REXSAN

Kaip avėti aukštakulnius, kad kuo mažiau kentėtų kojos?

Nemažai moterų neįsivaizduoja gyvenimo be aukštakulnių batelių. Tačiau jų mėgėjos dažnai nė nenutuokia, kokie pavojai gresia. Itin aukšti kulniukai sukelia įvairiausias kojų problemas – nuo kulkšnies patempimų iki lėtinio pėdų skausmo.

Netinkama avalynė yra nugaros ir kulno skausmų, nuospaudų, pūslių ar įaugusių nagų priežastis. Ilgai avint aukštakulnius batus, sutrumpėja ir nusilpsta blauzdų raumenys, raiščiai, gali išnirti pėda, iškrypti stuburas ar sutrikti dubens formavimasis, skelbia shoecloset.wordpress.com.

Avint batelius aukštais kulnais, vaikščiojama palinkus į priekį, dėl to padidėja apkrova stuburui ir jis iškrypsta. Mokslininkai nustatė, kad tiek plačiakulniai, tiek smailiakulniai bateliai padidina kelio osteoartrozės (sudyla sąnario kremzlė) grėsmę. Sudilus kremzlei, kaulai trinasi vienas į kitą ir sukelia skausmą.

Žmogaus pėda – labai sudėtinga kaulų, sąnarių, raiščių ir raumenų sistema.

Štai kelios būdingiausios problemos, atsiradusios dėl aukštakulnių batelių avėjimo:

Įskilę pado kaulai

Dėl aukštų kulniukų didžiausias krūvis tenka padų pagalvėlėms.

Ilgieji pado kaulai trinasi su kojų pirštų kaulais, o tai gali sukelti šių kaulų ar juos supančių nervų uždegimą. Gali net įskilti kaulai.

Problemą išspręsite, jei pasirinksite batus su žemesne pakulne. Specialistai rekomenduoja rinktis batus ne aukštesniais nei 5 cm kulniukais.

Patemptos kulkšnies sausgyslės:

Aukštakulniai bateliai, ypač tie, kurių kulniukai labai ploni, didina kulkšnies sausgyslių patempimo riziką. Dažniausiai patempiamos šoninės sausgyslės. Patempus kulkšnį, reikia uždėti įtvarą. Kad kulkšnis tinkamai sugytų, gali prireikti fizinės terapijos. Dėl sunkių kulkšnies sausgyslių patempimų arba dėl kulkšnies lūžių didėja osteoartrito rizika.

Norėdamos to išvengti, rinkitės batus su stambiais kulnais, nes pėda tampa stabilesnė, todėl traumų tikimybė mažesnė.

Kojos nykščio deformacija

Dėl aukštakulnių smailianosių batų labiausiai moteris kamuoja nykščio deformacija. Liga vystosi, kai didysis pėdos pirštas krypsta kitų pirštų link ir sudaro kampą su pėdos kaulais. Vadinamasis kauliukas susiformuoja, kai audinys arba kaulas stumiamas nuo sąnario.

Nors ši liga paveldima, tikimybę ja susirgti sumažinsite, jei atsisakysite aukštakulnių ir smailianosių batelių.

Patarimai

Vieną dieną avėkite 4–5 cm, o kitą – 10–12 cm aukščio kulniukus turinčius batelius.

Avėkite skirtingą avalynę. Aukštakulnius batus aukitės eidamos į teatrą, įvairius priėmimus ar vakarienes, o kitomis progomis rinkitės patogią avalynę.

Įdomūs faktai

Jei kulniukas aukštesnis nei

4 cm, priekinė pėdos dalis patiria 7 kartus didesnį krūvį nei kulnas. O jei kulniukas aukštesnis nei 6 cm, krūvis padidėja 8 kartus.

62 proc. moterų mano, kad pėdų skausmas yra normalus reiškinys.

Devynios iš dešimties moterų avi per mažo dydžio batus.

Vidutiniškai per metus moteris įsigyja keturias poras batų.

43 proc. moterų yra bent kartą susižeidusios, avėdamos aukštakulnius batelius. 8 proc. jų patyrė rimtas traumas.

Pasaulyje rengiamos neįprastos lenktynės, kuriose dalyviai privalo avėti aukštakulnius batus. Šeštadienį tokios lenktynės vyks ir Lietuvoje.

Pirmieji sukurti aukštakulniai batai buvo skirti vyrams aristokratams.

TAIP PAT SKAITYKITE