Gudručio vaistinė

Masažu gražinama sveikata ir ramybė

Masažai skiriami ne tik po sunkių susirgimų, patyrus traumas, medikai užsimena, kad ši natūrali gydymo priemonė būtina norint palaikyti gerą savijautą. Apie masažo naudą organizmui pasakoja masažuotoja Birutė Paulauskienė.

— Kas yra masažas ir kada jo žmogui reikia?

— Masažas yra vienas seniausių ir natūraliausių gydymo priemonių, kuri naudojama kompleksiškai su kitomis priemonėmis: kineziterapija, fizioterapija, ergoterapija, mankštomis, vandens procedūromis, purvo voniomis. Masažą geriausia padaryti iki prieš tai vardintų procedūrų, nes apšilę raumenys lengviau dirbs.

Niekada masažas nedaromas, jei žmogus serga ūmiomis, infekcinėmis, venerinėmis, odos ligomis. Ankščiau buvo manoma, kad masažuoti negalima onkologinėmis ligomis sergančių pacientų, tačiau nuomonė kinta ir tokie ligoniai masažuojami labai atsargiai.

Masažuotojai nesprendžia, kada pacientui reikia masažo, sprendžia gydytojai reabilitologai.

— Masažas įvardijamas, kaip gydymo priemonė, koks jo gydomasis poveikis žmogaus organizmui?

— Pirmiausia po masažo pagerėja kraujotaka, medžiagų apykaita, suaktyvėja vaistų įsisavinimas, mažėja skausmas, pagerinamas raumenų tonusas. Masažas atpalaiduoja, skatina limfos cirkuliaciją, limfinė sistema dalyvauja organizmo skysčių apykaitoje, palaiko skysčių pusiausvyrą tarp kraujo ir audinių. Pirmųjų procedūrų metu išsiskiria organizme susikaupusios pieno rūgštys, riebaliniai dariniai bei toksinai.

— Ar žmogui masažas reikalingas tik ligos periodu?

— Rekomenduojama kiekvienam žmogui, sulaukusiam trisdešimties, masažo kursą atlikti bent kartą per metus po 10 procedūrų. Jei nori būti sveikas, turėtų periodiškai ir mankštintis, ir masažuotis. Tai padės išvengti aterosklerozės, osteochondrozės — liaudiškai tariant — ataugų ir kitų ligų.

— Kokio efekto sulaukiama masažuojant atskiras kūno dalis?

— Atskiriems susirgimams gydyti rekomenduojamas ir atskirų kūno vietų masažas: kaklo sritį masažuojame esant radikulitui, jei osteochondrozė — akcentuojame stuburines keteras, hipertoninė liga — kairė mentis, kaklo sritis; jei bronchitas — dešinė mentis. Kiekvienam susirgimui yra sava kūno dalis ir skirtingi metodai.

Galvos masažai skiriami sergant hipertoninėmis ligomis, migrena, besibaigiančio meningito stadijose, sergant kraujotakos ligomis, po insulto, po traumų ir kitais atvejais. Efektyvumas kiekvienam žmogui yra individualus — vienam geriau po pirmųjų procedūrų, kitam ir po viso kurso pagerėjimas yra nežymus.

— Ar įmanoma stresą numalšinti masažu?

— Aš manau, kad žmogus pats turi valdyti save, niekas kitas to už jį nepadarys. Streso ar depresijos atveju masažu problemos nebus išspręstos, gal tik atpalaiduos. O atėję masažuotis stresiniai ligoniai tik perduoda savo blogą nuotaiką ir stresą kitiems. Jaučiame, kaip neigiami energetiniai srautai palieka negerą jausmą. Nieko nepadarysi, mes neišvegiamai liečiame tą žmogų, o energetiniai srautai tikrai egzistuoja.

— Ar vaikų masažas skiriasi nuo suaugusiųjų, ar gali tėveliai patys masažuoti savo mažylius?

— Masažo metodika taikant suaugusiajam ir vaikui nesiskiria, tačiau jis vaikams atliekamas žymiai švelniau ir dažniausiai taikomas kartu su kineziterapija. Tėvams rekomenduočiau stipriai nemasažuoti vaikų, po maudynių galima kūną ištrinti aliejuku, švelniai paglostyti. Tai bus naudinga.

— Kiek žmogaus kūne yra aktyvių taškų ir kaip jie veikia?

— Visame žmogaus kūne, nuo galvos iki kojų, yra apie 360 aktyvių taškų. Kiekvienas turi savo poveikį. Jie yra arba aktyvinantys, arba slopinantys. Daugiausiai aktyvinančių taškų yra paduose, ausyse ir delnuose. O ar suaktyvinsi vieną ar kitą tašką, ar jį slopinsi priklauso nuo jo paspaudimo. Prieš laikrodžio rodyklę masažuodami suaktyviname, pagal laikrodžio rodyklę slopinsime.

Ausyje yra labai daug svarbių taškų — truputį patrynus ir sušildžius, visi taškeliai suaktyvėja. Delnus pamasažuoti rekomenduojame, kuomet kamuoja žarnyno, kepenų, kasos ligos. Yra tokie ergoterapiniai ežiukai, kuriuos ridinėjant po delną „išsijudina” taškiukai.

Patariame dažniau vaikščioti basomis po žvyrą, ražienas, kontrastinės vandens procedūros padams taip pat bus labai naudingos. Veide yra devyni taškai, peršalus reikia sukamaisiais judesiais pamasažuoti prie nosies šnervių ir po nosimi esančius taškus. Žmogus pasijutęs blogai, visuomet gali sau padėti.

Kaip padėti sau?

Visų šių taškų masažas stimuliuoja organizmo apsaugines jėgas, didina imunitetą. Kiekvieną tašką reikia masažuoti sukamaisiais judesiais prieš ir pagal laikrodžio rodyklę po devynis kartus. Profilaktiškai pamasažuoti du-tris kartus per parą.

1. Krūtinkaulio viduryje, spenelių aukštyje — gydys kosulį.

2. Kaklo duobutę pamasažuoti kosulio ar dusulio metu.

3. Po žandikaulio kampais, kaklo duobutėje — mažina gerklės skausmus, reguliuoja kraujospūdį.

4. Už ausų bei kaklo šonuose — veikia vegetacinę nervų sistemą.

5. Labiausiai atsikišusioje kaklo vietoje, kur baigiasi kaklas — gerina nuotaiką.

6. Nosies sparnelių šonuose — mažina slogą.

7. Antakių pradžioje pamasažavus taip pat mažinama sloga.

8. Ausų trynimas — tonizuoja visų vidaus organų veiklą.

9. Delnų trynimas — tonizuoja bei ramina.

TAIP PAT SKAITYKITE