REXSAN

Graži šypsena – tiesiog neįkainojama

„Šypsena nušviečia net apsiniaukusią dieną”, – skamba linksmos vaikiškos dainelės eilutė. Nuolat besišypsantys žmonės lengviau susibičiuliauja, susiranda darbą, draugų ir aplink save skleidžia šilumą ir šviesą. Aplinkiniai jiems dažniausiai atsako tuo pačiu. Tačiau ką daryti, jei šypsena ne visai tobula, dantis puola apnašos, o prasižioti baisu dėl sklindančio įtartino kvapelio? Jus išgelbės tinkama burnos priežiūra.

Konsultuoja specialistas

Lyra Žemrietienė, gydytoja odontologė ortopedė, UAB Europos odontologijos klinikos vadovė

Dantų nepriežiūros pasekmės

Dantų ir dantenų ligų profilaktika ne mažiau svarbi nei širdies ligų profilaktika. Nesirūpinančius savo burna gali užklupti įvairios bėdos. Ir kartais atrodo, kad su dantimis neturinčios nieko bendro. Įprastinėmis sąlygomis burnoje gyvenantys mikroorganizmai (jų burnos ertmėje tokia įvairovė, kad net įsivaizduoti sunku) yra mums draugiški ir organizmui nekenkia. Tačiau nusilpus imunitetui jie tampa mūsų priešais, galinčiais pažeisti širdį, sąnarius ar kitus vidaus organus. Lėtiniai židiniai burnoje – tarsi uždelsto veikimo bomba. Jie gali sukelti sinusitą, širdies raumens uždegimą, vožtuvų pažeidimus. Todėl neverta nustebti, jei išvydusi blogus kraujo tyrimo duomenis, tačiau nenustačiusi jūsų negalavimų priežasties šeimos gydytoja jus nusiųs… pasitikrinti dantų. Todėl geriau sveikatos sutrikimų išvengti, nei juos gydytis.

Apie dantų ir dantenų bičiulius

Kiekvienas žmogus turėtų turėti ne tik dantų šepetėlį ir pastos, bet ir tarpdančių priežiūrai skirtų reikmenų. Tai specialūs tarpdančiams valyti skirti siūlai, įvairūs šepetėliai, specialus gelis, dantų krapštukai, burnos skalavimo skystis. Apie kiekvieną šių priemonių pakalbėkime atskirai.

Tarpdančių siūlai naudojami po valgio. Jais galima pašalinti maisto likučius iš tarp dantų esančių siaurų tarpelių. Negalima naudoti įprastų siuvimui skirtų, tačiau puikiai tinka specialūs vašku impregnuoti tarpdančių siūlai.

Tarpdančių šepetėliai tam tikra prasme yra siūlų „giminaičiai”. Jie naudojami maisto likučiams bei apnašoms iš tarp dantų esančių tarpelių pašalinti. Šių šepetėlių galima įsigyti įvairių dydžių bei formų. Jei nežinote, kokį tarpdančių šepetėlį pasirinkti, atsakykite sau į keletą klausimų. Vienas jų: kokio dydžio tarpas tarp jūsų dantenų ir vietos, kurioje šalia esantys dantys susiliečia? Kadangi kiekvieno mūsų burna ne gamykloje konvejeriniu būdu štampuota, o yra gamtos kūrinys, tai ir tarpelių gali būti įvairių. Todėl gali tekti įsigyti keletą skirtingo dydžio šepetėlių.

! Valytis tarpdančius būtina: ėduonis labai mėgsta įvairius tarpus, nelygumus, todėl neprižiūrint tarpdančių šiose vietose dantų emalis gana greitai pažeidžiamas. Sumažinti ėduonies susidarymo šiuose tarpuose tarp dantų ir dantenų tikimybę padeda ir specialiai tam skirtas gelis su padidintu fluoro kiekiu. O žmogui susirgus periodonto liga tarpdančių šepetėlis turėtų tapti kasdienės dantų priežiūros priemone.

Dantų krapštukai paprastai naudojami po valgio. Geriausia tam naudoti specialius plastikinius arba medinius fluoru impregnuotus, o ne pačių ekspromtu pasigamintus iš degtukų, smilgų, medžių šakelių… Juk savadarbiais krapštukais netyčia susižeidus dantenas, į jas gali patekti infekcija.

Burnos skalavimo skysčiai yra pagalbinė burnos priežiūros priemonė. Šių skysčių esti įvairių: vieni pagerina burnos kvapą, kiti skirti dantų ir dantenų ligų profilaktikai, treti gydomieji. Jie skiriasi sudėtimi, veikliųjų medžiagų koncentracija, skoniu, spalva. Yra skirtų vaikams, galima atskirai įsigyti burnos skalavimo skysčio, skirto sergantiesiems diabetu. Išsirinkti gydomąjį ar burnos ertmės ligų profilaktikai skirtą skystį geriausiai padės gydytojas, atsižvelgdamas į paciento dantų ir dantenų būklę bei kitas aplinkybes.

Kaip pasirinkti šepetėlį

Dantų šepetėliai taip pat labai įvairūs. Jie skiriasi ir forma, ir paskirtimi bei kitomis savybėmis. Tad atėjus į parduotuvę ar vaistinę pirmiausia reikia žinoti, kokio šepetėlio jums reikia. Juk šiais laikais burnos higienos prekių pasiūla didžiulė, tad nepatyrusiam pirkėjui lengva pasiklysti tarp firmų, rūšių, formų įvairovės.

Neretas gydytojas pacientams rekomenduoja naudoti tik minkštus šepetėlius. O jeigu dantenos jautrios arba neseniai atlikta operacija, labai minkšti arba net specialūs pooperaciniam laikotarpiui skirti dantų šepetėliai – būtini. Jie žymimi specialiais ženklais, tačiau dažniausiai – angliškais žodžiais. Pvz., „soft” reiškia, kad šepetėlis minkštas. Jei išvysite užrašą „special care”, tai reikš, kad dantų šepetėlis skirtas burnoje turintiems protezų, implantų, besigydantiems įvairiais ortodontiniais aparatais (tarp jų ir breketais, arba lyginamaisiais lankais).

! Viskas, kas jūsų burnoje yra ne gamtos duota, reikalauja papildomos priežiūros. Ties dantų implantais ir breketais gali susilaikyti valgio likučių, o laiku nepašalinti jie ima gesti, susidaro sąlygos ėduoniui ir kitoms problemoms. Todėl breketams ir implantams reikia skirti šiek tiek daugiau dėmesio nei nuosaviems dantims.

Breketams ir implantams, tiksliau, vietoms aplink juos, valyti naudokite vadinamuosius vieno danties šepetėlius. Nuo įprastų jie skiriasi tuo, kad jų siauresnė galvutė, todėl lengviau išvalyti sunkiai prieinamas vietas.

Nepamėkite vienos pastos

Dantų pastos taip pat skiriasi paskirtimi, poveikiu. Vienos – kasdieniam vartojimui, kitos – gydomosios. Patartina neprisirišti prie vieno prekės ženklo, vienos rūšies dantų pastos, o valytis dantis kuo įvairesnėmis. Mat kiekvienas gamintojas sukuria unikalų gaminį pagal savitą receptą, tad kai kurių vienose pastose esančių medžiagų gali nebūti kitose. Vienos pastos pasižymi didesniu fluoro kiekiu, kitos – balinančios, dar kitos mažina apnašų susidarymo tikimybę. Gydomosiomis pastomis dantų nedera valytis kasdien, mat jos skirtos dantenų ligoms gydyti. Šių pastų sudėtyje esama tam tikrų veikliųjų medžiagų.

Priemonių, padedančių išsaugoti sveiką burnos ertmę ir sveikus dantis, gausu. Tereikia tinkamai pasirinkti, o tai padaryti geriausiai padės gydytojas odontologas.

Veidas.lt

TAIP PAT SKAITYKITE