Nobel biocare

Venų varikozę gydo tinkama kojų priežiūra

Varikozė, arba lėtinis venų nepakankamumas, dažnai vadinama tiesiog išsiplėtusiomis venomis. Ši liga vystosi, kai dėl venų vožtuvų nesandarumo kraujui ėmus tekėti atbuline kryptimi, susikaupia pernelyg daug kraujo bei išsiplečia paviršinės kojų venos. Varikozė vargina apie 30 proc. suaugusiųjų, dažniau moterų. Dažniau serga vyresni žmonės bei gimdžiusios moterys, liga pasireiškia nėštumo metu, pagimdžius, neretai – sulaukus 50 m. Taip pat būdingas dirbantiems stovimą darbą ir turintiems antsvorio žmonėms.

Ligą sukelia paveldimumas bei gyvensena

Pasak medicinos mokslų daktaro, Baltijos – Amerikos klinikos kraujagyslių chirurgo Narimanto Markevičiaus, venų varikozę lemia kelios priežastys – įgimtas venų vožtuvų nepakankamumas; padidėjęs slėgis pilvo ertmėje (spaudžiami vidaus organai slegia klubines venas, todėl sutrinka nutekėjimas iš kojų venų), šią būklę gali sukelti lėtinis vidurių užkietėjimas, nėštumas, susikaupęs skystis pilvo ertmėje, įvairios onkologinės ligos; ligos, pažeidžiančios venų vožtuvus, sieneles (giliųjų venų krešuliai, jų uždegimas, lėtinis venų uždegimas). Ligą lemia ilgas stovimas ar sėdimas darbas, hormoninės pusiausvyros sutrikimai, viršsvoris. Dažnai tiesioginė venų išsiplėtimo priežastis lieka neaiški.

Vaistas – aktyvus gyvenimas

„Kadangi kojų venų varikozė yra paveldima, turintys riziką ir polinkį sirgti turi galimybę laiku užkirsti šiai ligai kelią”, – pasakoja gydytojas Narimantas Markevičius. Pasak jo, veninio kraujo tekėjimą širdies link gerina bei ligos progresą lėtina aktyvesnis gyvenimo būdas, pėdų ir kojų mankštinimas bei tausojant jas nuo per didelės įtampos. Ypač patartina daugiau vaikščioti, ilgai sėdint – mankštinti pėdą, laikyti pakeltas kojas (specialiuose keltuvėliuose arba kėdutėse) darbo metu, pakelti lovos kojūgalį 10 laipsnių kampu vakare, prausti kojas šaltame vandenyje, maudytis jūroje, vaikščioti basomis po smėlį ar žvyrą, laisvi rūbai, patogi avalynė. Labai naudinga ir sportuoti: važinėti dviračiu, bėgioti, greitai vaikščioti, plaukioti. Pasak N. Markevičiaus, viena iš patogių bei efektyvių profilaktikos priemonių – MBT fiziologinė avalynė, kurios dėka nuimama įtampa, bet kūnas, ypač kojos – papildomai mankštinami. Šie šveicariški batai dar vadinami batais – treniruokliais, kadangi jais dėvint ne tik tik tausojamos venos ir sąnariai, bet ir aktyviau mankštinami raumenys.

Pirmieji požymiai, kai vertėtų kreiptis į gydytoją

Tai liga, kuri užklumpa ne iš karto. Iš pradžių dažnai jaučiamas tik kojų sunkumas, nuovargis, ypač dienos pabaigoje. Kojos tirpsta, atrodo, lyg po jas bėgiotų skruzdėlės. Nesmarkiai paryškėja venų tinklas. Vėliau jau išryškėja odos pokyčiai: oda ima plonėti, kinta jos pigmentacija, išryškėja venų tinklas, pradeda tinti blauzdos, tinimas kyla aukštyn. Varikozinės venos jau matomos, ligai progresuojant, jaučiamas skausmas. Galiausiai išsivysto odos spalvos, pigmentacijos pokyčiai, atsiranda žaizdelių dėl audinių mitybos sutrikimo.

Gydoma chirurginiu būdu

Venų varikozės gydymui taikomi įvairūs tepalai, tabletės ir kitos konservatyvaus gydymo priemonės yra brangios, duoda tik trumpalaikį pagerėjimą. Venų varikozę šalinančios operacijos yra efektyvios, tačiau dauguma operacijos labai bijo, jos atidėliojamos ir taip užvilkinama liga gali sukelti pavojingas komplikacijas.

Vis plačiau taikomas kojų venų išsiplėtimo gydymas venas užakinančiais (sklerozuojančiais) preparatais. Specialia metodika į išsiplėtusias kojos venas įšvirkščiamas jų sienelės vidinį sluoksnį suardantis vaistas. Po to koja tampriai bintuojama, kad vaisto paveiktos venų sienelės susiglaustų ir patikimai užakintų venos spindį. Taip varikozinė vena sunaikinama be operacijos. Venų sklerozavimo metodas turi privalumų prieš operacinį gydymą: nereikalingi pjūviai, nebūna pooperacinių randų, gydoma ambulatoriškai, neatitraukiant nuo darbo ir įprastinio gyvenimo ritmo. Plonyte adata atliekamos injekcijos visiškai neskausmingos, o gydymo efektas būna puikus.

Minimas ir naujas Lietuvoje, ypač efektyvus chirurginis gydymo būdas. Venos panaikinamos lazeriu. Tai šiuo metu pats efektyviausias, itin saugus bei kosmetiškas gydymo būdas. Ligoniui nereikia praleisti daug laiko ligoninėje, jis iš karto po operacijos gali vaikščioti, aktyviai gyventi. Po operacijos nelieka randų ir venų varikozės problema pilnai ir negrįžtamai išsprendžiama.



TAIP PAT SKAITYKITE