Ditel

Tradicinis tajų masažas

Tradicinis tajų masažas

Pasakojama, kad daugiau nei prieš du su puse tūkstančius metų Budos draugas ir asmeninis gydytojas Živago Kumaras Bhaši sugalvojo masažą, galintį pakeisti visą mediciną. Dabar jis vadinamas tajų masažu, nes labiausiai paplito ir ištobulėjo ne Indijoje, kur atsirado, bet Tailande. Be abejo, tajų masažas nėra vieno žmogaus išradimas. Tai šimtmečiais formavęsis tajų kultūros ir ypatingos jų filosofijos rezultatas. Masažas derinamas su maldomis ir fiziniais pratimais, o jo tikslas – organizmo valymas ir vidinės energijos harmonizavimas.

Tajų masažas neretai siūlomas kelionės į Tailandą programoje, tačiau pasitaiko, kad turistai, neturėdami žinių apie tradicinį masažą, tikisi pikantiškos pramogos. Masažas, kartu su gydymu augalais bei meditacija – tai seniausias tradicinės tajų medicinos metodas, apjungiantis iš tūkstantmečių gilumos išlikusias religines, filosofines ir medicinos žinias. Vienintelė vieta, kur buvo mokoma atlikti masažą, visada buvo šventykla. Vienas iš masažo stilių, vadinama Rajasamnak, buvo skirta tik karališkosios šeimos asmenims masažuoti. Jo skiriamasis bruožas – pagarbus santykis tarp masažuotojo ir paciento. Masažuotojas prie karališkojo kūno juda tik klūpėdamas, negali pasilenkti pernelyg arti, o liečia jį beveik vien tik nykščiais. Pacientas niekuomet neguldomas ant pilvo.

Kitas, populiarusis, vadinamas Chalosiak, ir yra tai, ką šiandien vadiname tradiciniu tajų masažu. Šio masažo ypatumas – artimesnis masažuotojo ir paciento kontaktas. Masažuojama nykščiais, delnais, riešais, alkūnėmis, keliais ir net pėdomis.

Tajų masažas nėra šiaip rankomis atliekami judesiai. Tai dvasinė praktika, glaudžiai susijusi su budizmo mokymu. Masažo seansas laikomas savanorišku darbu vardan gėrio. Tikrieji tajų masažo meistrai yra giliai tikintys žmonės, beveik visą laisvą laiką skiriantį meditacijoms. Jie jautriai reaguoja į kiekvieno žmogaus individualias savybes ir energetines linijas. Ypač aukšto meistriškumo pasiekia moterys. Seanso metu pripildydamos pacientus kosmoso energija, jos išnaudoja labai daug savo jėgų, todėl turi būti nepaprastai stiprios ir ištvermingos.

Prieš masažą atliekama mantra, kurioje kartojami žodžiai: „Mes kviečiame mūsų Kūrėjo sielą, kuris atėjo pas mus per šventąjį gyvenimą. Prašau atnešti mums visos gamtos žinias, prašau parodyti tikrąją Visatos gydomąją galią.“ Labai gerai, jei kartu su masažuotoju maldoje dalyvauja ir pacientas, iš kurio tikimasi ypatingo pasitikėjimo, atvirumo ir minčių atribojimo nuo kasdienybės reikalų. Tajų masažas – tai mistinio ryšio kūrimo menas, kuriame dalyvauja tas, kas jį vykdo, ir tas, kuris jį priima. Masažuotojas net ir kvėpuoja tuo pačiu ritmu, kaip ir pacientas. Šio ryšio pagrindas – universali energija, glūdinti dviejose, viena kitą papildančiose priešybėse In ir Jan. Taip, kaip neaprėpiamoje visatoje, taip ir žmogaus organizme, turi būti pasiekta In ir Jan pusiausvyra – to mus moko kelionės į Aziją. Tajų masažo pagrindinis tikslas – per atsipalaidavimą ir intensyvų gyvybinių jėgų perteikimą pasiekti harmoningos organizmo būsenos.

Tajų masažas grindžiamas teorija apie žmogaus kūne išsidėsčiusias nematomas energetines linijas, kurios sudaro savotišką „antrąją odą“. Iš 7200 kūną dengiančių energetinių linijų pasirenkama 10 pagrindinių, nes ant jų yra patys svarbiausi akupunktūriniai taškai. Per juos lyg per „langus“ į žmogaus kūną įteka kosminė energija, vadinama prana. Šių taškų užsikimšimas sukelia energetinę blokadą, dėl kurios sutrinka pusiausvyra ir atsiranda įvairios ligos. Patyręs masažuotojas, veikdamas energetinius taškus ir linijas atstato pranos srautus, todėl žmogus pagyja. Tajų masažas apjungia kelias masažo technikas – linijinį, giluminį raumenų – sausgyslių meridianų masažą ir manualinę terapiją su jogos elementais. Kai kuriuose regionuose laikomasi šiek tiek kitos sistemos: penkių žmogaus kūno sluoksnių (odos, minkštųjų audinių, kanalų, kaulų ir vidaus organų) veikimo, siejant su juos keturiais elementais (žeme, vandeniu, oru ir ugnimi).

Tajų masažas Tailande labai paplitusi gydymo forma, užimantį reikšmingą vietą šalies sveikatos apsaugos sistemoje. Jos pasiekimai be kita ko susiję ir su praeityje galiojusiais draudimais veikti žmogaus kūną chirurginiais metodais.

Po tajų masažo pacientams pagerėja kraujotaka, atsileidžia pabrinkimai ir tinimai, pagerėja raumenų tonusas, išnyksta įtampa, gerėja odos būklė, išnyksta randai, gerėja virškinimas.

Tajų masažas nerekomenduojamas nėščioms moterims, sergantiems onkologinėmis ligomis, uždegimais, esant šviežioms žaizdoms ar kaulų lūžiams.

Mėgstančius keliones Tailandas intriguoja informacinėje erdvėje sklandančiomis pikantiškomis istorijomis apie šioje šalyje siūlomas erotines bei seksualines paslaugas. Išties, tajų masažą padaryti siūlosi daugybė turizmo sferoje dirbančių žmonių. Tikrasis tajų masažas neturi nieko bendro su erotika. Masažuotojo apranga būna itin konservatyvi: ilgos kelnės, marškiniai ilgomis rankomis. Apnuoginamos tik kojų pėdos. Deja, Tailande turistui nėra lengva rasti tikrą profesionalų masažuotoją, dirbantį kokybiškai, pagal vienuolynų kanonus. Prieš užsisakant paslaugą, būtina išsiaiškinti, kas yra siūloma: tradicinis tajų masažas (nuat thai), ar seksualinė paslauga, taip vadinamas body masažas. Jie atliekami skirtingose vietose, tuo užsiima skirtingi masažuotojai. Tailando sveikatos apsaugos ministerija yra parengusi ištisą programą, kurios tikslas – pakeisti turistų sampratą apie tajų masažą, išgyvendinant body masažą ir populiarinant tradicinį.

Tajų medicinos ir masažo centras yra Bankoke esanti Wat Pho šventykla, 1955 metais įkūrusi Tajų tradicinės medicinos ir masažo mokyklą. Tajų masažo menas yra perduodamas iš kartos į kartą. Neįmanoma išmokti atlikti tajų masažo be gilaus budizmo pasaulėžiūros suvokimo. Europiečiai net ir keletą metų Tailando vienuolynuose besimokantys tradicinio masažo, dažniausiai išmoksta tik judesių – tai tradicinio masažo kopijos, niekada neprilygstančios originalui.

TAIP PAT SKAITYKITE