Biorythm

Jautri oda: specialistų įžvalgos, atmintinė, faktai

jautri oda

Odos jautrumas dažniausiai pasireiškia odos polinkiu rausti, pigmentacija, šerpetojimu, pakitusia odos lipidų sudėtimi, sausumu, gali atsirasti gėlimo, traukimo, deginimo jausmas. Tokią odą turintys žmonės dažnai serga ir kitomis odos ligomis: seborėjiniu ar atopiniu dermatitu, netipine žvynelinės forma, rožine, perioraliniu dermatitu.

Taip pat jautriai odai būdingas padidėjęs reaktyvumas į mus supančią aplinką: saulę, vėją, šaltį, oro taršą, dekoratyvinę kosmetiką ir galybę kitų veiksnių. Tai, kas normaliai odai atrodo įprasta, jautriai – iššūkis. Turintys jautrią odą, žino, ką reiškia nemalonus tempimas, perštėjimas ir diskomfortas.

Vis garsiau girdime kalbant, kad jautri oda tampa vis didesne problema moterims, neretai ir vyrams. Remiantis Lietuvos žinių duomenimis, jau prieš gerą dešimtmetį Jungtinėje Karalystėje, atlikus epidemiologinį tyrimą, paaiškėjo, kad iš apklaustų 3,3 tūkst. moterų ir 500 vyrų, net 51,4 proc. moterų ir 38,2 proc. vyrų nurodė, kad jų oda yra jautri.  57 proc. moterų ir 31,4 proc. vyrų teigė, jog  turėjo alerginę reakciją asmeninės higienos priemonėms bent vieną kartą gyvenime, 23 proc. moterų ir 13,8 proc. vyrų tikino, kad jautrumo problemų turėjo per paskutinius 12 mėn. Peržvelgus šių dienų statistiką, kuomet kas antra moteris teigia turinti jautrią odą, skaičiai dar labiau verčia susimąstyti – jautrių odos savininkų skaičius ne mažėja, bet auga.

Kodėl oda yra jautri?

Jautri oda yra plonesnė, o jos apsauginė funkcija yra nepakankama, todėl išoriniai dirgikliai lengviau patenka į odą. Odos ląstelės keratinocitai, reaguodami į dirgiklius, išskiria tam tikras medžiagas (pro-uždegiminius mediatorius), kurios atsakingos už tolimesnius biologinius procesus, sukeliančius nemalonius pojūčius.

Savarankiškai gydantis, ypač jei naudojami hormoniniai tepalai, gali atsirasti ilgalaikiai pakitimai, kuriuos įveikti bus sudėtinga. Kad išvengtumėte neigiamų pasekmių, rekomenduojame apsilankyti pas dermatologą ir odą prižiūrėti pagal jo patarimus bei naudoti specialią kosmetiką.

Jautriai odai – tik hipoalerginės priemonės

Kai kurios dermatologinės kosmetikos sudėtis panaši į odos natūralių lipidų struktūrą, tad ji ypač efektyviai padeda organizmui atstatyti ir palaikyti epidermio apsaugines savybes, išsaugoti medžiagas, reguliuojančias drėgmę odoje. Jautresnei odai rekomenduojama rinktis hipoalergines kosmetikos priemones, kurių sudėtyje nėra konservantų, emulsiklių ar kvėpiklių. Tokiose moksliškai pagrįstose priemonėse esantys lipidai papildo natūralius lipidus, esančius tarp epidermio ląstelių viršutiniame odos sluoksnyje ir taip sumažina drėgmės praradimą bei saugo nuo dirgiklių patekimo į vidų. Atkuriamas ir suteikiamas ilgalaikis drėkinimas, mažinamas odos jautrumas, atkuriamas odos elastingumas, oda saugoma nuo pakartotinio išsausėjimo.

Keletas specialistų įžvalgų

  • Jautri oda linkusi į alerginį, kontaktinį, seborėjinį, neuro dermatitą, dilgėlinę, egzemą.
  • Dažnos tokių chroniškų jautrios odos susirgimų, kaip egzema, psoriazė, atopinis dermatitas, priežastys yra ilgalaikis stresas, streikuojanti organizmo imuninė sistema.
  • Alerginį dermatitą gali išprovokuoti ne tik cheminiai, bet ir natūralios kilmės kosmetikos komponentai, pavyzdžiui, eterinis augalų aliejus.
  • Kontaktiniu dermatitu susergama ant odos patekus vienokiai ar kitokiai toksinei medžiagai, pavyzdžiui, didelio rūgštingumo muilui, spiritui, acetonui.
  • Jautrią riebią odą stiprina ir jos būklę gerina drėkinamieji, maitinamieji, apsauginiai preparatai, kuriuose yra ne didesnė nei 12 proc. riebiųjų rūgščių koncentracija.
  • Sausą jautrią odą reikia ne tik drėkinti, bet ir maitinti, specialiomis priemonėmis stiprinti jos kapiliarų sieneles. Negalima pamiršti ją apsaugoti nuo pavojingo UV spindulių poveikio.
  • Jeigu oda jautri, dėl veido masažo, odą šveičiančių procedūrų su glikolio, vaisių rūgštimis, lazeriu, svarbu pasikonsultuoti su patirtį turinčiu profesionalu. Todėl, kad tai agresyvu ir gali grėsti nemaloniomis pasekmėmis.

Veiksmingos procedūros salone

  • Biorevitalizacija panaudojant tinkamos koncentracijos hialurono rūgštį. Procedūra vaizdžiai atjaunina odą, sustiprina kapiliarus, normalizuoja kraujotaką, veikia priešuždegimiškai.
  • Mikrobangų terapija. Stiprina odos imunitetą, kraujagyslių sieneles, mažina uždegimą.
  • Frakcinė fototerapija, diodų lazeris. Taikant šias metodikas, panaikinamas veide išryškėjęs kraujagyslių tinklelis.
  • Mezoterapija. Labiausiai tinka brandžiai odai, todėl, kad veiksmingai šalina raukšles, stangrina odą, stabdo šerpetojimo procesą.

TAIP PAT SKAITYKITE