Vasario 27d. Šeštadienis

Vantas galima rišti ne tik iš beržų, ąžuolų ar liepų

2015 Vasario 2d.
Peržiūrų skaičius: 64476
Vantas galima rišti ne tik iš beržų, ąžuolų ar liepų

Ne tik aistringi pirtininkai, bet ir mėgėjai žino, jog tikros pirties esmė neatsiejama nuo svarbiausio jos palydovo – aromatingos, sveikatinančios, žvalumą bei gausybę kitų malonumų dovanojančios vantos.

Tikrina liežuviu

Žinovai juokauja, jog bene vienintelis netinkamas augalas vantoms rišti yra Sosnovskio barštis. Išties gamta dovanoja apsčiai medžiagos šiam ypatingam pirties atributui. Tad patyrę pirtininkai sako, jog svarbiausia, kad vanta būtų surišta su meile, geromis mintimis ir linkėjimais, tinkamoje vietoje bei, žinoma, tinkamu laiku.

Lietuviškos pirties bičiulių draugijos pirmininkas Egidijus Žukauskas neneigė, kad būtent dabar pats metas šaltajam sezonui ruošti beržines vantas.

"Beržo šakelės rišamos tada, kai paskutinis jų lapelis yra subrendęs. Žinoma, nelygu, kur medis auga – prie vandens, tankynėje, ar saulėtoje vietoje – nuo to priklausys jo lapų subrendimo laipsnis", – aiškino pašnekovas.

Specialisto teigimu, beržines vantas galima rišti iki tol, kol medžio lapai "išvirkščioje" pusėje pasidarys šiurkštūs. "Kad lapelis nebe švelnus, galima pajusti perbraukus pirštais ar liežuviu", – patarė specialistas.

Nuo medžių iki žolių

E.Žukauskas vardijo, jog pirmoje vasaros pusėje džiovinimui rišamos ir liepų, šermukšnių, klevų bei daugelio kitų medžių vantos. Išimtis – ąžuolas. Jo metas įprastai išmuša rugpjūtį, rugsėjį.

Pašnekovas pridūrė, jog dabar tinkamas metas ir žolinėms vantoms rišti – žoliniai augalai rišami jų žydėjimo piko metu. Itin aromatingos bus kiečių, pelynų, ramunėlių šluotelės. Taip pat ypač tinkama medžiaga žolinėms vantoms rišti – bitkrėslės, kraujažolės, levandos, paparčiai.

E.Žukausko patarimu vantas reikėtų rišti taip, kad būtų patogu paimti į delną, taipogi kad jos nebūtų per plačios ir sunkios. Priešingai pėrimasis prilygs sunkiam darbui. Antai beržinėje vantoje gali būti apie 40 šakelių.

Vantos vytelių ilgis priklauso nuo to, kam ji bus skirta.

"Jei ja vanos kitas žmogus, ilgis turėtų siekti maždaug nuo alkūnės linkio iki pirštų. Jei bus skirta sau pačiam vanotis, turėtų būti ilgesnė", – aiškino pašnekovas.

Pradėti – nuo viršūnėlių

Rišant beržinę vantą E.Žukauskas patarė tai daryti dedant šakelę prie šakelės ne nuo kotelio, o nuo viršūnės.

"Taip sudėliosime labai dailią vantą, o jau surišus kotelius beliks juos apkarpyti sodo žirklėmis, dar apskabyti netikėtai išsikišusias šakeles", – dėstė patyręs pirtininkas.

Kad vantos būtų kvapnios, neįsimestų pelėsis ar, priešingai, neperdžiūtų, labai svarbu jų džiovinimo bei laikymo sąlygos. Pasak E.Žukausko, vantoms kenkia tiek aštrūs tiesioginiai saulės spinduliai, tiek drėgmės perteklius.

"Išdžiovinus vantą negalima jos palikti kabėti palėpėje, kur prapučiama vieta. Nes vėjas išpūs ir kvapą, liks tik lapai ir koteliai", – net į patyrusių pirtininkų klaidas dėmesį atkreipė pašnekovas.

Jau išdžiovintas vantas reikėtų sudėti į orui pralaidžius maišus ar dėžes, laikyti sausoje vietoje, kurioje nėra intensyvių pašalinių kvapų, kad šie neįsigertų.

Laiko šaldikliuose

E.Žukausko teigimu, dabar tarp pirties mėgėjų populiarėja šaldytos vantos – daugelis pirtininkų tam reikalui yra net specialiai įsigiję šaldiklius.

"Šviežiai susirišta vanta suvyniojama į skaidrią maistinę plėvelę, kad nepapultų oro, ir dedama į šaldiklį. Prieš pat pirtį ji penketą minučių paliekama kambario temperatūroje atšilti. Tokia vanta kvepės taip pat, kaip tuo metu, kai buvo surišta", – tikino pašnekovas.

Kaip ir renkant vaistažoles, medžiagos vantoms reikėtų dairytis atokiai nuo kelių, kaip įmanoma švaresnėse vietose. Skabomos apatinės sveikų medžių šakelės, o ne nušienaujama viskas, kas įmanoma. Šakelėms genėti geriausia naudoti sodo žirkles.

E.Žukausko teigimu, vantų paruošimas reikalauja nemažai triūso ir laiko. Pašnekovo skaičiavimu, per dieną galima surišti viso labo 10–15 beržinių vantų. Tačiau savo rankų darbas vertas didelių pastangų.

"Atrodo, kad nusipirkti lengviau, bet sava surišta vanta yra nepakeičiama", – tvirtino specialistas.

Dilgėlių galia

Nors tradicinės beržinės, ąžuolų, klevų, uosių vantos neužleidžia pozicijų, tačiau nemažai gerbėjų turi ir iš šermukšnių, ievų, liepų šakelių rištos vantos.

Kiek egzotiškesnės, pirties gurmanams skirtos alyvų, jazminų, obelų, kaštonų, tuopų, serbentų, vantos.

E.Žukausko teigimu, visžalės kadanginės vantos gali būti rišamos bet kuriuo metu, tačiau jų negalima džiovinti.

"Surišus kadagio vyteles reikia keletą kartų nušutinti ir paplakti į pirties plautą – tada aštrūs spygliukai suminkštėja ir vanta pasidaro kaip šilkas", – aiškino pašnekovas.

Vis dėlto periantis šiuo kadaginiu "įnagiu" reikėtų paisyti tam tikrų taisyklių.

Daugelis pirties procedūrų gerbėjų neišsiverčia ir be dilgėlių. Jas prieš naudojant patariama nušutinti. Dilgėlių kempine trinami sąnariai, stuburas, reumatinės vietos. Ši procedūra puikiai atgaivina, ilgam suteikia energijos.

Derinama kaip vynas

Pasak E.Žukausko, rišant vantas nereikėtų bijoti paeksperimentuoti, pavarijuoti skirtingomis medžiagomis. "Tai kaip vyno derinimas su maistu", – šyptelėjo pašnekovas.

Štai ąžuolo šakelės puikiai derės su pelyno. Yra ir vadinamosios trejų devynerių vantos – jos atitinkamai rišamos iš devynių skirtingų rūšių žolinių augalų.

"Kiekviena vanta turi savo kvapą, o kiekvienas žmogus turi savo medį, augalą. Čia jau prasideda energetiniai dalykai. Vyrams labiau patinka stipresnės – ąžuolinės, uosinės, šermukšnio, o moterys paprastai labiau mėgsta liepų, beržų, ievų vantas, kurios yra kvapnios, balina odą", – pastebėjimais dalijosi E.Žukauskas.

Ypatingosios vantų savybės:

Beržinė

Beržo lapuose yra eterinio aliejaus, raugų, vitamino C, provitamino A. Neatsitiktinai žmonių, vieną du kartus per savaitę besiperiančių beržine vanta, oda elastinga, lygi ir dailios spalvos.

Beržinė vanta padeda skaudant raumenims, ypač norint juos atpalaiduoti po fizinių pratimų. Gerai valo odą, greitina žaizdų, nubrozdinimų gijimą. Taip pat gerina nuotaiką, ramina. Jos praplečia mažuosius bronchus, todėl išsipėrus lengva kvėpuoti. Beržinė vanta ypač rekomenduojama ką tik metusiems rūkyti, taip pat sergantiems astma. Vantų nuoviras naudingas galvos odai: stiprina plaukus ir naikina pleiskanas.

Ąžuolinė

Ąžuolo lapuose yra daug rauginimo medžiagų. Nuovirais gydomos kai kurios odos ligos, stabdomas kojų prakaitavimas. Daugelį amžių ąžuolo vanta naudojama ir pėrimuisi, ir gydymuisi. Ąžuolo skleidžiamas aromatas ne tik gerina nuotaiką, bet ir yra priešuždegiminė priemonė. Liaudies medicina teigia, kad ąžuolinės vantos padeda sergant reumatu. Taip pat stabdo per didelį arterinį spaudimą. Todėl ąžuolinės vantos rekomenduojamos sportininkams ir linkusiems į hipertoniją.

Spygliuočių

Tokiomis vantomis nepatartina naudotis tiems, kurių oda labai švelni ir jautri. Švelnių kūno vietų (pilvo, vidinių šlaunų pusių) patartina apskritai neperti. Keletą spygliuočių šakelių galima pridėti prie beržinės ar ąžuolinės vantos, tada poveikis bus švelnesnis.

Eglinė vanta mažina reumatinius, galvos skausmus, gerina miegą, skatina prakaitavimą. Kadaginė paprastai nenaudojama kaip pagrindinė – ji itin tinka pėrimosi procedūros pabaigai, kai kūnas yra pakankamai įkaitęs ir atsipalaidavęs, suteikdama nepakartojamo adatinio masažo pojūtį. Kadagio gydomosios savybės – atpalaiduoja, padeda gydyti nervų, odos, peršalimo ligas.

Liepų

Kaip ir liepžiedžių arbata, liepų vanta nepamainoma peršalus. Puikiai šalina galvos skausmą, mankština kepenis (varo šlapimą), skatina prakaitavimą (norintiems atsisakyti nepageidaujamo viršsvorio). Taip pat valo odą, suteikia jai skaistumo ir grožio.

Kitos

Ievų vanta ypač gelbsti sergant gripu, geriausiai kovoja su bakterijomis.

Lazdynas stiprina dvasines žmogaus jėgas, padeda įveikti stresą.

Uosio vanta išlaisvina nuo neigiamos energijos, ramina nervų sistemą.

Žydinčios obelies vanta gydo depresiją, atnaujina fizines jėgas.

Juodųjų serbentų vanta – viena aromatingiausiųjų, relaksuojanti, gydanti odos ligas.

Jazmino žiedų vanta stiprina jausmus, naudojama atsipalaidavimui.

Drebulinė vanta gerai varo prakaitą, mažina stresą.

Pelėsiai prilygsta nuodams

Pelėsiai prilygsta nuodams

Kai kurie maisto produktai ilgai laikomi supelija. Bet reta šeimininkė skuba juos išmesti. Pašalinusi pelėsį, sumaitina produktą savo šeimai nė neįtardama, koks jis gali būti žalingas sveikatai. Daugeliui žmonių pelėsiai atrodo visiškai...


Nanotechnologijos gali būti mirtinai pavojingos, perspėja mokslininkai

Nanotechnologijos gali būti mirtinai pavojingos, perspėja mokslininkai

D. Britanijos mokslininkai ragina nedelsiant pradėti tirti į kasdienio vartojimo produktus kelią jau prasiskynusias nanomedžiagas: įtariama, kad kai kurios iš jų gali sukelti vėžį. Pasak specialistų, apie nanodalelių poveikį sveikatai beveik nieko...


"SmartMicrofiber" produkciją

"SmartMicrofiber" produkciją

Kasdien vis dažniau pagalvojame, kokiame pasaulyje gyvens mūsų vaikai ir anūkai: už indaplovių tabletes, konservantus maiste, chemikalus šveitimui sumokame alergijomis ir visokiomis kitokiomis ligomis. Dabar tikriausiai rasti jokios alergijos...


Amerikiečiai atsisako teflono

Amerikiečiai atsisako teflono

JAV tebeverda aistros dėl tefloninių indų. Pusanttro tūkstančio žmonių padavę į teismą kompaniją "Dupone" - tvirtina, kad jos gaminamos keptuvės ir puodai nepridegančiu paviršiumi pavojingi sveikatai. Ieškinio autoriai teigia, jog viena...


Visa tiesa apie mėsą. Kaip pagaminti dešrą, beveik nenaudojant mėsos?

Visa tiesa apie mėsą. Kaip pagaminti dešrą, beveik nenaudojant mėsos?

Pasakų herojai košę išvirdavo iš kirvio, o šiuolaikiniai mėsos perdirbėjai dešras gamina iš įvairių papildų ir priedų. Šiek tiek ląstelienos arba karagenino – ir produkto savikaina krenta daugiau nei perpus. Mėsos gaminiai,...


Negyvoji jūra – Jūsų grožio šaltinis!

Negyvoji jūra – Jūsų grožio šaltinis!

Turbūt nėra žmonių, kurie nebūtų girdėję apie stebuklingas Negyvosios jūros galias. Teigiama, kad Negyvosios jūros vanduo, druska, mineralai bei purvas daro stebuklus mūsų organizmui: gydo daugelį ligų, atpalaiduoja kūną bei suteikia grožio!


10 mitų apie vandenį. Kuo tikėti, o kuo – ne

10 mitų apie vandenį. Kuo tikėti, o kuo – ne

Apie vandenį, jo sudėtį ir savybes sukurta tikrai nemažai mitų. Nemaža dalis jų – gajūs kasdieniniame mūsų gyvenime, atėję iš praeities ir nyksta mokslui žengiant tolyn, kitus atneša įvairūs gyvenimo būdo pranašai, kartais jie gimsta iš...


Namų interjeras - pagal charakterį

Namų interjeras - pagal charakterį

Pagal temperamentą ir charakterį žmones galima suskirstyti į keturias grupes: cholerikus, melancholikus, flegmatikus ir sangvinikus. Visi jie išsiskiria ne tik savo būdo savybėmis. Jie taip pat skirtingai suvokia aplinką ir grožį, skiriasi jų...


„Frosch“ skalbimo priemonė „Pomegranate“

„Frosch“ skalbimo priemonė „Pomegranate“

Naujoji „FROSCH“ skalbimo priemonė „Pomegranate“ užtikrina efektyvų visų tekstilinių gaminių (išskyrus vilną ir šilką) skalbimą 20–95 °C temperatūroje. Pagal naująją formulę produkto sudėtyje yra granatų...


Kaip buityje iš vaisių ir daržovių pašalinti kenksmingas medžiagas?

Kaip buityje iš vaisių ir daržovių pašalinti kenksmingas medžiagas?

Jau nesistebime visais metų laikais matydami parduotuvių lentynose šviežius vaisius ir daržoves. Įpratome juos pirkti ir valgyti. Tačiau vis dažniau kalbama ne vien apie augalinės kilmės produktų naudą, bet ir apie nitratais, sunkiaisiais metalais...


Kaip apsaugoti vaikus nuo virusų ir peršalimo šaltuoju metų laiku?

Kaip apsaugoti vaikus nuo virusų ir peršalimo šaltuoju metų laiku?

Šaltasis metų laikas - išbandymas visai šeimai. Temperatūrų kaita ir padidėjusi rizika peršalimams, siaučiantys virusai vaikų darželiuose ir mokyklose. Daugelis pagalvojame, ar aplenks susirgimai kiekvieno šeimą ir su baime žvelgiame į sergančius...


Gal laikas atnaujinti interjerą?

Gal laikas atnaujinti interjerą?

Kaip dažnai reikia imtis kardinalių interjero pertvarkymo darbų, pataria psichologai. Neplanuoti pokyčiai būtini, jei namuose jaučiatės nejaukiai ir nuolat perstatinėjate baldus; būtina pabėgti nuo slogių minčių - po artimojo netekties, atleidimo...


Hidrolatai: švelnioji aromaterapija

Hidrolatai: švelnioji aromaterapija

Hidrolatas yra kvapnus vanduo, kartais dar vadinamas gėlių vandeniu, turintis eterinių aliejų molekulių, kurios lieka po eterinio aliejaus gamybos. Iš tikrųjų tai distiliacijos produktas. Pavyzdžiui, kai tikrosios levandos distiliuojamos vandens...


Atrask vilnos minkštumą ir grikių lukštų natūralumą miegodamas ant naujos pagalvės

Atrask vilnos minkštumą ir grikių lukštų natūralumą miegodamas ant naujos pagalvės

Visi žinome, kaip svarbu gerai išsimiegoti, todėl norisi atrasti geriausiai mums tinkančią pagalvę. Naujos technologijos sprendimas sveikam miegui – dvisluoksnė pagalvė “Apsiversk”. Vienas sluoksnis minkštas (100% lietuviškos...


Švari skalbimo mašina – gaivus kvapas

Švari skalbimo mašina – gaivus kvapas

Skalbimo mašinoje gali kauptis plika akimi nematomos purvo dalelės ir skalbimo priemonių likučiai. Laikui bėgant, dėl šių likučių gali pablogėti skalbimo mašinos veikimas.


Natūralus sviestas – maistingų medžiagų ir energijos šaltinis

Natūralus sviestas – maistingų medžiagų ir energijos šaltinis

Lietuvių liaudies patarlė byloja – „šaukštas sviesto košės nepagadina“. Šiuo metu šis pieno produktas nebėra vien košių ar sumuštinių gardinimo ingredientas, nes jo dedama ir į įvairius kulinarinius kepinius, troškinius bei...


Apie alavijų sultis

Apie alavijų sultis

Įsivaizduokite, kad perpjaunat alavijo lapą ir geriat želė tiesiog iš lapo. Populiariausias Forever produktas – Aloe Vera sultys – yra kiek įmanoma identiškos natūraliam lapui. Šis lapo minkštimo ir skysčio mišinys yra pirmas tokio...


Vanduo, tu – pats gyvenimas ...

Vanduo, tu – pats gyvenimas ...

Kovo 22-oji Pasaulinė vandens diena. „Vanduo! Tu neturi nei skonio, nei kvapo, nei spalvos, tavęs neįmanoma aprašyti, tavimi mėgaujasi, nežinodami, kas tu toks. Negalima teigti, kad tu būtinas gyvenimui: tu – pats gyvenimas. Tu...


Atsako specialistai: kaip pasirinkti gerą sviestą?

Atsako specialistai: kaip pasirinkti gerą sviestą? (1)

Pasaulio istorijoje sviestas atsirado anksčiau, nei žmogus prisijaukino karvę. Šiuo metu sviestu skaninamos ne tik košės ar sumuštiniai, tačiau jo dedama ir į įvairius kulinarinius kepinius, troškinius bei padažus. Kadangi šiandien turime kaip...


Sauganti skalavimo priemonė (koncentratas) "Frosch" - Granatų kvapo

Sauganti skalavimo priemonė (koncentratas) "Frosch" - Granatų kvapo

Sauganti skalavimo priemonė (koncentratas) “Frosch” – Granatų kvapo. Naudojama spalvotiems ir baltiems skalbiniams, kad jie maloniai kvepėtų, taptų minkšti. Tinka skalauti medvilnei, vilnai, viskozei, melanžiniams audiniams ir...


"Žaliasis pakelis“ – ekologiškas supermaistas už superkainą!

"Žaliasis pakelis“ – ekologiškas supermaistas už superkainą!

„Tegu maistas būna mano vaistas, o vaistas – maistas“ – taip skambėjo medicinos tėvo Hipokrato kažkada išsakyta mintis. Ar egzistuoja toks maistas? Tikrai taip, ir jo rasite Biotekoje! Susipažinkite – ,,Žaliasis...


Čija, goji, kynva – kas tai ir su kuo tai valgoma?

Čija, goji, kynva – kas tai ir su kuo tai valgoma?

Naudingosios šio supermaisto savybės, vartojimo būdai ir sudedamosios medžiagos, naudingos sveikatai. Visą tiesą apie čija, goji ir kynva atskleidžia sveikos gyvensenos tyrinėtoja Guoda Azguridienė.


Jūros vanduo namų vaistinėlėje

Jūros vanduo namų vaistinėlėje

Pasibaigus vasarai apie šiltas dienas prie jūros daugumai lieka tik malonūs prisiminimai. Ateinantis šaltasis sezonas primena apie pernykščius peršalimus ir slogas. Dauguma mūsų esant slogai esame linkę į kraštutinumus: nedaryti nieko (anot...


Natūralūs kvepalai vaikams

Natūralūs kvepalai vaikams

Jau nuo mažų dienų vaikai mėgsta kvepintis. Pirmiausia su smalsumu nori išbandyti tėvų kvepalus, paaugus atsiranda noras turėti savo privatumą ir savo mėgstamus kvepalus. Kai aplink kvepalų pasirinkimas toks platus, o animacinių filmų, žaidimų ir...


Atsikratykime alergijų keisdami gyvenimo įpročius!

Atsikratykime alergijų keisdami gyvenimo įpročius!

„Sveikatą, brangiausiąjį turtą, labai lengva prarasti, vis dėlto jis saugomas prasčiausiai“, – yra pasakęs 18-ojo amžiaus gydytojas. Nors medicina pasiekusi stulbinamų laimėjimų, šie žodžiai tebėra aktualūs. Jei mokslas mokėtų...


Spila sveikatinanti linija - spila spirulina

Spila sveikatinanti linija - spila spirulina

SPIRULINA - tai vienas pirmųjų augalų Žemėje. Pirminė gyvybės forma, nepakitusi kelis milijardus metų. Maistui naudojama tūkstančius metų actekų, majų, Rytų Azijos šalyse.


Po kokia patalyne miegoti yra sveikiausia?

Po kokia patalyne miegoti yra sveikiausia?

Jei norime būti sveiki ir turėti puikią savijautą bei nuotaiką, patys tuo ir turime pasirūpinti. Visi, kurie nori taip jaustis, imasi pačių įvariausių priemonių (derina mitybą, ima sportuoti, vartoja maisto papildus ir pan.). Tačiau reikia...


Kodėl bijomasi produktų mutantų

Kodėl bijomasi produktų mutantų

Apie genetiškai modifikuotus (GM) produktus sklando įvairiausių gandų. Visokiausi "žaliųjų" judėjimai perspėja, kad genetiškai modifikuotas maistas keičia žmonių genetinį kodą, tačiau tampama ne genijais, o nevispročiais. Kai kuriuose...


Natūrali ir ekologiška kosmetika: kuo skiriasi?

Natūrali ir ekologiška kosmetika: kuo skiriasi?

Natūralios ir ekologiškos kosmetikos priemonių pasirinkimas nuolatos auga – vartotojai vis labiau domisi kaip sumažinti kenksmingą poveikį sau ir gamtai, bei renkasi produktus, kuriuose būtų kuo mažiau žalingų cheminių medžiagų. Tačiau esant...


Ką žinote apie Kishu Binčotan?

Ką žinote apie Kishu Binčotan?

Anglis Kishu Binchotan žinoma jau nuo VIII amžiaus. Ji gaunama iš liaukinio ąžuolo (Quercus glandulifera). Šis medis auga kalnuotuose Japonijos regionuose. Anglies pavadinimas Binčotan (Binchotan) kilo iš meistro Bitchū-ya Chōzaemon vardo, kuris...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9