Sausio 20d. Trečiadienis

Valentino dienos užkulisiai Amerikoje. Iš kur atkeliauja rožės?

Peržiūrų skaičius: 47116
Valentino dienos užkulisiai Amerikoje. Iš kur atkeliauja rožės?

Ar nešitės tuziną rožių namo savo brangiausiajai Valentino dienos proga? Nieko negali būti romantiškiau ir, be abejonės, ne taip tukina kaip šokoladai. Bet, kai kalbame apie rožes, klausimas yra platesnis, nei akys mato ir… nei nosis užuodžia.

Jūsų mylimoji tikrai neklaus, iš kur yra nuostabioji Freedom veislės rožių puokštė. Tačiau ši populiariausia Amerikoje skinta gėlė ir gėlių pramonės svarbiausios metų dienos pasididžiavimas, prieš patekdama į jūsų prekybos centrą ar gėlių krautuvėlę, greičiausiai keliavo lėktuvu 5000 mylių. Nepaisant jos kvapą gniaužiančio grožio, šios veislės rožė yra išvesta labiau dėl ištvermės nei jos kvapo, ir vargu ar kvepia, kaip gėlyne auganti rožė.

Šiandien apie 78 procentus iš 4 milijardų skintų gėlių stiebų, nupirktų Jungtinėse Amerikos Valstijose, įskaitant rožes, įsigytas per Valentino dieną, yra iš Kolumbijos ir Ekvadoro, kur jos auginamos didžiuliuose gamybiniuose šiltnamiuose, tada nuskinamos, išrūšiuojamos ir išvežiojamos į skirtingus pasaulio kraštus. Rožės yra pati svarbiausia skintų gėlių pramonės parduodama produkcija ir užima pagrindinę vietą 20 milijardų JAV dolerių vertės JAV gėlių pramonėje.

Deja, už tūkstančius mylių nuo spalvingų ir džiaugsmingų žiedų ekspozicijų prekybos centrų gėlių skyriuose bei gėlių parduotuvėse visoje Amerikoje paplitusi abejotina praktika, apie kurią sužinojus galbūt kitaip pradėsite galvoti apie tas Valentino dienos rožes.

Rožių auginimas didžiuosiuose Kolumbijos ir Ekvadoro gamybiniuose šiltnamiuose

Viskas prasideda nuo žemės, kurios ištisi hektarai atiduoti stiklu arba polietilenu apdengtiems šiltnamiams. Šios teritorijos, aptvertos tvoromis ir saugomos sargų, ir yra ta vieta, kur prasideda milijonų rožių stiebų kelionė į Šiaurės Ameriką.

"Prisimenu, kaip visos šios apylinkėse buvo nusagstytos sodybomis, o dabar Sabana uždengta viena milžiniška polietileno plėvele", sako Carolina DelGado iš Pietų Floridos valstijos, kuri užaugo savanoje, prie Bogotos. Vien Kolumbija įdarbina 115 000 gėlių darbininkų. "Tačiau šie maquilladores ("prakaitinės"), manau, kad teisingai jas pavadinau, nes tai milžiniški įrenginiai su labai griežta apsauga, žinomos savo siaubingomis darbo sąlygomis ir taisyklių nepaisymu", - sako DelGado.

Be darbo jėgos išlaidų, skintų gėlių pramonė naudoja didelius žemės plotus Pietų Amerikoje ir Afrikoje. Tyrėjai iš Universidad Externado de Colombia teigia, kad gėlininkystė atnešė naują pramonės šaką į šalį, bet sunaudoja visą "vandenį, vietą ir dirvą".

Didžiagalvių ir ilgakočių rožių auginimas

Ekvadoroe ir Kolumbijoje skintų gėlų tiekimo tinklo pagrindą sudaro rožės, auginamos net 2,7 km aukštyje, ant vulkano šlaitų, sausoje derlingoje žemėje, tokiose vietovėse kaip Sabana šalia Bogotos, Kolumbija, arba Cotopaxi, netoli Kito, Ekvadoras. Čia auginamos milžiniškos prabangios rožės tokios kaip Esperance, kurių žiedai yra daugiau kaip 15 cm skersmens, o stiebai nuo 1 iki 1,5 metrų aukščio. Kai praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje agronomai atrado, kad šias gražias rožes galima auginti Andų kalnuose ir perskraidinti jas į JAV per kelias valandas, netrukus pramonės įmonės pradėjo keltis į Pietų Ameriką iš tų vietų, kur rožės buvo auginamos natūraliomis sąlygomis.

Augintojai sako, kad gėlei greičiau augti padeda intensyvi saulės šviesa, sausas oras ir vienoda ekvatorinio klimato temperatūra. Tačiau, kaip rašo Amy Stewart, Flower Confidential autorė, nuolatos gerėjant šių gėlių kokybei, didėja spaudimas šių šalių gėlių darbininkams ir jų aplinkai, dėl to kyla daugybė problemų, pradedant mažu atlyginimu, vaikų darbu ir piktnaudžiavimu pavojingais chemikalais.

Rožių skynimas rankomis, jų gyvybės palaikymas vandeniu ir chemikalais

Norėdami išauginti tobulą rožę, augintojai dažnai naudoja cheminius herbicidus ir pesticidus. Alejandro Boada iš Universidad Externado de Colombia sako, kad pesticidų rasta 300-400 metrų gylyje, žemės sluoksnyje, kuris nesugebėjo išfiltruoti šių nuodų. Taip pat nustatyta, jog vandens poreikis viršija vietinio vandeningojo sluoksnio, nuo kurio yra priklausomi ir kiti ūkininkai, atsargas.

Ekvadore mokslininkai ištyrė, jog vanduo gėlių auginimo vietose daug labiau užterštas nei ten, kur auginamos bulvės, miežiai ir kitos tradicinės kultūros. Anot mokslininkų, kurie dirba EcoHealth programoje šiaurinėje Andų dalyje, vis daugiau skintų gėlių ūkių laikosi tarptautinių normų ir dalyvauja žalių gėlių etikečių programose. "Deja, dauguma ūkių, apie 80 procentų, vengia atsakomybės savo darbininkams ir aplinkai".

Vandens ir JAV draudžiamų chemikalų naudojimas po derliaus nuėmimo

Toms 200 milijonų rožių, kurios kiekvienais metais atkeliauja į JAV Valentino dienos proga, reikia ne vienos tonos pesticidų. Manoma, kad apie 20 procentų naudojamų chemikalų Amerikoje draudžiami. Tarptautinio darbo teisių fondas 2007 metais atliko tyrimą ir nustatė, kad daugiau nei 66 procentai Ekvadoro ir Kolumbijos gėlių darbininkų turėjo su darbu susijusių sveikatos sutrikimų – tarp jų odos išbėrimų, kvėpavimo ir akių ligų – dėl nuodingų pesticidų ir fungicidų. Šis fondas taip pat atskleidė faktą, jog "gėlių darbininkėms dažniau nei vidutiniškai pasitaiko pirmalaikis gimdymas, įgimtos vaisiaus anomalijos ir persileidimai". Be to, pardavimų sezono įkarštyje jos dirbo 70-80 valandų per savaitę.

Tačiau pesticidų naudojimas gėlininkystėje kelia pavojų ne tik Lotynų Amerikai. JAV žemės ūkio departamentas teigia, jog gėlininkystės pramonė – "viena iš didžiausių pesticidų vartotojų visame žemės ūkyje". Pavyzdžiui, vienas iš dažniausiai naudojamų pesticidų Kalifornijos gėlių pramonėje yra metilo bromidas - pavojingas chemikalas, kuris yra vienas iš pagrindinių ozono sluoksnio eikvotojų; acefatas, organofosfatinis neurotoksinas, pavojingas žmogui ir didžiausias nuodas bitėms; bei chlorotalonilas, kuris yra kancerogenas. Kitur metilo bromido naudojimas pamažu yra mažinamas, tačiau gėlininkystės pramonė ne kartą išsikovojo išimtis Monrealio protokole, - pagrindiniame susitarime dėl medžiagų, kurios eikvoja ozono sluoksnį, naudojimo mažinimo.

Transportavimas: "gėlių mylios?"

Kuo skubiau pristatyti gėles į galutinį kelionės tikslą – vazą ant stalo, visuomet reikėjo daug pastangų, pradedant tais senais laikais, kai skintos gėlės keliaudavo geležinkeliu. Kaip rašo britų Guardian autorius Leo Hickmanas, anksčiau geltonųjų narcizų augintojai sudėdavo savo gėlių glėbius ant karstų, pasinaudodami tuo, kad "mirusieji visuomet keliavo nemokamai nuostabiuoju Dievo geležinkeliu".

Tačiau gėles skraidinti tūkstančius mylių iš ūkių Lotynų Amerikoje ir Afrikoje į didmeninius sandėlius ar kitus paskirstymo punktus brangiai kainuoja: tam sudeginama daug kuro, ypač dėl sunkios pakuotės vandenyje, ir tai palieka itin didelį anglies pėdsaką.

Didžiojoje Britanijoje prekybos mažmenininkai Tesco ir Marks & Spencer ant importuotų prekių, taip pat ir gėlių, pradėjo klijuoti lėktuvų lipdukus, kuriuose nurodoma, kiek "mylių nukeliauta", kad vartotojai nepirktų tų prekių, kurių atvežimas į Europą teršia aplinką.

Patikrinimas ir šaldytuvai

Aukštai Anduose nuskintos rožės paruošiamos ir pamerkiamos į paskutinį konservantą, kad visą laiką būtų šaltai, t. y. aplinkoje, kur temperatūra palaikoma šiek tiek virš nulio. Kai tik jos iškraunamos iš krovininio lėktuvo Majamyje, ši Freedom veislės rožė perkeliama iš šaldytuvo į šaldymo kameras bei šaldytuvus perpakavimui ir paskirstymui, po to - vėl į šaldymo kameras, kol pasiekia didmenininkus, ir galiausiai patenka į gėlių pardavėjo šaldytuvą.

JAV Gyvūnų ir sveikatos inspekcija tikrina skintų gėlių dėžes, ar jose nėra kenkėjų, o Valstybės apsaugos tarnautojai patikrina, ar nevežama kontrabanda arba kokainas, kuris galbūt kaip nors slapta pateko į krovinį. Tačiau skintų gėlių niekas netikrina dėl cheminių medžiagų nuosėdų, kurios galėjo pasilikti ant rožių žiedlapių. Tiesą sakant, jeigu ant gėlių randama vabzdžių ar kitokių kenkėjų, dažniausiai gėlės dar kartą dezinfekuojamos.

Kadangi gėlės nėra maisto produktas, nereikalaujama, kad ant gėlių nebūtų nuodingų medžiagų likučių, tad kai kurios vartotojų grupės įspėja gėlių pirkėjus, kad palietę gėles plautųsi rankas. Sietlo floristė Melissa Feveyear perspėja nuotakas, kad būtų atsargios, puošdamos savo vestuvių pyragus rožėmis, nebent jos būtų ekologiškai užaugintos.

Flower Confidential autorė Amy Stewart cituoja vieną ekvadorietį rožių augintoją: "Aš nerekomenduočiau maudytis rožių žiedlapiuose".

Ant mažmeninės prekybos prekystalio

Prieš patekdamos į bakalėjos ar gėlių parduotuves, tos Freedom rožės būna nukeliavusios tūkstančius mylių. Tačiau net prieš joms pasiekiant galutinį kelionės tikslą, jos būna suvyniotos į kalnus pakavimo ir apsauginės medžiagos. Majamio tarptautinis oro uostas, kuris priima daugiau nei du trečdalius visų į JAV importuotų skintų gėlių krovinių, kasdien išduoda apie 32500 dėžių su skintomis gėlėmis. Per Valentino dienos įkarštį dėžių skaičius patrigubėja.

Jau nekalbant apie plastikines rankoves ir vazas, į kurias įstatomos gėlės, ar kitas prekes, kurių prikemšami Valentino dienos krepšeliai: putų ir plastmasinių meškiukų, žvilgančio vyniojamojo popieriaus, krūvos širdelių ir kupidonų. Atsiranda verslininkų, kurie ieško ekologiškų alternatyvų. Blumebox firma parduoda puokštes, lengvai perdirbamose kartono dėžėse-vazose, kurių vidus išklotas polietilenu.

Nors dar nebuvo nuodugniai ištirta, kokį poveikį turi visa ši vienos dienos pakuotė ir šiukšlės, bet Tomas Watsonas, Nacionalinės šiukšlių prevencijos koalicijos koordinatorius, reziumavo: "Poveikis turėtų būti didžiulis, pradedant medžiais, kurie kertami, kad būtų pagamintos tos dėžės, konteineriai bei užpildai gėlėms pervežti, ir baigiant pakuotės išmetimu į sąvartynus, kur kartonas sunyksta pagamindamas metano dujų, sukeliančių šiltnamio reiškinį".

Rožinė Valentino diena: mažesnio poveikio skintų gėlių alternatyva

Atsiliepdama į visas šias aplinkosaugos ir sveikatos problemas, gimsta nauja, labiau subalansuota gėlių pramonė. Ji dar maža, tačiau sparčiai auga, siekdama pozityvių pokyčių beveik visais gėlininkystės klausimais, pradedant augimvietėmis, žeme ir dirvožemiu, baigiant pesticidų kontrole, vandens tausojimu ir socialine apsauga bei ekonominiu teisingumu tiems, kurie šias gėles augina.

"Niekas nenori pigios prekės, žinodamas, kad nusipirko aplinkosaugos ar vergiško darbo sąskaita", - sako Anthony Marek iš Transfair USA, kuri išduoda pažymėjimus plataus vartojimo prekėms už išlaikytą socialinę ir aplinkosaugos pusiausvyrą. Transfair parengė naują sąžiningos prekybos sertifikavimo sistemą gėlėms jau šių metų Valentino dienai, taip, kaip ji žymi kavą ir šokoladą.

Tuo tarpu Veriflora programa, kuri išduoda pažymėjimus sveikoms ir ekologiškai užaugintoms gėlėms, gyvuoja jau antrus metus. Europoje nauja sertifikavimo sistema galioja jau nuo 2002 metų, įsitvirtina ir JAV.

"Manome, kad 2008-ieji gėlių pramonei bus "žalesni", - įsitikinęs Geraldas Prolmanas, OrganicStyle.com ir Ecoflowers.com steigėjas.

Sveikatos sodas

Žymės: rožės
Antenų miškas kelia pavojų

Antenų miškas kelia pavojų

TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI: Šiaulių centre, ant gyvenamojo devynaukščio stogo, styro dešimtys mobiliojo ryšio teikėjų, interneto tinklo ir kitų ryšių bendrovių antenų. Naktimis, kai nutyla gatvės triukšmas, antenų gausmas ir sklindanti vibracija...


Lėkštutė-trintuvė

Lėkštutė-trintuvė

Lėkštutė-trintuvė puikus pagalbininkas ruošiant maistą vaikams pirmaisiais gyvenimo metais: lengvai sutrinsite morkų, obuolių, bananu ir tt gabaliukus į tyrę.


Rankų darbo žvakės kūnui ir sielai jau ir Vilniuje !

Rankų darbo žvakės kūnui ir sielai jau ir Vilniuje !

Fresh Deli žvakės gaminamos iš 100% natūralaus ekologiško sojų vaško ir yra netoksiškos, degdamos jos neišskiria jokių kenksmingų medžiagų, dega apie 60 valandų. Pasklidę aromatai atgaivina patalpų orą, suteikia joms namų jaukumo.


Atsako specialistai: kaip pasirinkti gerą sviestą?

Atsako specialistai: kaip pasirinkti gerą sviestą? (1)

Pasaulio istorijoje sviestas atsirado anksčiau, nei žmogus prisijaukino karvę. Šiuo metu sviestu skaninamos ne tik košės ar sumuštiniai, tačiau jo dedama ir į įvairius kulinarinius kepinius, troškinius bei padažus. Kadangi šiandien turime kaip...


„Frosch“ kūdikiams. Purškiklis pirminiam skalbimui

„Frosch“ kūdikiams. Purškiklis pirminiam skalbimui

Stiprus specialus dėmių valiklis su citratu (vaisių rūgščių druska). Patikimai išvalo įsisenėjusias ir sudžiūvusias dėmes iš kūdikių tekstilinių audinių. Stiprios priemonės receptūra, skirta pirminiam skalbinių apdorojimui, kad jie taptų švarūs.


Vantas galima rišti ne tik iš beržų, ąžuolų ar liepų

Vantas galima rišti ne tik iš beržų, ąžuolų ar liepų

Ne tik aistringi pirtininkai, bet ir mėgėjai žino, jog tikros pirties esmė neatsiejama nuo svarbiausio jos palydovo – aromatingos, sveikatinančios, žvalumą bei gausybę kitų malonumų dovanojančios vantos. Žinovai juokauja, jog bene...


Ne viskas ekologija, kas ekologiškai kvepia

Ne viskas ekologija, kas ekologiškai kvepia

Praslinkus supermarketų bumui, vis daugiau žmonių renkasi ūkininkų užaugintus ekologiškus produktus. Išaugusi paklausa paskatino mobilių ūkininkų turgelių atsiradimą, tačiau ne kiekvienas turgelis yra ekologiškas, – teigia...


Ką daryti, jei sudužo gyvsidabrio termometras

Ką daryti, jei sudužo gyvsidabrio termometras

Nors jau kitais metais pagal ES reikalavimus gyvsidabrio termometrai nebus parduodami, šiandien jie vis dar populiarūs. Anot pacientų, jie ne tik pigesni už elektroninius, bet ir patikimesni. Bėda tik ta, kad jie dažnai dūžta, o po grindis...


Skalbimo priemonė su alijošiumi Frosch

Skalbimo priemonė su alijošiumi Frosch

Naudojimas: FROSCH skalbimo priemonė su alijošiumi idealiai tinka skalbimui skalbimo mašinose nuo 30 oC iki 95 oC. Iki 30 oC skirta sintetinio pluošto medžiagoms, pvz. poliamidui ir poliesteriui (žr. gamintojo nurodymus)


TITAN ALPHA 2000 - profesionalūs indai sveikai mitybai

TITAN ALPHA 2000 - profesionalūs indai sveikai mitybai

TITAN ALPHA 2000 suderina nepridegančio paviršiaus privalumus su dideliu tvirtumu ir ilgaamžiškumu, atlaiko aukštą temperatūrą, todėl puikiai tinka ir intensyviam naudojimui.


100 procentų natūralūs dezodorantai yra

100 procentų natūralūs dezodorantai yra

„Natura Amica“ yra pažangi produktų linija, kuri apsaugo vartotojus nuo odos ligų. Šie produktai gaminami Italijoje, naudojant tik veiksmingus, saugius ir aktyvius komponentus. „Natura Amica“ – tai 100% natūralūs...


Kenksmingiausi mobilieji telefonai. Kaip apsisaugoti nuo spinduliuotės?

Kenksmingiausi mobilieji telefonai. Kaip apsisaugoti nuo spinduliuotės?

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) paskelbė sąrašą, kuriame išskirti didžiausią pavojų susirgti smegenų vėžiu keliantys mobilieji telefonai, rašo naujienų portalas "Business Insider". JAV Federalinė komunikacijų komisija (FKK)...


Atsikratykime alergijų keisdami gyvenimo įpročius!

Atsikratykime alergijų keisdami gyvenimo įpročius!

„Sveikatą, brangiausiąjį turtą, labai lengva prarasti, vis dėlto jis saugomas prasčiausiai“, – yra pasakęs 18-ojo amžiaus gydytojas. Nors medicina pasiekusi stulbinamų laimėjimų, šie žodžiai tebėra aktualūs. Jei mokslas mokėtų...


TOPINAMBAS – NATŪRALUS CUKRAUS KIEKIO REGULIUOTOJAS ORGANIZME

TOPINAMBAS – NATŪRALUS CUKRAUS KIEKIO REGULIUOTOJAS ORGANIZME

Topinambas (dar kitaip vadinamas Bulvine saulėgrąža) ypač vertingas augalas sergantiesiems diabetu, podagra ar žarnyno ligomis. Jame esanti fruktozė valo organizmą, gerina medžiagų apykaitą, virškinimą, stiprina širdį. Topinambų gumbai ypač...


„Frosch“ skalbimo priemonė „Pomegranate“

„Frosch“ skalbimo priemonė „Pomegranate“

Naujoji „FROSCH“ skalbimo priemonė „Pomegranate“ užtikrina efektyvų visų tekstilinių gaminių (išskyrus vilną ir šilką) skalbimą 20–95 °C temperatūroje. Pagal naująją formulę produkto sudėtyje yra granatų...


Kosmetika, kurią gaminant atliekami žiaurūs bandymai su gyvūnais – ji Jūsų namuose

Kosmetika, kurią gaminant atliekami žiaurūs bandymai su gyvūnais – ji Jūsų namuose

Dabar labai daug kalbama apie ekologiją, sveiką gyvenimą, ekologišką gyvenimą ar aplinką, tačiau ar daugelis susimąsto, kas įeina į šią sąvoką. Dauguma žmonių tai supranta kaip produktų pažymėtų tam tikru ženklu pirkimą. Dar kiti supranta kaip...


Amerikiečiai atsisako teflono

Amerikiečiai atsisako teflono

JAV tebeverda aistros dėl tefloninių indų. Pusanttro tūkstančio žmonių padavę į teismą kompaniją "Dupone" - tvirtina, kad jos gaminamos keptuvės ir puodai nepridegančiu paviršiumi pavojingi sveikatai. Ieškinio autoriai teigia, jog viena...


Kaip buityje iš vaisių ir daržovių pašalinti kenksmingas medžiagas?

Kaip buityje iš vaisių ir daržovių pašalinti kenksmingas medžiagas?

Jau nesistebime visais metų laikais matydami parduotuvių lentynose šviežius vaisius ir daržoves. Įpratome juos pirkti ir valgyti. Tačiau vis dažniau kalbama ne vien apie augalinės kilmės produktų naudą, bet ir apie nitratais, sunkiaisiais metalais...


Parkai miestus gali atvėsinti 4 laipsniais

Parkai miestus gali atvėsinti 4 laipsniais

Miesto teritorijos apsodinimas parkais ir žaliųjų erdvių kūrimas oro temperatūrą miestuose gali sumažinti iki 4°C – pasak mokslininkų, to galbūt pakaktų, kad būtų lėtinamas pasaulinis atšilimas. "Stebint infraraudonojo spektro...


Namų kvapai. Kuo kvepia Jūsų namai?

Namų kvapai. Kuo kvepia Jūsų namai?

Posakiai „taip kvepia prabanga“, arba „kvapas išduoda“ naudojami ne veltui. Neįtikėtina, koks magiškas reiškinys yra kvapas. Garsusis filmas „Kvepalai. Vieno žudiko istorija“ primena mums tai, kad tokie jausmai,...


Kūdikių maistui – 100 metų patirtis ir švariausias Alpių karvių pienas

Kūdikių maistui – 100 metų patirtis ir švariausias Alpių karvių pienas

Maistas kūdikiams yra labai specifinė maisto pramonės dalis. Pradedant nuo to, kad joks gamintojas negali pagaminti geriausio maisto kūdikiui – jį garantuoja tik mama. Kūdikiui visomis prasmėmis sveikiausia, kai jis maitinasi mamos pienu....


Ką žinote apie Kishu Binčotan?

Ką žinote apie Kishu Binčotan?

Anglis Kishu Binchotan žinoma jau nuo VIII amžiaus. Ji gaunama iš liaukinio ąžuolo (Quercus glandulifera). Šis medis auga kalnuotuose Japonijos regionuose. Anglies pavadinimas Binčotan (Binchotan) kilo iš meistro Bitchū-ya Chōzaemon vardo, kuris...


Visa Nida geria iš vieno šulinio

Visa Nida geria iš vieno šulinio

Europiniu kurortu tituluotoje Nidoje vandenį gėrimui ir valgiui virti dauguma gyventojų atsineša iš vienintelio šulinio, esančio švyturio papėdėje. Atsukus vandens čiaupą Nidoje bėga toks rudas keisto kvapo vanduo, kad jo vietiniai, o ypač...


"Frosch" kūdikiams. Skalbinių skalavimo priemonė

"Frosch" kūdikiams. Skalbinių skalavimo priemonė

Papildoma skalbimo priemonė, kad spalvoti ir balti skalbiniai būtų ypač minkšti ir švelnūs. Švelnios priemonės receptūra su natūraliu migdolų aliejumi tausojančiai kūdikių baltinių ir patalynės bei kitų tekstilinių audinių priežiūrai – kad...


Pavasarinis švarinimasis natūraliomis priemonėmis

Pavasarinis švarinimasis natūraliomis priemonėmis

Kiekvieną pavasarį prieš Velykas šeimininkės iš pagrindų švarina namus: nuima per žiemą pridulkėjusias užuolaidas, valo langus. Dabar parduotuvėse pilna įvairiausių valyomųjų priemonių, jų gamintojai žada tikrus stebuklus ir neregėtą efektyvumą,...


Rojus ten, kur gera žmogui

Rojus ten, kur gera žmogui

Jau prieš penketą metų tarptautinė konsultacinė firma "Uiljams Merfer", įsikūrusi Šveicarijoje, tyrinėjo, kokios žmonėms sudaromos gyvenimo sąlygos pasaulio didmiesčiuose. Buvo pasirinkta 118 objektų ir vertinama net pagal 39 rodiklius,...


Nauja drabužių parduotuvė visai šeimai - vertinantiems kokybę, natūralumą bei ekologiją

Nauja drabužių parduotuvė visai šeimai - vertinantiems kokybę, natūralumą bei ekologiją

Ar jūs vertinate kokybę, natūralumą bei ekologiją? Tuomet jums turime gerų naujienų - rugpjūčio 26 d. Vilniuje duris atveria specializuota natūralių drabužių parduotuvė visai šeimai GREEN ROSE. GREEN ROSE (ŽALIA ROŽĖ) – tai prekės ženklas,...


Namuose – pavojingų medžiagų lobynas

Namuose – pavojingų medžiagų lobynas

Nors ant valiklių pakuočių galima pamatyti įvairių įspėjamųjų ženklų, bylojančių, kad jie pavojingi, retas kuris į tai atkreipia dėmesį. Daugelis nė nežino šių ženklų reikšmės. Pasirodo, bene mažiausiai agresyviais laikomi universalūs valikliai....


Odinius gaminius nuo pelėsių apsauganti medžiaga – pavojinga sveikatai

Odinius gaminius nuo pelėsių apsauganti medžiaga – pavojinga sveikatai

Visi turbūt pastebėjome, kad į batus dedami maišeliai su milteliais, apsaugančiais juos nuo drėgmės ir pelėsių. Garuodami jie neleidžia batams supelyti. Pasirodo, šie milteliai pavojingi žmonių sveikatai, nes sukelia stiprias alergines reakcijas....


Viską naikinantis švarinimasis gali tapti alergijų priežastimi

Viską naikinantis švarinimasis gali tapti alergijų priežastimi

Beatodairiškas švarinimasis namuose, ypač jei rezultatui pasiekti pasitelkiamos didelės koncentracijos cheminės priemonės, gali būti viena svarbių alergijos priežasčių, teigia vis daugiau pasaulio mokslininkų. Išeitimi gali tapti požiūrio į kovą...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9