REXSAN

Vaistai nuo antsvorio – pavojingi?

Europos vaistų agentūra pasiūlė uždrausti pardavinėti kai kuriuos vaistus kūno svoriui mažinti, nes jie gali tapti insulto arba širdies infarkto priežastimi. Šie vaistai buvo vartojami ir Lietuvoje.

Rizika prieš naudą

Gydytojams rekomenduojama neskirti, o vaistininkams – neparduoti vaistų „Reductil”, „Lindaxa”, „Sibutramine Teva”, „Sibutril”, nes jie didina insulto ir miokardo infarkto riziką.

Tai pranešė Europos vaistų agentūra, užbaigusi vaistinių preparatų, kurių veiklioji medžiaga yra sibutraminas, saugumo duomenų apžvalgą. Agentūros Žmonėms skirtų vaistinių preparatų komitetas priėjo išvadą, kad šių vaistinių preparatų keliama rizika yra didesnė už jų teikiamą naudą ir rekomendavo sustabdyti jų rinkodaros teisę Europos Sąjungoje.

Lietuvoje registruoti net keli vaistiniai preparatai, turintys sibutramino. Jie skiriami siekiant paspartinti kūno svorio kritimą nutukusiems asmenims, taip pat turintiesiems antsvorio ir su nutukimu susijusių rizikos veiksnių. Pavyzdžiui, sergantiesiems 2-ojo tipo cukriniu diabetu ar dislipidemija.

Lietuvos valstybinė vaistų kontrolės tarnyba praneša, kad vartojantieji šiuos vaistinius preparatus artimiausiu metu turi aptarti su savo gydytoju kitus kūno svorio mažinimo būdus. Norintieji nutraukti gydymą net ir nepasitarę su gydytoju tai gali padaryti bet kuriuo metu.

Storuliai linkę iškęsti

Vartojusieji vaistus, skirtus lieknėti, yra pajutę neigiamą jų šalutinį poveikį.

„Išgėrus vaistų mane krėsdavo šaltis, jausdavau širdies permušimus – ji tarsi tabaluodavosi krūtinėje, kankino nemiga, tačiau labai norėjau suplonėti”, – pasakojo 25-erių kaunietė, nenorėjusi būti įvardyta.

Mergina pasakojo, kad ir jos likimo draugai, vartoję reduktilį, skundėsi negalavimais. Jie jautėsi kaip narkomanai, kuriems nereikia nei valgyti, nei miegoti. Ieškojo informacijos apie šį šalutinį poveikį, bet jos neradę nusprendė, kad preparatas nekenksmingas ir pasiryžo iškęsti nemalonius pojūčius, kad tik nukristų svoris.

„Esu medikė, todėl žinau, kad tai gana stiprūs vaistai”, – sakė kita sulieknėti norinti jauna moteris, intuityviai jautusi nepasitikėjimą sibutraminu. Beje, šie vaistai gana brangūs, 28 tabletės kainuoja nuo 200 iki 250 litų.

Žalą įrodė tyrimas

Sibutramino poveikio širdies ir kraujagyslių sistemai tyrimo rezultatai parodė, kad lyginant preparatą su placebu, sibutramino vartojimo atveju padidėjo širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų rizika. Tokių kaip insultas bei miokardo infarktas. Šešerius metus trukęs tyrimas, į kurį įtraukta beveik 10 tūkst. pacientų, buvo skirtas įvertinti, kokią įtaką širdies ir kraujagyslių sistemos ligoms turėjo sibutramino vartojimas svorio mažinimo tikslais.

Daugeliu atvejų į tyrimą įtrauktiems pacientams sibutraminas buvo skiriamas nesilaikant vaistinio preparato skyrimo nurodymų, nes sergantiesiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis sibutramino vartoti negalima. Taip pat tyrime dalyvavę pacientai buvo gydomi ilgiau, negu rekomenduojama.

Antsvorio turintys bei nutukę žmonės paprastai patenka į didesnę širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupę. Europos vaistų agentūros Žmonėms skirtų vaistinių preparatų komiteto nuomone, per tyrimą gauti duomenys atitinka duomenis apie šio vaisto vartojimą klinikinėje praktikoje.

Komitetas taip pat atkreipia dėmesį ir į kitus sibutramino tyrimų duomenis, kurie rodo, kad vartojant šį vaistinį preparatą gydymo rezultatai mažinant svorį paprastai yra nežymūs ir nutraukus vaisto vartojimą dažnai nepavyksta išlaikyti pasiekto kūno svorio. Komiteto nuomone, sibutramino kaip vaistinio preparato, skirto kūno svoriui mažinti, nauda yra mažesnė už galimą riziką širdies ir kraujagyslių sistemai.

Sprendimą priims EK

Rekomendacija sustabdyti sibutramino rinkodaros teisę šiuo metu yra nusiųsta Europos Komisijai (EK), kuri priims sprendimą.

Remiantis Europos vaistų agentūros vertinimo išvadomis, Lietuvos valstybinė vaistų kontrolės tarnyba gydytojams rekomenduoja neskirti vaistinių preparatų, kurių sudėtyje yra sibutramino, o juos vartojantiems pacientams pasitarti su gydytoju. Rinkodaros teisės turėtojas įpareigotas išplatinti suderintą su Valstybine vaistų kontrolės tarnyba informaciją sveikatos priežiūros specialistams.

Galutinis sprendimas bus priimtas gavus Europos Komisijos sprendimą.

JAV vartotojų organizacija „Public Citizen” paragino Maisto ir vaistų agentūrą uždrausti sibutraminą.

Į Lietuvą įvežamą „Reductil” gamina Vokietijos bendrovė „Abbott GmbH & Co. KG”.


Gintautas Kazanavičius, Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikos vadovas

Aš iki šiol skirdavau savo pacientams vaistų, kurių veiklioji medžiaga – sibutraminas. Jie duodavo gerą efektą, pacientai numesdavo 15–20 kilogramų svorio. Dabar negalime skirti šių vaistų, nes atliktos studijos rezultatai rodo, kad jie gali būti pavojingi. Žinia, studija atlikta su sergančiaisiais širdies ir kraujagyslių ligomis, kuriems šie vaistai sukelia kontraindikacijų. Kai vaistai skiriami tiems, kuriems netinka, tokie ir rezultatai. Mano galva, protingai šiuos vaistus buvo galima vartoti. Tiesa, kai kam nuo jų pakildavo kraujospūdis, kankindavo nemiga. Šie vaistai buvo sukurti depresijai gydyti, bet pamačius, kaip nuo jų krenta svoris, indikacijos buvo pakeistos. Jei nemažinsime kūno svorio, padaugės sergančiųjų cukriniu diabetu. Farmacininkams tai yra gerai, o mes siekiame, kad žmonės būtų sveikesni. Yra daugybė būdų sveikatai stiprinti ir svoriui mažinti, nes jį didina daugybė maisto produktų, kurie vadinami sveikais. Tai, pavyzdžiui, kai kurie vaisiai, aliejus, kuriam nepagrįstai teikiame pirmenybę prieš sviestą. Prireikus gydyti nutukimą, dabar liko vienintelis vaistas metforminas arba chirurgija.


Metforminas

Metforminas – saugus ir efektyvus medikamentas 2 tipo nutukusiems pacientams, kurių gera inkstų funkcija, cukriniam diabetui gydyti. Jį vartojant sumažėja širdies ir kraujagyslių ligų dažnis, jis taip pat naudingas policistinių kiaušidžių sindromu sergančioms moterims. Vienas ar su insulinu metforminas efektyvus, saugus ir labiau priimtinas gydant moteris, sergančias gestaciniu diabetu, negu vien insulinoterapija.


Chirurginiai metodai

Ant viršutinės skrandžio dalies uždedamas specialus žiedas. Jis neleidžia skrandžiui plėstis. Pripildytas skrandis sukelia sotumo jausmą.

Epigastrinis 500–700 ml talpos balionėlis iš silikono su endoskopu įvedamas į skrandį ir užpildomas specialiu skysčiu. Skrandyje saugiai gali išbūti pusę metų.

Pro nedidelį pjūvį įkišamas ilgas siauras vamzdelis, vadinamas kaniule. Ji sujungiama su aparatu, kurio riebalai atsiurbiami. Iš pradžių tokią operaciją galima buvo atlikti šlaunų, sėdmens ar pilvo srityje. Šiandien šis būdas taikomas daugeliui kūno vietų modeliuoti.

TAIP PAT SKAITYKITE