Biorythm

Pasaulyje pripažinta manualinė terapija nepalieka abejingų ir Lietuvoje

Tarptautinio lygio kineziterapeuto Briano Mulligano iš Naujosios Zelandijos atrastos metodikos principus taiko įvairių pasaulio šalių kineziterapeutai. Ši technika stebina skausmo kamuojamus žmones, kurie, greitai pajutę pirmuosius rezultatus, teigia nesitikėję tokio efekto – ne vienas išvengė operacijos ar ilgo ir skausmingo gydymo.

Naujiena mūsų šalyje

Žmogaus rankos yra nuostabus instrumentas, kuriuo galima gydyti, tačiau tam, be abejonės, reikalingos specialios žinios. 2015 metais aukščiausio (C) lygio „Mulligan“ manualinės terapijos sertifikatą įgijęs Medicinos diagnostikos ir gydymo centro, įsikūrusio V. Grybo gatvėje, kineziterapeutas Audrius Šalavėjus sako, kad ši metodika Lietuvoje vis dar naujiena. Mat mūsų šalyje įprasta manyti, jog manualinė terapija yra „kaulų laužymas“, o visoje Europoje tai – „gydymas rankomis“.

Nuolat žinias gilinantis ir kvalifikaciją keliantis kineziterapeutas šia metodika susidomėjo 2014-aisiais, kai mūsų šalyje buvo surengti pirmieji „Mulligan“ metodikos mokymai. A. Šalavėjus sėkmingai baigė A, B ir C mokymo lygį. „Mokymų metu daug dėmesio buvo skirta ne tik teorijai, bet ir praktikai. Analizavome, kaip parinkti efektyviausią paciento gydymo būdą ir kaip elgtis skirtingose situacijose. Šiuo metu rengiamės egzaminui, kurį išlaikę gausime „Certified Mulligan Practitioners“ (CMP) sertifikatą. Jis suteiks galimybę mokyti kitus. Be to, gydytojai, turintys šį sertifikatą, bus įrašyti į „Mulligan Concept“ sąrašą, tad užsienio piliečiams atvykus į svečią šalį, bus paprasčiau surasti specialistą, kuris gydo pagal „Mulligan“ metodiką“, – pasakojo A. Šalavėjus.

Pasak kineziterapeuto, šios technikos pagrindinis principas – jeigu žmogus jaučia skausmą judėdamas, jam atliekama tam tikra mobilizacija, t. y. vieno sąnario paviršius stumiamas kito sąnario link. Specialistas suranda patogiausią sąnario padėtį, kurią užfiksuoja rankomis. Tuomet vėl atliekamas skausmą provokuojantis judesys. Nuo pirmos sekundės skausmas judant gerokai sumažėja arba visai išnyksta. Judesys kartojamas 3–5 kartus. Rezultatas 50 procentų sumažėjęs skausmas, padidėjusi judesio amplitudė ir, žinoma, laimingesnis pacientas. A. Šalavėjaus teigimu, ši metodika yra kur kas efektyvesnė nei kitos Lietuvoje naudojamos metodikos, nes:

  • Gydymas atliekamas kartu su judesiu. Šis gydymas efektyvesnis nei tradicinė manualinė terapija, kuri atliekama pasyviai (pacientui gulint atsipalaidavus), paciento raumenys, raiščiai ir sausgyslės iš karto prisitaiko prie naujos sąnario padėties, tad po poros judesių žmogus jau gali judėti, jam nebereikia daryti papildomų pratimų ar tempimų, kurie privalomi po manualinės terapijos.
  • Gydymo efektas jaučiamas iš karto. Daugumos gydymo metodikų efektas pajuntamas tik kitą dieną arba po 4–5 procedūrų. „Mulligan“ metodikos rezultatus pacientas pajunta iš karto, o prireikus galima keisti gydymo procesą.
  • Gydoma labai švelniai, nėra šalutinio poveikio. Dažniausiai sąnarys fiksuojamas nykščio pagalvėle, todėl ši technika nekelia diskomforto ar skausmo kaip daugelis kitų.
  • „Mulligan“ metodika gydomi visi raumenų ir skeleto sutrikimai. Kitos metodikos dažniausiai tinka gydyti tam tikrus sutrikimus, o „Mulligan“ metodika unikali, nes galima gydyti labai daug sutrikimų nuo kojos pirštų iki kaklo skausmo ar rankos pirštų tirpimo, tarpslankstelinių diskų išvaržas, kelio meniskų skausmą ir kt. Pagrindinis principas – jeigu jaučiate skausmą judėdami, ši technika jums gali padėti.

Moteris išvengė peties sąnario keitimo operacijos

Gydytojas pateikia ir keletą atvejų, kai manualinė terapija padėjo žmonėms, ilgai kentusiems skausmą ar diskomfortą.

75 metų pacientei „Mulligan“ gydymo technika padėjo išvengti operacijos. „Ji skundėsi stipriu peties skausmu ir jau buvo suplanavusi operaciją – pasiruošusi peties sąnario keitimui. Vertinant moters sveikatą, nustatyta, kad skausmas keliant ranką buvo jaučiamas pradedant ir baigiant veiksmą, tačiau, laikant ranką ištiesus, ji skausmo nejausdavo. Tokia būsena vadinama „skausmo arka“, o dažniausia jos priežastis kaklo slankstelių sutrikimai“, pasakojo A. Šalavėjus. Šiek tiek pastūmus kaklo slankstelius vieną nuo kito ir šią procedūrą pacientei pakartojus tris kartus, skausmas dingo, tad operacija nebebuvo reikalinga. Gydytojas prieš operaciją rekomenduoja išbandyti netradicinę mediciną. Manualinė terapija niekuomet nebus taikoma sergant osteoporoze, osteochondroze, artritu ar kitomis ligomis, nes tuomet būtinas kitoks gydymas.

Gydytojas pasakoja, kad daugelis žmonių tiesiog ignoruoja skausmą arba įpranta prie nuolatinio diskomforto. „Pacientas skundėsi nugaros skausmu. Apžiūrėjęs pastebėjau, kad jis nelenkia kojos per kelį. Pasiteiravus pacientas atsakė, kad prieš metus jam buvo atlikta kelio meniskų operacija, tačiau po jos kelio rekomenduojama nelenkti tik tris savaites. Vyras, vengdamas skausmo, kelį saugojo, stengėsi nelankstyti visus metus, todėl per tiek laiko jis tiesiog sustingo. Žmonės bijo skausmo, tad susitaiko su judesio apribojimais. Pritaikę „Mulligan“ techniką atradome patogiausią kelio sąnario padėtį, ir po vienos procedūros pacientas pradėjo lankstyti kelį“, – pasakojo A. Šalavėjus.

Specialisto teigimu, šie atvejai buvo nestandartiniai ir specifiški. Tradicinės metodikos čia nepadėjo, todėl buvo išbandytas netradicinis ,,Mulligan“ gydymas, kuris padėjo pasiekti efektyvių rezultatų.

Žmonės baiminasi skausmo

Teigiamų pavyzdžių tikrai daug, bet A. Šalavėjus pripažįsta, kad žmonės vis dar bijo per apžiūrą ir gydant patirti skausmą. Terapija jiems asocijuojasi su staigiais judesiais ir sukeliamu skausmu. Atrodo neįtikėtina, kad gydymas rankomis gali būti švelnus, nes tai ne masažas, o sąnario stūmimas ar slankstelio spaudimas.

Viena pacientė pasakojo: „Nors aš ir teigiau, kad nesiskundžiu jokiais skausmais, gydytojui pasiūlius išbandyti šią metodiką, nugalėjo smalsumas. Per apžiūrą paprašius lenkti galvą žemyn, apatinėje kaklo dalyje pajutau stiprų spaudimą ir tempimą.“ „Įvertinus keletą judesių, nustatytas sumažėjęs rankos raumenų tonusas, apatinės kaklo dalies nejudrumas, dėl kurio dirginami kaklo nervai, todėl 7 kaklo slankstelį paspaudžiau į viršų. Įsitikinome, ar taip patogu, ar neskauda, ir keletą kartų palenkėme kaklą. Užfiksuota padėtis buvo taisyklinga, apatinės kaklo dalies paslankumas ir raumenų tonusas padidėjo“, – komentavo situaciją kineziterapeutas. Vos po kelių minučių judesiai tapo lengvesni ir laisvesni. Pasirodo, net niekuo nesiskundžiantiems žmonėms apsilankyti pas kineziterapeutą profilaktiškai būtų tikrai pravartu.

Medicina sparčiai juda į priekį, ir žmonėms pagalba gali būti suteikta per kelias minutes, nesukeliant skausmo ar nepatogumų. Tai didžiausia manualinės terapijos vertė – pacientai ne tik sutaupo laiko, bet ir išvengia kitų medicinos procedūrų, vaistų vartojimo

TAIP PAT SKAITYKITE