Biorythm

Mokslininkų išvados šokiruoja: odos vėžio lygis ėmė kristi dėl lankymosi soliariumuose

Šiaurinėse šalyse, kuriose metų laikų kaita turi žymų temperatūrų skirtumą, ir žiemos metu saulė vos pakyla virš horizonto, gyvenančius žmones vitamino D trūkumas priveda prie nuolatinio nuovargio, susilpnėjusios imuninės sistemos ir depresijos. Įvairių sričių gydytojai vis garsiau kalba apie šią problemą ir net skelbia vitamino D trūkumo pandeminę situaciją.

Mokslininkai vis dažniau atlieka tyrimus, susijusius su vitaminu D ir jo poveikiu sveikatai. Skelbiamos tiesioginės sąsajos tarp vitamino D deficito ir vėžinių susirgimų, astmos, diabeto ir kitų itin paplitusių ligų.

Pagrindinė šio vitamino stokos priežastis nurodoma ta, jog šiuolaikiniai žmonės labai daug laiko praleidžia uždarose patalpose net vasarą ir perdėtai vengia ultravioletinių spindulių.

Tyrimų rezultatai – stulbina

Jei vasarą vitamino D galime gauti būdami saulėje, kuomet ultravioletinių spindulių dėka organizmas gaminasi vitaminą D, ką daryti šiaurinių šalių gyventojams žiemą?

Skelbiamos tiesioginės sąsajos tarp vitamino D deficito ir vėžinių susirgimų, astmos, diabeto ir kitų itin paplitusių ligų

Medikai ir mokslininkai jau kurį laiką tyrinėja vitamino D gamybą deginantis soliariumuose.

Soliariumų naudą 2013 m. konstatavo Norvegijoje atliktas vienas didžiausių šios srities odos vėžio duomenų tyrimų – „Piktybinės odos melanomos lygiai Norvegijoje“.

Tyrimas atliktas, analizuojant 1970 – 2009 metų laikotarpio duomenis. Tyrimo išvadose buvo nurodyta, jog jaunesnių žmonių (15 – 54 metų amžiaus) odos vėžio lygis ėmė kristi dėl lankymosi soliariumuose ir deginimosi saulėje, nes veikiant ultravioletiniams spinduliams, gaminasi vitaminas D, kuris stiprina imunitetą ir mažina vėžinių susirgimų riziką. Tarp tyrimo rengėjų – ir keli lietuviai.

Šiame tyrime taip pat buvo nustatyta, jog saikingas lankymasis soliariume ne tik padeda organizmui pasigaminti reikiamą kiekį vitamino D, bet taip pat ženkliai sumažina sezoninės depresijos, psoriazės ir egzemos tikimybę.

Užtenka vos keleto minučių

Teigiamas soliariumų poveikis yra ne pati populiariausia išvada, mat dauguma Europos ir JAV medicinos atstovų perspėja, jog soliariumai kelia didelę riziką žmonių sveikatai.

jaunesnių žmonių (15 – 54 metų amžiaus) odos vėžio lygis ėmė kristi dėl lankymosi soliariumuose ir deginimosi saulėje

Visgi šioje vietoje verta atsižvelgti į Vitamino D „tėvu“ tituluojamo daktaro Maiklo F. Holiko , kuris yra JAV Bostono universiteto Klinikinių tyrimų centro ir kaulų sveikatos klinikos direktorius, ilgamečius tyrimus ir išvadas.

Dar 2008 m. JAV publikuojamame „Kaulų ir mineralų tyrimų žurnale“ („Journal of Bone and Mineral Research“ – red.), daktaras M.F.Holikas pateikė tyrimą, kuriame buvo teigiama, jog saikingas lankymasis soliariumuose (tyrime jis ypatingai pabrėžia „saiko“ svarbą) yra labai geras alternatyvaus vitamino D šaltinis, kai natūralus šaltinis – saulė – yra neprieinamas dėl žiemos.

Jo teigimu, žmogui užtenka vos keleto minučių buvimo ultravioletiniuose spinduliuose, kad jo oda pradėtų gaminti vitaminą D.

Dėl šios priežasties kai kuriose valstybėse soliariumai yra įrengiami net kalėjimuose, kuriuose žmonės ypatingai ilgą laiką praleidžia uždarose patalpose.

Nors soliariumų nauda vis dar yra abejojama, medicinos atstovai ir medicininių tyrimų centrai pastarąjį dešimtmetį vis daugiau dėmesio skiria pandeminį lygį pasiekusiam vitamino D trūkumui (kurį įvairiais skaičiavimais turi mažiausiai 50 proc. Žemės gyventojų) ir vitamino D tyrinėjimams.

Tai lemia, jog vis dažniau pasirodo straipsniai ir moksliniai tyrimai, konstatuojantys saikingo lankymosi soliariume naudą.

TAIP PAT SKAITYKITE