Gudručio vaistinė

Stipriname kūną: kaip pasirinkti treniruoklį

Treniruoklius sąlyginai galima suskirstyti į dvi rūšis: ugdančius ištvermę (kardiotreniruokliai) ir jėgą (jėgos treniruokliai). Pirmam tipui priklauso bėgimo takeliai, velotreniruokliai, elipsiniai ir irklavimo treniruokliai. Jėgos treniruokliai būna suoliukų tipo, kur kaip apkrova naudojamas sportuojančiojo svoris, ir kompleksai su laisvais ar integruotais svarmenimis.

Tapti stipresniam

Jėgos treniruokliai yra skirti tam tikroms raumenų grupėms stiprinti. Tiesa, perspėja sporto treneriai, pašalinti, pavyzdžiui, atsikišusį pilvą tik treniruojant pilvo presą, vargu ar pavyks, jei nesumažinsite suvartojamo maisto kiekio. Jeigu lieknėtų tik tos kūno vietos, kurias treniruojame, tuomet tenisininkų rankos būtų skirtingų apimčių, tačiau taip nėra.

Minusai

Jeigu negyvenate erdviame name, tuomet visiems reikalingiems jėgos treniruokliams (apie 20-30) vietos vargu ar atsiras, o kombinuotieji, mankštinantys kelias raumenų grupes, kainuoja nemenkus pinigus. Jeigu vis dėlto degate noru namuose įsirengti, kad ir nedidelę „štanginę”, joje būtinai turi atsirasti: suolas su reguliuojamu atlošu, štanga su svarmenimis, hanteliai ir sienelė pritūpimams.

Virbracijos magija

Vibromasažuoklių, kurie kaip skelbia reklamos, mūsų sėdmenis gali padaryti stangrius, profesionalūs treneriai net nevadina treniruokliais. Tiesa, vibromasažas gerina kraujotaką, atpalaiduoja raumenis. Jis naudingas tik kaip pagalbinė priemonė reguliariai sportuojant jėgos treniruokliais.

Minusai

Vibracija ne visada naudinga. Sergant tam tikromis ligomis (pvz., navikais, venų varikoze), vibromasažuoklių naudoti nerekomenduojama.

Statistai

Yra treniruoklių, kurie raumenims duoda krūvį net ir nejudant.

Minusai

„Statistinis krūvis” nėra labai naudingas širdžiai. Be to, tokį krūvį galima gauti ir be papildomų treniruoklių. Tiesiog įsiremkite rankomis į sieną ir kelias minutes bandykite ją stumti nejudėdami.

Ant rogučių

Žmonėms, kurie turi nugaros problemų, dabar dažnai siūlomi specialūs pilvo preso treniruokliai su atlošu.

Minusai

Kaip teigia sporto treneriai, kam leisti pinigus tokiam treniruokliui, jei presą treniruoti nekenkiant nugarai galima ir be jo. Pakanka atsigulti ant nugaros, sulenkti kelius ir bandyti juos siekti ištiestomis rankomis. Būtina sąlyga – keliant galvą nelenkti smakro žemyn. Jis turi būti tiesus.

Efektai iš dėžutės

Ne ką rečiau reklamuojami ir miostimuliatoriai, žadantys greitą efektą. Jų principas paprastas: prie raumenų priklijuojami elektrodai. Veikiami elektros srovės raumenys susitraukinėja.

Žmonėms, kurie sveiksta po sunkios ligos, tokie prietaisai iš tiesų gali padėti išvengti raumenų atrofijos. O tinginiams – vienintelė viltis atsikratyti antsvorio ir užsiauginti raumenukus. Bet…

Minusai

Miostimuliacijos negalima taikyti kaip alternatyvos sporto treniruotėms. Pirmiausia dėl to, kad norint treniruoti visas raumenų grupes jums prireiks daug daugiau laiko nei jo praleistumėte sporto salėje. Antra, tam, kad tokį prietaisą galėtumėte savarankiškai naudoti namuose, reikia labai gerai išmanyti anatomiją.

Širdžiai ir keliams

Kardiotreniruokliai treniruoja širdį ir kvėpavimą. Treniruočių metu organizmas „mokosi” eikvoti energiją – riebalus ir angliavandenius. Kuo dažniau treniruojatės, tuo organizmas lengviau eikvoja energiją. Kad pamatytumėte rezultatus, kardiotreniruokliais turėtumėte sportuoti 3-6 kartus per savaitę. Maksimalus poveikis treniruojantis kardiotreniruokliu pasiekiamas vadinamojoje aerobinėje zonoje.

Aerobinė zona – tai pulso dažnis, lygus 60-80 proc. maksimalaus pulso dydžiui, kurį galima apskaičiuoti pagal formulę 220 minus amžius. Pavyzdžiui:

220-32 (amžius) =188 – maksimalus pulsas,

(188×0,6)=113 – žemiausia pulso riba,

(188×0,8)=150 – aukščiausia pulso riba.

Taigi, nuo 113 iki 150 dūžių per sekundę – intensyvumo intervalas (0,6 ir 0,8 – universalūs koeficiientai).

Riebalai geriausiai dega pulso dažniui pasiekus 60-70 proc., o geriausiai augama ir stiprinami raumenys – esant 70-80 proc. maksimalaus dažnio.

Minusai

Bėgimo takeliai arba žingsniuokliai ne itin tinka antsvorio bei sąnarių problemų turintiems žmonėms. Pilniems žmonėms geriau tinka sėdimi treniruokliai: dviračiai ir irklavimas.

Taip pat tokiems žmonėms labiau tinka elipsiniai treniruokliai, kurie nekenkia sąnariams.

TAIP PAT SKAITYKITE