Vis dažniau girdime, kad vieną klastingiausių ligų – vėžį – galima įveikti ar bent pažaboti, nes atsiranda naujesnių pažangesnių vaistų, į praktiką diegiamas individualiai kiekvienam pacientui pritaikytas gydymas ir pan. Gydymo galimybės nuolat plečiasi, todėl tampa itin svarbu, kad sergantieji šia sunkia liga gautų ne tik naujausias žinias, bet ir visą įmanomą pagalbą.
Pastarąjį dešimtmetį ypač didelis dėmesys onkologijoje skiriamas angiogenezę slopinantiems preparatams.
Angiogenezė – naujų kraujagyslių formavimas
Deguonį ir kitas augimui būtinas medžiagas navikas gali gauti tik iš kraujo. Kad kraujas galėtų pasiekti naviką, šis turi turėti kraujagyslių. Be savos kraujotakos navikas tegali išaugti tik iki 1-2 milimetrų. Tokiu atveju negali atsirasti ir metastazių, nes vėžinės ląstelės pernešamos su krauju. Taigi, neturėdami savos kraujotakos, daugelis navikų greičiausiai būtų visiškai nekenksmingi. Kad galėtų greičiau augti ir metastazuoti, jie ne tik naudojasi organizmo kraujotaka, bet ir siunčia signalus, kad proceso, vadinamo naviko angiogeneze, metu būtų išauginamos naujos kraujagyslės. Angiogenezės procesų sveikų suaugusių žmonių organizme neturėtų vykti, išskyrus ovuliaciją ir žaizdų gyjimą. Visais kitais atvejais angiogenezė parodo nuo jos priklausančių navikų vystymąsi.
Beje, angiogenezė pasireiškia ne tik augant navikams, ji būdinga ir tokioms ligoms, kaip reumatoidinis artritas, amžinė geltonosios dėmės degeneracija, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, sisteminė sklerodermija, psoriazė ir kt. Šiais atvejais naujų kraujagyslių formavimosi procesas taip pat žalingas ir turi būti slopinamas, norint sulėtinti ligų progresavimą.
Kodėl reikia slopinti angiogenezę?
Jau 1971 metais J.Folkman paskelbė hipotezę, kad angiogenezės slopinimas gali būti veiksminga vėžio terapija. Šiuo metu eksperimentiniais ir klinikiniais tyrimais jau įrodyta, kad vėžinių ląstelių dauginimąsi galima valdyti slopinant angiogenezę (naujų, navikus maitinančių kraujagyslių augimą), taip pagreitinant navikinių ląstelių žūtį dėl „kraujo bado”. Antiangiogeniniai preparatai sukėlė tikrą perversmą vėžio gydymo srityje.
Gamtos pagalba gydant vėžį
Gamtoje taip pat yra natūralių medžiagų, blokuojančių angiogenezę, vienas jų – ryklio kremzlė. Kanados kompanijos „Atrium Innovations” mokslininkai yra daugiausia nuveikę, tyrinėdami ryklių kremzlių antiangiogenines savybes. Jie sukūrė vienintelį skystą ryklių kremzlių ekstraktą .
Ryklio kremzlė – tai neturintis kraujagyslių audinys, ir joje esančios bioaktyviosios medžiagos slopina kraujagyslių vystymąsi. Dėl šio preparato poveikio kraujagyslių endotelio ląstelės tampa nebejautrios ar mažai jautrios patologiniams angiogenezės signalams, todėl nebegali formuotis naujos kraujagyslės. Navikas ar kitoks patologinis židinys ima „badauti”, nyksta ir gali visiškai žūti.
Ryklių kremzlių preparatai vartojami kaip papildomas sergančiųjų vėžiu gydymo būdas. Šie preparatai būna dviejų formų: tradicinė sausa miltelių forma ir skystasis ryklio kremzlių ekstraktas, pastarojo biologinis aktyvumas net keliolika kartų didesnis nei miltelių formos.
Beveik ketvirtį amžiaus šakietės Birutės Poderienės kasdienybė- sunki liga. Per tą laiką moteris išmoko nepasiduoti. „Vėžys nesugebėjo manęs pribaigti, nes visuomet tikėjau, kad gyvensiu”, – tvirtina p.Birutė.
1987-aisiais krūties vėžiu susirgusi šakietė mano, kad svarbiausia laiku užbėgti šiai ligai už akių, kol ji nespėjo atsinaujinti. Ligonė ištvėrė operaciją ir sunkų gydymo procesą, tačiau po trejų metų liga atsinaujino – atsirado metastazės kauluose. Moteriai buvo skirta radioterapija, vėliau taikyta chemoterapija. P. Birutė nenuleido rankų, stengėsi įvairiais būdais užkirsti kelią ligos atsinaujinimui. Sužinojusi apie tuo metu atsiradusį Lietuvoje naują maisto papildą – skystąjį ryklio kremzlių ekstraktą „AngioCell Plus”, šakietė ėmė jį vartoti. Su pertraukomis ji jį vartoja 11 metų. B.Poderienės nuomone, šio preparato indėlis jos ilgametėje kovoje su vėžiu tikrai svarus. Atsirado ne tik daugiau jėgų ir energijos, tačiau ir ženkliai sumažėjo sąnarių skausmai, moteris kelis kartus atidėjo klubo sąnario endoprotezavimo operaciją. ” Nežinau,ar be preparato „AngioCell Plus” būčiau sulaukusi šios dienos”, – svarstė šakietė.
Klinikiniai tyrimai
Dr. Philippe Lagarde 18 mėn. trukmės tyrime San Marine dalyvavo pacientės, sergančios krūties vėžiu su metastazėmis kauluose, kepenyse ir plaučiuose. Visos pacientės buvo gydomos chemoterapija. Dalyvės buvo suskirstytos į 2 grupes, vienoms jų kasdien buvo skiriama po 3 buteliukus skystojo ryklių kremzlių ekstrakto (SRKE). Nustatyta, kad klinikinio pagerėjimo, navikų regresavimo ir chemoterapijos poreikio sumažėjimo atvejų dažnis SRKE grupėje buvo beveik dvigubai didesnis.
Paskutiniai duomenys, paskelbti 2003 m., parodė, kad pacientų, sirgusių inkstų ląstelių karcinoma ir vartojusių SRKE, gyvenimo trukmė pailgėjo daugiau kaip du kartus, palyginti su kitos grupės pacientais, kurie šio preparato nevartojo.
Gerina kraujo parametrus
Dažnai girdima, kad vėžio gydymą atlaikyti pacientui nėra lengva. Taip yra, kadangi dėl tiesioginio naviko poveikio ar dėl pačio gydymo blogėja kraujo parametrai, kas dažnai komplikuoja gydymą. 60% onkologine liga sergančių pacientų susiduria su anemija, ji sukelia intensyvų silpnumą, kuris ženkliai įtakoja paciento gyvenimo kokybę. Dėl didelio bendro silpnumo dažnai reikia atidėti gydymą, didinti intervalus tarp kursų ar sumažinti dozę. Dėl anemijos atsiradusi bendra audinių hipoksija mažina radiacinės terapijos ir chemoterapijos efektyvumą, o taip pat, savo ruožtu, skatina angiogenezę, kuri vėlgi palaiko naviko augimą. Anemijos korekcija vėžiu sergantiems pacientams labai svarbi, kadangi tai gali turėti įtakos pacientų išgyvenamumui. Atlikti tyrimai rodo, kad skystasis ryklio kremzlių ekstraktas gali ženkliai pagerinti kraujo parametrus vėžio gydymo metu.
Pirmą kartą skystojo ryklių kremzlių ekstrakto poveikis kraujo parametrams pastebėtas tyrinėjant peles. Eritrocitų, hemoglobino ir hematokrito parametrai, kurie paprastai suprastėja gydant optimaliomis cisplatinos dozėmis, buvo normalizuoti, kai buvo kartu skiriamas skystojo ryklių kremzlių ekstraktas. Šie rezultatai buvo patvirtinti atlikus 305 pacientų, sergančių vėlyvos stadijos inkstų vėžiu, kraujo parametrų retrospektyvinę analizę (pacientai dalyvavo dvigubai aklame placebo kontroliuojame III fazės tyrime). Pacientų, vartojusių ekstrakto, eritrocitų skaičius paaugo 5,4 proc., hematokritas 3,9 proc., taip pat padidėjo ir hemoglobinas. 20-ą savaitę kraujo parametrai pasiekė plato, artimą normaliems parametrams ir išliko stabilūs viso tyrimo metu. Tuo tarpu placebo grupėje kraujo parametrai negerėjo.
Svarbu išnaudoti visas galimybes
Iš tiesų, šiandien vėžys nėra mirties nuosprendis ar greita ir skausminga mirtis: mokslo pažangos dėka pavyksta ne tik gerokai pailginti sergančiųjų vėžiu išgyvenamumą, bet ir padidinti visiško išgijimo atvejų skaičių. Vėžio gydymas – sudėtingas ir kompleksinis procesas, reikalaujantis suvokti ligos mechanizmą, kas leistų efektyviai ir saugiai įveikti naviką, išsaugant pacientą ir jo gyvenimo kokybę. Gydymo metodų yra įvairių – chirurgija, radioterapija, chemoterapija, taip pat jų deriniai. Tačiau liga ne visada pasitraukia. Todėl taip pat svarbu ne tik tradicinė medicina, bet ir laiku suteikta teisinga informacija apie naujus alternatyvius gydymo metodus, kurie padidina gyvenimo viltį. Juolab kad kone visi vėžiu sergantys pacientai savo noru ar pageidaujant artimiesiems kartu su tradicinės medicinos metodais bando ir alternatyviosios pasiekimus. Be abejo, netradicinės priemonės ne atstoja, o tik papildo tradicinio gydymo arsenalą.
Natūralios antiangiogeninės medžiagos turi didelį racionalų pagrindą kaip papildoma terapija pacientams, kuriems yra didele atkryčio rizika, ar palaikomoji terapija remisijai palaikyti. Natūralūs produktai gali padėti palaikyti paciento gyvenimo kokybę gydymo metu ar po jo.