Gyvenimo būdas ir pilvo skausmai – ryšys yra

„Ryte pavalgyti dažniausiai nespėju, dieną – nėra kada, o kartais jau ir nenoriu. Matyt, dėl streso. Kartais pykina ir ėda rėmuo. Užtat vakare atsiimu už visą dieną“, – pasakoja 34 m. IT specialistas Jonas.
Yra žinoma, kad stresas gali sąlygoti daugybę žmogaus organizmo sutrikimų. Bet ar pilvo skausmas gali būti siejamas su stresine būsena? Atsakymas – taip. Jei nuolat jaučiate įtampą darbe ar namuose, sąvoka „gaisras pilve” gali tapti ne vien tik metafora.
Teigiama, kad sveikatą 20 proc. lemia genai, 20 proc. – aplinka, 10 proc. – sveikatos apsauga ir net 50 proc. – gyvenimo būdas. Kaip galime padėti sau esant virškinimo sistemos sutrikimams, o kada patartina kreipti į gydytojus, pataria Medicinos diagnostikos ir gydymo centro, įsikūrusio V. Grybo g., Vilniuje, gyd. gastroenterologė Dalia Gruslienė.
– Kas daro įtaką virškinimo sistemai?
– Mūsų sveikatos būklė priklauso nuo genetiškai paveldėtų organizmo savybių, aplinkos veiksnių ir gyvenimo būdo. Ligos prasideda įvairiai, kartais pačiais netikėčiausiais simptomais, kartais žmogui nieko nejaučiant, o simptomai pasireiškia tik išsivysčius sudėtingoms komplikacijoms.
Svarbūs virškinamojo trakto sutrikimų kaltininkai yra civilizuoto gyvenimo būdo palydovai: ilgalaikė nervinė įtampa, netinkama ir nereguliari mityba, žalingi įpročiai (rūkymas, alkoholiniai gėrimai ir kt.), antsvoris, nepakankama fizinė veikla, įvairių vaistų vartojimas.
Dar prisideda didžiulis gyvenimo tempas: valgome automobilyje, bet ką ir bet kaip arba išvis nevalgome, visą dienos maisto normą suvalgome vakare, kimšdami viską iš eilės, iš karto pavalgę einame miegoti.
Todėl nėra ko stebėtis, kad dažnam nusilpsta imuniniai ir psichologiniai organizmo gynybos mechanizmai, sutrinka medžiagų apykaita, nervinė virškinamojo trakto reguliacija,prasideda įvairūs uždegimai, infekcinės, funkcinės ir net onkologinės virškinamojo trakto ligos.
– Ar galime sau padėti?
– Padėti sau tikrai galime, ypač jauni žmonės, kurie dar neserga lėtinėmis ligomis.
Norėčiau paskatinti visus, ypač jaunimą, prisiimti asmeninę atsakomybę už savo sveikatą. Nesirūpindami savimi šiandien, ryt galite būti priversti tai padaryti. Pagalvokime ir įvertinkime galimas pasekmes, kada dėl ligos sustoja mokslai, darbai, netenkama pajamų, nukenčia šeimos nariai.
Tiesiog turime išmokti stebėti save, atpažinti pasirodžiusius simptomus, suvokti jų kilmę, sąsajas su gyvenimo būdu ir sąmoningai nusiteikti koreguoti gyvenimo būdą.
– Kada reikia kreiptis į gydytojus?
– Jei pakoregavus gyvenimo būdą pilvo pūtimas, rėmuo, pykinimas, šleikštulys, sutrikęs tuštinimasis nepraeina dar 2–4 savaites, reikia kreiptis į gydytoją.
Jei prasideda kraujavimas, vėmimas, skausmas tampa nepakeliamas, pagelbėti gali tik gydytojas.
– Kaip pagal simptomus galima įtarti sveikatos sutrikimą?
– Šiandien labai dažnos funkcinės prigimties ligos, kurioms atsirasti turi įtakos nervų sistema. Viena tokių ligų – funkcinė dispepsija, pasireiškianti viršutinės pilvo dalies skausmu, prasta bendra savijauta, pykinimu. Kita nereta liga – dirgliosios žarnos sindromas, pasireiškiantis pilvo dalies skausmais, pūtimu, tuštinimosi sutrikimais. Taip pat dažna gastroezofaginio refliukso liga, pasireiškianti rėmeniu, gerklės dirginimu, kosuliu.
Pastaruoju metu dažniau tenka diagnozuoti onkologines ligas. Ankstyvų stadijų vėžiniai procesai dažniausiai nesukelia jokių nemalonių simptomų, todėl žmogus net neįtaria, kad serga. To galėtume išvengti, jei žmonės išsiugdytų įprotį labiau rūpintis savimi, profilaktiškai tikrintis sveikatą.
– Kokią pagalbą teikia gydytojai gastroenterologai?
– Pirmiausia pacientas nedelsiant apžiūrimas ir išklausomas, stengiantis nustatyti ligą pagal simptomus. Per fizinę apžiūrą fiksuojami įvairūs požymiai: odos, nagų būklė – jie gali parodyti tam tikrus organizmo sutrikimus. Tokiais, atrodytų, paprastais būdais patyręs gydytojas gali įtarti nemažai ligų. Tiksliai liga nustatoma atlikus būtiniausius tyrimus. Tyrimai parenkami individualiai, visapusiškai įvertinus paciento sveikatos būklę. Mūsų pareiga paaiškinti kiekvieno skiriamo tyrimo reikalingumą, o pacientus paskatinčiau nebijoti klausti, kodėl skiriamas vienas ar kitas tyrimas, vaistas. Visi tyrimai, tiek instrumentiniai, tiek laboratoriniai, atliekami tą pačią dieną, kai pacientas kreipiasi. Išimtis – sudėtingi žarnyno ir kai kurie kiti tyrimai, kuriems pacientą reikia specialiai parengti arba technologiškai tyrimui atlikti reikalingas ilgesnis laikas.
– Ką patartumėte pacientui, kuris nusprendė kreiptis į gydytoją?
– Jei turėsite šeimos ar vidaus ligų gydytojo siuntimą, gastroenterologo konsultacija kainuos pigiau, bus pritaikyta ligonių kasų kompensacija. Atvykę be siuntimo už gastroenterologo konsultaciją mokėsite visą kaina, tačiau tyrimams ir kitų specialistų konsultacijoms, jei tokių prireiktų, ligonių kasų kompensacijos bus taikomos įprasta tvarka.
Patarčiau turėti anksčiau darytų turimų duomenis. Prireikus centre tą pačią dieną galima atlikti visus reikiamus tyrimus, gauti kvalifikuotą kitų čia dirbančių gydytojų specialistų – infektologų, pilvo chirurgų, alergologų ir klinikinių imunologų, reumatologų, psichiatrų konsultaciją. Taigi jums nereikės gaišti laiko – visą reikiamą pagalbą gausite toje pačioje įstaigoje.
Būkite atidesni savo sveikatai, rūpinkitės ja.
Patarimai gerai savijautai išsaugoti
- Valgykite 5 kartus per dieną mažais kiekiais.
- Valgykite ir atlikite fizinius pratimus mažiausiai 2 val. prieš miegą.
- Išlaikykite normalų svorį.
- Venkite prigludusios prie liemens aprangos.
- Nerūkykite.
- Venkite alkoholio.
Ir svarbiausia – džiaukitės gyvenimu, kiekviename reiškinyje ir žmoguje atraskite tai, kas jus sužavėtų.
Straipsniai

Venų varikozė
Tai jaunų ir pagyvenusių žmonių liga, kuria serga net 56 proc. moterų ir 44 proc. vyrų, prasideda nepastebimai,tačiau ligai progresavus, vargina ne tik rimtos sveikatos, bet ir estetinės problemos. Pajutus pirmuosius simptomus, reikia nedelsiant...

Donorystė – pareiga padėti
Žmonės nori padėti vieni kitiems, tačiau daugelis nedrąsiai kalba apie organų donorystę. Mūsų galvoje atsiranda baimės, kurios verčia mus jaustis nepatogiai, verčia sutrikti, lyg kažkas mus persekiotų ir lauktų mūsų mirties užpildžius Donoro...

Mitai ir tiesa apie nagų grybelį
Kam teko gyvenime susidurti su nagų grybeliu, tas žino, kokia tai bjauri liga ir kaip sunku ją išgydyti. Taip pat apie grybelį prikurta aibė mitų.

Valdydami emocijas - valdysime kraujospūdį!
Kraujospūdžiui labiausiai kenkia rūkymas, mažas fizinis aktyvumas, antsvoris, cukrinis diabetas, padidėjęs kraujo riebalų kiekis. Poveikį turi ir paveldimumas bei amžius. Manoma, kad aukštas kraujospūdis yra dažnesnis tarp agresyvių,...

Lazerinės dermatologijos klinika Skin Olympus – gerybinių odos darinių šalinimas lazeriu yra efektyvus ir saugus
Tikrai nėra daug žmonių, kurių oda tobulai lygi be jokio apgamo, pigmentinės dėmės ar kito odos darinio. Dailus apgamėlis ant skruosto gali suteikti papildomo žavesio, vis tik, tikrai ne visi apgamai kelia teigiamas emocijas. Pastaruoju atveju,...

Kuo gali būti naudinga homeopatija gydant traumas?
Traumų patirti niekas nenori, o jeigu jau tokia nelaimė įvyko, pasveikti norima kuo greičiau. Kaip patyrusiems traumą gali padėti homeopatija? Kalbamės su Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiuoju gydytoju sporto mediku dr. Daliumi Barkausku.

Kaip derinti maisto papildus?
Detoksikuojami, cholesterolio kiekį mažinantys, regėjimą gerinantys, imunitetą stiprinantys preparatai… Kiek rūšių maisto papildų galima vartoti vienu metu?

Ar dažnai širdis Jums primena apie save?
Kol esame sveiki, paprastai nesusimąstome, kiek įvairių medžiagų reikia, kad mūsų organizmas veiktų tarsi laikrodukas. Kalis ir magnis, vieni būtiniausių mineralų kurių turime gauti su maistu. Jie būtini kiekvienai organizmo ląstelei, audiniui,...

Agurkai tirpdo akmenis
Žmonės agurkus valgo jau beveik 60 amžių. Jie pagerina apetitą, riebalų bei baltymų pasisavinimą ir kartu palankiai veikia medžiagų apykaitą. Agurkas – mažiausiai kaloringa daržovė, bet joje yra daug žmogaus organizmui svarbių mineralinių...

Pagrindiniai kompresinio tvarsčio uždėjimo principai
Tinkamai priglundančio kompresinio tvarsčio uždėjimas – tai „mokslas“, kurio galima išmokti. Tačiau jis reikalauja ir atitinkamos praktikos. Šie patarimai padės jums išvengti esminių klaidų vyniojant kompresinį tvarstį.

Kaip plaukai traukiasi, norime išsaugoti kiekvieną plauką!
Priežasčių, dėl ko plaukai silpnėja ir slenka, yra gana daug: dėl nepalankaus kai kurių lėtinių ligų gydymui vartojamų vaistų poveikio plaukų folikulams, dėl chemoterapinio gydymo sergant onkologinėmis ligomis, dėl sisteminių ir infekcinių ligų,...

Emocinė krizė – būsena, kuriai negalime likti abejingi
Gyvenimas pilnas teigiamų ir neigiamų emocijų. Vieni iš mūsų į sunkumus reaguoja kaip į iššūkius, kiti – problemas ir emocijas kaupia savyje. Pastariesiems žmonėms gresia didesnė emocinių krizių tikimybė. Kaip jas atpažinti ir kaip suvaldyti?

Uždelsta lėtinė venų liga - it tiksinti bomba!
Karštis ir ilgalaikis sėdėjimas darbo vietoje ar transporto priemonėse (automobilyje, lėktuve, traukinyje) sąlygoja kraujo sąstovį išsiplėtusiose venose, dėl kurio kojos tinsta ir jaučiamas skausmas. Statistiniais duomenimis, LVL simptomus jaučia...

DNR nanotechnologija – XXIa. panacėja?
Visas gyvybės pamatas slepiasi po keturių „raidžių“ (A, T, G, C) kombinacija DNR molekulėje. Iš pradžių buvo nustatyta, kad organizmų požymiai yra paveldimi pagal tam tikrus dėsnius. Vėliau atrasta, kad veiksniai, atsakingi už...

Kovą jau galima rinkti vaistinius augalus
Kovo mėnesį tinkamas laikas pradėti rinkti vaistinius augalus. Kokius rinkti reikėtų pasakoja Šiaulių universiteto Botanikos sodo Gėlininkystės vyresnioji specialistė Aldona GRIŠAITĖ: Plaukuotasis beržas - medis nenusvirusiomis šakomis. Vaistinei...

Naujos pajėgos širdies regeneracijai
JAV 2013 metais pradės pirmą klinikinį tyrimą, kurio metu kairio širdies skilvelio neišsivystymo defektą gydys autologinėmis virkštelės kraujo kamieninėmis ląstelėmis. Mayo klinika, kuri iniciavo šį tyrimą, įtrauks 10 vaikų gimusių su šiuo širdies...

Širdies operacijų metu naudojamas pačių naujagimių virkštelės kraujas
Ukrainoje 14 naujagimių, kuriems jau 22-28 nėštumo savaitę buvo nustatytos įgimtos širdies ligos, iš karto po gimimo buvo atliktos širdies operacijos. Jų metu vietoj donorinio (homologinio) kraujo, buvo naudojamas pačių naujagimių virkštelės kraujas.

Kraujagyslių amžius įspėja apie širdies ligas
Kardiologai juokauja, kad dauguma širdies veikla susirūpina tik po švenčių arba siautulingų vakarėlių. Širdies ligos negailestingai pasiglemžia vis jaunesnių žmonių gyvybes. Lietuvos širdies asociacijos Kauno krašto pirmininkas, LSMU Kauno klinikų...

Laisvieji radikalai – daugelio ligų priežastis?
Mokslininkus nuo seno domino klausimas, kodėl vienų šalių gyventojai gyvena ilgiau ir yra sveikesni nei kitų. Pvz., buvo pastebėta, kad šalyse, kur žmonės geria raudonojo vyno, mažiau sergama širdies ir kraujagyslių ligomis. Paaiškėjo, kad tai...

VASAROS IŠBANDYMAI ODAI
Vasarą, besistengdamos parodyti saulutei kuo daugiau nuogo kūno, dažnai pamirštame, kad ši, deja, būna ir klastinga, o rudenį staiga pamatome, kad oda nusėta pigmentinėmis dėmėmis, praradusi elastingumą, išryškėję raukšlės ir kapiliarai. Ką...

Ko nežinome apie nugaros skausmą - 10 faktų
Apie nugaros skausmą kalbame dažnai, nes jį patiria tiek jaunas, tiek senas, todėl straipsnyje aptarsime pagrindinius nugaros skausmo faktus, ir kaip efektyviai jį gydyti pritaikant šiuolaikines technologijas. Pateikiame 10 faktų apie nugaros...

Sulčių nauda – didžiulė
Sultys ne tik malšina troškulį, bet ir valo organizmą, šalina toksinus ir šlakus, aprūpina būtinomis medžiagomis – aminorūgštimis, mineralinėmis druskomis, vitaminais ir mikroelementais. Daržovės ir vaisiai naudingų medžiagų turi tik švieži,...

Alergiškas dulkėms? Gyvūnams? Dulkių erkėms? Kenti nuo šienligės? Švokštimo? Čiaudulio? Niežulio?
Pagal Karališkojo vidaus ligų gydytojų koledžo duomenis, Jungtinėje Karalystėje yra 18mln. nuo alergijos kenčiančių žmonių ir iki 100.000 visą dieną dirbančių alergijos specialistų, sprendžiančių jų problemas! Bio-life HomeCare Range (Bio-life...

Hemorojus – „nepatogi“ liga
Jei kraujas šviesiai arba ryškiai raudonas, panašiai toks, koks būna įsipjovus pirštą, tokį kraujavimą dažniausiai sukelia išangės patologija, hemorojus (hemorojiniai mazgai) arba tiesiosios žarnos įplėša.

Deginantį plaštakos skausmą ir tirpimą sukelia užspaustas nervas
"Daktare, aš nemiegu naktimis..." Šiais žodžiais prasideda dažnos moters pasakojimas apie ligą, neleidžiančią nei gerai dirbti, nei pailsėti. Tai riešo kanalo sindromas - liga, pasireiškianti deginančiu plaštakos skausmu, rankos tirpimu....

Atopinis dermatitas. Kaip išgydyti?
Pakalbėkime apie efektyvų sprendimą apmalšinti ir išgydyti atopinį dermatitą. Atopinis dermatitas (atopinė egzema) yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuri pasiekė epidemines proporcijas visame pasaulyje ir yra vis labiau plinta. Jai būdingas...

Venų varikozė. Kodėl ?
Nustatyta, kad kas penktą šalies gyventoją vargina kojų kraujotakos sutrikimai, tinimai. Lietuvoje šiais negalavimais skundžiasi iki 300 tūkstančių žmonių. Paprastai, daugiau vyresnio amžiaus žmonės, tarp kurių didesnė dauguma moterų. Ši liga...

Jūroje — sveikatos lobiai
Jūros vanduo ir oras stiprina sveikatą, jūros augalai puoselėja kūno grožį, o jūros žuvis praturtina organizmą itin naudingomis maisto medžiagomis, todėl medikai rekomenduoja kuo dažniau pasilepinti jūros teikiamais malonumais. Ilsintis prie jūros...

Kokio pilvo skausmo reikia išsigąsti?
Pilvo pūtimas, pykinimas, skausmas, deginimas - visi šie su virškinimo sutrikimais susiję pojūčiai pažįstami kiekvienam. Tačiau ne kiekvienas sugeba atskirti, kurie iš šių simptomų yra pavojingi, o kurių galima paprastai išvengti - tik pakoregavus...

Ilgaamžiškumas – tai tik svajonė?
XXI-as amžius – tai aukso amžius įvairioms kompanijoms, „parduodančioms žmogui jaunystę“ – kiekvieną dieną galime išgirsti reklamų, kuriose kalbama apie „nuostabius“ produktus stabdančius senėjimą: įvairūs...