Ko dar nežinojote apie gintarą...

Lietuviškasis auksas, nors ir neturi karatų, tačiau yra ypač vertingas ir unikalus. Lietuviai savo auksu vadina gintarą, kuris vienintelis iš 250 pasaulyje randamų gintaro rūšių sudėtyje turi daugiausiai gintaro rūgšties.
Gintaro kilmė
Trečiam tūkstantmetyje prieš mūsų erą, gintarinius papuošalus nešiojo Egipto faraonai ir žyniai. Be gintaro neapsieidavo ir Senojo Egipto mumijų paruošimo ceremonijos. Apie gintaro atsiradimą daug versijų turėjo mokslininkai bei to meto išminčiai. Platonas (427–347 m.pr.m.e.) manė gintarą ir magnetą esant vienos kilmės. Gintaras įsielektrina nuo trinties ir traukia smulkius ir lengvus daiktus, taip pat kaip ir magnetas. Graikų filosofas Sofoklis manė, kad gintaras susidarė iš Meleagrą apverkusių paukščių ašarų. Ninėjus buvo įsitikinęs, kad gintaras tai saulės spindulių koncentratas, kurį jūra išmeta į krantą. Asurabis rašė, kad gintaras susidaro saulei įkaitinus Atlanto vandenyno dugną, esantį prie Cefizio salos.
Dažnas lietuvis, paklaustas, iš kur jūroje atsirado gintaras, papasakos apie nelaimingą deivės Jūratės ir žvejo Kastyčio meilę. Dievas Perkūnas, sužinojęs, kad paprastas mirtingasis Žemės sūnus, išdrįso palytėti vandenų dievaitę, sviedė žaibą ir sudaužė jūroje stovėjusią Jūratės gintarinę pilį, o jos mylimą Kastytį ir jo laivą nuskandino. Nuo to laiko jūros bangos vis į krantą išplauna gintaro rūmų skeveldras-gintarą.
18 a. M.Lomonosovas pirmasis moksliškai įrodė augalinę gintaro kilmę. Nepaisant pirmųjų mokslinių organinių gintaro kilmės įrodymų, buvo ir tokių, kurie teigė, kad gintaras susidarė iš bičių medaus, kuris su medžiais pateko į dirvą ir veikiamas sieros rūgšties sukietėjo (Ž. L. Biufonas, 1783 m.), K. Žirtaneris 1787 m. rašė, kad gintaras yra augalinis aliejus, suneštas didžiųjų miško skruzdžių ir veikiamas skruzdžių rūgšties sukietėjęs, būta aiškinimų, kad gintaras susidarė iš nežinomų jūros gyvūnų taukų.
Švedų chemikas J.J. Berzelius nustatė, kad gintaras susideda iš lakiųjų aromatinių aliejų, dviejų rūšių tirpstančios dervos, gintaro rūgšties ir 90 proc. netirpstančios dalies. Baltijos gintare randamas didžiausias gintaro rūgšties kiekis - nuo 3 iki 8 proc. Permatomam gintare jos randama nuo 3.2 iki 4.5 proc., o pvz. gintaro žievieje net iki 8.2 proc.
Iškastas grynas gintaras gali gyvuoti iki 300 metų, tačiau vėliau jis suyra.
Gintaras turi daugiau nei 30 pavadinimų, dažnai kiekvienas jų atspindi kokią nors gintaro ypatybę ar savybę. Persų kalboje gintaras - "kachruba" (pritraukiantis šiaudą), senovės germanų "glios" apibūdina gintaro spindesį ir skaidrumą, vokiečių kaboje "bernstein" (degantis akmuo), dėl jo sąvybės degti ugnyje, vengrų "gyanta" dabartinėje vengrų kalboje reiškia "pušų sakai".
Angliškas "amber" siejamas su arabišku žodžiu "ambra" - kašalotų žarnyno išskiriama medžiaga, dažniausiai randama pakrantėse ir naudojama parfumerijoje - gintarą taip pat išplauna jūros bangos ir nuo seno jis buvo naudojamas kaip smilkalas. Graikiškas gintaro vardas "electron", nusako pačią jo esmę, prigimtinį kodą.
Gintaro savybės
Natūralus gintaras yra padengtas plona žievele, kurią nušlifavus, atsiskleidžia skirtingų spalvų paletė. Iš viso išskiriamos 7 pagrindinės spalvų grupės ir apie 300 jų atspalvių. Gintaras pasižymi didele spalvų įvairove, bet dažniausia Baltijos gintaro spalva yra geltona arba šviesiai gelsva. Jo spalvos kinta nuo baltos, geltonos iki rudos, raudonos, taip pat yra žalsvo, melsvo, pilko, netgi juodo gintaro. Dar daugiau yra subtilių atspalvių, tarpusavio derinių. Gintaras gali būti visiškai skaidrus arba visai nepermatomas. Ne visada gintaras būna vienspalvis, yra unikalių dviejų ir daugiau spalvų bei atspalvių derinių, raštų, kartais jie sudaro net puikiausias menines kompozicijas. Tai gintarui suteikia patrauklumo, žavesio ir unikalumo.
Gintaras gali būti visiškai skaidrus, arba visiškai nepermatomas. Optiškai izotropinis. Ore gintaras dega skaisčia, smarkiai rūkstančia liepsna, skleidžia malonų, pušų sakus primenantį aromatą. Lydosi apytikriai 375 laipsnių C temperatūroje. Trinamas įsielektrina neigiamai.
Gintaras šventas ne tik lietuviams – juo žavimasi visame pasaulyje. Budistai gintarą saugo vienuolynuose kaip brangią relikviją, be to, tai investicija, kuri nenuvertės. Pietryčių Azijos šalyse, į kurias gintaro dirbiniai vežami dideliais kiekiais, apie jį žino daugiau negu mes. Šiandieninė tradicinės kinų medicinos farmacija žolinę fitoterapiją papildo gintaru. Perka jį dideliais kiekiais nuo Baltijos, nes tik Baltijos gintaras garsėja didele gintaro rūgšties koncentracija. Gintaro rūgštis, pasižyminti priešuždegiminėmis, antikancerogeninėmis, imunitetą stiprinančiomis savybėmis, yra naudojama kosmetikoje gaminant pudrą, kremą, ir kitus kosmetinius produktus, bei medicinoje, kuriant priešvėžinius ir kitokius medikamentus.
Ekonominė reikšmė
Pasaulyje žinoma virš 200 gintaro rūšių ir kasmet vis atrandama naujų. Išskyrus Antarktidą, gintaro šiuo metu randama visuose žemynuose. Tačiau tik retas gintaras, kuris buvo atrastas pastaruoju metu, turi ekonominę svarbą. Kreidos periode susiformavusio gintaro (Libano, Jordanijos, Ispanijos, Birmos) tyrimai, davė netikėtų rezultatų, susijusių su evoliucija. 130 mln. metų senumo Jordanijos gintare (ankstyvasis kreidos periodas) buvo aptiktos musių ir uodų šeimos, kurios randamos ir Baltijos gintare (50–35 mln. metų) ir vis dar egzistuoja šiais laikais, visiškai nepakitusios. Tai įrodo, kad vabzdžių evoliucija prasidėjo daug anksčiau nei buvo manyta anksčiau.
Vertingiausiu laikomas Baltijos gintaras susidaręs iš Araucariaceae šeimai priklausiusių pušų rūšies Pinus succinifera.
Kodėl Baltijos jūros gintaras taip masina kinus? Šis organinės kilmės mineralas tarsi magnetas traukia pirmiausia dėl to, kad labai tinka kinų energetikai, kurią jie dažniausiai puoselėja įvairiausiomis iškasenomis. Todėl vos tik kinus pasiekia kalbos apie mūsų šalyje esančius milžiniškus gintaro luitus, jie kaipmat nuperkami ir išgabenami į Kiniją. Kinai taikosi ir į Rusijos kasyklas ir moka didžiulius pinigus net keleriems metams į priekį, o jų samdyti specialistai aktyviai ieško įvairiausio gintaro. Rusijos televizijos žurnalistai viename dokumentiniame filme pateikė versiją, kad dėl Baltijos pajūryje rasto gintaro vis dažniau tarpusavyje aršiai kaunasi vadinamosios Kinijos triados. Sklando kalbos, kad kinai perka ir milžiniškus Italijos fabrikus, kuriuose gintaras apdirbamas.
Lietuvoje, per metus aptinkama apie 200 kilogramų šio organinio mineralo. Tolimoje senovėje Pempių kaimas, esantis šalia Priekulės (Klaipėdos r.), buvo bene pirmoji gintaro kasinėjimo vieta. Anksčiau prekyba gintaru buvo ypač kontroliuojama. Gintarą rinkti galėjo tik tie asmenys, kurie turėjo specialią licenciją. Iki XIII a. dažniausiai buvo renkamas ant kranto išplautas gintaras, vėliau pajūrio gyventojai išmoko ilgakočiais graibštais žvejoti jį jūroje. Dažniausiai būdavo dirbama naktį, ant aukšto kalno ar medyje uždegus dervos statinę pakrantei apšviesti. Dar vėliau gintarą gaudyta tinklais, seklesnėse vietose – specialiais kabliais. Kuršių marių žvejai gintarą graibė iš marių dugno kesele – iš dviejų valčių dugnu traukiamu tinklu su kabliais, kurie ardydavo dugną ir išjudindavo gintaro gabalus. Nuo dugno pakeltas gintaras patekdavo į traukiamą tinklą. Toks gintaro gavybos būdas naudotas tik Kuršių nerijoje.
Tačiau gintarą rinkti ir gaudyti buvo galima ne visada. XIII a. gintaro gavyba buvo monopolizuota kryžiuočių. Vietos gyventojai, daugelį amžių iki tol rinkę gintarą ir juo prekiavę, nebeteko šios teisės – visas surinktas gintaras turėjo būti atiduodamas valdžiai. Buvo net uždrausta vaikščioti pajūriu. Vėliau Prūsijoje iki pat XIX a. pradžios gyvavo specialiai įkurtas Gintaro teismas, žiauriai baudęs už gintaro pasisavinimą: gintaro vagis buvo rakinamas prie gėdos stulpo, išplakamas, ištremiamas visam laikui iš šalies, pakariamas, net laužomas ratu. Kuršo baronai taip pat išnaudojo pajūrio valstiečius ir žvejus, versdami juos rinkti gintarą ir atiduoti valdžiai.
Gintaras išgyveno visokių laikų - būna laikas, kai gintaro kaina viršija sidabro ar aukso kainą, buvę ir tokių laikų, kai jį naudodavo kaip kurą. Žinovai prognozuoja, kad gintaras, o ypač stambesni jo gabalai ar dirbiniai, greitu laiku gali tapti retenybe. Daugelis mėgėjų ar kolekcionierių stengiasi įsigyti jų dabar, nes kainos nuolat kyla o pasiūla mažėja.
Bene didžiausia privačia gintaro kolekcija mūsų šalyje gali pasigirti prezidento Algirdo Brazausko našlė Kristina Brazauskienė. Jos prezidentinėje viloje Turniškėse yra bemaž 130 stambių neapdirbtų gintarų. Platų gintaro grynuolių bei suvenyrinių gintaro gabalėlių pasirinkimą atrasite tikro Baltijos gintaro parduotuvėje www.balticbuy.lt.
Plačiau apie gintarą ir jo savybes rasite Baltijos gintaro tinklaraštyje: http://balticbuy.lt/blog
Straipsniai

Taikomosios kineziologijos galimybės
Nervinė dezorganizacija, emocinis ir vegetatyvinis nestabilumas veda prie lastelių elektrinio potencialo sumažėjimo, biologiškai aktyvių medžiagų apykaitos sutrikimo. Gali padidėti smegenų pusrutulių asimetrija ir atsirasti raumenų tonuso...

Kada reikėtų apsilankyti pas akių gydytoją?
Jei skaitydami tekstą stumiate kuo toliau; Jei, žiūrint televizorių ar skaitant, akys greitai pavargsta; Jei rašote "nosimi"; Jei aiškiai nematote daiktų kontūrų, jie tarsi išplaukia; Akys ašaroja, jaučiate įtampą; Be priežasties...

Geležis – būtina moters organizmui
Žmogaus organizme geležis naudojama hemoglobino gamybai, kuris iš plaučių kapiliarų į audinius ir organus išnešioja deguonį. Pritrūkus geležies, kraujyje sumažėja ir hemoglobino kiekis. Tada iškyla didelė grėsmė susirgti mažakraujystė, kada...

Ar mes tapome tingesni?
Ar viršsvorį turinčių žmonių skaičiaus didėjimo priežastis yra faktas, kad dabartinis jaunimas yra tingesnis? Ar mes esame ant sofos gulinčių ir televizorių žiūrinčių žmonių gauja, kurie nieko nedaro, o tik sėdi ir visą laiką valgo? Aš taip...

Gyvybės pradžia – vandenyje
Apie vandens ypatumus ir galias kalba ne tik mokslininkai, bet byloja ir liaudies išmintis, mūsų papročiai. Štai, pavyzdžiui, senoliai teigė, kad nusiprausti upelyje Didįjį ketvirtadienį tekant saulei – sveika ir naudinga. Ypač...

Deimantinė mikrodermabrazija Crystal clear skin system
Šį veido odos atjauninimo metodą 80-aisiais metais sukūrė italų gydytojas Otelas Džinebris. Iš pradžių procedūra buvo pernelyg brangi, bet tobulėjant technikai ir pingant pačiai procedūrai, šis atjauninimo metodas tampa vis populiaresnis....

Naujos medicininių kompresinių kojinių spalvos
Nuo šiol elegantiškas Memory kompresines kojines (gamintojas - OFA Bamberg, Vokietija) dabar galėsite įsigyti ir citrinų arba slyvų spalvos. Gaiviai geltona citrinų spalva simbolizuoja džiaugsmą ir lengvumo pojūtį. Šios spalvos kojines...

Sveikas miegas
Miegas — tai reiškinys, kuris lydi žmogų nuo pirmos jo gimimo dienos. Miegas — tai toks pat gyvybiškai svarbus poreikis, kaip valgis ir gėrimas. Žmogui miegas reikalingas tam, kad galėtų fiziškai ir dvasiškai regeneruoti. Ilgas...

Kvepalų pasirinkimas pagal zodiako ženklą
Tikite horoskopais ir labai dažnai tam tikras kosmetikos priemones, drabužius bei aksesuarus perkate pagal zodiako ženklą? Tokiu atveju šis straipsnis Jums yra kaip tik, kadangi jame atskleisime, kokie moteriški kvepalai tinka konkrečiam ženklui.

Laikas apsilankyti pas masažuotoją!
Atėjus pavasariui, daugeliui paūmėja chroniškos ligos, prasideda miego sutrikimai, apima apatija, padidėja nuovargis ir sumažėja imunitetas, kankina peršalimo ligos, pasijunta raumenų įtampa ir nuovargis. Ar esant tokioms problemoms gali padėti...

Natūrali apsauga nuo uodų
Vasara, laukiamas metas, kai norime kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, pasidžiaugti grynu oru, smagia draugų kompanija, pasimėgauti saulės ir vandens voniomis. Tačiau dažnai šiuos malonumus apkartina nepageidaujama vabzdžių...

Soliariumų mėgėjų smegenyse – pokyčiai, kaip narkomanų
Mokslinio tyrimo duomenimis, prie soliariumo galima priprasti taip pat kaip prie alkoholio bei narkotikų. Mokslinio tyrimo duomenimis, prie soliariumo galima priprasti taip pat kaip prie alkoholio bei narkotikų. Teigiama, kad...

Kaip išsirinkti čiužinį?
Namų lovos šiluma ir jaukumas, malonus, dar truputį mieguistas atsipalaidavimas kūne ir lengva šypsena — maži komfortiško miego džiaugsmai. Mes dažnai jų nevertiname, priimdami kaip savaime suprantamus, o kartais net nepastebime —...

Gera nuotaika - per šešias minutes
Nepaisant užgriuvusių sunkumų, vis dėlto yra būdų, kaip pagerinti sau nuotaiką. Psichologai tvirtina, jog tam tereikia šešių minučių, rašo pravda.ru. Pabandykite plačiai nusišypsoti. Moksliškai įrodyta, jog šypsantis ir besijuokiant pradeda...

Vitaminų trūkumas pavasarį: ką reikėtų žinoti?
Jau beveik įpusėjus pavasariui, vaistininkai sulaukia vis daugiau klientų klausimų apie tai, kaip jaustis geriau, gerinti sveikatą ir stiprinti imunitetą. Ypač kai vis dažniau kalbama apie naująją koronaviruso atmainą. Tad pateikiame visą...

Yantra Twin-flex šlepetės – taškinis masažas kiekviename žingsnyje!
Akupunktūros terapija (arba kitaip taškinis masažas) meditacijai ir savigydai buvo praktikuojama Kinijoje, Indijoje jau daugiau kaip prieš 5000 metų. Tradicinėje Kinijos medicinoje yra 365 akupresūros taškai, išsidėstę maždaug 12 kūno centrų...

Gintaro gydomosios savybės
Gintaras žinomas nuo neatmenamų laikų. Ilgai buvo manoma, kad pirmasis gintarą, kaip degią sukietėjusią medžių dervą, aprašė Homeras "Odisėjoje"(VII a. prieš Kristų). Tačiau atrastas dar ankstesnis gintaro paminėjimas ant asiriško...

Kefyrą gerti sveika!
Gydančios kefyro savybės aprašytos net senoviniuose traktatuose, tačiau šiuolaikinė medicina išskiria dešimt svarbiausių. 1. Kefyras padeda reguliuoti mūsų žarnyno veiklą. Jis ypač naudingas vaikams, patyrusiems žarnyno infekcijų. Kefyras atstato...

Nesustok judėti! Būki nevaržomas!
Audronei 33 metai, o ji jau kenčia sąnarių skausmus. Aplinkiniai negaili patarimų, tarp kurių ir raginimas daugiau sportuoti. Moteris bandė, tačiau nepavyko. Sustabdė skausmas. Kelių sąnarius skauda ir lipant laiptais, ir tupiantis, ir lenkiant...

Aktyvaus gyvenimo palydovės – traumos
Futbolininkai, krepšininkai, tenisininkai ir kiti aktyvaus poilsio mėgėjai dėl patirtų traumų vasarą dažniau varsto medikų duris. Pasak Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) Sporto traumų poskyrio vedėjo Marko Fiodorovo, atšilus orams gerokai...

Darbo kompiuteriu kaina: specialistė pataria, kaip apsaugoti akis nuo ekrano poveikio
Šiuolaikinis gyvenimas be kompiuterių ir mobiliųjų telefonų neįsivaizduojamas. Visi šie elektronikos stebuklai labai palengvina mūsų gyvenimą, tačiau, pasak specialistų, labai kenkia mūsų akims – nuo nemalonių pojūčių akyse, sausų akių...

Čiužinio pagrindas
Čiužinio pagrindas (stelažas, rėmas) — vienas iš pagrindinių miegamosios vietos elementų. Dažnai pardavėjas taip užverčia jus informacija apie patį čiužinį, kad vėlesnis pasakojimas apie svarbiausią aksesuarą (o tai ir yra...

Kodėl nuolat kenčiame pilvo skausmus?
Žarnyno ir skrandžio sutrikimai yra vienas dažniausių negalavimų kankinančių tiek jauną, tiek ir senesnį, todėl jei nuolatos skundžiamasi pervargimu, virškinimo sutrikimais ar užkietėjusiais viduriais, būtina susirūpinti jau dabar.Žarnyno...

Geriausi vaistai - medus ir cinamonas
Farmacijos kompanijos nešneka garsiai, tačiau tai yra patys geriausi vaistai... Medus - vienintelis negendantis produktas pasaulyje. Jis gali tik susikristalizuoti. Bet tai jo savybių nekeičia. Jei norite minkšto, skysto medaus - raskite dangtelį...

Limfodrenažinis masažas
Limfa – antra pagal svarbą kūno struktūra. Tai skaidrus, kartais drumstas, šiek tiek klampus, gelsvas, sūrus organizmo skystis, besisunkiantis iš smulkiųjų kraujagyslių ir kapiliarų. Limfa kaupiasi tarpląsteliniuose plyšiuose, o iš jų...

Kokia tikimybė yra susirgti nuo oro kondicionieriaus? Ką apie tai reikėtų žinoti?
Jeigu kaitrios vasaros, kaip kad šių metų liepa, Jums buvo kažkas sunkiai pergyvenamo ir daugiau nebesinori to kartoti – tokiu atveju siūlome jau dabar rūpintis įrangomis, kurios gali pagerinti Jūsų gyvenimą. Žinoma, namų vėsinimui...

Nugaros masažuoklių rūšys
Ieškote masažuotojo specialisto? O gal Jums reikia veiksmingo masažo aparato, kuriuo galėtumėte naudotis namuose kasdien? Gali būti sudėtinga rasti tokį masažuoklų, kuris tikrai numalšintų jūsų skausmą ir / arda atpalaiduotų. Įvairūs tyrimai...

Gydymas judesiu - saugo nuo ligų, padeda sveikti
Pacientai atranda kineziterapiją - gydymą judesiu. Vis daugiau žmonių įsitikina, kad atsitiesti po sunkios ligos padeda ne tik piliulės ir injekcijos. 80 proc. gydymo sėkmės priklauso nuo kineziterapijos. Kineziterapeutai teigia, kad judėjimas...

Turkiška pirtis: kur kas daugiau nei kūno švara
„Kentėjau nuo chroniško bronchito. Teko skaityti, kad nuo jo padeda turkiška pirtis. Paklausiau gydytojo, tačiau iš jo gavau tik krūvą receptų vaistams. Per atostogas kelionės į Turkiją metu viešbutyje pasiteiravau, ką įdomaus jie gali...

KODĖL NEVERTA FIGŪROS MATUOTI SVARSTYKLĖMIS?
Visos jas turim, bet nei viena jų nemėgstame. Garsios britų dietologės Sintijos Ses teigimu, tai natūralus moterų bruožas, o savo klientėms ji pataria kuo greičiau svarstykles išmesti ir pamiršti jas amžiams. Ar šiuo patarimu vertėtų vadovautis ir...