Gruodžio 15d. Sekmadienis

Vantas galima rišti ne tik iš beržų, ąžuolų ar liepų

2015 Vasario 2d.
Peržiūrų skaičius: 64476
Vantas galima rišti ne tik iš beržų, ąžuolų ar liepų

Ne tik aistringi pirtininkai, bet ir mėgėjai žino, jog tikros pirties esmė neatsiejama nuo svarbiausio jos palydovo – aromatingos, sveikatinančios, žvalumą bei gausybę kitų malonumų dovanojančios vantos.

Tikrina liežuviu

Žinovai juokauja, jog bene vienintelis netinkamas augalas vantoms rišti yra Sosnovskio barštis. Išties gamta dovanoja apsčiai medžiagos šiam ypatingam pirties atributui. Tad patyrę pirtininkai sako, jog svarbiausia, kad vanta būtų surišta su meile, geromis mintimis ir linkėjimais, tinkamoje vietoje bei, žinoma, tinkamu laiku.

Lietuviškos pirties bičiulių draugijos pirmininkas Egidijus Žukauskas neneigė, kad būtent dabar pats metas šaltajam sezonui ruošti beržines vantas.

"Beržo šakelės rišamos tada, kai paskutinis jų lapelis yra subrendęs. Žinoma, nelygu, kur medis auga – prie vandens, tankynėje, ar saulėtoje vietoje – nuo to priklausys jo lapų subrendimo laipsnis", – aiškino pašnekovas.

Specialisto teigimu, beržines vantas galima rišti iki tol, kol medžio lapai "išvirkščioje" pusėje pasidarys šiurkštūs. "Kad lapelis nebe švelnus, galima pajusti perbraukus pirštais ar liežuviu", – patarė specialistas.

Nuo medžių iki žolių

E.Žukauskas vardijo, jog pirmoje vasaros pusėje džiovinimui rišamos ir liepų, šermukšnių, klevų bei daugelio kitų medžių vantos. Išimtis – ąžuolas. Jo metas įprastai išmuša rugpjūtį, rugsėjį.

Pašnekovas pridūrė, jog dabar tinkamas metas ir žolinėms vantoms rišti – žoliniai augalai rišami jų žydėjimo piko metu. Itin aromatingos bus kiečių, pelynų, ramunėlių šluotelės. Taip pat ypač tinkama medžiaga žolinėms vantoms rišti – bitkrėslės, kraujažolės, levandos, paparčiai.

E.Žukausko patarimu vantas reikėtų rišti taip, kad būtų patogu paimti į delną, taipogi kad jos nebūtų per plačios ir sunkios. Priešingai pėrimasis prilygs sunkiam darbui. Antai beržinėje vantoje gali būti apie 40 šakelių.

Vantos vytelių ilgis priklauso nuo to, kam ji bus skirta.

"Jei ja vanos kitas žmogus, ilgis turėtų siekti maždaug nuo alkūnės linkio iki pirštų. Jei bus skirta sau pačiam vanotis, turėtų būti ilgesnė", – aiškino pašnekovas.

Pradėti – nuo viršūnėlių

Rišant beržinę vantą E.Žukauskas patarė tai daryti dedant šakelę prie šakelės ne nuo kotelio, o nuo viršūnės.

"Taip sudėliosime labai dailią vantą, o jau surišus kotelius beliks juos apkarpyti sodo žirklėmis, dar apskabyti netikėtai išsikišusias šakeles", – dėstė patyręs pirtininkas.

Kad vantos būtų kvapnios, neįsimestų pelėsis ar, priešingai, neperdžiūtų, labai svarbu jų džiovinimo bei laikymo sąlygos. Pasak E.Žukausko, vantoms kenkia tiek aštrūs tiesioginiai saulės spinduliai, tiek drėgmės perteklius.

"Išdžiovinus vantą negalima jos palikti kabėti palėpėje, kur prapučiama vieta. Nes vėjas išpūs ir kvapą, liks tik lapai ir koteliai", – net į patyrusių pirtininkų klaidas dėmesį atkreipė pašnekovas.

Jau išdžiovintas vantas reikėtų sudėti į orui pralaidžius maišus ar dėžes, laikyti sausoje vietoje, kurioje nėra intensyvių pašalinių kvapų, kad šie neįsigertų.

Laiko šaldikliuose

E.Žukausko teigimu, dabar tarp pirties mėgėjų populiarėja šaldytos vantos – daugelis pirtininkų tam reikalui yra net specialiai įsigiję šaldiklius.

"Šviežiai susirišta vanta suvyniojama į skaidrią maistinę plėvelę, kad nepapultų oro, ir dedama į šaldiklį. Prieš pat pirtį ji penketą minučių paliekama kambario temperatūroje atšilti. Tokia vanta kvepės taip pat, kaip tuo metu, kai buvo surišta", – tikino pašnekovas.

Kaip ir renkant vaistažoles, medžiagos vantoms reikėtų dairytis atokiai nuo kelių, kaip įmanoma švaresnėse vietose. Skabomos apatinės sveikų medžių šakelės, o ne nušienaujama viskas, kas įmanoma. Šakelėms genėti geriausia naudoti sodo žirkles.

E.Žukausko teigimu, vantų paruošimas reikalauja nemažai triūso ir laiko. Pašnekovo skaičiavimu, per dieną galima surišti viso labo 10–15 beržinių vantų. Tačiau savo rankų darbas vertas didelių pastangų.

"Atrodo, kad nusipirkti lengviau, bet sava surišta vanta yra nepakeičiama", – tvirtino specialistas.

Dilgėlių galia

Nors tradicinės beržinės, ąžuolų, klevų, uosių vantos neužleidžia pozicijų, tačiau nemažai gerbėjų turi ir iš šermukšnių, ievų, liepų šakelių rištos vantos.

Kiek egzotiškesnės, pirties gurmanams skirtos alyvų, jazminų, obelų, kaštonų, tuopų, serbentų, vantos.

E.Žukausko teigimu, visžalės kadanginės vantos gali būti rišamos bet kuriuo metu, tačiau jų negalima džiovinti.

"Surišus kadagio vyteles reikia keletą kartų nušutinti ir paplakti į pirties plautą – tada aštrūs spygliukai suminkštėja ir vanta pasidaro kaip šilkas", – aiškino pašnekovas.

Vis dėlto periantis šiuo kadaginiu "įnagiu" reikėtų paisyti tam tikrų taisyklių.

Daugelis pirties procedūrų gerbėjų neišsiverčia ir be dilgėlių. Jas prieš naudojant patariama nušutinti. Dilgėlių kempine trinami sąnariai, stuburas, reumatinės vietos. Ši procedūra puikiai atgaivina, ilgam suteikia energijos.

Derinama kaip vynas

Pasak E.Žukausko, rišant vantas nereikėtų bijoti paeksperimentuoti, pavarijuoti skirtingomis medžiagomis. "Tai kaip vyno derinimas su maistu", – šyptelėjo pašnekovas.

Štai ąžuolo šakelės puikiai derės su pelyno. Yra ir vadinamosios trejų devynerių vantos – jos atitinkamai rišamos iš devynių skirtingų rūšių žolinių augalų.

"Kiekviena vanta turi savo kvapą, o kiekvienas žmogus turi savo medį, augalą. Čia jau prasideda energetiniai dalykai. Vyrams labiau patinka stipresnės – ąžuolinės, uosinės, šermukšnio, o moterys paprastai labiau mėgsta liepų, beržų, ievų vantas, kurios yra kvapnios, balina odą", – pastebėjimais dalijosi E.Žukauskas.

Ypatingosios vantų savybės:

Beržinė

Beržo lapuose yra eterinio aliejaus, raugų, vitamino C, provitamino A. Neatsitiktinai žmonių, vieną du kartus per savaitę besiperiančių beržine vanta, oda elastinga, lygi ir dailios spalvos.

Beržinė vanta padeda skaudant raumenims, ypač norint juos atpalaiduoti po fizinių pratimų. Gerai valo odą, greitina žaizdų, nubrozdinimų gijimą. Taip pat gerina nuotaiką, ramina. Jos praplečia mažuosius bronchus, todėl išsipėrus lengva kvėpuoti. Beržinė vanta ypač rekomenduojama ką tik metusiems rūkyti, taip pat sergantiems astma. Vantų nuoviras naudingas galvos odai: stiprina plaukus ir naikina pleiskanas.

Ąžuolinė

Ąžuolo lapuose yra daug rauginimo medžiagų. Nuovirais gydomos kai kurios odos ligos, stabdomas kojų prakaitavimas. Daugelį amžių ąžuolo vanta naudojama ir pėrimuisi, ir gydymuisi. Ąžuolo skleidžiamas aromatas ne tik gerina nuotaiką, bet ir yra priešuždegiminė priemonė. Liaudies medicina teigia, kad ąžuolinės vantos padeda sergant reumatu. Taip pat stabdo per didelį arterinį spaudimą. Todėl ąžuolinės vantos rekomenduojamos sportininkams ir linkusiems į hipertoniją.

Spygliuočių

Tokiomis vantomis nepatartina naudotis tiems, kurių oda labai švelni ir jautri. Švelnių kūno vietų (pilvo, vidinių šlaunų pusių) patartina apskritai neperti. Keletą spygliuočių šakelių galima pridėti prie beržinės ar ąžuolinės vantos, tada poveikis bus švelnesnis.

Eglinė vanta mažina reumatinius, galvos skausmus, gerina miegą, skatina prakaitavimą. Kadaginė paprastai nenaudojama kaip pagrindinė – ji itin tinka pėrimosi procedūros pabaigai, kai kūnas yra pakankamai įkaitęs ir atsipalaidavęs, suteikdama nepakartojamo adatinio masažo pojūtį. Kadagio gydomosios savybės – atpalaiduoja, padeda gydyti nervų, odos, peršalimo ligas.

Liepų

Kaip ir liepžiedžių arbata, liepų vanta nepamainoma peršalus. Puikiai šalina galvos skausmą, mankština kepenis (varo šlapimą), skatina prakaitavimą (norintiems atsisakyti nepageidaujamo viršsvorio). Taip pat valo odą, suteikia jai skaistumo ir grožio.

Kitos

Ievų vanta ypač gelbsti sergant gripu, geriausiai kovoja su bakterijomis.

Lazdynas stiprina dvasines žmogaus jėgas, padeda įveikti stresą.

Uosio vanta išlaisvina nuo neigiamos energijos, ramina nervų sistemą.

Žydinčios obelies vanta gydo depresiją, atnaujina fizines jėgas.

Juodųjų serbentų vanta – viena aromatingiausiųjų, relaksuojanti, gydanti odos ligas.

Jazmino žiedų vanta stiprina jausmus, naudojama atsipalaidavimui.

Drebulinė vanta gerai varo prakaitą, mažina stresą.

Apie alavijų sultis

Apie alavijų sultis

Įsivaizduokite, kad perpjaunat alavijo lapą ir geriat želė tiesiog iš lapo. Populiariausias Forever produktas – Aloe Vera sultys – yra kiek įmanoma identiškos natūraliam lapui. Šis lapo minkštimo ir skysčio mišinys yra pirmas tokio...


Oro drėkintuvas – geros savijautos pagalbininkas

Oro drėkintuvas – geros savijautos pagalbininkas

Išsausėjęs oras paspartina ir odos senėjimą, o tai – aktuali tema kiekvienai savimi besirūpinančiai moteriai. Juk kur kas lengviau išsaugoti natūralų pačios gamtos duotą grožį, nei vėliau jį atstatyti.


Kaip teisingai vėdinti gyvenamas patalpas?

Kaip teisingai vėdinti gyvenamas patalpas?

Gerai izoliuoti šiuolaikiniai langai sulaiko patalpose ne tik šilumą, bet ir drėgmę. Dėl netinkamos oro apykaitos ir per didelės drėgmės koncentracijos, atsirandančios dėl žmogaus veiklos, vandens kondensatas neišvengiamai kaupiasi ant šalčiausių...


Kodėl bijomasi produktų mutantų

Kodėl bijomasi produktų mutantų

Apie genetiškai modifikuotus (GM) produktus sklando įvairiausių gandų. Visokiausi "žaliųjų" judėjimai perspėja, kad genetiškai modifikuotas maistas keičia žmonių genetinį kodą, tačiau tampama ne genijais, o nevispročiais. Kai kuriuose...


Ką daryti, jei sudužo gyvsidabrio termometras

Ką daryti, jei sudužo gyvsidabrio termometras

Nors jau kitais metais pagal ES reikalavimus gyvsidabrio termometrai nebus parduodami, šiandien jie vis dar populiarūs. Anot pacientų, jie ne tik pigesni už elektroninius, bet ir patikimesni. Bėda tik ta, kad jie dažnai dūžta, o po grindis...


Teflono gamybai naudojami chemikalai mažina moterų galimybę pastoti

Teflono gamybai naudojami chemikalai mažina moterų galimybę pastoti

Naujo provokuojančio tyrimo metu buvo atrasta, kad panašu, jog moterų, kurioms sunku pastoti, kraujyje yra didesnė tam tikrų nelimpančių cheminių teršalų koncentracija, nei kraujyje tų moterų, kurios pastoja per pirmąjį bandymo mėnesį. Įtariamos...


Natūrali ir ekologiška kosmetika: kuo skiriasi?

Natūrali ir ekologiška kosmetika: kuo skiriasi?

Natūralios ir ekologiškos kosmetikos priemonių pasirinkimas nuolatos auga – vartotojai vis labiau domisi kaip sumažinti kenksmingą poveikį sau ir gamtai, bei renkasi produktus, kuriuose būtų kuo mažiau žalingų cheminių medžiagų. Tačiau esant...


E.D.L. – aplinkai draugiškas ir efektyvus valymas

E.D.L. – aplinkai draugiškas ir efektyvus valymas

Jūs vis dar tikite prietarais, kad aplinkai draugiškos valymo priemonės yra neefektyvios? Kad laukinėmis levandomis ir prisirpusiomis citrinomis kvepiantys valikliai nepašalins dėmių ir nuosėdų, o skalbikliai be fosfatų neišskalbs Jūsų mėgstamų...


Natūralus sviestas – maistingų medžiagų ir energijos šaltinis

Natūralus sviestas – maistingų medžiagų ir energijos šaltinis

Lietuvių liaudies patarlė byloja – „šaukštas sviesto košės nepagadina“. Šiuo metu šis pieno produktas nebėra vien košių ar sumuštinių gardinimo ingredientas, nes jo dedama ir į įvairius kulinarinius kepinius, troškinius bei...


Mikrobangės tebekelia diskusijas

Mikrobangės tebekelia diskusijas

Kai tik mikrobangų krosnelės tapo prieinamos kiekvienai šeimininkei, užvirė ir iki šiol nesiliauja diskusijos, ar tikrai juose ruošti maistą nėra kenksminga. Kai kurie klaipėdiečiai, prisiklausę kalbų, kad mikrobangų krosnelės į aplinką skleidžia...


Valentino dienos užkulisiai Amerikoje. Iš kur atkeliauja rožės?

Valentino dienos užkulisiai Amerikoje. Iš kur atkeliauja rožės?

Ar nešitės tuziną rožių namo savo brangiausiajai Valentino dienos proga? Nieko negali būti romantiškiau ir, be abejonės, ne taip tukina kaip šokoladai. Bet, kai kalbame apie rožes, klausimas yra platesnis, nei akys mato ir… nei nosis...


Namuose – pavojingų medžiagų lobynas

Namuose – pavojingų medžiagų lobynas

Nors ant valiklių pakuočių galima pamatyti įvairių įspėjamųjų ženklų, bylojančių, kad jie pavojingi, retas kuris į tai atkreipia dėmesį. Daugelis nė nežino šių ženklų reikšmės. Pasirodo, bene mažiausiai agresyviais laikomi universalūs valikliai....


Triukšmas gali sukelti priepuolius

Triukšmas gali sukelti priepuolius

Šiais metais balandžio 27 d. minima 16-oji Tarptautinė triukšmo supratimo diena. Ši diena skirta pažymėti visuotinį susirūpinimą ilgalaikio triukšmo žala visuomenės sveikatai. Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro 2011 m. kovo 30...


Sveikiesiems antibakterinių priemonių nereikia

Sveikiesiems antibakterinių priemonių nereikia

Bakterijos sukelia daugelį ligų. Nugalėti infekciją padeda higiena. Tačiau dabar teigiama, esą paprastas muilas neįveikia bakterijų, todėl antibakterinės priemonės pasidarė populiarios. Dušo želės, valiklių, kempinėlių ir net lūpų dažų sudėtyje...


10 mitų apie vandenį. Kuo tikėti, o kuo – ne

10 mitų apie vandenį. Kuo tikėti, o kuo – ne

Apie vandenį, jo sudėtį ir savybes sukurta tikrai nemažai mitų. Nemaža dalis jų – gajūs kasdieniniame mūsų gyvenime, atėję iš praeities ir nyksta mokslui žengiant tolyn, kitus atneša įvairūs gyvenimo būdo pranašai, kartais jie gimsta iš...


Rojus ten, kur gera žmogui

Rojus ten, kur gera žmogui

Jau prieš penketą metų tarptautinė konsultacinė firma "Uiljams Merfer", įsikūrusi Šveicarijoje, tyrinėjo, kokios žmonėms sudaromos gyvenimo sąlygos pasaulio didmiesčiuose. Buvo pasirinkta 118 objektų ir vertinama net pagal 39 rodiklius,...


Visa tiesa apie ekologišką patalynę kūdikiams

Visa tiesa apie ekologišką patalynę kūdikiams

Daugeliui kyla klausimas, kuo gi ekologiška patalynė pranašesnė už mūsų naudojamą įprastinę? Šiame straipsnyje mes supažindinsime Jus su esminiais ekologiškos patalynės privalumais, tuo pačiu atsakydami į klausimą, kodėl vertėtų rinktis ekologišką...


Atraskite naujus užburiančius arbatos skonius

Atraskite naujus užburiančius arbatos skonius (1)

Arbata – toks įprastas ir gerai pažįstamas gėrimas, esantis kiekvieno mūsų virtuvės spintelėje. Šiltos arbatos geriame norėdami sušilti, šaltąja atsivėsiname karštą dieną, arbata vaišiname užsukusius svečius, šiuo gėrimu mėgaujamės...


Amerikiečiai atsisako teflono

Amerikiečiai atsisako teflono

JAV tebeverda aistros dėl tefloninių indų. Pusanttro tūkstančio žmonių padavę į teismą kompaniją "Dupone" - tvirtina, kad jos gaminamos keptuvės ir puodai nepridegančiu paviršiumi pavojingi sveikatai. Ieškinio autoriai teigia, jog viena...


Kaip apsaugoti vaikus nuo virusų ir peršalimo šaltuoju metų laiku?

Kaip apsaugoti vaikus nuo virusų ir peršalimo šaltuoju metų laiku?

Šaltasis metų laikas - išbandymas visai šeimai. Temperatūrų kaita ir padidėjusi rizika peršalimams, siaučiantys virusai vaikų darželiuose ir mokyklose. Daugelis pagalvojame, ar aplenks susirgimai kiekvieno šeimą ir su baime žvelgiame į sergančius...


Spanguolių sultys apsaugo dantis

Spanguolių sultys apsaugo dantis

Amerikiečių mokslininkai atrado dar vieną spanguolių sulčių naudą - jos neleidžia bakterijoms "prikibti", todėl saugo dantis nuo ėduonies. Spanguolių sultys naudojamos šlapimo takų infekcijoms gydyti. Šiose sultyse esančios medžiagos...


TITAN ALPHA 2000 - profesionalūs indai sveikai mitybai

TITAN ALPHA 2000 - profesionalūs indai sveikai mitybai

TITAN ALPHA 2000 suderina nepridegančio paviršiaus privalumus su dideliu tvirtumu ir ilgaamžiškumu, atlaiko aukštą temperatūrą, todėl puikiai tinka ir intensyviam naudojimui.


Hidrolatai: švelnioji aromaterapija

Hidrolatai: švelnioji aromaterapija

Hidrolatas yra kvapnus vanduo, kartais dar vadinamas gėlių vandeniu, turintis eterinių aliejų molekulių, kurios lieka po eterinio aliejaus gamybos. Iš tikrųjų tai distiliacijos produktas. Pavyzdžiui, kai tikrosios levandos distiliuojamos vandens...


"Frosch" kūdikiams. Skalbinių skalavimo priemonė

"Frosch" kūdikiams. Skalbinių skalavimo priemonė

Papildoma skalbimo priemonė, kad spalvoti ir balti skalbiniai būtų ypač minkšti ir švelnūs. Švelnios priemonės receptūra su natūraliu migdolų aliejumi tausojančiai kūdikių baltinių ir patalynės bei kitų tekstilinių audinių priežiūrai – kad...


Kūdikių maistui – 100 metų patirtis ir švariausias Alpių karvių pienas

Kūdikių maistui – 100 metų patirtis ir švariausias Alpių karvių pienas

Maistas kūdikiams yra labai specifinė maisto pramonės dalis. Pradedant nuo to, kad joks gamintojas negali pagaminti geriausio maisto kūdikiui – jį garantuoja tik mama. Kūdikiui visomis prasmėmis sveikiausia, kai jis maitinasi mamos pienu....


6 eterinių aliejų panaudojimo būdai šaltuoju sezonu

6 eterinių aliejų panaudojimo būdai šaltuoju sezonu

Čiaudite, kosite, kamuoja sloga? Šaltuoju sezonu daugelį kamuoja peršalimo ligos dėl nusilpusio imuniteto. Aromaterapija yra puiki priemonė sureguliuoti organizmo pusiausvyrą ar atsikratyti streso, kadangi tai seniausia medicina, o senovėje...


Gamtos dovana - alijošius

Gamtos dovana - alijošius

Alijošius, alavijas, aloe vera – tai nuo seno žinomas ir medicinoje naudojamas augalas. Nors gamtoje randama apie 200 alijošiaus rūšių, tačiau tik 4-5 iš jų naudojamos medicinoje ir kosmetikoje. Viena iš jų – Aloe Barbadensis.


Švara arba sveikata. Ar būtina rinktis?

Švara arba sveikata. Ar būtina rinktis?

Ekologiški skalbikliai ir plovikliai – „švelnioji chemija“. Kuo jie kitokie? Skalbimo miltelių ar minkštiklio kvapas dažnai siejamas su švara. Ar iš tiesų taip yra? Apie ekologiškų ir įprastų skalbiklių skirtumus pasakoja sveikos...


"Trejos girnos" ekologiška duona

"Trejos girnos" ekologiška duona

Ekologiją galima drąsiai įvardinti kaip vieną iš populiariausių XXI a. temų. Vieniems tai – mada, kitiems – prekybininkų manipuliavimo priemonė, tretiems – neginčijama gyvenimo kokybė. Ir iš tiesų – egzistuoja gausybė...


Namai be chemikalų - utopija ar realybė?

Namai be chemikalų - utopija ar realybė? (3)

Lietuvoje vis dažniau ir garsiau kalbama apie sveiką gyvenseną, sportą bei mitybą. Tačiau retas kuris susimąsto apie aplinką kurioje mes praleidžiame didžiąją dalį savo laiko - namus. Europos rinkoje tvirtą poziciją užėmusios nano technologijų...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9