Gudručio vaistinė

Dažniausia infekcija, kuri ypač limpa prie moterų: jos priežastys – nuo peršalimo iki lytinių santykių

Jei pajutote skausmą ar deginimą šlapinimosi metu, atsirado poreikis šlapintis dažniau ne įprasta, tačiau tarsi nepavyksta nusišlapinti iki galo, atsirado skausmas apatinėje pilvo srityje arba nugaroje, šlapimas tapo drumstas ar net su kraujo priemaiša, jūs „pasigavote“ infekciją, kuri laikoma viena labiausiai paplitusių visuomenėje. Tai šlapimo takų uždegimas. Nors ši liga labiausiai gresia moterims, iš tiesų kiekvienam verta žinoti kas ją sukelia ir kaip nuo jos apsisaugoti.

Kaip išsivysto šlapimo takų infekcija

Didžiąją dalį šlapimo takų infekcijų sukelia bakterija Escherichia coli, kuri gyvena storojoje žarnoje ir paprastai jokių nemalonumų nesukelia. Bėdos prasideda, kai ši bakterija patenka į šlaplę – dažniausiai dėl neteisingos asmens higienos tualete bei lytinių santykių metu. Šlapimo takų infekcija išsivysto, kai iš aplinkos į šlaplę patekusios bakterijos nukeliauja į šlapimo takus. Prisitvirtinusios prie šlapimo takų sienelių, jos ima greitai daugintis ir sukelia infekciją. Dažniausiai nedidelį bakterijų kiekį organizmas gali pašalinti išplaudamas jas šlapinimosi metu, be to, stiprus imunitetas neleidžia vystytis ligai. Taigi idealiomis sąlygomis organizmas turėtų su šiomis bakterijomis susitvarkyti pats, deja, šiandien mus veikia daugybė veiksnių, o imunitetas dėl neteisingo darbo ir poilsio režimo, pervargimo, streso ir neteisingos mitybos yra nusilpęs. Ypač šlapimo takų infekcijos padažnėja šaltuoju metu laiku, kai žmonės dažniau peršąla dėl netinkamos aprangos arba organizmo nesugebėjimo prisitaikyti prie orų kaitos ir šalčio.

Šlapimo takų infekcijos kamuojamas žmogus dažnai dėl itin nemalonių simptomų ir dažno noro šlapintis negali nei pilnavertiškai dirbti, nei užsiimti kita veikla, ypač esančia už namų ribų. Todėl jau pajutus pirmuosius simptomus, verta kuo greičiau kreiptis į gydytoją, kad šis skirtų teisingą gydymą.

Kodėl dažniausiai serga moterys

Nors šlapimo takų infekcijos laikomos vienomis dažniausių visuomenėje paplitusių infekcijų, visgi vienas svarbiausių rizikos veiksnių yra lytis. Moteris ši liga vargina gerokai dažniau nei vyrus. Pasak statistikos, apie 50 proc. moterų yra patyrusios bent vieną šlapimo takų infekciją. Maždaug ketvirtadaliui iš jų liga po kurio laiko pasikartoja. Tai galima paaiškinti anatominiais moterų kūno ypatumais, dėl kurių bakterijos lengviau pasiekia šlapimo pūslę. Dėl anatominio artumo tarp analinės angos ir šlaplės išorinės angos bakterijos lengviau gali patekti į šlapimo pūslę, palanki aplinka infekcijai suvešėti yra ir makštyje. Be to, lytinių santykių metu pažeidžiama šlaplės gleivinė ir ji tampa ne tokia atspari infekcijai. Dar labiau šlapimo takų infekcija gresia nėščiosioms bei kontraceptines tabletes vartojančioms moterims, kadangi jų organizme yra sutrikdyta įprasta hormonų pusiausvyra, o tai savo ruožtu veikia intymių organų gleivinių būklę. Taip pat didesnė rizika susirgti yra moterims po menopauzės, kadangi jų šlapimo takų gleivinė išplonėja ir tampa lengviau pažeidžiama. Pasak statistikos, vyresnio amžiaus moterys šlapimų takų infekcija serga 5 kartus dažniau nei vidutinio amžiaus ar jaunesnės moterys. Nors kalbant apie šlapimo takų infekcijas paprastai kalbama apie moteris, ši liga neaplenkia ir vyrų. Ypač ji paliečia vyresnio amžiaus vyrus, kai prasideda problemos su prostata. Išvešėjusi, padidėjusi prostata ima spausti šlapimo takus, dėl to tampa sunkiau šlapintis, šlapimas užsilaiko. Visa tai sudaro palankias sąlygas vystytis infekcijai.

Kaip užbėgti infekcijai už akių

Sveikas gyvenimo būdas ir mityba. Norint išvengti šios nemalonios ligos, būtina pasirūpinti jos profilaktika. Pirmiausiai priminsime universalius patarimus, naudingus nuo visų ligų. Dar niekam nepakenkė sveikas gyvenimo būdas, sveika mityba ir sportas. Visa tai stiprina imunitetą, o tuo pačiu didina atsparumą ligoms. Kad iš šlapimo takų būtų pašalinamos kokiu nors būdu ten patekusios bakterijos, būtina pakankamai gerti skysčių, geriausia – tiesiog vandens. Per dieną rekomenduojama išgerti ne mažiau 2 litrų skysčių. Šlapimo takams „nepatinka“ aštrus maistas, nes jis dirgina šlapimo pūslės gleivinę. Taip pat ją neigiamai veikia alkoholio vartojimas ir rūkymas. Saugotis peršalimo. Kadangi vienas iš šlapimo takų infekcijų veiksnių – peršalimas, šaltuoju metų laiku stenkitės nesušalti, ypač kojų, o jei jau taip įvyko, grįžę namo kojas sušildykite šiltoje vonelėje. Šlapimo takų uždegimą gali išprovokuoti maudynės šaltame ežere ar jūroje.

Dėvėkite tinkamus drabužius. Žinia, norint nesušalti, reikia dėvėti tinkamus drabužius. Tai ypač taikoma moterims, kurios, ne paslaptis, šaltu oru, rizikuodamos savo sveikata, pirmenybę teikia trumpoms suknelėms ar sijonams ir plonoms pėdkelnėms ar kelnėms. Bet kuriuo metų laiku reikėtų vengti aptemptų, sintetinių apatinių bei kelnių. Teisinga intymi higiena. Užsiimant intymios zonos higiena svarbu nepamiršti, kad tarpvietę reikia šluostyti iš priekio link nugaros, o ne atvirkščiai, kad bakterijos iš analinės angos nepatektų į šlapimo pūslę. Menstruacijų metu patariama pakankamai dažnai keisti higienos priemones. Skamba paradoksaliai, bet infekciją provokuoja ir pernelyg kruopšti higiena, ypač kai intymių vietų prausimui naudojamos daug sintetinių priedų turintys prausikliai, kurie nėra skirti intymiai zonai. Ją reikėtų prausti kuo natūraliais prausikliais arba muilais. Reguliarus šlapinimasis. Šlapimo takams labai kenkia šlapimo sulaikymas, taigi šlapintis reikia reguliariai ir iš karto, kai užsinorite. Taip pat specialistai pabrėžia, kad po lytinių santykių būtina ne tik apsiprausti, bet ir pasišlapinti, kad su šlapimu pasišalintų galimai į šlapimo takus patekusios bakterijos. Maisto papildai. Vyrams labai svarbu profilaktiškai rūpintis ir savo prostata, nuo kurios, kaip jau minėta priklauso ir šlapimo takų būklė, vartoti maisto papildus, kurie gerina prostatos veiklą ir mažina jos išvešėjimą.

Tiek vyrams, tiek moterims verta profilaktiškai vartoti maisto papildų, kurie padeda palaikyti normalią inkstų ir šlapimo takų veiklą, ypač jeigu uždegimai kartojasi ar ką tik išsigydžius. Mat ši liga pasižymi tuo, kad linkusi kartotis. Maisto papildas Fitolizyna nefrocaps PLUS yra unikalus 7 koncentruotų augalinių ekstraktų, standartizuotų pagal flavonoidų kiekį, mišinys. Jo sudėtyje esančios petražolės šaknys, dirvinio asiūklio žolė, paprastojo varpučio šakniastiebiai ir karpotojo beržo lapai padeda palaikyti normalią inkstų veiklą. Taip pat paprastojo varpučio šakniastiebiai, vaistinės gelsvės šaknys, paprastosios rykštenės žolė padeda palaikyti normalią šlapimo takų veiklą; o dirvinio asiūklio žolė, paprastojo varpučio šakniastiebiai, vaistinės gelsvės šaknys ir paprastosios rykštenės žolė padeda palaikyti normalų vandens pašalinimą iš organizmo. Maisto papildas neturėtų būti vartojamas kaip maisto pakaitalas. Svarbu įvairi ir subalansuota mityba bei sveikas gyvenimo būdas.

Šaltinis 15min.lt

TAIP PAT SKAITYKITE