Balandžio 9d. Ketvirtadienis

Valentino dienos užkulisiai Amerikoje. Iš kur atkeliauja rožės?

Peržiūrų skaičius: 47116
Valentino dienos užkulisiai Amerikoje. Iš kur atkeliauja rožės?

Ar nešitės tuziną rožių namo savo brangiausiajai Valentino dienos proga? Nieko negali būti romantiškiau ir, be abejonės, ne taip tukina kaip šokoladai. Bet, kai kalbame apie rožes, klausimas yra platesnis, nei akys mato ir… nei nosis užuodžia.

Jūsų mylimoji tikrai neklaus, iš kur yra nuostabioji Freedom veislės rožių puokštė. Tačiau ši populiariausia Amerikoje skinta gėlė ir gėlių pramonės svarbiausios metų dienos pasididžiavimas, prieš patekdama į jūsų prekybos centrą ar gėlių krautuvėlę, greičiausiai keliavo lėktuvu 5000 mylių. Nepaisant jos kvapą gniaužiančio grožio, šios veislės rožė yra išvesta labiau dėl ištvermės nei jos kvapo, ir vargu ar kvepia, kaip gėlyne auganti rožė.

Šiandien apie 78 procentus iš 4 milijardų skintų gėlių stiebų, nupirktų Jungtinėse Amerikos Valstijose, įskaitant rožes, įsigytas per Valentino dieną, yra iš Kolumbijos ir Ekvadoro, kur jos auginamos didžiuliuose gamybiniuose šiltnamiuose, tada nuskinamos, išrūšiuojamos ir išvežiojamos į skirtingus pasaulio kraštus. Rožės yra pati svarbiausia skintų gėlių pramonės parduodama produkcija ir užima pagrindinę vietą 20 milijardų JAV dolerių vertės JAV gėlių pramonėje.

Deja, už tūkstančius mylių nuo spalvingų ir džiaugsmingų žiedų ekspozicijų prekybos centrų gėlių skyriuose bei gėlių parduotuvėse visoje Amerikoje paplitusi abejotina praktika, apie kurią sužinojus galbūt kitaip pradėsite galvoti apie tas Valentino dienos rožes.

Rožių auginimas didžiuosiuose Kolumbijos ir Ekvadoro gamybiniuose šiltnamiuose

Viskas prasideda nuo žemės, kurios ištisi hektarai atiduoti stiklu arba polietilenu apdengtiems šiltnamiams. Šios teritorijos, aptvertos tvoromis ir saugomos sargų, ir yra ta vieta, kur prasideda milijonų rožių stiebų kelionė į Šiaurės Ameriką.

"Prisimenu, kaip visos šios apylinkėse buvo nusagstytos sodybomis, o dabar Sabana uždengta viena milžiniška polietileno plėvele", sako Carolina DelGado iš Pietų Floridos valstijos, kuri užaugo savanoje, prie Bogotos. Vien Kolumbija įdarbina 115 000 gėlių darbininkų. "Tačiau šie maquilladores ("prakaitinės"), manau, kad teisingai jas pavadinau, nes tai milžiniški įrenginiai su labai griežta apsauga, žinomos savo siaubingomis darbo sąlygomis ir taisyklių nepaisymu", - sako DelGado.

Be darbo jėgos išlaidų, skintų gėlių pramonė naudoja didelius žemės plotus Pietų Amerikoje ir Afrikoje. Tyrėjai iš Universidad Externado de Colombia teigia, kad gėlininkystė atnešė naują pramonės šaką į šalį, bet sunaudoja visą "vandenį, vietą ir dirvą".

Didžiagalvių ir ilgakočių rožių auginimas

Ekvadoroe ir Kolumbijoje skintų gėlų tiekimo tinklo pagrindą sudaro rožės, auginamos net 2,7 km aukštyje, ant vulkano šlaitų, sausoje derlingoje žemėje, tokiose vietovėse kaip Sabana šalia Bogotos, Kolumbija, arba Cotopaxi, netoli Kito, Ekvadoras. Čia auginamos milžiniškos prabangios rožės tokios kaip Esperance, kurių žiedai yra daugiau kaip 15 cm skersmens, o stiebai nuo 1 iki 1,5 metrų aukščio. Kai praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje agronomai atrado, kad šias gražias rožes galima auginti Andų kalnuose ir perskraidinti jas į JAV per kelias valandas, netrukus pramonės įmonės pradėjo keltis į Pietų Ameriką iš tų vietų, kur rožės buvo auginamos natūraliomis sąlygomis.

Augintojai sako, kad gėlei greičiau augti padeda intensyvi saulės šviesa, sausas oras ir vienoda ekvatorinio klimato temperatūra. Tačiau, kaip rašo Amy Stewart, Flower Confidential autorė, nuolatos gerėjant šių gėlių kokybei, didėja spaudimas šių šalių gėlių darbininkams ir jų aplinkai, dėl to kyla daugybė problemų, pradedant mažu atlyginimu, vaikų darbu ir piktnaudžiavimu pavojingais chemikalais.

Rožių skynimas rankomis, jų gyvybės palaikymas vandeniu ir chemikalais

Norėdami išauginti tobulą rožę, augintojai dažnai naudoja cheminius herbicidus ir pesticidus. Alejandro Boada iš Universidad Externado de Colombia sako, kad pesticidų rasta 300-400 metrų gylyje, žemės sluoksnyje, kuris nesugebėjo išfiltruoti šių nuodų. Taip pat nustatyta, jog vandens poreikis viršija vietinio vandeningojo sluoksnio, nuo kurio yra priklausomi ir kiti ūkininkai, atsargas.

Ekvadore mokslininkai ištyrė, jog vanduo gėlių auginimo vietose daug labiau užterštas nei ten, kur auginamos bulvės, miežiai ir kitos tradicinės kultūros. Anot mokslininkų, kurie dirba EcoHealth programoje šiaurinėje Andų dalyje, vis daugiau skintų gėlių ūkių laikosi tarptautinių normų ir dalyvauja žalių gėlių etikečių programose. "Deja, dauguma ūkių, apie 80 procentų, vengia atsakomybės savo darbininkams ir aplinkai".

Vandens ir JAV draudžiamų chemikalų naudojimas po derliaus nuėmimo

Toms 200 milijonų rožių, kurios kiekvienais metais atkeliauja į JAV Valentino dienos proga, reikia ne vienos tonos pesticidų. Manoma, kad apie 20 procentų naudojamų chemikalų Amerikoje draudžiami. Tarptautinio darbo teisių fondas 2007 metais atliko tyrimą ir nustatė, kad daugiau nei 66 procentai Ekvadoro ir Kolumbijos gėlių darbininkų turėjo su darbu susijusių sveikatos sutrikimų – tarp jų odos išbėrimų, kvėpavimo ir akių ligų – dėl nuodingų pesticidų ir fungicidų. Šis fondas taip pat atskleidė faktą, jog "gėlių darbininkėms dažniau nei vidutiniškai pasitaiko pirmalaikis gimdymas, įgimtos vaisiaus anomalijos ir persileidimai". Be to, pardavimų sezono įkarštyje jos dirbo 70-80 valandų per savaitę.

Tačiau pesticidų naudojimas gėlininkystėje kelia pavojų ne tik Lotynų Amerikai. JAV žemės ūkio departamentas teigia, jog gėlininkystės pramonė – "viena iš didžiausių pesticidų vartotojų visame žemės ūkyje". Pavyzdžiui, vienas iš dažniausiai naudojamų pesticidų Kalifornijos gėlių pramonėje yra metilo bromidas - pavojingas chemikalas, kuris yra vienas iš pagrindinių ozono sluoksnio eikvotojų; acefatas, organofosfatinis neurotoksinas, pavojingas žmogui ir didžiausias nuodas bitėms; bei chlorotalonilas, kuris yra kancerogenas. Kitur metilo bromido naudojimas pamažu yra mažinamas, tačiau gėlininkystės pramonė ne kartą išsikovojo išimtis Monrealio protokole, - pagrindiniame susitarime dėl medžiagų, kurios eikvoja ozono sluoksnį, naudojimo mažinimo.

Transportavimas: "gėlių mylios?"

Kuo skubiau pristatyti gėles į galutinį kelionės tikslą – vazą ant stalo, visuomet reikėjo daug pastangų, pradedant tais senais laikais, kai skintos gėlės keliaudavo geležinkeliu. Kaip rašo britų Guardian autorius Leo Hickmanas, anksčiau geltonųjų narcizų augintojai sudėdavo savo gėlių glėbius ant karstų, pasinaudodami tuo, kad "mirusieji visuomet keliavo nemokamai nuostabiuoju Dievo geležinkeliu".

Tačiau gėles skraidinti tūkstančius mylių iš ūkių Lotynų Amerikoje ir Afrikoje į didmeninius sandėlius ar kitus paskirstymo punktus brangiai kainuoja: tam sudeginama daug kuro, ypač dėl sunkios pakuotės vandenyje, ir tai palieka itin didelį anglies pėdsaką.

Didžiojoje Britanijoje prekybos mažmenininkai Tesco ir Marks & Spencer ant importuotų prekių, taip pat ir gėlių, pradėjo klijuoti lėktuvų lipdukus, kuriuose nurodoma, kiek "mylių nukeliauta", kad vartotojai nepirktų tų prekių, kurių atvežimas į Europą teršia aplinką.

Patikrinimas ir šaldytuvai

Aukštai Anduose nuskintos rožės paruošiamos ir pamerkiamos į paskutinį konservantą, kad visą laiką būtų šaltai, t. y. aplinkoje, kur temperatūra palaikoma šiek tiek virš nulio. Kai tik jos iškraunamos iš krovininio lėktuvo Majamyje, ši Freedom veislės rožė perkeliama iš šaldytuvo į šaldymo kameras bei šaldytuvus perpakavimui ir paskirstymui, po to - vėl į šaldymo kameras, kol pasiekia didmenininkus, ir galiausiai patenka į gėlių pardavėjo šaldytuvą.

JAV Gyvūnų ir sveikatos inspekcija tikrina skintų gėlių dėžes, ar jose nėra kenkėjų, o Valstybės apsaugos tarnautojai patikrina, ar nevežama kontrabanda arba kokainas, kuris galbūt kaip nors slapta pateko į krovinį. Tačiau skintų gėlių niekas netikrina dėl cheminių medžiagų nuosėdų, kurios galėjo pasilikti ant rožių žiedlapių. Tiesą sakant, jeigu ant gėlių randama vabzdžių ar kitokių kenkėjų, dažniausiai gėlės dar kartą dezinfekuojamos.

Kadangi gėlės nėra maisto produktas, nereikalaujama, kad ant gėlių nebūtų nuodingų medžiagų likučių, tad kai kurios vartotojų grupės įspėja gėlių pirkėjus, kad palietę gėles plautųsi rankas. Sietlo floristė Melissa Feveyear perspėja nuotakas, kad būtų atsargios, puošdamos savo vestuvių pyragus rožėmis, nebent jos būtų ekologiškai užaugintos.

Flower Confidential autorė Amy Stewart cituoja vieną ekvadorietį rožių augintoją: "Aš nerekomenduočiau maudytis rožių žiedlapiuose".

Ant mažmeninės prekybos prekystalio

Prieš patekdamos į bakalėjos ar gėlių parduotuves, tos Freedom rožės būna nukeliavusios tūkstančius mylių. Tačiau net prieš joms pasiekiant galutinį kelionės tikslą, jos būna suvyniotos į kalnus pakavimo ir apsauginės medžiagos. Majamio tarptautinis oro uostas, kuris priima daugiau nei du trečdalius visų į JAV importuotų skintų gėlių krovinių, kasdien išduoda apie 32500 dėžių su skintomis gėlėmis. Per Valentino dienos įkarštį dėžių skaičius patrigubėja.

Jau nekalbant apie plastikines rankoves ir vazas, į kurias įstatomos gėlės, ar kitas prekes, kurių prikemšami Valentino dienos krepšeliai: putų ir plastmasinių meškiukų, žvilgančio vyniojamojo popieriaus, krūvos širdelių ir kupidonų. Atsiranda verslininkų, kurie ieško ekologiškų alternatyvų. Blumebox firma parduoda puokštes, lengvai perdirbamose kartono dėžėse-vazose, kurių vidus išklotas polietilenu.

Nors dar nebuvo nuodugniai ištirta, kokį poveikį turi visa ši vienos dienos pakuotė ir šiukšlės, bet Tomas Watsonas, Nacionalinės šiukšlių prevencijos koalicijos koordinatorius, reziumavo: "Poveikis turėtų būti didžiulis, pradedant medžiais, kurie kertami, kad būtų pagamintos tos dėžės, konteineriai bei užpildai gėlėms pervežti, ir baigiant pakuotės išmetimu į sąvartynus, kur kartonas sunyksta pagamindamas metano dujų, sukeliančių šiltnamio reiškinį".

Rožinė Valentino diena: mažesnio poveikio skintų gėlių alternatyva

Atsiliepdama į visas šias aplinkosaugos ir sveikatos problemas, gimsta nauja, labiau subalansuota gėlių pramonė. Ji dar maža, tačiau sparčiai auga, siekdama pozityvių pokyčių beveik visais gėlininkystės klausimais, pradedant augimvietėmis, žeme ir dirvožemiu, baigiant pesticidų kontrole, vandens tausojimu ir socialine apsauga bei ekonominiu teisingumu tiems, kurie šias gėles augina.

"Niekas nenori pigios prekės, žinodamas, kad nusipirko aplinkosaugos ar vergiško darbo sąskaita", - sako Anthony Marek iš Transfair USA, kuri išduoda pažymėjimus plataus vartojimo prekėms už išlaikytą socialinę ir aplinkosaugos pusiausvyrą. Transfair parengė naują sąžiningos prekybos sertifikavimo sistemą gėlėms jau šių metų Valentino dienai, taip, kaip ji žymi kavą ir šokoladą.

Tuo tarpu Veriflora programa, kuri išduoda pažymėjimus sveikoms ir ekologiškai užaugintoms gėlėms, gyvuoja jau antrus metus. Europoje nauja sertifikavimo sistema galioja jau nuo 2002 metų, įsitvirtina ir JAV.

"Manome, kad 2008-ieji gėlių pramonei bus "žalesni", - įsitikinęs Geraldas Prolmanas, OrganicStyle.com ir Ecoflowers.com steigėjas.

Sveikatos sodas

Žymės: rožės
Interjero terapija

Interjero terapija

Prancūzų specialistai sukūrė veidrodį, į kurį pažvelgęs žmogus mato, koks bus po penkerių metų - atsižvelgiant į gyvenimo būdą ir jo poveikį sveikatai. Veidrodis modeliuoja atvaizdą kartu su kompiuteriu ir belaidėmis kameromis: iškaišiotos po visą...


100 procentų natūralūs dezodorantai yra

100 procentų natūralūs dezodorantai yra

„Natura Amica“ yra pažangi produktų linija, kuri apsaugo vartotojus nuo odos ligų. Šie produktai gaminami Italijoje, naudojant tik veiksmingus, saugius ir aktyvius komponentus. „Natura Amica“ – tai 100% natūralūs...


Atrask vilnos minkštumą ir grikių lukštų natūralumą miegodamas ant naujos pagalvės

Atrask vilnos minkštumą ir grikių lukštų natūralumą miegodamas ant naujos pagalvės

Visi žinome, kaip svarbu gerai išsimiegoti, todėl norisi atrasti geriausiai mums tinkančią pagalvę. Naujos technologijos sprendimas sveikam miegui – dvisluoksnė pagalvė “Apsiversk”. Vienas sluoksnis minkštas (100% lietuviškos...


Nanotechnologijos gali būti mirtinai pavojingos, perspėja mokslininkai

Nanotechnologijos gali būti mirtinai pavojingos, perspėja mokslininkai

D. Britanijos mokslininkai ragina nedelsiant pradėti tirti į kasdienio vartojimo produktus kelią jau prasiskynusias nanomedžiagas: įtariama, kad kai kurios iš jų gali sukelti vėžį. Pasak specialistų, apie nanodalelių poveikį sveikatai beveik nieko...


Veiksmingas plovimas, kad indai blizgėtų

Veiksmingas plovimas, kad indai blizgėtų

Veiksmingas plovimas, kad indai blizgėtų Sudėtis, į kurią įeina vertingi šaltalankių ekstraktai, gaivina odą ir užtikrina veiksmingą riebalų bei nešvarumų pašalinimą.


Teflono gamybai naudojami chemikalai mažina moterų galimybę pastoti

Teflono gamybai naudojami chemikalai mažina moterų galimybę pastoti

Naujo provokuojančio tyrimo metu buvo atrasta, kad panašu, jog moterų, kurioms sunku pastoti, kraujyje yra didesnė tam tikrų nelimpančių cheminių teršalų koncentracija, nei kraujyje tų moterų, kurios pastoja per pirmąjį bandymo mėnesį. Įtariamos...


Po kokia patalyne miegoti yra sveikiausia?

Po kokia patalyne miegoti yra sveikiausia?

Jei norime būti sveiki ir turėti puikią savijautą bei nuotaiką, patys tuo ir turime pasirūpinti. Visi, kurie nori taip jaustis, imasi pačių įvariausių priemonių (derina mitybą, ima sportuoti, vartoja maisto papildus ir pan.). Tačiau reikia...


Rankų darbo žvakės kūnui ir sielai jau ir Vilniuje !

Rankų darbo žvakės kūnui ir sielai jau ir Vilniuje !

Fresh Deli žvakės gaminamos iš 100% natūralaus ekologiško sojų vaško ir yra netoksiškos, degdamos jos neišskiria jokių kenksmingų medžiagų, dega apie 60 valandų. Pasklidę aromatai atgaivina patalpų orą, suteikia joms namų jaukumo.


"Trejos girnos" ekologiška duona

"Trejos girnos" ekologiška duona

Ekologiją galima drąsiai įvardinti kaip vieną iš populiariausių XXI a. temų. Vieniems tai – mada, kitiems – prekybininkų manipuliavimo priemonė, tretiems – neginčijama gyvenimo kokybė. Ir iš tiesų – egzistuoja gausybė...


Kokie baldai sveikesni?

Kokie baldai sveikesni?

Dabar parduotuvėse gausu įvairiausios kokybės baldų, pagamintų iš kelių rūšių medžiagų. Pasitaiko, kad juos nusipirkus, namuose tvyro toks cheminis kvapas, kad nors užsidėk dujokaukę. O ir pasekmės būna liūdnos: alergija, migrena, imuniteto...


Smogas atakuoja mūsų sveikatą

Smogas atakuoja mūsų sveikatą

Ilgalaikis teršalų poveikis skatina kvėpavimo organų, vėžinius, širdies ir kraujagyslių, alerginius susirgimus. Vienas iš geros sveikatos šaltinių – grynas oras. Deja, šiuolaikinių miestų gyventojams jo grėsmingai trūksta. Tai sukėlė...


Mirtenių eterinis aliejus

Mirtenių eterinis aliejus

Arbatmedžių aliejus jau beveik prieš 100 metų buvo naudojamas Australijoje. Šiandien visame pasaulyje galima įsigyti arbatmedžių ar kitų tos pačios genties medžių (Melaleuca – Mirtenių) eterinių aliejų, jie dažnai naudojami kosmetikos ir...


FROSCH Dėmių valymo želė su aktyviuoju deguonimi

FROSCH Dėmių valymo želė su aktyviuoju deguonimi

FROSCH Dėmių valymo želė su aktyviuoju deguonimi pašalina visas išbalinamas sunkiai valomas dėmes (pavyzdžiui, kavos, arbatos, žolės, raudono vyno, vaisių) net žemoje temperatūroje nuo 20°C.


Pelėsiai prilygsta nuodams

Pelėsiai prilygsta nuodams

Kai kurie maisto produktai ilgai laikomi supelija. Bet reta šeimininkė skuba juos išmesti. Pašalinusi pelėsį, sumaitina produktą savo šeimai nė neįtardama, koks jis gali būti žalingas sveikatai. Daugeliui žmonių pelėsiai atrodo visiškai...


Natūralūs kvepalai vaikams

Natūralūs kvepalai vaikams

Jau nuo mažų dienų vaikai mėgsta kvepintis. Pirmiausia su smalsumu nori išbandyti tėvų kvepalus, paaugus atsiranda noras turėti savo privatumą ir savo mėgstamus kvepalus. Kai aplink kvepalų pasirinkimas toks platus, o animacinių filmų, žaidimų ir...


Gauta daugiau duomenų, kad folio rūgštis saugo nuo apsigimimų

Gauta daugiau duomenų, kad folio rūgštis saugo nuo apsigimimų

Naujas JAV atliktas tyrimas nustatė, kad moterims ėmus vartoti daugiau folio rūgšties, žymiai sumažėjo įgimtų stuburo patologijų ir panašių vaisiaus apsigimimų, o tai patvirtina, kad vitaminas B nėštumo laikotarpiu teikia naudos. Nuo 1998 metų JAV...


Atsikratykime alergijų keisdami gyvenimo įpročius!

Atsikratykime alergijų keisdami gyvenimo įpročius!

„Sveikatą, brangiausiąjį turtą, labai lengva prarasti, vis dėlto jis saugomas prasčiausiai“, – yra pasakęs 18-ojo amžiaus gydytojas. Nors medicina pasiekusi stulbinamų laimėjimų, šie žodžiai tebėra aktualūs. Jei mokslas mokėtų...


Kas bus, kai pasaulyje baigsis vanduo?

Kas bus, kai pasaulyje baigsis vanduo?

Apie 75 proc. mūsų planetos teritorijos sudaro vanduo ir visgi mes ją vadiname „Žeme“, o ne „Vandeniu“ ar „Vandenynu“. Visai nekeista, kad ir iš kosmoso Žemė atrodo mėlyna. Rodos, ko jau ko, bet vandens...


Lėkštutė-trintuvė

Lėkštutė-trintuvė

Lėkštutė-trintuvė puikus pagalbininkas ruošiant maistą vaikams pirmaisiais gyvenimo metais: lengvai sutrinsite morkų, obuolių, bananu ir tt gabaliukus į tyrę.


Natūralus sviestas – maistingų medžiagų ir energijos šaltinis

Natūralus sviestas – maistingų medžiagų ir energijos šaltinis

Lietuvių liaudies patarlė byloja – „šaukštas sviesto košės nepagadina“. Šiuo metu šis pieno produktas nebėra vien košių ar sumuštinių gardinimo ingredientas, nes jo dedama ir į įvairius kulinarinius kepinius, troškinius bei...


Rojus ten, kur gera žmogui

Rojus ten, kur gera žmogui

Jau prieš penketą metų tarptautinė konsultacinė firma "Uiljams Merfer", įsikūrusi Šveicarijoje, tyrinėjo, kokios žmonėms sudaromos gyvenimo sąlygos pasaulio didmiesčiuose. Buvo pasirinkta 118 objektų ir vertinama net pagal 39 rodiklius,...


Visa tiesa apie mėsą. Kaip pagaminti dešrą, beveik nenaudojant mėsos?

Visa tiesa apie mėsą. Kaip pagaminti dešrą, beveik nenaudojant mėsos?

Pasakų herojai košę išvirdavo iš kirvio, o šiuolaikiniai mėsos perdirbėjai dešras gamina iš įvairių papildų ir priedų. Šiek tiek ląstelienos arba karagenino – ir produkto savikaina krenta daugiau nei perpus. Mėsos gaminiai,...


Keletas patarimų veiksmingam organizmo valymui

Keletas patarimų veiksmingam organizmo valymui

Kas kartą keičiantis sezonams svarbu atlikti detoksikacijos terapiją ir padėti kūnui išsilaisvinti nuo susikaupusių atliekų ir toksinų. Taip pat primygtinai rekomenduojama imtis mažesnio kaloringumo dietos, kad būtų galima bent kiek sumažinti per...


Aromaterapiniai aksesuarai – gerai nuotaikai ir sveikatai kasdien

Aromaterapiniai aksesuarai – gerai nuotaikai ir sveikatai kasdien

Aromaterapija jau yra naudojama nuo seniausių laikų. Pastebėtos augalų aromaterapinės savybės leido žmonėms kovoti su įvairiomis ligomis ir pagerinti emocinę būklę. Eterinių aliejų dalelės yra itin smulkios, todėl greitai patenka į organizmą ir...


Namai be chemikalų - utopija ar realybė?

Namai be chemikalų - utopija ar realybė? (3)

Lietuvoje vis dažniau ir garsiau kalbama apie sveiką gyvenseną, sportą bei mitybą. Tačiau retas kuris susimąsto apie aplinką kurioje mes praleidžiame didžiąją dalį savo laiko - namus. Europos rinkoje tvirtą poziciją užėmusios nano technologijų...


Šaltos ir nevėdinamos patalpos - rizika sveikatai

Šaltos ir nevėdinamos patalpos - rizika sveikatai

Besirūpindami, kaip sutaupyti patalpų šildymo sąskaita, galime smarkiai pakenkti sveikatai, o išlaidos vaistams gali būti dar didesnės nei šildymui. Kaip primena Vilniaus visuomenės sveikatos centras, Lietuvos higienos norma HN 42:2004...


Švari skalbimo mašina – gaivus kvapas

Švari skalbimo mašina – gaivus kvapas

Skalbimo mašinoje gali kauptis plika akimi nematomos purvo dalelės ir skalbimo priemonių likučiai. Laikui bėgant, dėl šių likučių gali pablogėti skalbimo mašinos veikimas.


Triukšmas gali sukelti priepuolius

Triukšmas gali sukelti priepuolius

Šiais metais balandžio 27 d. minima 16-oji Tarptautinė triukšmo supratimo diena. Ši diena skirta pažymėti visuotinį susirūpinimą ilgalaikio triukšmo žala visuomenės sveikatai. Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro 2011 m. kovo 30...


Kodėl bijomasi produktų mutantų

Kodėl bijomasi produktų mutantų

Apie genetiškai modifikuotus (GM) produktus sklando įvairiausių gandų. Visokiausi "žaliųjų" judėjimai perspėja, kad genetiškai modifikuotas maistas keičia žmonių genetinį kodą, tačiau tampama ne genijais, o nevispročiais. Kai kuriuose...


Namuose – pavojingų medžiagų lobynas

Namuose – pavojingų medžiagų lobynas

Nors ant valiklių pakuočių galima pamatyti įvairių įspėjamųjų ženklų, bylojančių, kad jie pavojingi, retas kuris į tai atkreipia dėmesį. Daugelis nė nežino šių ženklų reikšmės. Pasirodo, bene mažiausiai agresyviais laikomi universalūs valikliai....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9