Gudručio vaistinė

Saujelė riešutų – ir būsite žvali

Riešutai turėtų būti ne koks suvalgomo maisto papildas, o kasdienio raciono dalis. Jie puikiai papildo javainius, mišraines ar varškės patiekalus. O bijantiems, kad įsismaginę suvalgys per daug gardžiųjų branduolių, patartina riešutus gliaudyti patiems – tada iš tiesų mėgausitės kiekvienu riešutu

Iš kur pavadinimas „Studentų maistas„?

Visų rūšių riešutuose ypač daug B grupės vitaminų. Be kita ko, jie smegenyse skatina ir medžiagų, reikalingų sąsajoms tarp nervinių ląstelių, susidarymą. Taigi riešutai tikrai prisideda prie gebėjimo susikaupti ir dirbti protinį darbą bei stiprina nervus. Baltymų kiekis skirtingų rūšių riešutuose svyruoja – daugiausiai jų yra žemės, lazdynų, kedrų riešutuose, migdoluose.

Lazdynų riešutuose ypač daug vitamino E. Manoma, kad kaip tik dėl jo šie riešutai tinka širdies infarkto ir vėžio profilaktikai. Nemažai vitamino E ir magnio, reikalingų dantims bei kaulams, gauname ir su migdolais. Gausu magnio ir anakardžių riešutuose. Graikiniai laikomi karališkais riešutais: juose itin daug omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių, stiprinančių imunitetą.

Graikiniai riešutai stiprina širdį

Kadangi graikinių riešutų branduolys išvaizda primena žmogaus smegenis, senovės Kinijos gydytojai patardavo jų valgyti, kad būtum išmintingesnis. Juose yra daugiausiai nesočiosios alfa linoleno riebalų rūgšties: septyni gramai 100 g riešutų. Štai kodėl širdis džiaugiasi graikiniais riešutais tiesiogine šio žodžio prasme.

Atliktų tyrimų duomenimis, reguliariai valgant graikinius riešutus kraujyje sumažėja cholesterolio. O naujausi tyrimai rodo, kad teigiamas graikinių riešutų poveikis sveikatai išties įvairialypis. Pavyzdžiui, nustatyta, kad reguliariai keliskart per savaitę suvalgant nedidelę porciją graikinių riešutų smarkiai sumažėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Manoma, kad čia svarbus vaidmuo tenka riešutuose esančioms nesočiosioms riebalų rūgštims.

Kad išliktų skonis ir vertingosios medžiagos, graikinius riešutus reikia laikyti vėsioje, tamsioje ir sausoje vietoje. Kietas kevalas neleidžia jų kokybei pakisti iki dvylikos mėnesių.

Jei branduolys storas, kietas ir medaus spalvos, skonis ir nauda bus visavertė. O pilka spalva byloja, kad riešute esantys riebalai reaguodami su aplinkos medžiagomis jau pradėjo karsti. Tokių riešutų geriau nevalgyti.

Tie, kuriems teko būti Gruzijoje ar mėgautis persų virtuve, žino, kad graikiniai riešutai tinka ir į burokėlių mišrainę, ir į vištienos padažą. Su maltais graikiniais riešutais kepti pyragai – sultingi ir aromatingi.

Lazdynų riešutai

Dėl vertingų mineralinių medžiagų, B grupės ir E vitaminų bei didelės energinės vertės (100 g – 644 kcal) lazdynų riešutai išties maistingas produktas.

Per šiltai laikomi lazdynų riešutai greit apkarsta ir gali imti pelyti. Šviežią skonį ir visą vertę negliaudyti jie išlaiko apie metus laikomi sausame vėsiame (8–9 ºC) rūsyje.

Lazdynų riešutai kepiniams suteikia malonaus aromato, malti visokeriopai praturtins makaronų padažą.

Migdolai: skanūs ir itin vertingi

Ruduose migdolų medžių vaisių kauliukuose yra vitaminų E ir B2, magnio, vario ir vertingų baltymų. Migdolai gardūs vieni, tinka ir į saldžius, ir į pikantiškus patiekalus.

Dėl savo skonio migdolai labiausiai žinomi kaip kepinių ir pyragų priedas. Tačiau jie praturtina bei pagardina ir „tikrus” valgius: kaip žuvies ar mėsos įdaro arba plutelės, egzotiškų troškinių ar traškus salotų priedas.

Migdolus visuomet reikia kuo stropiau sukramtyti, antraip jie bus pašalinti iš organizmo praktiškai nesuvirškinti. Migdolus pamirkius vandenyje, jų enzimų veikla sustiprėja.

Anakardžių riešutuose gausu geležies

Jų skonis salsvas ir glotnus, šiek tiek primena migdolų, bet šie riešutai kur kas minkštesni.

Ar gali ką nors gera duoti užkandis, kuriame apie 70 proc. sudaro riebalai? Taip, jei tas užkandis – anakardžių riešutai. Jie pagerina barorefleksinį jautrumą. Šitaip moksliškai įvardijamas gana paprastas reiškinys: išsiplėtus kraujagyslėms širdis gauna žinią nesiplėšyti. O kur dar visi kiti sočiųjų rūgščių ir mikroelementų nulemti palankūs poveikiai. Šie riešutai geležies kiekiu viename grame nenusileidžia mėsai.

Žemės riešutai: ne tik baltymingas užkandis

Žemės riešutai yra vieni baltymingiausių riešutų, juose gausu vitaminų bei mineralinių medžiagų – kalio, kalcio, magnio, fosforo ir geležies bei mikroelementų – vario, mangano, cinko ir fluoro. Natrio juose labai mažai, jo gerokai pridedama pasūdžius skrudinant, tačiau tuomet gerąjį žemės riešutų poveikį pakeičia padidėję cholesterolio kiekis kraujyje ir kraujospūdis.

Energinė žemės riešutų vertė: 100 g – 567 kcal.

Verta žinoti

  • Negliaudytuose riešutuose išlieka kur kas daugiau skonio ir aromato.
  • Kad išliktų vertingi, riešutus reikia laikyti tamsioje, vėsioje ir sausoje vietoje.
  • Gliaudytus ir smulkintus riešutus būtinai supilkite į sandarius indus, jie tinkami vartoti 8–12 savaičių, ilgiau laikomi gali apkarsti.
  • Jei riešutai pasidengę balkšvomis apnašomis ar tarp jų atsirado dulkių, greičiausiai tai bus pelėsiai. Pelėsiniuose grybuose esanti nuodingoji medžiaga alfatoksinas sukelia kepenų pažeidimus ir vėžį, taigi tokius riešutus reikia iškart išmesti.
  • Sveriamus gliaudytus riešutus reikėtų perlieti verdančiu ar karštu vandeniu ir nusausinti popieriniu rankšluosčiu.

Veidas.lt

TAIP PAT SKAITYKITE