Nobel biocare

Ką verta žinoti apie dietologiją ir sveiką mitybą

dietos ką reikia žinoti

Sveika mityba Lietuvoje kasmet vis populiarėja. Iš užsienio mus pasiekia ne tik vegetarizmo mada, bet ir įvairios dietos (pavyzdžiui, dieta be glitimo ir pan.). Kiekvienas siekia atrasti sau tinkamiausią mitybos tipą, kuris padėtų palaikyti dailią figūrą ir leistų jaustis gyvybingam, sveikam. Šiam tikslui skirta visa medicinos kryptis – dietologija. Kas yra dietologija, kiekvienas atsakytų skirtingai, kadangi tai itin plati sritis. Kiekvienas žmogus su šia medicinos sfera turi vis kitą santykį: vieniems įprasta galvoti, kad dietologija padeda turintiems antsvorio, kitiems atrodo, jog šis mokslas skirtas segantiems virškinamojo trakto ligomis. Abu požiūriai teisingi: dietologija padeda gydyti ne tik antsvorio problemas, virškinamojo trakto ligas, bet ir cukrinį diabetą, širdies ir kraujagyslių ligas.

Gydytojas dietologas gali padėti šiais klausimais:

  • kaip maitintis sergant lėtinėmis ligomis;
  • kaip maitintis sergant virškinamojo trakto ligomis;
  • kokią mitybą palaikyti po chirurginių operacijų;
  • kaip maitintis turint nutukimą;
  • kaip maitintis sergant žarnyno uždegimais, turint opų.

Gydytojai dietologai taip pat gali konsultuoti asmenis, turinčius alergijų ar netoleruojančius kai kurių produktų (pieno produktų, glitimo ir kt.).

Kaip atrodo sveika ir teisinga mityba?

Nors Lietuvoje vis kyla susidomėjimas sveika mityba, toli gražu ne kiekvienas laikosi pagrindinių sveikos mitybos principų. Į gydytojų dietologų kabinetus ateina pacientai, išvarginti nepakankamos mitybos, kuomet ilgą laiką žmonės gyvena palaikydami nesubalansuotą, skurdžią dietą arba mitybos nepakankamumas, išsivystęs po tam tikrų ligų ar operacijų. Daug žalos žmonėms suteikia tokios mados kaip žaliavalgystė, žarnyno valymas, maisto netoleravimo testai (kurie paprastai iš žmogaus mitybos išbraukia dešimtis būtinų maisto produktų). Tai nėra išsamiai moksliškai ištirtos mitybos praktikos, todėl jos tik nedaugeliui iš tiesų suteikia naudos.

Susipažinkite su taisyklingos mitybos principais

  • Maitintis turite saikingai. Tai reiškia, kad negalima apsiriboti vienu ar keliais pagrindiniais produktais ir vien jais užpildyti savo kasdienę mitybą. Nualinti savo sveikatą galite net ir tada, jei valgote didelius kiekius sveikos maisto medžiagos. Tarkime, vaisiai yra sveika, tačiau maitindamiesi vien jais, susidursite su ne viena problema.
  • Mityba turi būti kuo įvairesnė. Yra išskirta dešimtys maisto grupių, kurių kiekviena turi teigiamos įtakos mūsų organizmui. Kuo įvairesnį maistą valgysite, tuo turtingesnė bus Jūsų mityba ir džiaugsitės geresne savijauta.
  • Turite puoselėti subalansuotą mitybą. Su maistu turime gauti būtinas maistines medžiagas, t. y. baltymus, angliavandenius, riebalus, mineralus bei vitaminus. Subalansuota mityba – tai tinkamas šių medžiagų santykis. Tarkime, angliavandenių negalime visiškai atsisakyti, nes jie suteikia mums energijos. Todėl subalansuota dieta yra tokia, kai mūsų vartojamą maistą sudaro pagal mūsų fiziologinius duomenis nustatytas riebalų, angliavandenių ir baltymų santykis.

Gydytojų dietologų paslaugos tampa vis paklausesnės. Į gydytoją dietologą gali kreiptis net ir asmenys, kurie skundžiasi nedideliu antsvoriu, tačiau dėl jo jaučiasi nepatogiai, kompleksuoja, o nereikalingais kilogramais neatsikrato net ir sportuodami. Tokiu atveju gydytojas, įvertinęs sveikatos būklę (pagal surinktą sveikatos/ gyvenimo anamnezę, atliktus kraujo bei kitus tyrimus), sudarys individualią mitybą, kurią derindami su fiziniu režimu, pasieksite norimų rezultatų.

Nors vis daugiau žmonių rūpinasi tuo, ką ir kiek valgo, vien noro būti sveikam nepakanka – visuomenei vis dar trūksta žinių, leidžiančių atskirti mitybos faktus nuo mitų. Nepatvirtinta informacija, pasiekianti mus per nepatikimus šaltinius, neretai atneša daugiau žalos negu naudos, todėl sveika mityba besidomintys žmonės skatinami nuolatos pasitikrinti savo turimas žinias su gydytojais dietologais.

www.dietoscentras.lt

Vilniaus dietologijos centras

DNA Fit

TAIP PAT SKAITYKITE