REXSAN

Kas slepiasi kosmetikos produkto etiketėje?

Vis labiau į mūsų gyvenimus ir buitį veržiasi ekologija su savo produktais ir idėjomis. Vieni tai vadina mada, kiti – dar vienu prekybininkų triuku įpiršti gaminį vartotojui, o dar kiti džiaugiasi pagaliau sulaukę atsako visuotinei „chemitizacijai”. Asmeniškai mane šiurpas ima pagalvojus apie neseniai spaudoje pasirodžiusią žinią, jog mokslininkams pagaliau pavyko laboratorijoje išauginti dirbtinę mėsą. Ką dar bandysime sukurti? Šampūnai, valikliai, prausikliai, dekoratyvinė kosmetika ir kiti produktai jau seniai mūsų nebestebina savo nenatūralia sudėtimi. Skaitydamas ingredientų sąrašą, pasijauti kaip chemijos pamokoje, kai bandei ištarti cheminės formulės pavadinimą „nenusilauždamas“ liežuvio. Tada suabejoji tokio produkto patikimumu, tačiau ant kiekvieno kampo mūsų tykanti reklama vis nesiliauja aiškinti apie stebuklingą poveikį: mergina su priaugintomis/ prisegtomis plaukų sruogomis džiaugiasi plaukus purinančiu ir dar bent dešimt funkcijų atliekančio šampūno poveikiu, kita reklama skelbia, kad net tualeto šveitimas, namų valymas jums bus malonumas, kurį atliksime niūniuodamos savo mėgstamą melodiją. Tačiau mes kalbame ne apie tai.

Kol ekologija besidomantys ir toje srityje išprusę skaitytojai nepradėjo šaukti, jog nereikia dar vieno tokio straipsnio šia tematika, neva internete ar kituose šaltiniuose jau galima rasti  pakankamai informacijos, noriu užbėgti už akių ir pasakyti, jog, mano nuomone, tegul žmonės skaito, domisi, rašo. Gal vieniems skaitytojams tai bus visiškai nauja informacija, o kiti gal ras kažką naujo.

Per metus maždaug pusei milijardo Europos Sąjungos gyventojų parduodama penki milijardai kosmetikos produktų pakuočių, t. y. vienam žmogui (įskaitant kūdikius ir vaikus) per metus vidutiniškai tenka mažiausiai dešimt jų vienetų.

Kadangi ekologiškos kosmetikos, kuri nėra kenksminga sveikatai ir aplinkai, rinka Europoje sudaro vos 3% nuo visos kosmetikos, tai akivaizdu, kad mūsų odai tenka išties milžiniškas kiekis įvairiausių chemijos produktų — kremų, prausiklių, kitų veido ir kūno priežiūros produktų, dezodorantų, kvepalų, dekoratyvinės kosmetikos. Visų jų nė neišvardysiu. Dar vienas pastebėjimas: dauguma kosmetikos priemonių gamintojų negalvoja apie ekologiškų produktų gaminimo perspektyvas, kai rinka tokia nedidelė, jiems tiesiog neapsimoka. Vienintelis jų verslo tikslas – pelnas.

Tačiau ginčai apie patikimumą ir kenksmingumą sveikatai dėl kosmetikos gaminiuose naudojamų cheminių medžiagų netyla… Auglių ląstelėse randama kosmetinių konservantų. Alergijų priežastimi tampa sintetinės kvapiosios medžiagos, o dažiklių sudėtyje yra  sunkiųjų metalų.

Kodėl visų šių kenksmingų medžiagų naudoti neuždraudžia įstatymas?  Todėl, kad mums sakoma, jog tik įtarimų per maža. Norint paskelbti kenksmingą medžiagą ir uždrausti ją naudoti kosmetikoje, mokslininkai turi skirti jos tyrimams nors 20 metų. Kas finansuos tokius tyrimus? Kosmetikos gamintojai? Mokslininkai? Valstybė, kuri išleistų daugybę lėšų, rizikuodama negauti savo pajamų nuo mokesčių? Tačiau natūralūs komponentai daugiau kaip 20 kartų brangesni nei cheminiai ir sintetiniai. Be to, technologiškai kur kas sunkiau pasiekti reikalingos konsistencijos, ilgo tinkamumo laiko, malonios spalvos ir kitų niuansų.

Pagal galiojančius įstatymus kiekvieno produkto ingredientai jų masės mažėjimo tvarka privalomi rašyti ant pakuotės nurodant tarptautinius pavadinimus (INCI – International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Dažniausiai 80-90 proc. produkto masės sudaro pirmieji 4-5 ingredientai, visi likusieji tesudaro vos 5 proc. Čia pastebime kosmetikos gamintojų gudravimą: reklamos išdidžiai skelbia, jog produkto sudėtyje yra augaliniai aliejai, estraktai arba kita stebuklinga medžiaga iš mūsų motulės gamtos lobyno (,,natūralus kvapas“, kurį ,,įkvėpė gamta“, ,,su vitaminu E“, ,,ramunėlėmis“, ,,augaliniais ekstraktais“, ,,aromatų terapija“ ryškioje pakuotėje su egzotiškomis gėlėmis ar vaisiais), kuri intensyviai drėkina, maitina, lygina ir t.t. Tačiau…. Pasižiūrėkite, kurioje produktų eilės vietoje yra tas ingredientas. Mano pastebėjimais, dažniausiai jie būna nurodyti sudėties pabaigoje. Tad optimistiškiausiu atveju sudaro vos 1 proc. Logiškai mąstant, jei turime 200 ml kremo pakuotę, natūralaus (jei panaudotas natūralus) ingrediento, pavyzdžiui, jojobos aliejaus produkto sudėtyje tėra 2 ml. 2 ml?! Ką tie du mililitrai gali naudingo suteikti jūsų odai?  Taigi kosmetikos produktuose, kad ir kokia būtų jos rūšis (žr. lentelę), vyrauja odai nereikalingos medžiagos, o sintetinėje kosmetikoje dar yra ir sveikatai pavojingų chemikalų.

 

Produktų pramonėje naudojami cheminiai junginiai ir medžiagos (šaltinis <http://www.100pure.lt/lt/content/6-kenksmingos-chemines-medziagos>)

Nr.

Mežiaga

Aprašymas ir sukeliami negalavimai

1

1,4-dioxane

Tai vėžį sukeliantis kosmetikos pramonės pašalinis produktas. Dirgina akis ir gleivines, odą, pažeidžia centrinę nervų sistemą, netgi apibūdinamas kaip neurotoksinas ir hepatoksinas (toksiškas kepenims). Randamas beveik pusėje gaminių, sudėtyje turinčių etoksilintų surfaktantų.

Plačiau žiūrėkite: ETOKSILINTI SURFAKTANTAI

2

2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (Bronopol)

Toksiška medžiaga, sukelianti kontaktinį dermatitą. Tai formaldehidą išskiriantis produktas, todėl jam galima priskirti ir visas blogąsias formaldehido savybes.

Plačiau žiūrėkite: FORMALDEHIDAS, NITROZINANTYS JUNGINIAI

3

Alcohol, Isopropyl (SD-40)

Labai sausinantis ir dirginantis tirpiklis, kuris visiškai sunaikina jūsų odos apsauginį sluoksnį, palikdamas ją neapsaugotą nu bakterijų, grybelių ir virusų. Gaminamas iš propileno, naftos produkto. Naudojant gali atsirasti rudų pigmentinių dėmių ir pagreitėti odos senėjimo procesas.

4

Ammonium Laureth Sulfate (ALES)

Tai amonio ir etoksilinto lauril sulfato druska – surfaktantas, savo sudėtyje turintis polietileno glikolio (PEG).  Kenksmingas poveikis panašus į natrio lauret sulfato (SLES). Apie šias medžiagas plačiau skaitykite: ANIJONINIAI SURFAKTANTAI, NITROZINANTYS JUNGINIAI, ETOKSILINTI JUNGINIAI, NATRIO LAURET SULFATAS. Su kitais kosmetikos produktuose esančiais chemikalais lengvai sudaro nitrozilintus junginius, kurie yra stiprūs kancerogenai. Taip pat dažnai būna užterštas 1,4-dioksanu (plačiau skaitykite 1,4-DIOKSANAS).

5

Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)

Savo kenksmingomis savybėmis panašus į natrio lauril sulfatą (SLS). Esant didesnėms koncentracijoms sukelia sunkius akių ir odos pažeidimus. Įkvėpus stipriai dirgina kvėpavimo takus. Nurijus pavojingas virškinimo sistemai.

Plačiau žiūrėkite: NATRIO LAURIL SULFATAS, ANIJONINIAI SURFAKTANTAI, NITROZINANTYS JUNGINIAI

6

Anionic Surfactants

Tai aktyvios paviršiaus medžiagos, turinčios neigiamą krūvį (dėl to vadinamos anijoninėmis), naudojamos valymui ir plovimui. Anijoniniai surfaktantai smarkiai putoja, yra naudojami variklių plovimui (nuriebalinimui) ir grindų plovimui garažuose. Gaunami iš kokoso aliejaus. Kosmetikoje naudojami 95% šampūnų, gelių, dantų pastų, vonios putų ir pan. 
Dažnai būna užteršti nitrozaminais, kurie yra stiprūs mutagenai. Surfaktantai sukelia rimtus sveikatos sutrikimus. 

Anijoninių surfaktantų angliški pavadinimai: 
Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES), Ammonium Lauryl Sulfate (ALS), Ammonium Laureth Sulfate (ALES), Sodium Methyl Cocoyl Taurate, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Sodium Cocoyl Sarcosinate, Potassium Coco Hydrolysed Collagen, TEA (Triethanolamine) Lauryl Sulfate, TEA (Triethanolamine) Laureth Sulfate, Lauryl or Cocoyl Sarcosine, Disodium Oleamide Sulfosuccinate, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Disodium Dioctyl Sulfosuccinate

7

Benzalkonium Chloride

Labai toksiškas junginys, vienas pagrindinių odos dirgiklių. Dirgina odą, akis, nosies ertmę, gerklę ir gleivines. Patariama vengti tiesioginio kontakto. Į organizmą patekus didesniam šio chemikalo kiekiui gali ištikti raumenų paralyžius, pažemėti kraujo spaudimas, būti pažeista centrinė nervų sistema, pasireikšti depresija ir silpnumas. Ėsdina akis, kenksmingas kvėpavimo takams

8

Butylated Hudroxyanisole (BHA)

Alergenas, kurio tikslus poveikis odai dar nėra ištirtas. Manoma, kad gali veikti kaip hormonas ir mėgdžioti estrogeną (moterišką hormoną). Taip pat nustatyta, kad BHA gali blokuoti kitų hormonų veiklą, taip išbalansuodamas organizmą. Atlikus tyrimus su gyvunais parodyta, kad šis junginys jiems sukelia vėžį.

9

Butylated Hydroxytoluene (BHT)

Antioksidantas, naudojamas kosmetikos pramonėje tam, kad nepakistų produkto kvapas ar spalva. Sukelia alerginį kontaktinį dermatitą, gali išsiskirti toksiškas chemikalas toluenas (plačiau: TOLUENAS). Labai kenksmingas aplinkai, todėl nenuostabu, kad kenkia ir žmogaus sveikatai: be to, kad dirgina odą, gali pažeisti kepenis, sukelti vėžį, sutrikdyti endokrininių liaukų veiklą, lemti biocheminių ir viduląstelinių procesų pakitimus. Ypač pavojingas besivystančiam organizmui. Prarijus sukelia viršutinės kūno dalies skausmą, galvos svaigimą, pykinimą ir vėmimą.

10

Cationic surfactants

Katijoninės (turi teigiamą elektrinį krūvį) aktyvios paviršiaus medžiagos, kurioms būdinga cheminė amonio grupė. Dažniausiai naudojama plaukų kondicionieriuose, tačiau pirminė šių junginių paskirtis buvo minkštikliai popieriaus ir tekstilės pramonėje. Ilgai naudojant  plaukus išsausina ir padaro trapesnius. Tai sintetinės, dirginančios, sukeliančios alergiją ir toksiškos medžiagos. Netyčinis prarijimas gali pasibaigti net mirtimi.

Katijoninių surfaktantų angliški pavadinimai: Stearalkonium chloride, Benzalkonium chloride, Cetrimonium chloride, Cetalkonium chloride, Lauryl dimonium hydrolysed collagen.

11

Cetalkonium chloride

Naudojamas dezinfekcijai. Priskiriamas katijoniniams surfaktantams.
Plačiau žiūrėkite: KATIJONINIAI SURFAKTANTAI

12

Cetrimonium chloride

Naudojamas kaip antistatikas plaukų priežiūros priemonėse. Priskiriamas katijoniniams surfaktantams.
Plačiau žiūrėkite: KATIJONINIAI SURFAKTANTAI

13

Chloromethylisothiazolinone

Žiūrėti METILCHLORIZOTIAZOLINONAS

14

Isothiazolinone

Izotiazolinonai yra turbūt patys didžiausi odos alergenai, vis dar naudojami kosmetikos pramonėje dėl gerų konservantų savybių. Naudojant juos priemonėse, kurios lieka ant odos, iškildavao nemažai problemų, todėl šiuo metu izotiazolinonai daugiausiai naudojami nuplaunamose priemonėse. Naudojant ant odos didesnes koncentracijas gali sukelti trečio lygio nudegimus, o prarijus gali būti  netgi mirtini.

15

Cocoamidopropyl Betaine

Sintetinis surfaktantas,dirginantis odą irsukeliantis alerginį kontaktinį dermatitą. Šie negalavimai sukeliami tiek pačio junginio, tiek jame esančių priemaišų (pvz. 3-dimetilpropilamino).

16

Cocoyl Sarcosine

Žiūrėkite: NITROZINANTYS JUNGINIAI

17

Cyclomethicone

Tai silikono pagrindu pagamintas tirpiklis, dar naudojamas kaip emulsiklis, drėkiklis, drėgnumą reguliuojanti ir kondicionuojanti priemonė.  Ciklometikonas padeda pernešti kvapiąsias medžiagas, aliejus ir kitus junginius. Vis dėl to jo molekulės gana didelės ir pačios per odą pereiti negali, dėl to padengia ją plėvele, taip užmikšdamas poras ir neleisdamas odai kvėpuoti. Esant didesnėms šio chemikalo koncentracijoms ciklometikonas gali dirginti plaučius, akis ir odą. Ilgo poveikio tyrimai dar tik atlikinėjami.

Sintetiniai minkštikliai yra žinomi kancerogenai. Organizme linkę kauptis kepnyse ir limfmazgiuose. Jie nesuyra, todėl žalą daro tiek organizmui, tiek aplinkai.  

Plačiau žiūrėkite: SILIKONINIAI MINKŠTIKLIAI

18

DEA (diethanolamine), MEA
(Monoethanolamine), & TEA (triethanolamine)

Etanolaminas yra labai pavojingas, ardantis chemikalas, labai dirginantis ir deginantis odą, lengvai pro ją prasiskverbiantis į organizmo vidų, erzinantis akis. Šis chemikalas gali sukelti odos bėrimus, išsausėjimą. Prasiskverbęs pro odą arba įkvėpus pažeidžia kepenis, inkstus ir nervų sistemą. Kosmetikos produktuose dažniausiai naudojamas pH reguliavimui. 

Dėl savo karcinogeninio poveikio Europoje šie chemikalai beveik uždrausti. Dažnas produktų su MEA, DEA ar TEA naudojimas sukelia kepenų ir inkstų vežį.

Reaguodami su nitrozinančiais junginiais šie chemikalai sudaro nitrozaminus, pavojingus mutagenus, sukeliančius vėžį. Plačiau: NITROZINANTYS JUNGINIAI

19

Diazolidinyl urea

Tai vienas pagrindinių kontaktinio dermatito kaltininkų. Išskiria formaldehidą (plačiau: FORMALDEHIDAS), yra toksiškas įkvėpus, labai stirpiai erzina odą, sukelia odos audinių pažeidimus. Patekus į akis skausmingai degina pačias akis ir jų vokus, akys pradeda ašaroti, prasideda akies gleivinės uždegimas.

20

Dimethicone

Silikono pagrindu pagamintas viskoelastinis junginys, gaunamas sumaišius įvairius polimerus (ilgos grandinės cheminių medžiagų molekules). Dažniausiai naudojamas krūtų implantams ir jiems laikomas nekenksmingu. Tačiau ant odos jis sukuria storą nepralaidų sluoksnį, savotišką plėvelę. Neleisdamas odai kvėpuoti bei pašalinti prakaito ir toksinų ją dirgina.

Sintetiniai minkštikliai yra žinomi kancerogenai. Organizme linkę kauptis kepnyse ir limfmazgiuose. Jie nesuyra, todėl žalą daro tiek organizmui, tiek aplinkai. 

Plačiau žiūrėkite: SILIKONINIAI MINKŠTIKLIAI

21

Dimethicone Copolyol

Priskiriamas silikoniniams minkštikliams. Plačiau: SILIKONINIAI MINKŠTIKLIAI

22

Disodium Dioctyl Sulfosuccinate

Priskiriamas anijoniniams surfaktantams. Plačiau: ANIJONINIAI SURFAKTANTAI

23

Disodium Laureth Sulfosuccinate

Priskiriamas anijoniniams surfaktantams ir etoksilintiems junginiams. Plačiau: ANIJONINIAI SURFAKTANTAI, ETOKSILINTI JUNGINIAI

24

Disodium Oleamide Sulfosuccinate

Priskiriamas anijoniniams surfaktantams. Plačiau: ANIJONINIAI SURFAKTANTAI

25

DMDM Hydantoin

Tai konservantas, turintis surišto formaldehido, dėl to yra kenksmingas bakterijoms ir kitiems gyviems organizmams (tame tarpe ir Jums!). Atlikus tyrimus parodyta, kad šis junginys didesnėmis nei 0,2% koncentracijomis sukelia alergija ir dermatitą, taip pat pasireiškia pašalinis formaldehido poveikis. 

Plačiau žiūrėkite: FORMALDEHIDAS

26

Ethoxylated surfactants

Plačiai naudojami kosmetikos priemonėse kaip putojantys reagentai, emulsikliai ir drėkikliai. Sąlytyje su oru jie pakeičia savo cheminę struktūrą ir pradeda dirginti odą. Be to, kosmetikos produktuose dažnai aptinkama gamybos metu susidariusio toksiško 1,4-dioksano.

Plačiau žiūrėkite: 1,4-DIOKSANAS

Kaip atpažinti etoksilinntus junginius? Dažnai jie slepiasi po pavadinimais: PEG /polietilenglikolis (polyethylene glycol), polioksietilenas (polyethylene), junginiai, turintys priesagą „-et-” (eth) (pvz. lauret) arba „-oksinol-” (oxynol).

27

FD&C Colour Pigments

Sintetiniai dažikliai, pagaminti iš anglies dervų. Juose pilna sunkiųjų metalų druskų, kurios perneša toksinus į odą, sukeldamos sudirgimą ir padidėjusį jautrumą. Be to, sunkiųjų metalų jonai, prasiskverbę pro odą į organizmą, patys padaro daug žalos vidaus organams. Tyrimai su gyvūnais parodė, kad beveik visi šie dažikliai sukelia vėžį.

28

Formaldehyde

Žinomas kancerogenas. Sukelia alerginį ir kontaktinį dermatitus, stipriai erzina odą. Nuo jo gali prasidėti chroniški galvos skausmai bei pasireikšti nuovargis. Formaldehido garai  ypatingai erzina akis, nosį ir gleivines. Priskiriamas junginiams, kurie gali sudaryti nitrozaminus (vėžį sukeliančias medžiagas).
Plačiau žiūrėkite: NITROZINANTYS JUNGINIAI

29

Fragrance

Pats užrašas KVAPAI ant etiketės mažai ką pasako. Tai gali būti vienas iš keturių tūkstančių kvapą suteikiančių junginių, ir tik nuo jūsų sėmės priklausys, ar  tai bus visiškai nekalta cheminė medžiaga, ar  nuodingas kancerogeninis junginys. Kai kurių kvapiųjų medžiagų sukeliami simptomai: galvos skausmas, svaigimas, alergijos protrūkiai, odos išmušimas dėmėmis, labai smarkus kosulys arba vėmimas, odos suerzinimas. Yra kvapiųjų medžiagų, veikiančių centrinę nervų sistemą, netgi sukeliančių depresiją, hiperaktyvumą ar irzlumą.

30

Hydrolysed Animal Protein

Tai suardyti gyvūninės kilmės baltymai. Tai cheminiu arba biocheminiu būdu iki pavienių aminorūgščių (baltymo sudedamųjų dalių) suskaldyti baltymai. Daugiausiai diskusijų kelia ne pačių junginių kenksmingumas, o jų kilmė. Dažnai į kosmetikos priemones dedami baltymai, išgauti iš pačių netikėčiausių gyvūnų atliekų.

31

Imidazolidinyl urea

Tai vėžį sukeliantis junginys, atpalaiduojantis formaldehidą ir didesnėmis koncentracijomis labai toksiškas organizmui.

Plačiau žiūrėkite: FORMALDEHIDAS, NITROZINANTYS JUNGINIAI

32

Lanolin

Tai avių vilnų riebalai. Iš tiesų suminkština apmirusių ląstelių sluoksnį, bet „uždusina“ gyvas. Svetimi (avies) baltymai gali padidinti odos jautrumą ir sukelti alerginius bėrimus. Kosmetinis lanolinas savaime nepavojingas, bet dažnai reaguoja su kancerogeninėmis medžiagomis, padėdamas joms patekti į organizmą. Be to, beveik visada yra užterštas chemikalais, kurie buvo naudojami auginant avis. Didžioji lanolino dalis, naudojama kosmetikoje, yra stipriai užteršta kancerogeniniais organiniais pesticidais, tokiais kaip DTT (ditiotreitolis).

33

Lauryl dimonium hydrolysed collagen

Priskiriamas katijoniniams surfaktantams. 
Plačiau žiūrėkite: KATIJONINIAI SURFAKTANTAI

34

Lauryl or Cocoyl Sarcosine

Plačiau žiūrėkite: KATIJONINIAI SURFAKTANTAI

35

Lauryl Sarcosine

Priskiriamas anijoniniams surfaktantams ir nitrozinantiems junginiams. Plačiau: ANIJONINIAI SURFAKTANTAI, NITROZINANTYS JUNGINIAI

36

Liquidum Paraffinum

Plačiau žiūrėkite: MINERALINIS ALIEJUS

37

MEA compounds

Šie junginiai pagaminti iš etanolamino – ardančio chemikalo, labai dirginančio ir deginančio odą, lengvai pro ją prasiskverbiančio į organizmo vidų, erzinančio akis. Gali sukelti odos bėrimus. Prasiskverbęs pro odą arba įkvėpus pažeidžia kepenis, inkstus ir nervų sistemą.

Plačiau žiūrėkite: NITROZINANTYS JUNGINIAI

38

Methylisothiazolinone and 
Methylchloroisothiazolinone

Abu šie junginiai sukelia kosmetines alergijas. Izotiazolinonai yra turbūt patys didžiausi odos alergenai, vis dar naudojami kosmetikos pramonėje dėl gerų konservantų savybių. Naudojant juos priemonėse, kurios lieka ant odos, iškildavao nemažai problemų, todėl šiuo metu izotiazolinonai daugiausiai naudojami nuplaunamose priemonėse.

39

Mineral Oil

Techninis aliejus, naftos chemijos atliekos. Užkemša poras ir „dusina“ odą. Sulėtina jaunų ląstelių augimą. Didina dehidrataciją ir mažina barjerinę odos funkciją. Oda nebegali pašalinti toksinų, todėl tai dažniausia alerginių bėrimų ir inkštirų priežastis. Alerginės reakcijos (naftos chemijos alergija) gali sukelti artritus, migreną, epilepsiją, diabetą. Sudėtyje didelis kiekis kancerogenų – medžiagų galinčių sukelti onkologinius susirgimus. Gamintojai naudoja mineralinę alyvą, nes tai labai pigi žaliava.

Kiti pavadinimai: 
Skystas parafinas (Liquidum parafinum) 
Parafino aliejus (Paraffin Oil) 
Parafino vaškas (Paraffin Wax)
Petrolatas (Petrolatum)

40

Nitrosating Agents

Tai junginiai, dėl kurių Jūsų naudojamuose produktuose gali susidaryti nitrozaminai – cheminė medžiaga, sukelianti vėžį  visais tirtais atvejais. Vienoje kosmetikos priemonėje esant keliems nitrozinantiems junginiams, ant odos ar plaukų kitą dieną gali tekti tepti nuostabią kancerogenų kaukę.

Angliški šių junginių, kuriuos galite aptikti kosmetikos priemonėse, pavadinimai:
2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol
Cocoyl Sarcosine
DEA compounds
Imidazolidinyl Urea
Formaldehyde
Hydrolysed Animal Protein
Lauryl Sarcosine
MEA compounds
Quaternium-7, 15, 31, 60, etc
Sodium Lauryl Sulfate
Ammonium Lauryl Sulfate
Sodium Laureth Sulfate
Ammonium Laureth Sulfate
Sodium Methyl Cocoyl Taurate
TEA compounds

41

Paraben preservatives
(methyl, propyl, butyl, and ethyl)

Tai labai toksiški  konservantai, apsaugantys produktus nuo mikroorganizmų ir prailginantys jų galiojimo laiką. Net ir nustačius, kad jie toksiški, šį pavadinimą vis dar rasite ant daugelio kosmetikos priemonių pakuočių. Sukelia alergines reakcijas, oda gali parausti, perštėti, netgi skaudėti. Patekus į akis jas sudirgina, sukelia paraudimą ir skausmą.

42

Paraffin wax/oil

Žiūrėkite: MINERALINIS ALIEJUS

43

Polyethylene Glycol (PEG) compounds

Naftos produktas, pakeičiantis ir sumažinantis natūralią odos drėgmę, dėl to oda greičiau sensta ir yra mažiau apsaugota nuo bakterijų. Gali būti, kad sukelia vėžį (vykdomi tyrimai). 

Plačiau žiūrėkite: ETOKSILINTI JUNGINIAI

44

Potassium Coco Hydrolysed Collagen

Priskiriamas anijoniniams surfaktantams. Plačiau: ANIJONINIAI SURFAKTANTAI

45

Propylene/Butylene Glycol

Tai saldus ėdus skystis. Naftos sintezės produktas. Pramonėje naudojamas kaip antifrizas ir stabdžių skystis. Kosmetikos pramonėje dažniausiai naudojamas augalų ekstraktų išskyrimui. 

Tepant odą suriša riebalus, išstumdamas skysčius ir svarbius odos sveikatai komponentus, tuo sukeldamas laikiną odos lygumo pojūtį. Pigesnis už gliceriną, todėl kosmetikos sudaro 10-20% (ingredientų sąraše vienas pirmųjų, tai rodo jo didelę koncentraciją). Net ir nedidelėmis koncentracijomis vienas iš pagrindinių alergenų ir dirgiklių. Labai lengvai prasiskverbia pro odą į organizmą, gali sukelti smegenų, kepenų ir inkstų pakitimus. Tai stiprus odos dirgiklis, sukeliantis dermatitą, o patekęs į akis jas suerzina ir gali iššaukti konjuktyvitą. Propilenglikolis laikomas tokiu nuodingu, kad darbuotojai, su šiuo chemikalu dirbantys chemijos pramonėje, privalo mūvėti apsaugines pirštines, drabužius ir akinius, o atliekos su šiuo produktu laidojamos po žeme.

46

PVP/VA Copolymer

Naftos produktas, naudojamas plaukų lakuose, formavimo priemonėse ir kituose kosmetikos gaminiuose. Dalelės gali nusėsti plaučiuose ir toksiškai veikti kvėpavimo sistemą.

47

Quaternium-7, 15, 31, 60, etc

Visos šios medžiagos – konservantai, formaldehido dariniai. Pavadinimai taip stropiai maskuojami todėl, kad formaldehidas iš visų konservantų yra labiausiai kancerogeniškas, neurotoksiškiausias, alergiškiausias ir labiausiai dirginantis. Dauguma kosmetinių kompanijų šių junginių nebenaudoja,nes formaldehidas gali smarkiai suerzinti akis ir odą. Šie produktai dar stipriau dirgina odą, jei ji drėgna. Sukelia alergijas.

Plačiau žiūrėkite: FORMALDEHIDAS

48

Rancid Natural Emollients

Augaliniai aliejai nevisada yra tokie geri kaip Jums atrodo – rafinuoti aliejai yra jau praradę visas savo gerąsias medžiagas. Be to, juose randama  gryninimo metu susidariusių trans-riebiųjų rūgščių (gamtoje tokių natūraliai nebūna), kurios gali toksiškai veikti organizmą.
Naudojant natūralius aliejus reikia atsižvelgti į tai, kad net geriausių aliejų (erškėtuogių, raktažolių ir agurklių) galiojimo laikas yra iki šešių mėnesių, vėliau jie oksiduojasi ir apkarsta. Apkartę aliejai yra pavojingi, jie formuoja laisvuosius radikalus, kurie sendina ir žaloja Jūsų odą.

49

Silicone Derived Emollients

Silikoniniai minkštikliai pasižymi tuo, kad padengia odą nepralaidžia plėvele ir taip ją dusina. Tai tas pats, kas pastoviai vaikščioti apsivyniojus plastikine plėvele! 

Sintetiniai minkštikliai yra žinomi kancerogenai. Organizme linkę kauptis kepnyse ir limfmazgiuose. Jie nesuyra, todėl žalą daro tiek organizmui, tiek aplinkai.  

Angliški kai kurių silikoninių minkšiklių pavadinimai: Dimethicone, Dimethicone Copolyol, Cyclomethicone

50

Sodium Cocoyl Sarcosinate

Priskiriamas anijoniniams surfaktantams. Plačiau: ANIJONINIAI SURFAKTANTAI

51

Sodium Laureth Sulfate (SLES)

Jūs niekada nepamatysite šios medžiagų reklamos, nes apie jos toksinį poveikį parašyta daug tomų specialios literatūros. Kartu su SLS (natrio lauril sulfatu) tai viena pavojingiausių medžiagų odos ir plaukų priežiūros produktuose. 
Veikdamas su kitomis kosmetikos priemonėse esančiomis medžiagomis SLES sukuria nitrozaminus, kurie yra labai galingi kancerogenai. Stipriai dirgina odą ir akis.

Pusiau natūralioje kosmetikoje kartais maskuojamas paaiškinant, kad pateko į gaminį iš kokosų ekstrakto.

Daugiau informacijos prie NITROZINANTYS JUNGINIAI, ANIJONINIAI SURFAKTANTAI

52

Sodium Lauroyl Sarcosinate

Taip pat vadinamas sarkozilu (sarkosyl). Tai joninis surfaktantas, gautas iš sarkozino ir naudojamas kaip putojantis valomasis ingredientas šampūnuose, skutimosi putose ir plovimo priemonėse. Tyrimuose sarkozilas naudojamas DNR transkripcijos pradžios blokavimui, o DNR yra kiekvienos jūsų ląstelės duomenų saugykla. Blokuojant transkripciją sustabdoma tam tikrų ląstelių elementų veikla, tai gali pasireikšti įvairiausiais negalavimais.
Plačiau žiūrėkite: ANIJONINIAI SURFAKTANTAI

53

Sodium Lauryl Sulfate (SLS)

Jūs niekada nepamatysite šios medžiagų reklamos, nes apie jos toksinį poveikį parašyta daug tomų specialios literatūros. Kartu su SLES (natrio lauret sulfatu) tai viena pavojingiausių medžiagų odos ir plaukų priežiūros produktuose. 

Veikdamas su kitomis kosmetikos priemonėse esančiomis medžiagomis SLS sukuria nitrozaminus, kurie yra labai galingi kancerogenai. Gyvūnai, kurie buvo paveikti SLS, patyrė akių, centrinės nervų sistemos pažaidas, pasunkėjo jų kvėpavimas, pasireiškė viduriavimas, smarkus odos sudirginimas ir netgi mirtis.

Šis chemikalas ypač pavojingas besivystančioms akims – jos gali tinkamai nesusiformuoti, nes SLS ardo reikalingus baltymus.  Pastebėta ir žala imuninei sistemai – SLS pažeidžia odos sluoksnius ir sukelia uždegimą

Pusiau natūralioje kosmetikoje kartais maskuojamas paaiškinant, kad pateko į gaminį iš kokosų ekstrakto.

Plačiau: NITROZINANTYS JUNGINIAI, ANIJONINIAI SURFAKTANTAI

54

Sodium Methyl Cocoyl Taurate

Priskiriamas anijoniniams surfaktantams, nitrozinantiems junginiams. Plačiau: ANIJONINIAI SURFAKTANTAI, NITROZINANTYS JUNGINIAI

55

Stearalkonium Chloride

Cheminis junginys, dažniausiai naudojamas kondicionieriuose ir kremuose. Sukelia alergines reakcijas. Šis chemikalas buvo sukurtas kaip pigesnis baltymų ir žolelių preparatų pakaitalas plaukų minkštinimui, pramonėje naudotas medžiagoms minkštinti. Toksiškas. Priskiriamas katijoniniams surfaktantams.

Plačiau žiūrėkite: KATIJONINIAI SURFAKTANTAI

56

Talc

Talkas užteršia poras ir stipriai išdžiovina odą. Kosmetinis talkas – kancerogeniškas. Moksliniais tyrimais patvirtinta, kad talko naudojamas aplink lytinius organus sukelia kiaušidžių vėžį. Ypatingai pavojingas miltelių pavidalo talkas, esantis veidui skirtuose produktuose, kuriuos mes įkvėpiam.

57

TEA (Triethanolamine) Laureth Sulfate

Sintetinis emulsiklis. Labai rūgštingas, be to dažnai užterštas nitrozaminais – galingais mutagenais, sukeliančiais vėžį. Plačiau: ANIJONINIAI SURFAKTANTAI

Reaguodami su nitrozinančiais junginiais šie chemikalai sudaro nitrozaminus, pavojingus mutagenus, sukeliančius vėžį. Plačiau: NITROZINANTYS JUNGINIAI

58

TEA compounds

Tai etanolamino pagrindu pagaminti junginiai. Etanolaminas yra labai pavojingas, ardantis chemikalas, labai dirginantis ir deginantis odą, lengvai pro ją prasiskverbiantis į organizmo vidų, erzinantis akis. Šis chemikalas gali sukelti odos bėrimus, išsausėjimą. Prasiskverbęs pro odą arba įkvėpus pažeidžia kepenis, inkstus ir nervų sistemą. Kosmetikos produktuose dažniausiai naudojamas pH reguliavimui. 

Dėl savo karcinogeninio poveikio Europoje šie chemikalai beveik uždrausti. Dažnas produktų su MEA, DEA ar TEA naudojimas sukelia kepenų ir inkstų vežį.

Reaguodami su nitrozinančiais junginiais šie chemikalai sudaro nitrozaminus, pavojingus mutagenus, sukeliančius vėžį. Plačiau: NITROZINANTYS JUNGINIAI

59

Toluene

Nuodas! Pavojingas tiek įkvėpus, tiek prarijus, tiek sąlytyje su oda. 

Jo garai pažeidžia kepenis, inkstus, kraujotakos sistemą, centrinę nervų sistemą. Sukelia odos, akių ir kvėpavimo takų sudirgimą.

Prarijus gali kilti skrandžio spazmai, svaigti ir skaudėti galva. Toluenas gali prasiskverbti pro odą, ją sudirginti. Patekus į organizmą odoje jaučiamas adatėlių dilgsėjimas arba nejautra. Didesnėmis koncentracijomis sukelia sąmonės praradimą ar netgi mirtį.

Pastoviai naudojant produktus su šiuo junginiu išsivysto mažakraujystė, kaulų čiulpų hipoplazija, pažeidžiamos kepenys ir inkstai. Oda išsausėja, raudonuoja, susergama dermatitu.

Ir kiti

Pasitikrinti kosmetikos priemonių sudėtį galite čia: 
www.cosmeticdatabase.com
www.cosmetic-check.com
http://cosmeticsinfo.org
http://www.ewg.org/skindeep/

 

Pabaigai:

Neagituoju skaitytojų mesti lauk visą cheminę produkciją, tačiau kitą kartą, kai stovėsite parduotuvėje ir rinksitės naują šampūną ar kremą,  prisiminkite šį straipsnį ir pagalvokite, ar tikrai verta teršti save ir mus supančią aplinką. Galų gale, priimti ekologiškas idėjas ar ne,  yra kiekvieno asmeninis apsisprendimas.

 

Straipsnį parengė:

 

Jurgita Ušinskaitė
produktai@ekomama.lt

 

Parduotuvė:

Ekomama.lt

Žemynos g. 2, Vilnius

http://www.ekomama.lt
info@ekomama.lt
https://www.facebook.com/ekomama.lt

TAIP PAT SKAITYKITE