Nobel biocare

Ech, tas peršalimas…

Esu įsitikinęs, kad peršalimo gydyti vaistais nereikia. Pats ne vieną esu išvaikščiojęs ir gyvas. Rašau, nes būtent dėl to ir baramės su žmona, kuri tik sučiaudėjusi eina pas gydytoją, o ši, žinoma, išrašo vaistų ir vėl 30-40 litų kaip į balą. Gal galite visus paprotinti ir paaiškinti, kad peršalimo be temperatūros gydyti nereikia?

Kostas

Vilniaus Centro poliklinikos Naujamiesčio filialo bendrosios praktikos gydytoja Daiva Berškienė:

– Sutinku, kad peršalimas dažniausiai laikomas nerimta liga. Tačiau ši viršutinių kvėpavimo takų infekcija gali sukelti daug nemalonių pojūčių, o vėliau – net komplikacijų.

Turbūt iš patirties žinote, kad šiuo metų laiku labai lengva peršalti, todėl visą dieną ir sėdite tvankiame kabinete, nesiryždami nė orlaidės praverti. Bet vis tiek vakarop pradeda peršėti gerklę arba kamuoti čiaudulys.

Svarbiausią vaidmenį čia suvaidina virusai.

Jie visada tyko laukdami, kada sumažės organizmo atsparumas. Šios infekcijos klastingos tuo, kad labiausiai užkrečiamos pirmomis valandomis. Kartais žmogus dar nė pats gerai nesuvokia, kad serga (perši gerklę, kutena nosį), bet jau gali užkrėsti aplinkinius. Kai pradeda varvėti nosis ir skirtis skrepliai, šis pavojus būna gerokai sumažėjęs.

Peršalimas praeina per 3-4 dienas, dažniausiai per savaitę. Kartais kai kurie nemalonūs simptomai, pavyzdžiui, kosulys, lieka ilgesnį laiką. Bet kai peršalimas nepraeina ilgiau kaip dvi savaites, būtina kreiptis į gydytoją, nes prie virusinės gali būti prisidėjusi ir bakterinė infekcija.

Kaip pagerinti savijautą neišleidžiant daug pinigų?

Gerkite daug šiltos arbatos, vartokite daug vitamino C – kasdien po 0,5 g. Jeigu galite, pailsėkite ir daugiau gulėkite. Kambaryje palaikykite optimalią temperatūrą (apie 20°C). Jeigu patalpose sausas oras, jį reikia drėkinti. Tai daryti galima specialiu garintuvu arba paprastomis priemonėmis – indu su karštu vandeniu. Tai padės sumažins kosulį ir nebus taip smarkiai užgulta nosis.

Gydykite slogą, nes virusų pažeistos nosies bei nosiaryklės gleivinės paburksta, todėl pasunkėja kvėpavimas. Norint jį palengvinti, galima į kiekvieną šnervę įlašinti po lašą kraujagysles sutraukiančių vaistų. Bet ilgai gydytis šiais vaistais negalima. Kai iš nosies pradeda gausiai skirtis sekretas, užtenka ją tik iššnypšti ir kelis kartus per dieną išplauti druskos tirpalu. Gerklės skausmą dažniausiai sukelia faringitas. Vos jį pajutus, reikia stiklinėje šilto vandens ištirpinti arbatinį šaukštelį druskos bei sodos ir skalauti gerklę. Šis tirpalas sušildo ir išvalo gerklę. Jeigu vien tokio gydymo neužtenka, galima vartoti specialius skalavimo skysčius arba purškiklius.

Jei temperatūra neviršija 38-38,5°C, nereikia vartoti ją mažinančių vaistų. Tik jai perkopus šią ribą verta išgerti aspirino arba paracetamolio, kad toks stiprus karščiavimas nepakenktų širdies bei kraujagyslių sistemai.

Rekomenduojamos kojų vonelės su druska, galima į vandenį įlašinti pušų ekstrakto.



TAIP PAT SKAITYKITE