas, sutikęs atsakyti į keletą „nepatogių“ klausimų. 

Kokios gali būti kraujo išmatose priežastys?

Jei kraujas šviesiai arba ryškiai raudonas, panašiai toks, koks būna įsipjovus pirštą, tokį kraujavimą dažniausiai sukelia išangės patologija, hemorojus (hemorojiniai mazgai) arba tiesiosios žarnos įplėša.

Jei kraujas tamsus, vyšninis, susimaišęs su išmatomis ir gleivėmis, reikia susirūpinti dėl galimo storosios  žarnos vėžio. Tada patarčiau endoskopinį žarnyno tyrimą, storojo žarnyno  apžiūrą endoskopine aparatūra, siekiant surasti ir įvertinti kraujavimo židinį. Storosios žarnos vėžys gali pasireikšti ir „slaptu“ kraujavimu, kai aiškių kraujo priemaišų išmatose nematyti, o tik ryškėja anemija (mažakraujystė). Todėl visiems vyresniems nei 50 m. žmonėms kas dvejus metus rekomenduojama atlikti ”slapto“ kraujo išmatose testą.

Juodos spalvos išmatos (melena) dažniausiai rodo, kad kraujuoja iš viršutinės virškinamojo trakto dalies, t. y. kraujuoja dvylikapirštės žarnos ar skrandžio opa.

Aišku, juodos išmatos nebūtinai reiškia ligą. Išmatų spalva priklauso ir nuo maisto ar vartojamų preparatų,  pvz., juodą išmatų spalvą gali sąlygoti preparatų, kurių sudėtyje yra bismuto, anglies, ar geležies, vartojimas. 

Ar reikia kreiptis į gydytoją, jeigu išmatose atsirado kraujo?

Visais atvejais, pamačius išmatose kraujo, reikėtų kreiptis į gydytoją chirurgą arba proktologą.

Gal galite išsamiau papasakoti, kas yra hemorojus? Ir kaip jį gydyti?

Hemorojus – tai išangės (išeinamosios angos) kraujagyslinių audinių išvešėjimas, išsiplėtimas. Hemorojus skirstomas į vidinį (kai hemorojiniai mazgai, padengti gleivine, yra išangės viduje) ir išorinį (kai hemorojiniai mazgai yra po oda aplink išangę).

Nemažai žmonių, ypač vyresnių nei 50-ties metų, turi daugiau ar mažiau padidėjusius hemorojinius mazgus. Hemorojus pasireiškia kraujavimu, diskomfortu išeinamosios angos srityje, niežėjimu, taip pat išsiverčiančiais mazgais. Viena nemaloniausių hemorojaus komplikacijų – hemorojinio mazgo ar kelių mazgų uždegimas (trombozė).

Vidiniai hemorojiniai mazgai būna keturių laipsnių. Jei mazgai iškrenta tuštinantis, sugrįžta tik sustūmus arba, dar blogiau – būna nuolatos iškritę (III-IV laipsnio), reikėtų kreiptis į gydytojus aptarti operacinio gydymo galimybės.

Daugeliu atvejų hemorojinių mazgų skubiai operuoti nereikia. Rekomenduojama daugiau skaidulų turinti dieta, išmatas minkštinantys vaistai, tinka šiltos sėdimosios vonelės, žvakutės.

Nepadėjus konservatyviems gydymo būdams, esant komplikacijoms ar dažnai kartojantis hemorojaus simptomams, atliekamos intervencijos: mazgų ligavimas (perspaudimas) guminiais žiedais, operacinis mazgų pašalinimas – hemoroidektomija, mazgų pakėlimas specialiu aparatu, lazerinis  gydymas ir t.t.

Kas tai yra išangės įplėša?

Išangės įplėša – tai išangės kanalo odos žaizda, kuri sukelia skausmą išangės srityje, dažniausiai tuštinantis arba pasituštinus. Taip pat žmogus gali skųstis nedideliu kraujavimu.

Įplėša pradedama gydyti konservatyviai, vėliau, jei konservatyvus gydymas neefektyvus, operuojama.
Kokie simptomai turėtų priversti sunerimti ir laiku kreiptis į gydytoją?

Skausmas tuštinimosi metu, niežėjimas, tuštinimosi sutrikimai, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, išmatų formos pasikeitimas, pilvo pūtimas. Net ir esant šiems simptomams  ne kiekvienas ateina pas gydytoją, o gydosi pats. Atlikus tyrimą pirštu ir minimalią apžiūrą – anoskopiją – galima surasti tikrąją nusiskundimų priežastį ir parinkti tinkamą gydymą. Esant reikalui, skiriamas detalesnis ištyrimas.

Kokios nenoro eiti pas gydytojus priežastys?

Žmonės vis dar drovisi kalbėti apie savo proktologines problemas, nes jiems gėda ir nemalonu kreiptis į proktologą.

Dar viena priežastis, dėl ko žmonės dažnai bando susitaikyti su anksčiau išvardintais negalavimais ir neskuba pas gydytoją, yra baimė. Žmonės dažnai tebegalvoja, kad pagrindinis hemorojaus gydymas yra tik operacinis ir labai skausmingas, susijęs su ilgalaikiu darbingumo ir gyvenimo komforto praradimu. Skubu nuraminti įsibaiminusius, kad daugelį hemorojaus atvejų galima išgydyti visai be operacijos, o tiems ligoniams, kuriems operacija  neišvengiama, gali būti taikomi nauji šiuolaikiniai chirurginio gydymo metodai.

Kokie tie nauji hemorojaus chirurginio gydymo metodai ir kokios jų taikymo galimybės Lietuvoje?

Vienas iš naujausių hemorojaus gydymo metodų yra lazerinė hemoroidektomija. Šios procedūros principas panašus kaip ir kojų venų išsiplėtimo gydymas lazeriu, kuris jau spėjo išsikovoti pripažinimą tiek angiochirurgų pasaulyje, tiek ir tarp pacientų. Iš esmės hemorojus – tai smulkiųjų venų išangės srityje išsiplėtimas. Lazerio spinduliu jos suardomos, tokiu būdu sunyksta hemorojinis mazgas. Pagrindiniai tokios procedūros privalumai: išangės srityje nelieka didelių žaizdų, kamuoja mažesni pooperaciniai skausmai, išvengiama su tuo susijusių komplikacijų.

Deja, kaip ir daugelis naujovių, taip ir ši Lietuvoje nėra labai paplitusi dėl paprastos priežasties – procedūra nėra pilnai kompensuojama ligonių kasų, todėl dalį kainos ligoniui tenka mokėti pačiam.

Gydytojas proktologas Tadas Latkauskas konsultuoja aukščiau išvardintais klausimais Kaune įsikūrusiame privačiame Konsultacijų ir kompresinės terapijos centre „Sveikatos arka“, Partizanų g.17 (įėjimas iš Birželio 23-iosios g.pusės, AB „Ortopedijos technika“ pastate, Kaunas)

www.sveikatosarka.lt

TAIP PAT SKAITYKITE