Rugpjūčio 22d. Ketvirtadienis

Kaip lietuviams apsiginti nuo bakterinių infekcijų?

2012 Lapkričio 5d.
Peržiūrų skaičius: 45532
Kaip lietuviams apsiginti nuo bakterinių infekcijų?

Ne vieną sunkią ligą sukelia bakterijos, vadinamos pneumokokais. Nuo jų galima apsiginti skiepais, bet sergančių žmonių mūsų sveikatos politikams negaila – pneumokokinės vakcinos jie neperka ir nekompensuoja.

Serga kas trečias

Ruduo – laikas, kai pradedame sirgti peršalimo ligomis. Užtenka sušalti rankas, sušlapti kojas, ir prasideda sloga. Kai esame pavargę, pikti, nelaimingi, tai ligos, ypač tos, kurias sukelia virusai, lipte limpa.

"Baisiausia, kad virusinės ligos pakloja kelią bakterinėms infekcijoms, kurios sukelia dar sunkesnes ligas", – ne gąsdina, bet perspėja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Vaikų ligų klinikos gydytoja Ilona Stirbienė.

Dar baisiau, kai sunkiomis ligomis serga maži vaikai, naujagimiai.

"Kai sužinojau, kad tokį sunkų ausų uždegimą sūneliui sukėlė ne peršalimas, o bakterinė infekcija, nuo kurios skiepijami naujagimiai, plaukus roviausi nuo galvos. Juk ir mes galėjome Kęstutį paskiepyti, bet niekas mums apie tai net neužsiminė", – prie sergančio vaiko lovelės godojo mama Audronė Minkevičienė.

Jos berniukui – tik septyni mėnesiai, o jau serga labai sunkiai. Vidurinės ausies uždegimas – ne tik labai skausminga, bet ir pavojinga liga. Nuo jos galima apkursti visam gyvenimui. Kol paaiškėjo Kęstučio ligos diagnozė ir buvo pradėtas gydymas, berniukas ištisai verkė, net vėmė. Pakilo labai aukšta temperatūra, iš ausų pasipylė pūliai. Juos ištyrus pasitvirtino, kad ausų uždegimas – bakterinės kilmės.

Šeimos gydytojai tvirtina: kas trečias vaikas iki trejų metų bent kartą perserga šia liga. Lankantieji darželį užkrečia draugus, nes bakterijos plinta oro lašeliniu būdu. Ausies uždegimas gydomas antibiotikais ir tai yra viena dažniausių šių vaistų skyrimo priežasčių.

Pikti ir klastingi

Pneumokokai sukelia ne tik ausies, bet ir plaučių uždegimą, sinusitą. Šios ligos taip pat labai paplitusios ir daro didžiulę žalą sveikatai.

"Šiomis ligomis dažnai serga maži vaikai, nes jų organizmas dar nepajėgia pagaminti pakankamai antikūnų kovai su bakterijomis. Pneumokokai yra vieni dažniausių ir pikčiausių, sukeliančių kvėpavimo sistemos ligų komplikacijas", – pabrėžia gydytoja I.Stirbienė.

Negana šių ligų, pneumokokai sukelia vadinamąsias invazines infekcijas. Viena jų – smegenų dangalų uždegimas, arba meningitas.

"Tai labai pavojinga ir agresyvi liga, kaip ir sukelta kitų bakterijų – meningokokų. Virusiniai meningitai mažiau pavojingi", – aiškina gydytoja I.Stirbienė.

Ji priduria, kad pneumokokai gali sukelti ir kraujo užkrėtimą. Kai bacilos patenka į kraują ir juo cirkuliuoja, gali nukeliauti į bet kurį organą – smegenis, plaučius, sąnarius ir sukelti pūlingą uždegimą. Invazinėmis pneumokokų ligomis dažniausiai serga vaikai iki dvejų metų ir suaugusieji, vyresni nei 65 metų. Neretai jos yra mirties priežastis.

Nei tyrimų, nei statistikos

Išties nerasime vaiko, kuris nebūtų kosėjęs, sirgęs sloga, viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Jas sukelia virusai. Taip sergančius silpnesnius vaikus puola bakterijos. Jų apstu aplinkoje. Neseniai Izraelyje atliktas tyrimas patvirtino: vienam iš dešimties vaikų susirgus bakterine infekcija, neliko nė vieno, kuris nebūtų tomis bakterijomis neužsikrėtęs. Stipresni organizmai joms nepasiduoda ir yra tik bakterijų nešiotojai, o silpnesnieji suserga.

"Plaučių uždegimas gali būti ir gripo – virusinės infekcijos komplikacija, bet virusinės ligos antibiotikais negydomos. Susirgus plaučių ar kitų organų uždegimu, pageidautina nustatyti jo kilmę, bet tai gana sudėtinga, nes reikėtų lįsti į plaučius ar pleurą. Jei ausis dėl uždegimo nepratrūkusi ir nepūliuoja, ją reikėtų badyti", – procedūrų sudėtingumą apibūdina I.Stirbienė.

Šeimos gydytojai neturi galimybių skubiai identifikuoti bakterijų, nes tai atliekama tik specializuotose laboratorijose. Mirtinai pavojinga infekcija nekontroliuojama, net nėra tikslios statistikos, kiek vaikų užsikrečia pneumokoko bakterija.

Norėdami apsidrausti gydytojai skiria savo pacientams plataus veikimo antibiotikų. Tai bloga praktika, nes bakterijos prie jų pripranta ir vaistai gali tapti nebeveiksmingi. Be to, kuo platesnis antibiotikų spektras, tuo didesnis neigiamas poveikis imunitetui. Dėl antibiotikų vartojimo išsiderina mažų vaikų žarnyno mikroflora, vaiko imuninė sistema pati nekovoja su infekcija.

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, atsiranda vis daugiau bakterijų, kurių kasdienėje praktikoje vartojami antibiotikai neveikia. Kuo daugiau antibiotikų vartojame, tuo daugiau atsparių bakterijų atsiranda.

Tėvams kaina per didelė

Visų šių problemų būtų galima išvengti, jei vaikai būtų skiepijami nuo pneumokokinių infekcijų.

"Dar palyginti neseniai labai daug kūdikių sunkiai sirgdavo nuo hemofilus bakterijos sukeltų ligų. Sukūrus vakciną nuo jų ir 2004 m. skiepus įtraukus į privalomą skiepijimų planą, sergamumas tomis infekcijomis beveik išnyko", – palygino Kauno Kalniečių poliklinikos gydytoja klinikinė imunologė Regina Gaigalienė.


Nuo pneumokokinės infekcijos visi vaikai Amerikoje pradėti skiepyti 2000 m. Per penkerius metus vaikų iki penkerių metų sergamumas invazinėmis pneumokokinėmis ligomis sumažėjo 77 proc. Labai svarbu tai, kad šių bakterijų sukeliamomis ligomis beveik nebeserga ne tik vaikai, bet ir senukai. Gydytoja I.Stirbienė tai paaiškina sumažėjusiu ligos platintojų skaičiumi.

Siekiant, kad pneumokokais neužsikrėstų dėl nebrandaus imuniteto infekcijoms imlūs vaikai, pirmą kartą skiepijami dviejų mėnesių kūdikiai. Antrą kartą – keturių mėnesių, trečią – šešių ir ketvirtą, paskutinį – pusantrų metų amžiaus.

Kaunietė A.Minkevičienė piktinasi: jei būtų žinojusi, savo sūnų būtų paskiepijusi. Tačiau prityla išgirdusi, kad vienos vakcinos dozės kaina – 200 litų. Padauginus iš keturių, išeina arti tūkstančio litų.

"Tačiau perkant vakciną šalies mastu gamintojai kainą paprastai sumažina perpus", – žino gydytoja R.Gaigalienė ir pabrėžia, kad jokių kitų priemonių kovoti su pneumokokinėmis infekcijomis nėra.

Diena.lt

Žymės: gripas , peršalimas
Kalcis ir vitaminas D padeda sulieknėti

Kalcis ir vitaminas D padeda sulieknėti

Izraelio Ben Guriono universiteto mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad laikantis dietos daugiau svorio numetama, kai vartojama daugiau kalcio ir kai organizmas turi sukaupęs daugiau vitamino D. Nepriklausomai nuo pasirinktosios dietos,...


Naujas priešvėžinis vaistas užkerta vėžio atsitraukimo kelią

Naujas priešvėžinis vaistas užkerta vėžio atsitraukimo kelią

Kažko trūko. Po trijų mėnesių eksperimentinio priešvėžinio vaisto bandymų, skenai, turėję rodyti kaulus, apimtus vėžio, atrodė beveik švarūs. „Atvaizdai buvo tokie geri, kad tyrėjai manė sumaišę atvaizdus“, – sako Howardas...


Teisingas vaisių vartojimas

Teisingas vaisių vartojimas

Dauguma žmonių mėgsta vaisius ir juos mielai valgo. Vaisiai yra naudingiausias, suteikiantis daugiausia energijos bei ilginantis gyvenimą maistas. Bet taip yra tik tada, jeigu vaisiai yra vartojami teisingai.Vaisiai yra vienintelis maistas, prie...


Reguliarus paracetamolio vartojimas gali sukelti astmą

Reguliarus paracetamolio vartojimas gali sukelti astmą

Reguliariai paracetamolį vartojantys pacientai beveik 3 kartus labiau rizikuoja susirgti astma, nustatė britų mokslininkai.Tyrimo, kurio rezultatai vakar paskelbti žurnale "European Respiratory Journal", autoriai keliose Europos šalyse...


Vakcina nuo vėžio: skiepytis ar ne?

Vakcina nuo vėžio: skiepytis ar ne?

Lietuvoje nuo 2004 m. vykdoma Gimdos kaklelio vėžio profilaktikos programa. Per tą laikotarpį profilaktiškai patikrinta pusės milijono moterų sveikata siekiant išsiaiškinti, ar joms negresia gimdos kaklelio vėžys. Šiek tiek daugiau kaip 5 tūkst....


Krevečių lukštuose aptiktas raktas į žaizdų gijimą be randų

Krevečių lukštuose aptiktas raktas į žaizdų gijimą be randų

Mokslininkai nustatė, kad tam tikri biocheminiai junginiai, aptinkami krevečių lukštuose, gali taip veikti žaizdą, kad ši gytų nepalikdama randų. "Šis metodas būtų visiškai natūralus, saugus naudoti ir "draugiškas" aplinkai, bet kol...


Vaistai nuo skausmo: temperatūros poveikis ir kitos grėsmės

Vaistai nuo skausmo: temperatūros poveikis ir kitos grėsmės

Ar esate iš tų žmonių, kurie savo rankinėje kiekvieną dieną nešiojasi miniatiūrinę vaistinėlę su medikamentais, kurių galbūt prireiks, jei, pavyzdžiui, netikėtai suskaus galvą? Atsarga gėdos nedaro, tačiau ar susimąstėte, kad besitrindami tarp...


Antibiotikai: kada juos vartoti?

Antibiotikai: kada juos vartoti?

Antibiotikai - vienas didžiausių praėjusio amžiaus medicinos laimėjimų, tačiau neteisingas ir besaikis jų vartojimas gali pridaryti daugiau žalos nei pagelbėti. Kaip juos reiktų vartoti pataria Vilniaus Žvėryno klinikos bendrosios praktikos...


Mokslininkai išsiaiškino vitamino A vaidmenį ląstelėms gaminant energiją

Mokslininkai išsiaiškino vitamino A vaidmenį ląstelėms gaminant energiją

Vitaminas A gali vaidinti esminį vaidmenį žmogaus organizmo ląstelėms gaminant energiją, teigia tarptautinė mokslininkų grupė, mananti atsakiusi į "beveik 100 metų senumo klausimą", kodėl vitamino A nepakankamumas lemia tiek daug ligų....


Vitaminas C gali apsaugoti nuo podagros

Vitaminas C gali apsaugoti nuo podagros

Daugiau vitamino C suvartojantiems vyrams gresia mažesnė tikimybė susirgti itin skausminga artrito forma podagra. "Vitamino C vartojimas gali būti tinkamas būdas podagros prevencijai", rašo Vankuverio universiteto mokslininkai savo...


Vaistas iš virkštelės kraujo kamieninių ląstelių sąnario funkcijai atkurti

Vaistas iš virkštelės kraujo kamieninių ląstelių sąnario funkcijai atkurti

Tai, kad sąnarinė kremzlė iš dalies regeneruoja tik tuomet, kai kartu su kremzle yra pažeidžiama ir kaulinė plokštelė, o plonesni defektai spontaniškai neužgyja, pastebėta dar aštuonioliktame amžiuje. Pagrindinė kremzlinio audinio problema ta, kad...


Chemoterapiniai vaistai stiprina kai kurias vėžio ląsteles

Chemoterapiniai vaistai stiprina kai kurias vėžio ląsteles

Standartiniai chemoterapiniai vaistai gali dar labiau sustiprinti mažą agresyvių vėžio ląstelių populiaciją, rašoma žurnalo "Cell Stem Cell" kovo 6 d. numeryje išspausdintame tyrime. Išsiaiškinus, kodėl ląstelės tampa pavojingos, būtų...


Vietoj vaistų recepto - maisto produktai

Vietoj vaistų recepto - maisto produktai

Naujausius vaistus nuo vėžio galėsime įsigyti tiesiog maisto parduotuvėje. Taip leidžia manyti prancūzų tyrinėtojų rezultatai. Raudonasis vynas, vaisiai, daržovės, žalioji arbata ir kakava - tai patys svarbiausi produktai, kuriuos galbūt ateityje...


Liepžiedžių ir jonažolių nauda

Liepžiedžių ir jonažolių nauda

Liepžiedžių arbatos griebiamės peršalusios arba prieš miegą, norėdamos nusiraminti. Tačiau, pasirodo, liepžiedžių gydomųjų savybių yra kur kas daugiau. Liepžiedžių nuoviras, vonios ar arbata ypač gali padėti esant moteriškoms bėdoms ir norint...


Ciberžolė naikina vėžio ląsteles

Ciberžolė naikina vėžio ląsteles

Aštriojo prieskonio ilgosios ciberžolės šaknies ekstraktas gali naikinti vėžio ląsteles, teigia britų mokslininkai. Jau seniai manoma, kad veiklioji ciberžolės medžiaga kurkuminas turi gydomųjų savybių, ir ji bandoma kaip vaistas nuo artrito ir...


Rūgščių ir šarmų įtaka mūsų sveikatai

Rūgščių ir šarmų įtaka mūsų sveikatai

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad mūsų savijauta dažnai priklauso nuo įvairių organizme vykstančių procesų. Kad organizmas būtų sveikas, žmogaus kraujo ir audinių rūgštingumas turi...


Tabletės nuo storėjimo tampa realybe

Tabletės nuo storėjimo tampa realybe

JAV mokslininkams pavyko nustatyti, kodėl kai kurie riebiai valgantys žmonės išlieka liekni. Manoma, kad šis atradimas padės sukurti naujus nuo nutukimo, diabeto ir širdies ligų saugančius vaistus. Daktaro Roberto Farese vadovaujama Kalifornijos...


Vitaminų trūkumas ir astma yra susiję

Vitaminų trūkumas ir astma yra susiję

Nepakankamas vitaminų A ir C vartojimas gali padidinti astmos riziką, teigia britų mokslininkai, išanalizavę per pastaruosius 30 metų atliktų keturiasdešimties tyrimų duomenis. Pasak tyrėjų išvadų, nepakankamas vitamino C vartojimas astmos riziką...


Vitaminas D išsaugo proto guvumą

Vitaminas D išsaugo proto guvumą

Gaudamas daugiau vitamino D, vėlesniame amžiuje žmogus gali išsaugoti guvesnį protą, teigia britų mokslininkai. Mančesterio universiteto mokslininkų tyrimo išvadose teigiama, kad nepakankamai vitamino D organizme turintys žmonės gali vartoti...


Gerklės skausmas: kada sunerimti?

Gerklės skausmas: kada sunerimti?

Šaltuoju metų periodu, ypač esant permainingiems orams, suaktyvėja virusai ir bakterijos sukeliantys įvairius gerklės negalavimus. Jeigu mes neapsikentę gerklės perštėjimo, skausmingo rijimo ir diskomforto ryklėje galime skubėti ieškoti pagalbos,...


Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9